Toruń czeka na pandy, buduje dla rysi a ma już pancerniki! Rewitalizacja Ogrodu Zoobotanicznego w toku!

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to najmniejszy pełnoprawny ogród zoologiczny w Polsce, który – choć możliwości ma mniejsze, niż pozostałe krajowe ogrody – to plany rozwojowe na najbliższe lata ma niezwykle ambitne, a zarazem wielce interesujące. Dzięki temu, że plany te w pełni są dopasowane do możliwości zoo, możemy być spokojni o możliwość ich realizacji tym bardziej, że cały czas w Toruniu coś się dzieje – niebawem rusza budowa nowych wolier dla rysi, a z krakowskiego zoo przyjechało kilka bardzo interesujących zwierząt.

Plany rozwojowe toruńskiego ZOO (z planów Pana M. Nakoniecznego) - na ich pełną realizację jeszcze trochę poczekamy, ale pewne inwestycje już zrobiono a kilka kolejnych jest w trakcie realizacji

O planach rozwojowych toruńskiego zoo pisaliśmy już w lipcu zeszłego roku, wzbudziły one wówczas spore zainteresowanie i uznanie dla wszechstronnej i spójnej wizji przyszłości zoo. Obecnie plany te nie są już tylko wizją, ale w pełni zaakceptowanym planem rozwoju zoo, a część z projektów została już zrealizowana lub prace nad nimi ruszą w najbliższym czasie, choć oczywistym jest, że na realizację niektórych z nich będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zanim przyjadą pandy…

Jedną z najciekawszych propozycji przyszłego zoo ma być wybieg dla pand małych – szerzej o tym projekcie pisaliśmy pod koniec minionego roku, gdy zoo formalnie wystąpiło do koordynatora pand małych o przydział zwierząt. Te jednak do Torunia przyjadą najwcześniej za dwa-trzy lata. Do tego czasu na terenie zoo powstanie zupełnie nowy obiekt, w którym docelowo zamieszkają m.in. tak oczekiwane pandy, jednak do czasu ich przyjazdu do Torunia stanie się on nowym domem dla mieszkającej już w zoo pary rysi. Nowe woliery zostaną więc zamieszkane najpierw przez rysie, następnie przez pandy małe, docelowo jednak mają stać się kompleksem wolier wielkogabarytowych dla małych gabarytowo drapieżników/wszystkożerców  ze środowisk lasów klimatu umiarkowanego lub lasów deszczowych.

Prace nad nowymi wolierami ruszą już niebawem, bowiem w zeszłym tygodniu Ogród Zoobotaniczny podpisał umowę na wykonanie wolier dla rysi, a czas realizacji projektu wynosi dwa miesiące. Umowa ta dotyczy dwóch spośród
docelowo trzech wolier, wraz z przynależnymi im klatkami hodowlanymi na zapleczu. Obiekt zlokalizowany jest pomiędzy wybiegiem niedźwiedzi himalajskich, Nufiego i Volty, a klatkami dla ptaków – tam, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu znajdował się wybieg kuców.

Czyli tutaj

Cały kompleks ma zająć powierzchnię ok. 0,15 ha i obejmować 2-3 woliery wielkogabarytowe i 2-3 mniejsze, tradycyjne, z przeznaczeniem wyłącznie hodowlanym.
Obiekt będzie spójny funkcjonalnie i estetycznie z wybiegiem niedźwiedzi, co wynika nie tylko z potrzeb praktycznych i
dydaktycznych ogrodu, ale również z wymagań Wojewódzkiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków (teren Ogrodu Zoobotanicznego jest bowiem obszarem o funkcji parkowej).
Wybiegi dla pand są idealnym przykładem nowoczesnego podejścia do architektury wiwaryjnej, a same wybiegi przygotowano zgodnie z linią rozwoju toruńskiego zoo – reprezentują one tzw. architekturę bez architektury, wtórną względem zieleni i parkowej kompozycji przestrzennej.

Projekt wybiegu dla rysi (pand) - z planów Pana Marka Nakoniecznego

Co z owego projektu powstanie już tej jesieni? W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostaną zrealizowane:
–  dwie woliery o powierzchni 247 m2 i 120 m2, o wysokości 6 m każda
– przeszklone punkty wglądu publiczności w wolier:  do woliery większej o długości ok. 3 m i o długości ok. 7.5 m, do woliery mniejszej o długości ok. 3 m,
– zaplecze hodowlane z trzema klatkami hodowlanymi bez dostępu publiczności.

Projekt wolier dla rysi/pand małych (M. Nakonieczny)

Tak będzie wyglądała woliera rysi/pand widziana ze wzgórza dyrekcyjnego (M. Nakonieczny)

W planach na przyszły rok (objętych pozwoleniem na budowę, lecz jeszcze nie objętych umową z wykonawcą) jest dokończenie tej inwestycji polegające na budowie kolejnej, czyli trzeciej woliery o powierzchni 247 m2 i  wysokości 6 m, przeszklonych punktów wglądu publiczności o długości ok. 3 m i długości ok. 7.5 m oraz kolejnej klatki hodowlanej na zapleczu bez dostępu publiczności.

Docelowo obsadę podstawową – jednogatunkową w każdej wolierze wielkogabarytowej – mają stanowić 2-3 gatunki zwierząt drapieżnych lub wszystkożernych w przedziale gabarytowym zwierząt „ryś ↔ żbik” (większych gatunków na pewno nie będzie, gdyż toruńskie zoo stopniowo redukować będzie większe zwierzęta na rzecz mniejszych). Pierwszymi lokatorami tych wybiegów mają być wspomniane już przeniesione rysie, następnie  pandy małe, zaś w dalszej kolejności: pantera mglista, fossa i binturong! W praktyce jednak woliery mogą służyć zamiennie innym zwierzętom strefy klimatu umiarkowanego ( i to dwóm lub trzem gatunkom) nie wymagającym ogrzewanych pomieszczeń zimowych.
W dalszych planach jest dobudowa pomieszczeń zimowych dostępnych publiczności, co rozszerzy możliwy program hodowlany.

Zanim jednak w nowych wolierach zamieszkają pandy małe, jeszcze w tym roku – lub na początku przyszłego roku – do nowozrealizowanego obiektu zostaną przeniesione rysie obecnie mieszkające w Ogrodzie Zoobotanicznym.  Ich obecna klatka zostanie całkowicie zlikwidowana (dwie tafle szklane zostaną zdemontowane i w przyszłości wykorzystane w innym obiekcie), gdyż pozostaje w kolizji z dojściem do wyspy i pawilonu lemurów oraz nowym założeniem krajobrazowym na osi głównego wejścia do ogrodu, przewidzianych w planie „Rewitalizacji Ogrodu Zoobotanicznego”.

Stara woliera rysi już niebawem zostanie rozebrana

Plan „Rewitalizacji Ogrodu Zoobotanicznego”, rozłożony na cztery lata, rusza w tym roku. Pierwszą inwestycją nie będzie jednak zapowiadana wcześniej wyspa i pawilon lemurów, a budowa nowego, rozleglejszego placu zabaw dla
dzieci w rejonie obecnego oraz rozpoczęcie budowy altany dydaktycznej pomiędzy istniejącym drewnianym budynkiem herpetarium i małp miniaturowych, a ul. Rybaki. W tym roku zostanie zakupione ponadto 20 sztuk
nowych ławek i 10 koszy na śmieci, które będą rozmieszczane sukcesywnie do realizowanych kolejnych elementów rewitalizacji ogrodu.
A potem przyjadą mrówkojady :).

Jeden już jest! - Tadziu na przyszłym wybiegu mrówkojadów w Ogrodzie Zoobotanicznym

Pancerniki i inni, czyli nowi mieszkańcy toruńskiego zoo!

Tymczasem do Ogrodu Zoobotanicznego w ostatnim czasie przyjechały nowe zwierzęta – wszystkie przybyły z krakowskiego zoo.
Wśród nich jest dwuletni samiec owcy grzywiastej arui, który pojawił się już na wybiegu i dołączył do reszty stada oraz samiec surykatki, który ma wzmocnić toruńskie stado, na razie jednak aklimatyzuje się na zapleczu.

Gdzie ten nowy?

Najciekawszym nabytkiem są jednak dwa pancerniki włochate – nie dość, że oba to samce, to do tego jeszcze bracia :).
Pancerniki zamieszkają w pawilonie herpetarium, w jednej wolierze z marmozetami białoczelnymi.
Przypominamy, że docelowo tego typu zwierzęta zamieszkają na wolnym wybiegu, który powstanie na tyłach herpetarium.

Pancernik włochaty z opolskiego zoo

Tymczasem w piątek, 23 września, w Ogrodzie Zoobotanicznym zostanie uroczyście otwarta wystawa eksponatów zarekwirowanych przez celników z lotniska Okęcie w Warszawie. Na otwarcie ekspozycji przyjadą także celnicy, którzy opowiedzą o swojej pracy.
Wystawa potrwa do 10 października.

(Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Nakoniecznemu za przesłane materiały i wszelką pomoc.)

One comment on “Toruń czeka na pandy, buduje dla rysi a ma już pancerniki! Rewitalizacja Ogrodu Zoobotanicznego w toku!

  1. A ja cały tydzień zastanawiałem się gdzie zamieszkały pancerniki. Już zaplanowałem sobie na jutro wyjazd do zoo i zbadanie sytuacji, a Wy mnie tak ubiegliście! 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s