„7 Dni Zoo” – nr 226

Odcinek dotyczący grudnia A.D. 2023 ukaże się już w nowym roku. To czas noworocznych postanowień i życzeń na przyszłość. My, tradycyjnie chcielibyśmy życzyć Wam, Drodzy Czytelnicy wszystkiego co najlepsze w życiu prywatnym i zawodowym. Oraz ze względu na łączącą nas pasję, jak najwięcej ekscytujących przygód zoologicznych oraz udanych wizyt w ogrodach zoologicznych. Samym ogrodom również wypada życzyć niekończącego się pasma sukcesów.
Ciągnąc temat Nowego Roku chcielibyśmy wspomnieć że istnieje wiele przesądów i porzekadeł, które są związane z tym okresem. Istnieje na przykład taki przesąd, że jaki początek roku, taka jego dalsza część. W związku z tym, życzylibyśmy sobie każdy Nowy Rok zaczynać od takich wiadomości, jaką za chwilę się podzielimy.
Oryksy szablorogie – pustynne antylopy afrykańskie od dawna miały status wymarłych w naturze, a w grudniu ogłoszono oficjalnie, że zmienił się na; zagrożone w naturze. Naprawdę miło jest informować o takich faktach.
Ta wiadomość jest też doskonałym zaczynem do dyskusji pod tytułem „ jaki jest sens istnienia ogrodów zoologicznych”. Dla tych, którzy mają wątpliwości – właśnie taki jest sens. Oryksy dołączają do innych gatunków (np. żubrów czy jeleni milu), którym hodowla ex situ pozwoliła przetrwać i dała szanse na dalsze istnienie.
Zaiste, wspaniała wiadomość na początek roku, miejmy nadzieję, że będzie zapowiedzią kolejnych równie spektakularnych i pozytywnych wydarzeń.
A skoro do tablicy zostały wywołane oryksy szablorogie, to nie wypadało inaczej jak umieścić jednego z nich w naszym prologu.
Razem z oryksem gorąco polecamy poświęcenie chwili na lekturę nowinek z rodzimych zoo. Pachnący niczym świeża bułka numer 226. zachęca do jego napoczęcia.

Wszystkie zebrane poniżej informacje pochodzą ze stron internetowych lub profili FB poszczególnych ogrodów zoologicznych, innych instytucji i mediów oraz z własnych obserwacji.
Autorem tekstu jest Robert.

NARODZINY

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo przyszły na świat wyderki orientalne. To kolejny już miot tego gatunku w placówce.

Rodzice plus jedna z latorośli. Fot.: Zoo Łódź

ZOO WARSZAWA

W Ptaszarni stołecznego zoo pojawiły się nowe maluchy. Co ciekawe, żaden z nich nie posiada skrzydeł, ani dzioba.
Pierwszy przychówek to młody pancernik bolita.
Drugim malcem jest kolejny już przychówek bardzo produktywnej w kwestii rozmnażania pary kanczyli jawajskich.

SMUTNE ODEJŚCIA

ZOO ŁÓDŹ

Dożywszy sędziwego wieku 11 lat (jak na ten gatunek) odeszła ostatnia kapibara z łódzkiego zoo – Tene.

Tene R.I.P. Fot.: Zoo Łódź

TRANSFERY

ZOO GDAŃSK

Grudzień upłynął w gdańskim zoo zdecydowanie pod znakiem papug.
Z niemieckiej placówki w Heidelbergu przyjechały do Oliwy para barwnic zwyczajnych.

Tak inne, a to wciąż ten sam gatunek. Fot.: Zoo Gdańsk

Z czeskiego zoo w Brnie natomiast przybyły do gdańskiej placówki cztery lorysy niebieskoskrzydłe.

„Zapracowane” lorysy. Fot.: Zoo Gdańsk

ZOO ŁÓDŹ

Nerissa – panda mała z łódzkiego zoo, córka Ofelii i Otella wyjechała z rodzinnego zoo do placówki w słowackich Koszycach. Tam zostanie sparowana z wyznaczonym jej samcem.

Nerissa w Koszycach. Fot.: Patrik Pastorek, Lenka Kovalová

ZOO OPOLE

Z jednej z czeskich placówek do opolskiego zoo przyjechały dwa samce karakala.

Nowoprzybyłe do opolskiego zoo karakale to półbracia. Fot.: Zoo Opole

ZOO WARSZAWA

W stołecznym zoo, w hipopotamiarni pojawiła się nowa ekspozycja. W specjalnym zbiorniku zamieszkały meduzy – chełbie modre. Realizację tego projektu umożliwiły środki przekazane zoo przez Fundację Panda.

Podwodne galaretki. Fot.: Zoo Warszawa

Z Warszawy wyjechała natomiast urodzona w stolicy trzy i pół roczna samica żubra – Połatka. Jej nowym domem stała się pokazowa zagroda żubrów w Kopnej Górze, znajdującej się na terenie nadleśnictwa Supraśl.

Połatka w nowym domu. Fot.: Zoo Warszawa

W Ptaszarni stołecznego zoo można zobaczyć nowych ptasich mieszkańców. Jest nimi para bławatników kajeńskich (Cotinga cayana), gatunku pochodzącego z Ameryki Południowej.

Nowe „ptasiory” w warszawskim zoo. Fot.: Zoo Warszawa

ZOO WROCŁAW

Urodzony 2021 roku we wrocławskim zoo samiec kotika afrykańskiego – Bruno wyjechał ze stolicy Dolnego Śląska do Danii.

Jedne z ostatnich chwil Bruna we wrocławskim zoo. Fot.: Zoo Wrocław

PLANY I INWESTYCJE

ZOO OPOLE

W opolskim zoo dobiegła końca budowa pawilonu akwarium. Obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym na wiosnę. Obecnie trwa adaptacja mieszkańców oraz roślin.

Opolskie akwarium z lotu ptaka. Fot.: Zoo Opole

ZOO WARSZAWA

W warszawskiej placówce trwa remont placu zabaw. Do wiosny ma zostać zakończony, aby odwiedzające zoo dzieci mogły korzystać z jego walorów.

Ktoś pracuje, aby bawić mógł się ktoś. Fot.: Zoo Warszawa

Warszawskie zoo zostało skontrolowane przez komisję z miejskiego Ratusza. Dobrym symptomem są lepsze wyniki finansowe, które poprawiły się względem okresu w czasie pandemii. W kwestii inwestycji zapowiedziane zostały inwestycje, które mają zostać zrealizowane w pierwszej kolejności. W złej kondycji są małpiarnia i lwiarnia, a jako niezadawalający określono stan wybiegu i pomieszczeń wewnętrznych niedźwiedzi polarnych. W pierwszej kolejności ma powstać nowa małpiarnia, która ma zastąpić dotychczasowy pawilon, pochodzący z 1936 roku. W nowym obiekcie ma znaleźć się miejsce dla małp, ale także dla nowych gatunków – tapirów i kapibar. Budowa miałaby ruszyć w 2025 roku. Na czas budowy do nowego miejsca miałyby zostać przeniesieni lokatorzy obecnej małpiarni. Największym problemem jest dość spore stado pawianów, dla którego przeznaczony zostanie prawdopodobnie wybieg po tygrysie. W niedługim czasie mają też ruszyć prace przy powiększeniu wybiegu dla gepardów. Inne zapowiedziane przedsięwzięcia to dalsze prace przy pozbywaniu się asfaltu ze ścieżek, remont wysp na wielkim stawie oraz powstanie stawu dla żab.

To kolejne już podejście stołecznej placówki do jakże potrzebnych inwestycji.

 INNE WYDARZENIA ●

ZOO KRAKÓW/ ZOO LEŚNE ZACISZE

W grudniu, miesiącu świąt Bożego Narodzenia, w niektórych placówkach pojawiły się żywe szopki. Takie atrakcje można oglądać w placówce z Krakowa oraz w prywatnym zoo Leśne Zacisze.

Bydlęta klękają… szopka w krakowskim zoo. Fot.: Zoo Kraków

Cuda, cuda ogłaszają… szopka w Leśnym Zaciszu.

ZOO OPOLE

Inwencja ludzi nie zna granic.
Na pomysł z niekonwencjonalną wizytą w opolskim zoo wpadł człowiek, który nocą sforsował samochodem bramę placówki. Ostatecznie odwiedziny niezbyt się udały, a ze swojej oryginalnej kreatywności musiał się wytłumaczyć przed policją.

Zniszczona przez nocnego gościa brama zoo. Fot..: Zoo Opole

ZOO POZNAŃ

Internet to źródło wielu ciekawych zdarzeń, inicjatyw czy chociażby konkursów.
Jednym z pomysłów, który pojawił się ostatnio w sieci były plebiscyt na najważniejszego i najpiękniejszego manula na świecie. Zabawną rywalizację wygrał poznański Magellan.

Zwycięzca konkursu na najpiękniejszego manula w pełnej okazałości. Fot.: Zoo Poznań

************

Kolejny rok rozpoczęty. Niby wieści jeszcze z grudnia, ale piszemy do Was w styczniu, wierząc, że będziemy z Wami również pod koniec 2024 roku. I nie poprzestaniemy na tym. Będziemy tak pisać i pisać… wkoło Macieju.

Teraz jednak kończymy, mówiąc – do zobaczenia, pa.

Dodaj komentarz