Porównanie cen biletów do polskich ogrodów zoologicznych – raport Mrówkojada (2012)

Ponad półtora roku temu – jesienią 2010 roku – przygotowaliśmy specjalny raport poświęcony cenom biletów do polskich ogrodów zoologicznych. Jako że od tamtego raportu minęło sporo czasu postanowiliśmy sprawdzić, co się w tej kwestii zmieniło.
Sam temat zaś jest niezwykle ciekawy – kwestia cen biletów do zoo jest kategorią wciąż zmieniającą się, niekiedy bardzo skomplikowaną i wzbudzającą pewne kontrowersje, poza tym jest to integralna przestrzeń tematyki ogrodów zoologicznych i wiele mówi o specyfice poszczególnych placówek.
Postanowiliśmy zatem podjąć się tego karkołomnego w istocie zadania i porównaliśmy nie tylko same ceny biletów do poszczególnych ogrodów, ale także ich specyfikację, warianty i zróżnicowanie oraz charakter ulg. Sprawdziliśmyy też, co zmieniło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy – gdzie bilety podrożały, gdzie wprowadzono nowe ulgi, a które zoo obniżyło ceny biletów…
Co nam z tego wyszło – możecie przekonać się czytając poniższy materiał – zapraszamy do lektury!

168 zł – tyle zapłacilibyśmy za bilety normalne do wszystkich 12 polskich ogrodów zoologicznych. To o równo 20 zł więcej niż jesienią 2010 roku

Żeby ułatwić sobie nieco zadanie i jakoś okiełznać ogrom materiału badawczego, postanowiliśmy zająć się tylko czołowymi dwunastoma ogrodami zoologicznymi, które według stosowanej przez nas terminologii jako jedyne są ogrodami zoologicznymi w pełnym tego słowa znaczeniu. Owa „12” to ogrody w Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku-Oliwie, Łodzi, Krakowie, Płocku, Wrocławiu, Warszawie, Zamościu, Opolu, Chorzowie (Śląskie Zoo) oraz Poznaniu (ale pod uwagę bierzemy tylko Nowe Zoo).
W praktyce więc materiał dotyczy wszystkich polskich ogrodów eazowskich plus bydgoskiego Ogrodu Fauny Polskiej.

Do muzeum, do kina czy do zoo?

Zanim zajmiemy się szczegółowo kwestią cen biletów w poszczególnych ogrodach zoologicznych i ich specyfikacją zobaczmy, jak się ma wysokość opłaty za wejście do zoo wobec innych propozycji rozrywkowo-rekreacyjnych, gdyż w takich kategoriach należałoby właściwie rozpatrywać potencjalną wizytę w zoo.
Zobaczmy zatem, jak sytuacja kształtuje się w przypadku, gdy do zoo i miejsc konkurencyjnych idziemy sami (jedna dorosła osoba), z towarzyszem (dwie dorosłe osoby) i z dziećmi (dwójka dorosłych i dwójka dzieci w wieku 5-10 lat).
Wszystko to po to, aby sprawdzić, jak mają się do siebie cenowo takie wyprawy i czy ceny biletów do zoo nie są aby czasem zbyt wysokie. Żeby zrównać sytuację badawczą, rzecz dzieje się w sierpniową niedzielę, a żeby nieco ją zróżnicować, sprawdzamy, jak sprawy się mają w Poznaniu, a jak w Toruniu.
Tak porównanie to wypada „na dziś”:

Porównanie cen biletów do zoo, kina i muzeum w Poznaniu i w Toruniu – 2012

A tak było jesienią 2010 roku:

Porównanie cen biletów do zoo, kina i muzeum w Poznaniu i w Toruniu

Jak widać w obu miastach podrożało wszędzie, ale dość proporcjonalnie, stąd układ sił został praktycznie zachowany.
Powyższe porównanie nie wystarcza jednak, aby wysnuć jakieś poważniejsze, wiążące wnioski, daje jednak pewne choćby wstępne rozeznanie. Wiele zależy od miasta – tendencją jest, że ogrody zoologiczne w wielkich miastach (Poznań, Kraków, Wrocław, Warszawa) są zwykle znacznie droższe, niż w mniejszych (Płock, Toruń), co wynika także z wielkości samej placówki. Jakkolwiek wyprawa do kina będzie właściwie zawsze droższa niż do zoo (a różnica zwiększa się wraz z ilością osób), o tyle już w porównaniu np. z muzeum wyniki bywają różne. Istotne jest jednak to, że generalnie cena biletu do zoo na tle opłat za wejście do innych, choć częściowo podobnych miejsc, jest zwykle porównywalna lub niższa.
Uśredniając – bilet normalny w niedzielę w trakcie sezonu do polskiego zoo kosztuje średnio równo 14 zł (o 2 zł więcej, niż jesienią 2010). Bilet do kina – 23 zł, do dużego muzeum (np. Narodowe w Poznaniu) – około 10 zł. Pamiętajmy jednak, że 14 zł to cena uśredniona – a zakres opłat waha się od 7 zł (Toruń) do 25 zł (Wrocław).

Półtora roku temu było podobnie – tyle, że moglibyśmy sobie kupić dodatkowy kilogram cukru…

Wiemy jednak, że cen biletów do kina, muzeum czy zoo tak łatwo porównać się nie da, dlatego nie próbujemy wyciągać z tego żadnych wniosków a powyższe porównania radzimy potraktować jako ciekawostkę.
Porównywać możemy bowiem ze sobą ofertę cenową poszczególnych ogrodów i na tym skupimy się w naszym raporcie.
Na początek porównajmy cenę biletów normalnych – czyli podstawową opłatę za wejście do zoo dla dorosłego.

Normalny proszę. Znaczy cały. Znaczy dla dorosłego. Znaczy bilet. Normalny.

Jak już wspomnieliśmy, uśredniona cena za bilet normalny do polskiego ogrodu zoologicznego to równo 14 zł – powyżej tej średniej jest sześć placówek (Wrocław, Poznań, Warszawa, Gdańsk, Chorzów i Kraków) – o dwie więcej, niż w 2010 (doszły Chorzów i Gdańsk), poniżej również sześć (Opole, Zamość, Płock, Toruń, Bydgoszcz i Łódź).

Ceny biletów w polskich ogrodach zoologicznych – porównanie (2012)

Dla porównania – dwa lata temu wyglądało to tak:

Ceny biletów w polskich ogrodach zoologicznych – porównanie

Warszawa wyprzedziła Kraków, mocno w górę poszła Zamość (z 12 na 7!), wyraźnie zaś spadły zaś Opole, Łódź i Toruń (na ostatnie miejsce).

Z pierwszego wykresu widać, iż zdecydowanie najdroższym ogrodem zoologicznym w Polsce jest wrocławskie zoo – cena za bilet normalny jest prawie trzykrotnie wyższa niż w Łodzi i ponad dwukrotnie wyższa niż w Zamościu. Co więcej, nawet bilet ulgowy jest droższy niż bilet normalny do sześciu innych ogrodów! Od krajowej stawki dość zdecydowanie odstają jeszcze ogrody w Poznaniu, Krakowie i Warszawie, a w ciągu ostatnich dwóch lat niepokojąco zbliżyły się także ogrody w Chorzowie i Gdańsku.

Jeszcze do niedawna bilet normalny do warszawskiego zoo kosztował 15 zł - obecnie kosztuje już 16 zł

Jeszcze do niedawna bilet normalny do warszawskiego zoo kosztował 15 zł, potem 16 zł, a dziś już 18 zł!

Warto jednak zauważyć, że bilety normalne również mają swoją specyfikację – najczęściej uzależnioną od dnia tygodnia (wyższa cena w weekend, niższa w tygodniu) oraz od pory roku (drożej w sezonie, taniej poza sezonem).
Taka sytuacja ma miejsce w następujących ogrodach:
Bydgoszcz – poza sezonem (od 1.10 do 30.04) bilet normalny kosztuje 7 zł. W sezonie bilet normalny kosztuje 10 zł (w weekendy i święta), 9 zł (w dni powszednie) lub 7 zł (w „środy z rabatem”)
Opole – w tygodniu bilet normalny kosztuje 8 zł (w weekendy i  święta 10 zł)
Zamość – opłata za wstęp do zoo w poniedziałki 8 zł
Śląskie Zoo – w tygodniu bilet normalny kosztuje 12 zł (w weekendy 15 zł)
Poznań – w dni powszednie bilet normalny kosztuje 15 zł (w weekendy i  święta 20 zł)

Bilet wstępu normalny w dni wolne i świąteczne do poznańskiego Nowego Zoo

Bilet wstępu normalny w dni wolne i świąteczne do poznańskiego Nowego Zoo

Bilet wstępu normalny w dni powszednie do poznańskiego Nowego Zoo

Bilet wstępu normalny w dni powszednie do poznańskiego Nowego Zoo – jesień 2010

W pozostałych ogrodach cena za bilet normalny jest niezależna od dnia tygodnia, ani pory roku. Szkoda, bo w wielu przypadkach cena za bilet, np. zimą, powinna być znacznie niższa – atrakcyjność zoo jest wówczas nieporównywalna, a np. w poznańskim Nowym Zoo, ze względu na niemal całkowity brak pawilonów i wybiegów zimowych, większość zwierząt jest niedostępna. A płacimy tyle samo.

A był taki czas, gdy za wejście do Nowego Zoo płaciliśmy najpierw 9 zł, potem 11 zł...

A był taki czas, gdy za wejście do Nowego Zoo płaciliśmy najpierw 9 zł, potem 11 zł…

Na plus dla poznańskiego zoo należy jednak dodać, iż w cenę biletów wliczona jest opłata za przejazd kolejką – i to dowolną ilość razy!

Bilety ulgowe

Każdy z 12 ogrodów zoologicznych oferuje w swoim cenniku bilety ulgowe. W trzech przypadkach bilet ulgowy to 50% ceny za bilet normalny (Gdańsk-Oliwa, Poznań, Łódź), w Chorzowie jest to 53%, w Krakowie to 56%, w dwóch przypadkach – Opole i Wrocław – 60%.  Najmniej korzystna proporcja ceny biletu ulgowego do normalnego jest w Płocku (75%!), a dalej w Warszawie (72%), w Bydgoszczy – 70% i w Toruniu 64%.
W porównaniu z 2010 rokiem najbardziej pogorszył się w tej kwestii wynik Płocka i Torunia, poprawił zaś jedynie w Bydgoszczy.
W przypadku biletów ulgowych ich specyfikacja jest jeszcze bardziej zróżnicowana, bo obok rozróżnienia wg pory roku (sezon-poza sezonem) i dnia tygodnia (dni powszednie-weekendy i święta) dochodzą jeszcze tzw. dodatkowe bilety ulgowe (np. studenckie, funkcjonujące obok biletów normalnych i ulgowych).
Taka sytuacja ma miejsce w następujących ogrodach:
Bydgoszcz – poza sezonem (od 1.10 do 30.04) bilet ulgowy kosztuje 5 zł. W sezonie bilet ulgowy kosztuje 7 zł (w weekendy i święta), 6 zł (w dni powszednie) lub 5 zł (w „środy z rabatem”)
Opole – w tygodniu bilet ulgowy kosztuje 5 zł (w weekendy i  święta 6 zł)
Wrocław – dodatkowy bilet studencki (za 20 zł)
Śląskie Zoo – w tygodniu bilet ulgowy kosztuje 6 zł (w weekendy 8 zł)
Poznań – w dni powszednie bilet ulgowy kosztuje 8 zł (w weekendy i  święta 10 zł)

A jeszcze niedawno bilet ulgowy do Nowego Zoo kosztował 7 zł...

Jeszcze niedawno bilet ulgowy do Nowego Zoo kosztował 7 zł…

A wcześniej 6 zł - do wyboru mieliśmy wiele różnych wzorów

A jeszcze wcześniej 6 zł – do wyboru mieliśmy wiele różnych wzorów

Dla kogo ulgi?

Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista i jednoznaczna. Z jednej strony są pewne uprzywilejowane grupy osób, którym bilety ulgowe przysługują we wszystkich ogrodach zoologicznych, z drugiej zdarzają się wyjątki i „różne interpretacje” pewnych zapisów.
O co chodzi? Zobaczmy, jakim grupom społeczno-wiekowym przysługują bilety ulgowe – i w których ogrodach:
Emeryci i renciści – wszystkie ogrody zoologiczne (za okazaniem niezbędnych dokumentów)
Uczniowie – wszystkie ogrody zoologiczne (za okazaniem legitymacji)
Studenci –wszystkie ogrody zoologiczne (za okazaniem legitymacji), z tym, że we Wrocławiu przysługuje im bilet studencki (droższy od ulgowego o odpowiednio 1/3 i 1/8). Warto zaznaczyć, iż niektóre ogrody rozróżniają maksymalny wiek studenta – do 25, lub do 26 lat.
W wybranych ogrodach bilety ulgowe przysługują także:
Żołnierze – Łódź
Kombatanci – Gdańsk-Oliwa
Niepełnosprawni (w stopniu lekkim) – Gdańsk-Oliwa, Płock, Opole, Łódź, Śląskie Zoo (tyle, że o znacznym stopniu niepełnosprawności)
Dzieci w wieku przedszkolnym – wszystkie ogrody zoologiczne, choć z wyraźnym rozróżnieniem przedziału wiekowego: w większości wypadków powyżej 3 lat, ale w Gdańsku-Oliwie i Płocku powyżej 4 lat, a w Łodzi i Śląskim Zoo powyżej 5 lat.
Opiekunowie lub przewodnicy wycieczek dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych dziennych – Łódź
Posiadacze „Karty Grosik” – Śląskie Zoo

Kto za bilety płacić nie musi?

Podobnie jak w przypadku ulg, także i darmowe wejścia dla określonych grup odbiorców oferowane są przez wszystkie polskie ogrody zoologiczne.
Zróżnicowanie tzw. darmowych biletów jest bardzo duże w zależności od ogrodu, wszystkie jednak oferują darmowe wejście dla najmłodszych dzieci, choć i tu przepisy nie są jednolite i bardzo różna jest górna granica wiekowa.
Dzieci – wszystkie ogrody zoologiczne, ale różny jest górny przedział wiekowy: do 3 lat (Bydgoszcz, Toruń, Kraków, Opole, Poznań, Warszawa, Wrocław, Zamość), do lat 4 (Gdańsk-Oliwa, Płock) a nawet do 5 (Łódź, Śląskie Zoo).
Poza tym większość ogrodów ma w swoim cenniku dodatkowe grupy społeczno-wiekowe, którym przysługuje darmowe wejście do zoo:
Bydgoszcz – opiekunowie grup zorganizowanych w przeliczeniu 1 opiekun na dziesięcioro dzieci
Opole – nauczyciele i opiekunowie grup uczniowskich, złożonych z co najmniej 10 osób; przewodnicy PTTK; dzieci i młodzież, nie objęci obowiązkiem szkolnym wskutek choroby lub niepełnosprawności, a także dzieci i młodzież do lat 24 uczęszczający do szkół specjalnych, dzieci uczęszczające do przedszkoli specjalnych wraz z towarzyszącymi im opiekunami, uczniowie tzw. szkół życia i towarzyszący im opiekunowie; osoby powyżej 16 lat niepełnosprawne w stopniu znacznym, całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, osoby z I grupą inwalidzką wraz z opiekunami; zorganizowane grupy podopiecznych Domów Dziecka, Domów Opieki, Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo – Leczniczych.
Płock – nauczyciele i opiekunowie grup uczniowskich złożonych z co najmniej 10 osób, przewodnicy PTTK, dzieci i młodzież nie objęci obowiązkiem szkolnym wskutek choroby lub niepełnosprawności, młodzież do lat 24 uczęszczająca do szkół specjalnych wraz z opiekunami, osoby powyżej 16 lat niepełnosprawne w stopniu znacznym, całkowicie nie zdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, osoby z I grupą inwalidzką wraz z opiekunami, zorganizowane grupy podopiecznych Domów Dziecka, Domów Opieki, Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych
Warszawa – osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunami), członkowie Klubu Miłośników Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego
Wrocław – osoby które ukończyły 75 lat, 1 opiekun na 10 osób
Łódź – dzieci i młodzież specjalnej troski posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (do 16 lat) wraz z opiekunami, niepełnosprawni w stopniu znacznym, wraz z opiekunem (za okazaniem stosownych dokumentów)
Śląskie Zoo – jeden opiekun na 10 dzieci w wycieczce szkolnej, jeden opiekun na 10 dzieci podczas zajęć dydaktycznych w pawilonie, osoby które ukończyły 70 lat, osoby dorosłe i dzieci o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z jednym opiekunem, w każdą środę — za okazaniem stosownego dokumentu, dzieci do ukończenia 16 roku życia z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w dniu 1 czerwca
Gdańsk-Oliwa – posiadacze „Karty Dużej Rodziny”  (rodziny wielodzietne, a więc takie, które mają na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 26 roku życia, gdy dziecko uczy się lub studiuje. Karta przysługuje także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka).
Ponadto posiadacze „Karty Turysty” mają darmowy wstęp do zoo.

Ulgi specjalne i okazjonalne

Oprócz standardowych ulg, cześć ogrodów zoologicznych oferuje także ulgi specjalne i okazjonalne:
Wrocław – członków rodzin wielodzietnych legitymujących się Kartą Rodzina Plus ważną wraz z innymi dokumentami stwierdzającymi tożsamość – we wszystkie niedziele, bilet ulgowy dla emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych z opiekunami – w każdy czwartek 3 zł, bilet ulgowy dla studentów w każdą środę 10 zł,
Warszawa – w pierwszy wtorek miesiąca emeryci i renciści zwiedzają zoo za darmo, zoo honoruje także kartę „Euro<26”,
Łódź – z okazji Dnia Dziecka w dniu 1 czerwca dzieci do lat 15 są zwolnione z opłat
Śląskie Zoo – w każdą środę wstęp ulgowy (bilet za 3 zł) mają — za okazaniem właściwego dokumentu – emeryci, renciści i osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Osoby towarzyszące opłacają bilet zgodnie z cennikiem
Płock – posiadacze „Płockiej Karty Familijnej 3+” mają szereg zniżek (bilet podstawowy – 4 zł, bilet ulgowy – 3 zł, bilet roczny na okaziciela – 25 zł, bilet do minizoo – 0,50 zł)

Bilet normalny do wrocławskiego zoo, który kupiliśmy w... biletomacie (kolejki do kasy były zbyt długie)

Bilet normalny do wrocławskiego zoo zakupiony w biletomacie

Warto dodać, że z okazji różnych eventów i imprez pod szczególnymi warunkami do większości zoo obowiązuje darmowy wstęp.

Bilety rodzinne

Zważywszy, że w założeniu ogród zoologiczny jest miejscem, odwiedzanym przez całe rodziny, zastanawia fakt, że tylko 1/3 ogrodów ma w swojej ofercie bilety rodzinne. Naszym zdaniem powinna być to obowiązkowa pozycja w cenniku każdego zoo, jednak takowy możemy zakupić tylko w następujących ogrodach:
Poznań – bilety rodzinne dla nie więcej niż sześciu członków rodziny, w tym nie więcej niż 2 osób pełnoletnich; koszt – 35 zł w dni powszednie i 50 zł w weekendy i święta (250% ceny biletu normalnego – rodzina, składająca się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci w tygodniu oszczędza 11 zł, a w weekendy i święta 10 zł – z trójką dzieci – odpowiednio 19 zł i 20 zł).
Warszawa – tu mamy zupełnie inny układ – bilet rodzinny to specyficzna forma zniżki dla rodziny składającej się z maksymalnie dwóch osób dorosłych i minimum dwójki dzieci – wówczas każda z osób płaci 13 zł. Przy takim założeniu (2+2) rodzina zapłaci 52 zł, zamiast 62 zł – oszczędza 10 zł (większa liczba dzieci nie wpływa już na zmianę ceny biletów).
Wrocław – bilet rodzinny dla dwójki dorosłych i dwójki lub trójki dzieci za 70 zł (280% ceny biletu normalnego) – idąc z dwójką dzieci zaoszczędzimy 10 zł, z trójką 25 zł.
Śląskie Zoo – bilet rodzinny dla dwójki dorosłych i dwójki dzieci dostępny w dwóch wariantach – weekendowym (38 zł – -253 % ceny biletu normalnego, oszczędzamy wówczas 8 zł) i na dni powszednie (30 zł -250 % ceny biletu normalnego, oszczędzamy wówczas 6 zł)

Bilety grupowe

Podobnie jak w przypadku rodzinnych, co dziwi tym bardziej, że bardzo istotną grupę odwiedzających ogrody zoologiczne stanowią właśnie wszelkie grupy zorganizowane, wycieczki szkolne itp.
Bydgoszcz – minimum 20 osób – 7 zł od osoby (normalny) lub 5 zł (szkolny); ma sens tylko w sezonie.
Płock – tzw. bilet zbiorowy, dla grup liczących więcej niż 10 osób (ale – uwaga! – składających się jedynie z dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej, studentów, emerytów i rencistów) – 5 zł od osoby (oszczędzają wówczas po złotówce na bilecie)
Wrocław – minimum 10 osób, każda płaci wówczas albo 20 zł, jeśli normalnie kupiłaby bilet normalny (oszczędza 5 zł), albo 12 zł, jeśli kupiłaby bilet ulgowy lub studencki (oszczędza wtedy odpowiednio 3 zł lub 8 zł)
Zamość – zbiorowy bilet wstępu, od jednej osoby, w grupie co najmniej 15 osób – 8 zł

Bilety roczne/karnety

Propozycja szczególnie dla zoomaniaków i nałogowych „odwiedzaczy”, którzy w zoo bywają częściej niż raz-dwa razy w roku. Szczególnie dla takich, którzy w danym zoo bywają niezliczoną ilość razy i normalnie nie starczyłoby im miejsca w szufladzie na bilety :).
Karnety to przede wszystkim świetna promocja zoo i sposób na zbudowanie relacji między ogrodem, a zwiedzającymi – mając karnet, na pewno odwiedzimy zoo częściej, niż gdybyśmy takiego karnetu nie mieli. Same korzyści – tym bardziej więc zastanawia nas fakt, że blisko połowa ogrodów zoologicznych nie ma ich w swojej ofercie…
Mają je za to następujące ogrody:
Kraków – roczny karnet dla jednej osoby w cenie – uwaga! – 200 zł! Przyznajemy – cena rzuca na kolana (zwraca się dopiero po dwunastej wizycie…) i mamy wątpliwości, czy jest sens istnienia takiego biletu…
Opole – roczny karnet dla jednej osoby w dwóch wariantach cenowych – normalnym, za 100 zł (zwraca się po 11 wizytach – przy założeniu, że chodzimy w weekendy i święta) oraz ulgowym, za 60 zł (jak w przypadku normalnego). Jest tylko trochę lepiej niż w Krakowie, ale przynajmniej jest opcja ulgowa…
Płock – roczny bilet na okaziciela kosztuje 50 zł (zwraca się przy siódmej wizycie)
Poznań – roczny karnet dla jednej osoby kosztuje jedynie 50 zł (zwraca się już po czterech wizytach!), dla trzech – tylko 70 zł! (zwraca się już przy drugim wejściu!).

Roczny karnet dla trzech osób do poznanskiego zoo - kupiliśmy go na początku roku, jeszcze przed podwyżką cen biletów, gdy kosztował tylko 60 zł!

Roczny karnet dla trzech osób do poznańskiego zoo z 2010 roku

Jest jednak jeden, za to bardzo duży haczyk – karnet obowiązuje tylko w dni powszednie, więc jeśli chcemy wybrać się do zoo w weekend lub w święto, musimy kupić dodatkowe bilety…
My swego czasu kupiliśmy sobie taki karnet (dla trzech osób, dzięki czemu wiele razy mogliśmy brać ze sobą kogoś na „doczepkę”), jednak dość mocno wpłynęło to na nasz tryb odwiedzania poznańskiego zoo – praktycznie przestaliśmy do niego chodzić w weekendy, a gdy skończyły się wakacje, karnet właściwie okazał się być nieprzydatnym…
Dodatkowy plus – w dni powszednie upoważnia także do odwiedzenia Pawilonu Gadów w Starym Zoo (normalnie wstęp kosztuje 3 zł).
Jakkolwiek więc – jest to propozycja bardzo ciekawa, choć wielka szkoda, że nie ma także wersji weekendowo-tygodniowej – niechby i była nawet sporo droższa…
Bilet jest ważny w danym roku kalendarzowym, co ważne – jest na okaziciela, możemy się więc bez problemów nim z kimś podzielić!
Warszawa – roczny (na 365 dni) karnet imienny dla dwóch osób kosztuje 100 zł (zwraca się przy trzeciej wizycie) – warunki przyznajemy bardzo korzystne, nawet, jeśli miałaby z niego korzystać tylko jedna osoba (zwraca się po szóstej wizycie, więc znacznie lepiej niż w Krakowie czy Opolu, nie ma też takich haczyków, jak w Poznaniu).
Wrocław – imienny roczny (na 365 dni) karnet dla jednej osoby, dostępny w dwóch wariantach – normalnym, za 120 zł (zwraca się już przy piątej wizycie) i ulgowym, za 70 zł (tak samo). Warunki jeszcze korzystniejsze, niż w Warszawie!
Zamość – roczny karnet (imienny!) występuje w dwóch wariantach – normalnym, za 60 zł (zwraca się przy szóstej wizycie) i ulgowym, za 40 zł (zwraca się przy piątej wizycie).
Łódź – roczny karnet dla jednej osoby, dostępny w dwóch wariantach – normalnym, za 80 zł (zwraca się przy dziewiątej wizycie) i ulgowym, za 40 zł (tak samo). Karnet jest imienny!
Śląskie Zoo – roczny karnet wstępu dla jednej osoby w cenie 80 zł (zwraca się przy szóstej wizycie).

Brak karnetów w niedużych ogrodach w Toruniu i Bydgoszczy możemy zrozumieć, ale brak w Gdańsku jest już zastanawiający.

ZOO RODZINNY GRUPOWY KARNET
Bydgoszcz +
Toruń
Gdańsk-Oliwa
Kraków +
Opole +
Poznań (Nowe) + +
Płock + +
Warszawa + +
Wrocław + + +
Zamość +
Łódź +
Śląskie Zoo + +

Jeszcze o opłatach ukrytych…

Kupno biletu do zoo wcale nie musi oznaczać, że po wejściu na jego teren nie będziemy musieli kupować kolejnych biletów – często czeka na nas tak wiele „opłat ukrytych”, że ostatecznie musimy dopłacić do biletu jego równowartość. I nie mówimy tu wcale o wszelkiego typu atrakcjach specjalnych, takich jak parki linowe, kotliny dinozaurów, kolejki i tym podobne, ale o integralnych obiektach i miejscach w danym zoo, takich jak pawilony czy minizoo, a także obiektach, które traktujemy jako standard „wyposażenia” ogrodu zoologicznego – tu mamy na myśli głównie toalety, które nie są żadną „atrakcją dodatkową” czy czymś luksusowym, ale absolutną podstawą funkcjonowania ogrodu.
Warto też nadmienić, że w niektórych ogrodach istnieją „opłaty ukryte”, których nigdy byśmy się po żadnym zoo nie spodziewali…
Oto mały przegląd takich cenowych niespodzianek w polskich zoo:
Gdańsk-Oliwa – płatne toalety (2 zł), płatny wstęp do „Małego Zoo” (2 zł od dziecka, dorośli wchodzą za darmo)
Śląskie Zoo – płatne toalety (2 zł), płatny wstęp do minizoo (1 zł)
Płock – płatny wstęp do minizoo – 1 zł

Bilet wstępu do oliwskiego zoo

Bilet wstępu do oliwskiego zoo z 2010 roku

Co się zmieniło od jesieni 2010?

Na 12 placówek objętych naszym raportem brak podwyżek zanotowano w czterech ogrodach – w Krakowie, Opolu (choć ma to się niebawem zmienić), Wrocławiu (poczekamy do Afrykarium…) i Łodzi. Co więcej, w ogrodach tych w cenniku nie zaszły żadne zmiany.
Pozostała ósemka podniosła ceny – w niektórych ogrodach podwyżki były bardzo duże i objęły wszystkie kategorie biletów.
Najwyższa podwyżka – 140% na bilecie normalnym i 167% na ulgowym – miała miejsce w Zamościu, co oczywiście wiąże się z modernizacją ogrodu, który w niczym nie przypomina placówki sprzed kilku lat.
Mocno w górę poszły także ceny w Oliwie (33% na obu biletach), Płocku (33% normalny, 50% ulgowy!) i w Chorzowie (25% normalny, 33% ulgowy), umiarkowanie w Bydgoszczy (20% normalny, 17% ulgowy), Warszawie (12% normalny, 15% ulgowy) i w Toruniu (ulgowy o 12%), z kolei podwyżka w Poznaniu (7% na bilecie normalnym w dni powszednie) miała charakter symboliczny.

Oprócz podwyżek cen kilka ogrodów wprowadziło także nowe opcje biletowe (rozróżnienie na weekendy i dni powszednie – Chorzów, Bydgoszcz, bilety roczne w Płocku, bilety grupowe w Zamościu), a z pewnych biletów zrezygnowano (bilety studenckie w Toruniu), zlikwidowano także niektóre ulgi (darmowe środy dla emerytów i rencistów w Chorzowie).
Na plus należy zaliczyć także wprowadzenie dodatkowych rabatów i ulg (Bydgoszcz, Zamość) czy obniżkę cen za dodatkowe atrakcje (minizoo w Chorzowie), likwidację opłaty za fotografowanie w Zamościu i możliwość zakupów biletów przez Internet w Warszawie.

Zoo Gdańsk-Oliwa – bilet normalny podrożał o 4 zł (z 12 na 16), a ulgowy o 2 zł (z 6 na 8).

Ogród Fauny Polskiej Zoo Bydgoszcz – bilet normalny podrożał o 2 zł, ulgowy o złotówkę. Nowością są także bilety weekendowe i na dni powszednie, wprowadzono też bilet grupowy szkolny oraz „środy z rabatem”

Ogród Zoobotaniczny Toruń – bilet ulgowy podrożał o 50 gr, zlikwidowano też bilet studencki

Zoo Kraków – bez zmian!!!

Zoo Opole – bez zmian!!!

Nowe Zoo Poznań – bilet normalny w dni powszednie podrożał o złotówkę

Zoo Płock – bilety normalne i ulgowe podrożały o 2 zł, wprowadzono bilet roczny, o złotówkę podrożał bilet grupowy

Zoo Warszawa – bilety normalne, ulgowe i rodzinne podrożały o 2 zł, wprowadzono możliwość zakupu biletów on-line

Zoo Wrocław – bez zmian!!!

Zoo Zamość – ogromny wzrost cen biletów – normalne podrożały o o 7 zł (z 5 na 12), ulgowe o 5 zł (z 3 na 8), karnety roczne o odpowiednio 35 zł i 25 zł, wprowadzono bilety zbiorowe, zlikwidowano opłaty za fotografowanie, wprowadzono promocyjne bilety w poniedziałki (8 zł zamiast 12 zł w inne dni)

Zoo Łódź – bez zmian!!!

Śląskie Zoo – kompleksowa podwyżka biletów: bilet normalny podrożał o 3 zł, ulgowy o 2 zł, bilet rodzinny o 8 zł (dodatkowo rozróżniono bilet rodzinny na weekendowy i na dni powszednie), zlikwidowano także darmowe wejścia dla emerytów i rencistów i zastąpiono je biletami ulgowymi (za 3 zł), obniżono o złotówkę opłatę za minizoo, poszerzono zakres ulg

Zamiast podsumowania…

Nasze zestawienie stanowi raczej swoistą ciekawostkę dotyczącą funkcjonowania ogrodów zoologicznych w Polsce a wiemy, że dla wielu osób – tak samo, jak dla nas – temat biletów może być interesujący. Nie oceniamy także „polityki biletowej” konkretnych ogrodów, wiemy jednak, że nie można cen do siebie bezpośrednio porównywać z prostego powodu – każde zoo, w odróżnieniu od wielu innych rozrywek, oferuje nam coś zupełnie innego, tak więc trudno porównywać ceny biletów w danych ogrodach, ponieważ zawsze trzeba odnieść to do oferty, stopnia atrakcyjności, etc.

Reklamy

6 comments on “Porównanie cen biletów do polskich ogrodów zoologicznych – raport Mrówkojada (2012)

  1. We Wrocławiu w zimie również są tańsze bilety.
    Poza tym ja uważam, że generalnie ceny biletów do zoo są bardzo niskie.

    • Racja – szkoda, że nie ma o tym żadnej informacji na stronie, bo na tym opieraliśmy się tworząc zestawienie, a o fakcie, iż we Wrocławiu są sezonowe obniżki po prostu zapomnieliśmy :).

  2. W Toruniu też funkcjonuje (choć nietypowy) karnet. Ulgowa karta na 10 wejść kosztuje 30 zł, przy czym bilet jednorazowy ulgowy 4,50. Taka karta jest też w wersji normalnej, ale już nie pamiętam jaka jest jej cena.

  3. Problem w tym, że tylko wrocławskie zoo w ponad 86% utrzymuje się z biletów stępu, a pozostałe są na garnuszku miast i nie są w żaden sposób zainteresowane wpływami, bo i tak nic z tego nie mają. Ceny biletów w żadnym stopniu nie odziwerciedlają kosztów ich działania, a wpływy w niektórych przypadkach pokrywają zaledwie nieco ponad 10% kosztów, a to już prawdziwy wstyd!

  4. W zeszla niedziele odwiedzilem francuski ogrod zoologiczny la palmyre obok royan. bilety kosztowaly odpowiednio 15€ normalny i 11€ i nikt nie mowi, ze zadrogie bilety… ZOO jest prywatne a jego dzienne utrzymanie to koszt 15000€ dziennie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s