Adoptuj zwierzaka!

A co byście powiedzieli na ostronosa rudego?

Ostronos rudy z nosem ponad zaroślami

Ostronos rudy z nosem ponad zaroślami

Psa czy kota może mieć każdy, ale ostronosa? A co to w ogóle jest ostronos? Otóż ostronos to taki mały, puchaty zwierzak z długim, ślicznym ogonem i wydłużonym ryjkiem. Świetnie biega po drzewach! Oj, nie każdy może mieć ostronosa.

Nie każdy może mieć ostronosa, ale na pewno każdy może go adoptować! Ostronosa lub każdego innego zwierzaka zamieszkującego ZOO. Żyrafa? „Przy Twoim chomiku moja żyrafa wymiata!”. „Ty ciesz się, że nie natknąłeś się na mojego nosorożca!”. No dobrze, dobrze, ale o co tak naprawdę chodzi?

Chodzi o to, że każdy potrzebuje przyjaciela. Zwierzak też. A skoro i my potrzebujemy przyjaciół, i zwierzaki, to czemu tego nie połączyć? I przy okazji pomóc?

Adopcję zwierzaka umożliwia większość polskich ogrodów zoologicznych. Adopcja polega na tym, że opiekun zwierzęcia, które zostało adoptowane, wspomaga jego utrzymanie jakąś kwotą, w zamian otrzymując od strony ogrodów zoologicznych różnego rodzaju przywileje – od wejściówek do zoo, zapoznania się z jego funkcjonowaniem i poznania jego działania „od podszewki” aż do kontaktu ze „swoim” zwierzakiem, możliwością odwiedzania go, karmienia, oswajania ze swoją obecnością. No nie oszukujmy się, nie każdy może karmić hipopotama!

Oczywiście, adopcja zwierzaka oznacza poważne zobowiązanie, jednak jest to wspaniała sprawa. Dlaczego warto? Z dwóch, najważniejszych powodów.

Ponieważ to fantastyczna przygoda! Poznać dzień mrówkojada od strony mrówkojada? No nie oszukujmy się, mrówkojad to nie świnka morska ani gupik w akwarium, żyje trochę inaczej i można się o nim dowiedzieć niesamowitych rzeczy.

Po drugie – ponieważ to pomaga zwierzakowi – nasze finansowe wsparcie, nawet minimalne, to więcej wygody, luksusu i dobrego jedzenia dla naszego podopiecznego. Adoptując hipopotama, lwa czy puchacza znanego także pod imieniem Bubo Bubo dajecie zwierzakom lepszy byt.

My nie wahaliśmy się nawet przez moment, jak tylko okazało się, że jeszcze nikt nie adoptował naszych ukochanych mrówkojadów. Kilka telefonów, maili i trochę papierkowej roboty, i nasze marzenie się spełniło:

mrówkojady

Tadziki są już „nasze”, ale cała gromada zwierzaków z różnych polskich ogrodów zoologicznych wciąż czeka na swoich opiekunów. Do dzieła zatem!

Więcej szczegółów na temat adopcji zwierzaka i wszystkiego co się z tym łączy znajdziecie tutaj.

16 comments on “Adoptuj zwierzaka!

 1. Witam! Chciałabym sie dowiedziec czy jeste mozliwosc adopcji małpki np kapucynki? Albo kupienia jej u Panstwa?Lub może posiadaja Państwo gdzie w Poilsce moge kupic taka młpke nie za kosmiczna cene.Pozdrawiam i czekam na opdowiedz.

  • Adoptować małpę można w każdym zoo, ale taka adopcja to tylko płacenie za ich utrzymanie i ewentualnie raz na kilka miesięcy możliwość karmienia ich itp… NA stałe przebywają w zoo. Trzymania kapucynki w domu nie polecam – jak większość małp (o ile nie wszystkie) to zwierze stadne a zapewnienie stadu dobrych warunków to a)wielki koszt, b) wielka powierzchnia. Jeśli już koniecznie chce się trzymać małpę to lepiej stadko pigmejek/uistiti/tamaryn – też ciekawe można im w normalnych domowych (nie mylić z blokowymi)warunkach zapewnić odpowiednio dużo miejsca… Tyle że trzeba pamiętać że małpa to jednak wyższy poziom wtajemniczenia niż kot czy pies, albo świnka morska. Trzeba bardzo się starać żeby nie wypaczyć jej psychiki. No a koszty w przypadku małp zawsze będą wysokie, takie jak rasowych psów/lotów z wyższej półki. Wiąże się to m. in. z tym że w kraju mamy mało prywatnych hodowli które sprzedają przychówki i większość sprowadza się z Czech.

 2. Cóż, ja po prostu bym napisał, żeby po prostu wybić sobie z głowy trzymanie jakichkolwiek małp w domu. Tak jak wspomina poprzednik, jakakolwiek małpa to znacznie wyższa szkoła jazdy niż felsuma, burunduk czy terapena. Nie wspominając już o zwierzakach częściej trzymanych w domach.

  Swoja drogą odpowiedzialna osoba która bardzo chce mieć małpę i jest w stanie stworzyć dla niej warunki, raczej szybko znajdzie odpowiednie osoby/hodowle gdzie takowego ssaka mogła by zakupić lu dowiedzieć się czegoś szczegółowego na jego temat.
  Dlatego też pytanie typu „gdzie mogę kupić małpę”, zadane na stronie związanej z ogrodami zoologicznymi są dziecinne.

 3. Byłem pod wrażeniemsposób wyraża swoje myśli na temat Adoptuj zwierzaka! « Mrowkojad i przyjaciele…. Nie mogę uwierzyć , że ktoś może napisaćjak thet niesamowitą historię o kocham Adoptuj zwierzaka! « Mrowkojad i przyjaciele….

 4. Mogę szczerze powiedzieć, że nigdy nie przeczytałem tak wiele przydatnych informacji na temat Adoptuj zwierzaka! « Mrowkojad i przyjaciele…. Pragnę wyrazić moją wdzięczność dla webmastera tego bloga.

 5. Interesowała by mnie adopcja Jaguarów ,czy ktoś może podać namiary w którym zoo są i czy jest możliwość adopcji (opiekowania się kotem/kotami)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s