Mrówkojady

Życie polega na tym, żeby się delektować rytmem dnia. Dlatego mrówkojad delektuje się  – spacerami od jednego do drugiego stołu pełnego pysznych przekąsek, cienistymi zaroślami, w których można ułożyć się pod puszystym ogonem czy gorącym słońcem.

Dostojny złośnik

Spaceruje dostojnie i powoli, jeśli jest zmęczony – kładzie się w trawie lub w gęstych krzakach. Działa ekonomicznie – wie doskonale, że nie wolno wyjeść całej zawartości mrowiska, dlatego pozostawia akurat tyle żyjących stworzonek, aby zdążyły odbudować gniazdo tak, aby on mógł urządzić sobie kolejna ucztę. Jest majestatyczny i dostojny, a jednak miewa swoje humory, czego przykład możecie zobaczyć tutaj:

Ten mrówkojad, Alejandro z opolskiego ZOO, chciał wejść do swojego domku, jednak nikt nie chciał go do niego wpuścić. Kto by się nie zdenerwował w takim wypadku? Jednak mrówkojady rzadko się denerwują. Co w takim razie sprawia, ze przed tym spokojnym, dostojnym zwierzęciem respekt odczuwają nawet takie drapieżniki, jak jaguar czy puma?

Wszystko o mrówkojadach

Dowiecie się tego na naszych stronach o mrówkojadach. Znajdziecie tu mnóstwo informacji teoretycznych i encyklopedycznych, czyli wszystko, co zostało odkryte, napisane i powiedziane o tych cudownych zwierzakach. Ponadto możecie liczyć na mnóstwo ciekawostek, informacji nieszablonowych – bowiem mrówkojady mają też swoje zainteresowania, dobre i złe nawyki, potrafią być łagodne i porywcze. Napiszemy Wam także o naszych dwóch kochanych mrówkojadach – Eskado i Guapie, mieszkańcach poznańskiego Nowego ZOO. Dowiecie się o nich (prawie) wszystkiego, co sami będziemy wiedzieć.

Chcecie dowiedzieć się więcej? 🙂

Mrówkojady

Mrówkojad olbrzymi

Tamandua

Alfabet mrówkojada

Mrówkojady w polskich ogrodach zoologicznych – lista

Galeria zdjęć mrówkojadów

„Nasze” mrówkojady (Guapa, Eskado i maluch z poznańskiego Nowego ZOO)

Opolskie mrówkojady

Warszawskie mrówkojady

Ciekawostki o mrówkojadach

Mrówkojady na świecie

Mrówkojady w polskich ogrodach zoologicznych

Reklamy

9 comments on “Mrówkojady

 1. Nie wiecie może od kiedy w Polsce hodowane są mrówkojady? Pierwsza była chyba W-wa ale od kiedy konkretnie prowadzi hodowlę nie mogę znaleźć – i czy w sumie w Polsce było/jest 11 mrówkojadów (2 w Opolu, 3 w Poznaniu i 6 w w-wie – Yuri, jej 2 partnerzy oraz 3jka dzieci)

  • Po kolei:
   obecnie w Polsce jest 8 mrówkojadów olbrzymich w 3 ogrodach – w Opolu (Fermina Sorpresa i Alejandro), w Warszawie (Lutz, Yuri i maluch-samiec) i w Poznaniu (Eskado, Guapa i maluch – samiczka).
   Łącznie w historii polskich ogrodów zoologicznych mrówkojady olbrzymie były eksponowane jeszcze w Płocku, Łodzi i we Wrocławiu (od początku lat 70.).
   Opole doczekało się mrówkojadów dosyć późno, bo 16 czerwca 2008 roku, kiedy to przyjechał Alejandro.
   Pierwszy mrówkojad do poznańskiego zoo zawitał w 1973 roku – mrówkojadów jednak rozmnożyć się nie udało i były w Poznaniu dosyć krótko (choć po prawdzie…jeden wciąż jest, wypchany, w dawnej lwiarni…). Kolejny zjawił się dopiero w 2006 roku – wtedy to z Magdeburga przyjechał Eskado, potem dołączyła do niego Guapa.
   Mekką, jeśli chodzi o rozmnażanie mrówkojadów w polskich zoo był z kolei Płock, w którym mrówkojady rozmnażały się w l.70.
   Z kolei pierwszy mrówkojad w polskim ZOO urodził się w 1930 roku we Wrocławiu, tyle że trudno powiedzieć, iż było to wówczas polskie ZOO…Kolejne przychówki uzyskiwano do 1933 roku.
   W warszawskim ZOO pierwsze mrówkojady pojawiły się jeszcze w okresie międzywojennym, z kolei w płockim ZOO pierwsze okazy pojawiły się w l.70 dzięki aktywnej współpracy Płocka z Argentyną.
   Więcej szczegółów postaramy się podać już niebawem:).

    • Nie ma sprawy:).
     Jakby co, to czekamy na szczegółowe dane, które mają nam przesłać z Wrocławia, Łodzi i Płocka. Poza tym w sobotę widzimy się z opiekunami mrówkojadów w Opolu, a w niedzielę mamy nadzieję z Panią Krakowiak z Warszawy, więc powinniśmy już zebrać kompletny materiał.

   • Dane potrzebowałem na jutro ale że temat mnie wciągnął to z czystej ciekawości czekam na kolejne informacje – zwłaszcza z Płocka jako że uwielbiam to zoo 😉

 2. W marcu 1973 do poznanskiego zoo przybyl spory transport szczerbakow. Wg Gazety Poznańskiej z 27 marca 1973 była tam para tamandua i para m. olbrzymich (oraz pancerniki i leniwce). Oba gatunki mrowkojadow mozna wciaz ogladac w Starym zoo, stoja wypchane w dawnej lwiarni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s