Poznańskie mrówkojady

Eskado i Guapa

Nasze mrówkojady mieszkają w poznańskim Nowym ZOO, są samcem i samiczką. Samiec ma na imię Eskado, a samiczka Guapa, co po hiszpańsku oznacza ładna, piękna. Eskado jest rok starszy od Guapy – urodził się 9 lutego  2005 roku w Magdeburgu, Guapa natomiast przyszła na świat w Zurychu, 27 stycznia 2006 roku. Do Poznania najpierw przyjechał Eskado – miał wtedy rok i trzy miesiące. Guapa przybyła do Poznania w wieku roku i dziewięciu miesięcy.

Guapa na wybiegu Ameryki Południowej

Guapa na wybiegu Ameryki Południowej

Mrówkojady dojrzewają w wieku 2,5 – 4 lat. 28 września 2009 roku naszym poznańskim pupilom urodził się potomek, o którym więcej możecie dowiedzieć się tutaj.

Obiad dla mrówkojada

Nasze dwa mrówkojady w ZOO nie jedzą mrówek i termitów. Tak, jak mrówkojady z innych ogrodów zoologicznych, żywią się pożywna papką, której przepis przyjechał z Magdeburga.
Pełnowartościowy posiłek składa się z: jabłek, gruszek, kiwi, pomidorów (pomidory są niezbędne ze względu na kwas niezbędny do trawienia, który w naturze pobierany jest z mrówek). Do tego dodaje się banany, karmę dla psów Royal Canin, wołowe serce, trochę miodu, gammarus (niewielkie skorupiaki dla ryb i żółwi), wszystko wrzuca się do blendera i mieli na papkę z dodatkiem wody, torfu i gliny. Raz w tygodniu Eskado i Guapa, jako szczególny przysmak, otrzymują mięciutkie awokado. Są również wielkimi amatorami larw.

Każdy sobie…

Obydwa nasze mrówkojady śpią na słomie i … bardzo się od siebie różnią. Eskado na przykład jest bałaganiarzem i siusia do swojego legowiska, podczas gdy Guapa nie robi tego nigdy, gdyż jest bardzo porządna. Tę różnicę świetnie widać także w chatce mrówkojadów – ściany u Eskado są zawsze brudne i usmarowane (Eskado musi nieźle szorować po nich łapami…), podczas gdy Guapa ma u siebie czyściutko. Pewnie także jej porządność wpływa na fakt, ze uwielbia się kąpać w basenie, który ma w swojej chatce i starannie szoruje się przy tym łapami. Mimo tego, obydwa mrówkojady swoje potrzeby załatwiają do wody. Oboje przepadają za kąpielami w stawie, który znajduje się obok wybiegu Ameryki Południowej.

Eskado moczy nogi w stawie

Eskado moczy nogi w stawie

Wybieg dzielą z innymi południowoamerykańskimi zwierzakami – tapirami anta, kapibarami, strusiem nandu, wikunią, czasami dołączają do nich także gęsi gęgawe, żyjące na okolicznych stawach. O ile Guapa „dogaduje się” i nie zaczepia innych zwierząt, o tyle Eskado przegania je z wybiegu. W stosunku do ludzi natomiast to Eskado jest spokojniejszy, podczas gdy na Guapę trzeba uważać – zaczepia i jest „wścibska”.

Eskado zaczepia nandu

Eskado zaczepia nandu

Nasze dwa mrówkojady są samotnikami – raczej nie trzymają się razem. Oczywiście nie wynika to z jakichkolwiek wzajemnych animozji, a z faktu, ze mrówkojady z natury nie są szczególnie towarzyskie.

Narodziny mrówkojada!

Jesienno-zimowa wizyta w chatce poznańskich mrówkojadów

U mrówkojadów na zwiadach, czyli z urodzinową wizytą u Guapy

Poznańskie mrówkojady w akcji! – z wizytą u Eskado, Guapy i…

Guapa na tropie mrówek, czyli co słychać u poznańskich mrówkojadów?

W poznańskim zoo urodził się mrówkojad olbrzymi!

Mrówkojadzia przeprowadzka na Węgry

Mrówkojady w kąpieli

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s