28 książek na 28. Światowy Dzień Książki

Przedwczoraj – 23 kwietnia – już po raz 28. obchodzono Światowy Dzień Książki, którego celem jest promowanie czytelnictwa, ale także ochrony własności intelektualnej poprzez przestrzeganie praw autorskich, pełna nazwa święta brzmi bowiem Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Choć pomysł na taki dzień narodził się już w 1926 roku w Hiszpanii, to oficjalnie na całym świecie jest on obchodzony od 1995 roku.
Redakcja Mrówkojada jakoś szczególnie tego dnia nie świętuje, gdyż czytamy codziennie i celebrowanie tego jakiegoś szczególnego dnia nie jest nam potrzebne, warto jednak wykorzystać okazję na promowanie czytelnictwa, dlatego też z okazji 28. rocznicy ustanowienia tego święta przygotowaliśmy dla Was propozycję 28 książek, które przeczytaliśmy w ostatnim czasie, a które chcielibyśmy Wam również polecić.
Jak pewnie łatwo się domyślić, wszystkie one – mniej lub bardziej – będą związane z tematyką naszej strony, ale jeśli chcecie, możemy Wam też polecić dobre i ciekawe książki niekoniecznie o tematyce zoologicznej.
Dziś jednak tylko o takich!

Dlaczego warto czytać?

Spokojnie, nie będziemy urządzać żadnej pogadanki ani wykładu na temat zalet czytelnictwa – wszystkich czytelników naszej strony uważamy bowiem za w pełni świadomych tych zalet :).
Powiemy tylko, że nie wyobrażamy sobie prowadzenia tej strony bez czytania książek – są one dla nas nie tylko źródłem informacji, ale też niejednokrotnie wspaniałą rozrywką i inspiracją (czy bez czytania książek bylibyśmy w stanie stworzyć coś takiego?).
O tym, że czytaniu książek w dużej mierze zawdzięczamy to, że artykuły na Mrówkojadzie nie sprowadzają się do tekstów zbudowanych z samych równoważników zdań i nie musimy co chwila zerkać do słownika, żeby sprawdzić, jak pisze się dane słowo – wspominać chyba nie musimy.
A o tym, że warto czytać, wiedzą – jak się okazuje – także żarłoczne króliki:


Zgadnijcie, jaka jest ulubiona książka Bąbla?


Zaskoczeni?

ale także pluszowe mrówkojady:


W przypadku Tadzia nie mogło być inaczej 🙂

Inną wielką pasją Tadzia są książki o Sherlocku Holmesie

Ale – dość gadania, pora zasiąść do czytania :).
Oto lista 28. naszych propozycji książkowych, z którymi każdy zoofan powinien się zapoznać!
(uwzględniliśmy tylko te książki, które sami przeczytaliśmy w ostatnim roku- no, powiedzmy dwóch – lub z których w tym czasie korzystaliśmy)

28 książek na 28. Światowy Dzień Książki

(kolejność zupełnie przypadkowa)

1. Przewodnik po ogrodzie zoologicznym w Poznaniu (1956)

„Zoo Poznań. Przewodnik po ogrodzie zoologicznym w Poznaniu”

Jest to trzeci oficjalny przewodnik po poznańskim zoo – wydano go w 1956 roku.
Lektura przewodnika – zwłaszcza pierwszych kilkunastu stron, poświęconych “sprawom ogólnym” – to prawdziwa uczta.
Dziś przewodników już się tak nie pisze – styl, język, podejście do czytelnika, pewna naiwność w widzeniu świata. Rzecz to niezwykle ciekawa i pełna smaczków, a przy okazji dająca obraz tego, jak wyglądało zoo przy Zwierzynieckiej w okresie powojennym.
Naszą recenzję przewodnika znajdziecie tutaj.

2. Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Dzieje i perspektywy rozwoju.

Wydana w 1975 roku praca zbiorowa pod redakcją J.Urbańskiego i A.Taborskiego to jedyna tego typu pozycja na polskim rynku – pełne, niezwykle drobiazgowe kompendium wiedzy na temat poznańskiego zoo, od jego założenia, aż do 1975 roku.
Słowem – wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat zoo w Poznaniu, a czego nie znajdziecie w Internecie. No, chyba, że u nas :).

3. Antonina Żabińska, Ludzie i zwierzęta

Książka Antoniny Żabińskiej – żony dyrektora warszawskiego zoo (w latach 1929-1951), Jana Żabińskiego – ukazała się pierwszy raz w latach sześćdziesiątych XX wieku, a wznowiono ją dwa lata temu. W swojej książce Żabińska skupia się na okresie powojennym, w którym odbudowywany jest zrównany w czasie wojny z ziemią warszawski ogród zoologiczny. Opowiada o funkcjonowaniu “domu pod zwariowaną gwiazdą”-  współegzystowaniu w nim ludzi z tak ważnymi dla całej rodziny zwierzętami oraz wprowadza wiele niesamowitych historii o zwierzętach.
To bardzo mocna, przejmująca lektura, napisana surowym, prostym językiem.

4. Diane Ackerman, Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO.

Azyl to niesamowita historia pokazująca nowe oblicze Jana Żabińskiego, wieloletniego dyrektora warszawskiego zoo, który podczas II wojny światowej uratował życie 300 Żydom – ukrywając ich w opuszczonych pomieszczeniach swojego ogrodu. Przede wszystkim jednak mówi o roli w tych wydarzeniach jego żony, Antoniny – oryginalny tytuł książki to wszak Żona dyrektora zoo. Azyl jest doskonałym uzupełnieniem wspomnień Żabińskiej, na której opierała się Ackerman pisząc swoją książkę – razem stanowią niezwykle poruszającą opowieść o stołecznym zoo w czasach wojny i żyjących w nim ludziach i zwierzętach.
Więcej o książce przeczytacie tutaj.

5. Benedykt Chmielowski, Nowe Ateny Albo Akademia Wielkiej Sciencyi Pełna

Nowe Ateny to pierwsza polska encyklopedia powszechna, która spisana została w pierwszej połowie XVIII wieku przez księdza Benedykta Chmielowskiego.
Chmielowski przedstawia swoim czytelnikom wiele prawd niemalże objawionych i chociaż oczytania i wiedzy mu ująć nie można, to kwestia, ile warte są jego prawdy, to już zupełnie inna historia – dzieło to bowiem od razu po wydaniu zostało poddane miażdżącej krytyce i stało się idealnym obrazem ciemnoty czasów saskich…
I chociaż trudno się z krytyką nie zgodzić, uciecha, jaką mamy dziś czytając dzieło Chmielowskiego jest niewspółmierna do wszelkiego oburzenia – a mnogość zoologicznych ciekawostek jest wręcz niebywała – jeśli nie wiecie jeszcze, „Czy wszystkie zwierzęta były w korabiu Noego”, koniecznie powinniście sięgnąć po dzieło księdza Chmielowskiego…
Naszą krótką recenzję Nowych Aten znajdziecie tutaj.

6. Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie, Wilq Superbohater. Numer 17 – Podaj Macieju


Tak, komiks to też literatura :).
Wilq Superbohater to główna postać serii komiksów stworzonych przez braci Minkiewiczów – Bartosza i Tomasza, która ukazuje się od 2004 roku. Najnowszy – 17. już numer, który ukazał się w zeszłym roku – Podaj Macieju, to numer szczególny o tyle, gdyż część jego akcji rozgrywa się… w opolskim zoo! Jeśli czytaliście już wcześniej przygody Wilq, możecie być pewni, że i ten numer się Wam spodoba – jeśli nie, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Ostrzegamy jednak – komiksy o opolskim superbohaterze zawierają gigantyczną dawkę specyficznego, absurdalnego humoru, a język, którym posługują się bohaterowie jest… szczególny (zresztą, na okładce mamy informację – Nie dla dzieci!).
Poza tym jest to bodaj pierwszy polski komiks, którego akcja choć w części rozgrywa się w zoo – i to naszym ulubionym, opolskim zoo!
A naszą recenzję Podaj Macieju znajdziecie tutaj.

7. Adam Hlebowicz, Michał Targowski, Jaki, ptaki i kociaki


Jaki, ptaki i kociaki to książka będąca zbiorem opowieści o byłych mieszkańcach zoo w Oliwie, a także dokładny opis praktycznie wszystkich gatunków, jakie były eksponowane w zoo w 2004 roku, kiedy zakończono pracę nad książką.
Książka w ciekawy, a przy tym przystępny sposób przybliża czytelnikom nie tylko ciekawostki z życia zwierząt i losy konkretnych zwierzaków, które mieszkały w oliwskim zoo w minionym półwieczu, ale stara się także przybliżyć mniej zorientowanym czytelnikom funkcje współczesnych ogrodów zoologicznych – autorzy nie tylko opisują poszczególne gatunki, wspominają różne przygody i anegdoty, wiążące się z konkretnymi zwierzakami, ale tłumaczą także, dlaczego te zwierzęta mieszkają w zoo i skąd się w nim wzięły.
Naszą recenzję Jaków… znajdziecie tutaj.

8. Stanisław Barańczak, Zwierzęca zajadłość. Z zapisków zniechęconego zoologa

Zwierzęca zajadłość – z zapisków zniechęconego zoologa, to stosunkowo skromny (48 stron) tomik poetycki autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, Stanisława Barańczaka, zawierający 29 zabawnych wierszy o zwierzętach opatrzonych rewelacyjnymi rysunkami Wojciecha Wołyńskiego.
Wyborna lektura!
Naszą recenzję tomiku znajdziecie tutaj.

9. Przemysław Wechterowicz i Aleksandra Woldańska, Mrówka wychodzi za mąż

Nasz prywatny hit 2010 roku – niezwykła książka autorstwa Przemysława Wechterowicza (tekst) oraz Aleksandry Woldańskiej (ilustracje), opowiadająca o matrymonialnych perypetiach pewnej mrówki, z drugoplanową – acz bardzo kluczową! – rolą pewnego mrówkojada-hydraulika…
Pomysłowa historia, nieprzeciętny humor i fantastyczne ilustracje – nic, tylko czytać. I oglądać.
Naszą recenzję Mrówki… znajdziecie tutaj.

10. Roman Pisarski, Wakacje w ZOO


Wakacje w ZOO to opowieść o czwórce dzieci spędzających wakacje w oliwskim zoo, które postanawiają rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia kuferka i rozgrywających się w zoo niezwykłych zdarzeń.
Choć książka mocno się już zestarzała i chwilami razi brakami w literackim warsztacie autora, to wciąż broni się pomysłową historią, nieszablonowym zakończeniem i – przede wszystkim – faktem, iż cała akcja osadzona jest w realiach oliwskiego zoo, co dokumentują liczne fotografie.
Dla miłośników ogrodów zoologicznych i ich historii to prawdziwa gratka!
Naszą recenzję książki znajdziecie tutaj.

11. Dawn Bentley, The Icky Sticky Anteater

Anglojęzyczna książeczka (zaledwie 18 stron) dla dzieci napisana w 2000 roku przez amerykańską pisarkę książek dla dzieci, Dawn Bentley z fantastycznymi ilustracjami Carly Castillon.
Opowiada o przygodach pewnego małego mrówkojada, który ma całkiem spore problemy ze zdobyciem pożywienia…
Świetne ilustracje i rewelacyjne rymy, a poza tym mrówkojad w roli głównej – potrzeba innych rekomendacji?

12. Eric Linklater, Wiatr z księżyca (The Wind On The Moon)

Klasyczna angielska powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa Erica Linklatera, napisana w 1944 roku, a po polsku wydana po raz pierwszy w 1960 (nasze – mocno już sfatygowane -wydanie pochodzi z 1965 roku).
Bohaterkami książki są Dora i Flora – dwie dość nieznośne małe dziewczynki, które za sprawą magii zamieniają się w… kangury i trafiają do zoo, gdzie będą musiały pomóc w rozwiązaniu pewnej zagadki. Intrygujące? Pewnie!
Recenzję Wiatru z księżyca obiecujemy Wam już od dawna, można więc liczyć na to, że w końcu się na Mrówkojadzie pojawi…

13. Andrzej Trepka, Gawędy o zwierzętach

“Gawędy o zwierzętach” to 256 stron pasjonującej lektury, ułożonej w stanowiących odrębną całość 41 gawęd. Każda poświęcona innemu zagadnieniu bądź zwierzakowi, a wszystko przyobleczone niezwykle wciągającą narracją, sprawiająca, że nie obcujemy z książką popularnonaukową, a zbiorem barwnych, intrygujących i zachęcających do dalszych poszukiwań opowiadań.
Jedna z naszych ulubionych książek o zwierzakach – gorąco polecamy!
A nasza recenzję książki Trepki znajdziecie tutaj.

14. Jan Żabiński, Przekrój przez ZOO

Przekrój przez ZOO to 207 stron fascynującej lektury, która “w krótkich, zajmujących gawędach zaznajamia nas z historią i życiem ogrodów zoologicznych oraz ich znaczeniem dla badań naukowych”.
Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką ogrodów zoologicznych!
Naszą recenzję książki znajdziecie tutaj.

15. Królestwo zwierząt. Nowa ilustrowana encyklopedia zwierząt świata

Królestwo zwierząt. Nowa ilustrowana encyklopedia zwierząt świata to wydana w 2001 roku monumentalna ilustrowana encyklopedia mająca aspiracje możliwie pełnego ujęcia niezwykle bogatego świata zwierząt.
5000 pięknych, kolorowych zdjęć, papier kredowy i twarda obwoluta oraz futerał na książkę, szczegółowy opis ponad 2000 gatunków, przystępny język, przejrzysta, czytelna kompozycja i wiarygodne dane – wszystko to składa się na niezwykle udany mariaż popularnego albumu i fachowej encyklopedii.
Jedyny minus – waga i nieporęczny format, ale nikt każe czytać tego w autobusie…
Nasza recenzja książki znajduje się tutaj.

16. Francesca Gould, David Haviland, Dlaczego mrówkojady boją się mrówek?

Idealna propozycja dla miłośników wszelakich ciekawostek o zwierzętach, ale z pewnością spodoba się wszystkim, którzy chcieliby trochę więcej dowiedzieć się o świecie zwierząt, ale nie mają głowy do wczytywania się w podręczniki do zoologii. Pisząca potocznym, przejrzystym językiem, przystępnym dla wszystkich, autorka często stosuje analogie do świata ludzi, aby łatwiej nam było zrozumieć niektóre mechanizmy rządzące światem fauny.
Naszą recenzję książki znajdziecie tutaj.

17. Yann Martel, Życie Pi

Czyli jak to jest znaleźćsię na jednej łódce z tygrysem bengalskim, w dodatku na środku oceanu…
Od czasu lektury niezwykłej książki Martela każdy tygrys to dla nas Richard Parker.
Kto jeszcze nie czytał, koniecznie powinien nadrobić lekturowe zaległości, tym bardziej, że książka świetnie nadaje się do czytania w podróży – kto ośmieli się narzekać na dyskomfort jazdy polskimi pociągami, podczas gdy nasz bohater ma przeciwko sobie ocean, a na głowie tygrysa?

18. Beata Krupska, Sceny z życia smoków

Z cyklu „książki dzieciństwa” – utrzymana w absurdalnym niekiedy humorze opowieść o niezwykłych smokach, które zawsze noszą przy sobie termos z zupą ogórkową…
62 strony doskonałej zabawy plus świetne rysunki Jacka Rupińskiego – aż żałujemy, że nie powstały jeszcze Sceny z życia mrówkojadów.
Hm, chyba wpadliśmy na pewien pomysł… :).

19. Andrzej Sapkowski, Rękopis znaleziony w smoczej jaskini

Rękopis to najlepsze jak dotąd w polskiej literaturze kompendium wiedzy o  literaturze fantasy, którego bardzo ciekawą częścią jest tzw. bestiariusz, czyli  spis wszelakich stworzeń fantastycznych – trochę taki ksiądz Chmielowski 250 lat później, tyle, że nie na serio :).
Niby to leksykon, ale czyta się doskonale, poza tym można się zeń wiele dowiedzieć. Do pociągu też się nadaje…

20. Thomas Catchart i Daniel Klein, Przychodzi Platon do doktora

Trochę filozofii jeszcze nikomu nie zaszkodziło :). Uważamy, że każdy – w tym także miłośnik zwierząt i sympatyk ogrodów zoologicznych – co nieco o filozofii wiedzieć powinien, a utrzymana w żartobliwym (dawno się tak nie uśmialiśmy przy żadnej lekturze) tonie książka Przychodzi Platon do doktora to idealne wyłożenie najważniejszych koncepcji filozoficznych dla tych wszystkich, którym nadrzędny imperatyw kategoryczny Kanta mówi tyle, co fizyka molekularna nam…

21. Marzena Nowakowska, Dzikość serca. Wielka księga zachowań zwierząt

Fascynująca, pięknie ilustrowana książka mówiąca o zachowaniach zwierząt, skupiająca się w dużym stopniu na ich życiu godowym, a także – tak, tak! – uczuciowym. Autorka ukazuje nam świat zwierząt w sposób ciepły i przesycony prawdziwymi emocjami opowiadając o takich aspektach z życia zwierząt, które nam – ludziom – prawdopodobnie nigdy nie przyszłyby do głowy.

22. Antoni Gucwiński i Władysław Strojny, Znajomi z zoo

Autorzy, doskonale znający wrocławskie zoo “od podszewki”, w swojej książce zapoznają czytelników ze specyfiką ogrodu zoologicznego, psychiką zwierząt tam żyjących. Odpowiadają także na wiele pytań, które ludzie kierują do ogrodów zoologicznych – dotyczących aklimatyzacji, pozyskiwania zwierząt, rozmnażania ich w zoo, a także ukazują portrety mieszkańców Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.
Chciałoby się rzec – stare, ale wciąż się czyta!

23. Karol Łukaszewicz, Ogrody zoologiczne. Wczoraj – dziś – jutro

„Biblia” każdego kto interesuje się ogrodami zoologicznymi – najpełniejsze jak dotąd w polskiej literaturze wydanie poświęcone kompleksowemu ujęciu tematyki wiwariów w Polsce i na świecie. Bezcenne źródło informacji a przy okazji pasjonująca lektura o tym, czym były, są i – zdaniem  autora – powinny być ogrody zoologiczne.

24. Andrzej Trepka, Co kaszalot je na obiad?

Prawie tak dobre jak Gawędy o zwierzętach – kolejna porcja rewelacyjnych ciekawostek i opowieści o zwierzętach, wśród których bryluje rozdział o „diable północy” – rosomaku!

25. Adam Wajrak i Nuria Selva Fernandez, Kuna za kaloryferem

Nie wiemy co się kryję za Waszym kaloryferem (za naszym co najwyżej trochę kurzu…), ale w świecie Adama Wajraka obecność w tym miejscu kuny niczym dziwnym nie jest. Kuna to zbiór pasjonujących opowieści, których bohaterami są m.in. wydra Julek, kruk Curro, i boćki Brudas oraz Seniorita.
Czyta się to naprawdę świetnie!

26. Adam Wajrak, Przewodnik prawdziwych tropicieli


Cykl czterech książek – po jednej na każdą porę roku – autorstwa znanego dziennikarza i przyrodnika, Adama Wajraka. Wspaniała lektura dla każdego, kto ma w sobie naturę tropiciela – nic, tylko ruszyć w teren i śledzić zwierzaki!

27. Alfred Szklarski, Tomki

Cykl książek o przygodach Tomka Wilmowskiego to kolejna z lektur dzieciństwa – kto wie, gdzie byłby Mrówkojad, gdyby nie ta seria :). Choć dziś zdają się one być nieco archaiczne, to wciąż jest to lektura, od której trudno się oderwać.
Idealne w podróży!

28. Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński, Thorgal

A na koniec raz jeszcze komiks – jako spece od kultury popularnej (specjalizacji mrówkojadziej dorobiliśmy się już po studiach:)) komiksem interesujemy się szczególnie, a stworzona przez Van Hamme’a i Rosińskiego seria to jedno z najlepszych dokonań komiskowych w historii.
Głównym bohaterem serii jest Thorgal Aegirsson, potomek ludzi z gwiazd, który wychowuje się wśród Wikingów, ale – jak udowodniliśmy Wam jakiś czas temu – w całym cyklu zwierząt wszelakich nie brakuje…

Nic, tylko czytać! :).

Reklamy

4 comments on “28 książek na 28. Światowy Dzień Książki

  1. Życie Pi – cudowna książka! Polecam również bardzo dobrze skonstruowany thriller, którego akcja dzieje się w środowisku…. mrówek – napięcie, akcja, tajemnica, zupełnie jak najlepsze thrillery Grishama, czy Cobena. Książka to „Dzień Mrówek” Bernarda Werbera.:)

  2. Z tymi mrówkami to może być niezła historia 😀 Ja ze swojej strony polecam kryptozoologiczną pozycję ‚Na tropie nieznanych zwierząt’. Takie trochę sci-fi, ale można też się czegoś dowiedzieć i poszerzyć horyzonty 🙂

  3. Ja polecam absolutny bestseller jest to książka Benjamina Mee pt. ” Kupiliśmy ZOO”
    Na jej podstawie został zrealizowany film pod tym samym tytułem. Jeśli ktoś najpierw oglądał film a potem czytał książkę to zrobił błąd, ponieważ film diametralnie różni się od książki. Pozdrawam Paweł Kliszewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s