Mrówkojady (Myrmecophagidae)

Myrmecophagidae czyli MRÓWKOJADY to rodzina szczerbaków, która obejmuje trzy rodzaje z trzema gatunkami zwierząt. Są to: mrówkojad olbrzymi (naziemny), mrówkojadek oraz tamandua (nadrzewne). Ich wyłączny pokarm stanowią prawie wyłącznie owady żyjące społecznie – mrówki i termity, a także ich larwy (więcej o pożywieniu mrówkojadów można dowiedzieć się TUTAJ). Osobniki z rodziny mrówkojadów mogą ważyć od 350 g do 25 kg oraz mierzyć od kilkunastu centymetrów do nawet 2 metrów.

Budowa ciała mrówkojadów

Ich głowa jest wydłużona ze  – w zależności od płci i gatunku – szczególnie wydłużoną częścią przednią. Przednie kończyny są 4-lub 5-palczaste z długimi pazurami służącymi do rozgrzebywania mrowisk i termitier, tylne pięciopalczaste. Podczas chodzenia mrówkojady podwijają przednie pazury i aby ich nie ścierać chodzą na knykciach.  Mają robakowaty język, którego długość sięga nawet 60 cm (najdłuższy język mrówkojada, który zbadano, mierzył 75 cm), lepka ślina produkowana przez duże ślinianki pomaga w wydobywaniu mrowek i termitów z gniazd. Zjedzone owady miażdżone są w przedniej części silnie umięśnionego żołądka. Mrówkojady nie posiadają zębów, a ich szczęki poruszają się nie pionowo, tylko poziomo, wstępnie miażdżąc owady. Ich ciało ma niską, zmienną temperaturę. Mają bujne, gęste futro w barwie szarobrunatnej lub brązowawej z charakterystycznym czarnym pasem po obu stronach ciała

Styl życia

Żyją z reguły samotnie, rzadko przemieszczając się w parach w poszukiwaniu pokarmu. Samica rodzi jedno młode, które od razu po urodzeniu wdrapuje się na grzbiet matki i spędza na nim nawet do 2 lat. Mrówkojady zamieszkują lasy tropikalne i sawanny Ameryki Południowej, od niedawna także tereny Ameryki Środkowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s