Ranking Polskich Ogrodów Zoologicznych – ankieta

Niedawno przedstawiliśmy Wam nasz pomysł na Ranking Polskich Ogrodów Zoologicznych Mrówkojada, który spotkał się z pewnym zainteresowaniem i który mamy nadzieję, gdy już zacznie się ukazywać na stronie, sprowokuje do dalszych dyskusji i komentarzy. I przy okazji – a może przede wszystkim – będzie fajną zabawą dla wszystkich, którzy tematyką ogrodów zoologicznych zajmują się trochę bardziej.
Dziś rozszerzamy nasz projekt o kolejny, mamy nadzieję bardzo ciekawy i inspirujący pomysł, którego autorką jest jedna z czytelniczek Mrówkojada, thinky.

Ranking rankingiem, ale dobrze byłoby przygotować dla wszystkich czytelników, którzy sami chcieliby w tej zabawie wziąć udział coś, co mogłoby być i ułatwieniem i pomocą. I tak, wspólnymi siłami przygotowaliśmy dla Was w oparciu o nasz ranking specjalną ankietę, którą możecie wypełnić i sami ocenić poszczególne ogrody zoologiczne.
Zapraszamy do zabawy (bo tylko tak tratujemy cały ten pomysł) i wspólnego tworzenia rankingu polskich ogrodów zoologicznych. Czekamy także na wszelkie uwagi i sugestię. Mamy także nadzieję, że zechcecie podzielić się z nami wynikami swojej ankiety – chcielibyśmy bowiem utworzyć wspólny ranking wszystkich ogrodów w Polsce – a im więcej głosów tym lepiej. Wiadomo przecie:).

Ankietę możecie pobrac klikając na poniższy link:

Ranking Polskich Ogrodów Zoologicznych – ankieta

Jeśli zaś chcielibyście się podzielić z nami swoimi wynikami, piszcie na adres redakcji czipsy.dwa@gmail.com

A już niebawem w naszym rankingu oceniać będziemy leszczyńskie Mini-ZOO – na triumf się jednak nie zanosi…

P.S. – raz jeszcze dziękujemy thinky za pomysł ankiety i wspólne jej stworzenie.

Reklamy

12 comments on “Ranking Polskich Ogrodów Zoologicznych – ankieta

 1. trochę się bawiłem i mi wyszło dla W-wy 90,5, dla Płocka 82,5,dla Łodzi 78,5 (W-wa dostała dodatkowe punkty za Shikari i Anielę-2, Płock za żółwia morskiego-karettę-1, Łódź za parę niedźwiedzi malajskich-1)

  • Ho, ho. No to ciekawe! Zwłaszcza Łódź i Płock, bo tam jeszcze nie byliśmy. My już oceniliśmy 10 miejsc, w których byliśmy, ale wyniki – wraz z bardzo obszernym komentarzem – będą pojawiac się stopniowo – na dniach Leszno (zaczynamy od potencjalnie najsłabszych:).

   • Ale któregoś dnia przysiądę i trochę po swojemu dopracuję tą ankietę – bo w sumie to nie ma gdzie w niej ciąć punktów, a zoo z zupełnym brakiem pawilonów może wyjść podobnie do ogrodu ze wszystkimi zwierzętami w całorocznej ekspozycji

    Trzeba by rozbić na drobniejsze te kategorie co mają np po 10 pkt, no i zabrałbym co najmniej 1 z toalet – przekazując go np na klimat. Ogólnie kategorię klimat zoo zrobiłbym 5cio punktową, dodałbym tam jeszcze punkty z atrakcji dla dzieci i gastronomii. Poszerzyłbym też ankietę o punkty ujemne – np za każdy zły wybieg – 1, dodałbym też coś za obecność w mediach.

    Mnie samego zdziwiło 82,5 pkt Płocka – no ale mimo że nie mają bóg wie ilu gatunków to te, które posiadają są ciekawe, mają konkretnie zdeterminowaną hodowlę więc wyszło im aż tyle 😉 choć brak u nich pawilonów (jest małpiarnia, ptaszarnia, dydaktyczny z rybami, płazami i gadami no i żyrafiarnia – nie wiem czy np do słoniarni da się wejść zimą) – nie zmienia to faktu że bardzo lubię ten ogród – m. in. za ubogą aczkolwiek bardzo ciekawą część ptasią – bo za ptakami nie przepadam 😉

    • Powiemy tyle – nasza wersja rodziła się w bólach i czas jakiś i była efektem szeregu kompromisów – co zdanie dwóch osób, to nie jednej.
     Wszystko zależy też od tego, czego kto oczekuje od zoo i pod jakim kątem go ocenia. Ważna jest też skala porównawcza – biorąc na warsztat dwie-trzy placówki mamy nieco inne spojrzenie i inne kryteria, niż 8-10.
     Punktów ujemnych nie stosujemy celowo – te same niejako pojawiają się przy ocenie poszczególnej kategorii – np. dane zoo dostałoby tyle i tyle, bo ma to czy to, ale dostaje mniej za brak tego czy tego…
     Rozbić dużych kategorii naszym zdaniem nie sposób – i tak efekt końcowy jest wynikiem kilku rozdrobnień, których nie było wcześniej. Poza tym kluczowe kwestie musza mieć większe przedziały punktowe – drobnicowanie wprowadza tylko dodatkowe zamieszanie.,
     Kategoria „klimat” jest zbyt nieuchwytna, poza tym w pewnie sposób wpisuje się w kilka innych. Kwestia toalet jest bardzo ważna, poza tym między Lesznem, Bydgoszczą, Gdańskiem czy Opolem rozrzut jest na tyle duży, że mniejsza skala nie odda zjawiska. Poza tym pamiętajmy, że jesteśmy na wyprawie w dwójkę dorosłych i dziecko – toaleta w takim wypadku to naprawdę ważna sprawa:).

     I jeszcze jedna rzecz – obecność w mediach, ilość aktualności w prasie, strona internetowa, atmosfera wokół zoo – celowo z tego zrezygnowaliśmy, bo to tzw. kwestie zewnętrzne – nasz ranking rozpoczyna się (co zaznaczyliśmy na jego wstępie), w momencie, gdy stoimy przed bramą wejściową, a kończy, gdy opuszczamy zoo. Cała reszta to kwestie do osobnego ujęcia. Poza tym nasz ranking ma charakter praktycznego przewodnika, a w tym przypadku takie kwestie jak gastronomia czy toalety są niezwykle istotne.
     Jakkolwiek – to tylko nasz subiektywny pomysł – każdy może stworzyć sobie swoją wersję:).
     A propos Płocka – nas wyniki tez bardzo zaskoczyły, ale gdy pisaliśmy do nich szczegółowe uzasadnienie, to okazywało się, że inaczej wyjść nie może. Dlatego wersja rankingowa trochę zmienia układ sił wśród polskich zoo. Co innego pewnie, gdybyśmy liczyli same tylko zwierzostany – wtedy Warszawa, Wrocław, Łódź byłyby pewnie pewniakami do trójki. Ale taki a nie inny układ punków i brak jednego środka ciężkości (już pobieżna analiza rankingu pokazuje, że większe szanse na sukces ma mniejsze, ale atrakcyjne, nowoczesne zoo z przemyślanym układem i świetnymi warunkami życia zwierząt, niż wielkie ogrody nastawione na posiadanie jak największej ilości zwierząt, czesto kosztem warunków). Niczego jednak na razie nie przesądzamy – ranking rusza lada dzień.

 2. Punkty ujemne to jest dobry pomysł! Nie wpadłam na to. I argumentacja jak najbardziej słuszna.

  Co do Płocka – a w lecie się da wejść do słoniarni? Zresztą teraz i tak nie ma słonia… 😦

 3. Mnie wyszło tak:
  Poznań stare zoo: 59,5
  Poznań nowe zoo: 55
  Płock: 86
  Warszawa: 81
  Toruń: 66
  Łódź: 58
  Kraków: 78

   • już są – 58 łodzi 😛 znacznie odbiega od moich 78,5 😛

    w nowej wersji ankiety dla W-wy mi wyszło 85 ;]

    • No i to pokazuje, jak różne są spojrzenia na tę samą rzecz.
     My jednak zostajemy przy swojej wersji ankiety – najlepiej oddaje to, o co nam w tej zabawie chodzi i jakimi kryteriami się kierujemy. Jakkolwiek dysputa zacznie się na dobre dopiero wtedy, gdy pojawią się konkretne ogrody poddane ocenie – wraz z obszernym uzasadnieniem.
     Ale 58 a 78,5 – ogromna różnica…

   • zrobiłem swoją metodą jeszcze Płock i dostał 78

    w swojej wersji położyłem odrobinę większy nacisk na pawilony tematyczne, rośliny i zwierzęce perełki reszta – praktycznie identyczna – jaśniejsze kryteria za co dać punkty a za co nie (dla tych którzy jej nie czytali)

 4. Łódź – 75,5
  Płock – 82
  W-wa 85,5
  Kraków – 74,5

  No jakoś wyszło.
  Nie brałem pod uwagę punktów specjalnych.

  Wyniki nawet, nawet mają się do tego co wcześniej przypuszczałem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s