20 białych niedźwiedzi na Światowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego!

Obchodziliśmy już Światowy Dzień Nosorożca, niedawno mieliśmy Międzynarodowy Dzień Kota, natomiast 27 lutego przypadał… Światowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego!
Jak widać, kalendarz świąt nietypowych pełen jest „zwierzęcych dni” :).
W związku z tym niezwykłym acz sympatycznym dniem postanowiliśmy zrobić małe zestawienie rozmaitych kulturowych skojarzeń i portretów tych niesamowitych zwierząt, które zawsze cieszyły się naszą ogromną sympatią i wiele razy pojawiały się na Mrówkojadzie.
Prezentujemy zatem 20 bardzo różnych wizerunków niedźwiedzi polarnych, które są pochodną naszych skojarzeń z tymi zwierzakami.
Czekamy oczywiście i na Wasze propozycje!

(kolejność jest tak naprawdę przypadkowa!)

Figurka niedźwiedzia polarnego – Schleich

Niedźwiedź polarny – figurka Schleicha

Schleich to jeden z najlepszych na świecie producentów figurek animalistycznych, a niedźwiedź polarny jest jedną z najlepszych schleichowych figurek – jest ozdobą naszej jeszcze niedużej, ale wciąż rosnącej kolekcji.
Do kupienia za 20-35 zł, w zależności od sklepu.

Nelvana

Niedźwiedź polarny w logo firmy Nelvana

Nelvana to kanadyjskie przedsiębiorstwo branży rozrywkowej zajmujące się produkcją filmów animowanych dla dzieci,  powstałe w 1971 roku.
Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym firmy jest logo z niedźwiedziem polarnym spoglądającym na gwiazdę – przyznajemy, logo jest wyjątkowo urokliwe.
Nelvana odpowiada m.in. za takie animacje jak Witaj, Franklin czy Rupert.

Niedźwiedzie polarne z serialu Zagubieni (Lost)

Niedźwiedź polarny z serialu „Zagubieni”

Niedźwiedzie polarne na egzotycznej wyspie? Cóż, Zagubieni to serial pełen zagadek, a białe niedźwiedzie są od samego początku serii symbolem wszechobecnej tajemnicy.
W serialu są agresywne i co jakiś czas atakują bohaterów serialu, ale nie będziemy Wam tutaj zdradzać, skąd się tam wzięły (ciekawych odsyłamy tutaj).

Niedźwiedź polarny z poznańskiego Starego Zoo

Rzeźba niedźwiedzia polarnego z poznańskiego Starego Zoo

Ta ponaddwumetrowa rzeźba (figura?) niedźwiedzia polarnego jeszcze jakiś czas temu znajdowała się w Starej Grocie w poznańskim Starym Zoo. Czy jest tam nadal i skąd się tam w ogóle wzięła – nie wiemy, niemniej sympatyczny wyraz „twarzy” białego miśka z groty mocno utkwił nam w pamięci :).
Niedźwiedzie polarne były eksponowane w Starym Zoo przez wiele lat w różnych okresach istnienia zoo – miały do dyspozycji jedną z niewielkich klatek w tzw. zewnętrznym pierścieniu Starej Groty:

Klatka niedźwiedzia polarnego – Stare Zoo Poznań (Stara Grota)

Całe szczęście, że już ich tam nie ma…

Maskotka Olimpiady Zimowej 1988 w Calgary

Maskotka Olimpiady Zimowej 1988 w Calgary

Hidy i Howdy – dwa niedźwiedzie polarne, które były oficjalną maskotką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Calgary w 1988 roku. Symbolizujowały gościnność Zachodniej Kanady.
Nie wiem jak Wam, ale nam jakoś te maskotki nieszczególnie się podobają…

„Biały Niedźwiedź Polarny” – Francois Pompon

„Biały Niedźwiedź Polarny” – Francois Pompon (fot. thesometimeszoo.wordpress.com)

„Biały Niedźwiedź Polarny” to rzeźba wykonana w 1922 roku przez francuskiego artystę Francois`a Pompona (1856-1933), ucznia Augusta Rodina, który zasłynął stworzeniem kolekcji stylizowanych rzeźb zwierząt. Rzeźba niedźwiedzia polarnego znajduje się w znanym paryskim Muzeum d`Orsay.
Nie mamy wątpliwości – rzeźba Pompona to jedno z najlepszych dokonań na polu rzeźby animalistycznej – niedźwiedź jest nie tylko piękny, ale też wyjątkowo szlachetny i monumentalny zarazem!

Rzeźba niedźwiedzia polarnego w Polanicy Zdroju

Rzeźba niedźwiedzia polarnego w Polanicy Zdroju (fot. http://www.magicznakotlinka.pl)

Niezwykle ciekawa historia wiąże się z rzeźbą niedźwiedzia polarnego, która znajduje się w parku zdrojowym w Polanicy Zdroju.  Betonowa rzeźba pojawiła się w parku w 1910 roku i według różnych wersji upamiętnia albo zasięg lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej albo – i ta wersja jest znacznie ciekawsza – legendę, która głosi, iż niedźwiedź polarny (sic!) wskazał młodemu gajowemu miejsce, gdzie bije cudowne źródełko na śródleśnej polanie. W podzięce za to mieszkańcy miasteczka mieli postawić kudłatemu misiowi pomnik.
Jak było – nie wiadomo, niemniej ukryty w parku niedźwiedź polarny robi wrażenie!

Niedźwiedzie polarne z reklamy Coca-Coli

Niedźwiedzie polarne z reklamy Coca-Coli

Niedźwiedź polarny w reklamie Coca-Coli pojawił się po raz pierwszy już w 1922 roku, jednak na stałe w markę wpisał się w 1993 roku, gdy w ramach kampanii towarzyszącej hasłu „Zawsze Coca-Cola” pojawiły się reklamy z animowanymi komputerowo animowanymi miśkami, których ulubioną rozrywką było oczywiście picie Coca-Coli :).

Od tego czasu niedźwiedzie polarne w reklamach Coca-Coli pojawiały się praktycznie co roku:

ale dlaczego czasami występowały wspólnie z… pingwinami – tego pojąć nie możemy…

Za ten szkodliwy błąd rzeczowy (wierzcie nam – mnóstwo dzieciaków – i nie tylko dzieciaków – jest przekonanych, że pingwiny i niedźwiedzie polarne żyją wspólnie) mały minus.
Inna sprawa, że to właśnie reklama Coca-Coli w dużym stopniu wykreowała wizerunek niedźwiedzia polarnego jako łagodnego, potulnego białego misia – moc kreowania wizerunku przez koncern jest jak widać ogromna (patrz: Święty Mikołaj).

Tablice rejestracyjne pojazdów w Nunavut

Tablice rejestracyjne pojazdów w Nunavut

Nunavut to federalne terytorium w Kanadzie, powstałe w 1999 roku w wyniku oddzielenia się od Terytorium Północno-Zachodniego. Jest to ogromny i zarazem wyjątkowo słabo zaludniony obszar Kanady.
Region ten słynie m.in. z rozpoznawalnych na całym świecie tablic rejestracyjnych umieszczanych na pojazdach – mają one bowiem kształt… niedźwiedzi polarnych! Tablice te zaczęto stosować po raz pierwszy w 1970 roku, wtedy jeszcze na terenie całego Terytorium Północno-Zachodniego. Po wyodrębnieniu się terytorium Nunavut w 1999 roku, zdecydowano się korzystać z tej samej tablicy rejestracyjnej, ale już tylko na terenie Nunavut.

Nie lubimy zimna, ale choćby dla tak fajnej tablicy rejestracyjnej warto byłoby zamieszkać w Nunavut :).

Niedźwiedź polarny na Tamizie

(fot. hatalska.com)

Niedźwiedź polarny dryfujący po Tamizie? Brzmi jak historia z naszego ulubionego Faktu, tym razem jednak nie jest to wieloryb płynący w górę Wisły, ale historia jak najbardziej prawdziwa!
Oto bowiem w styczniu 2009 roku w Londynie kanał telewizyjny Eden zorganizował nietypową akcję promocyjną – prawie pięciometrowej wysokości rzeźba niedźwiedzia polarnego na krze lodowej płynęła Tamizą od Greenwich do Houses of Parliament (w centrum Londynu). Akcja miała zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia. Sztuczna kra z rzeźbą holowana była przez specjalną barkę.
A skąd wziął się sam niedźwiedź polarny – a właściwie dwa, bo rzeźba przedstawia dorosłego osobnika z młodym?
Nad ważącą 1,5 tony i w całości zbudowaną z ekologicznych materiałów rzeźbą pracowało przez dwa miesiące 15 artystów z całego świata.
Efekt – przyznajemy – piorunujący!

(fot. hatalska.com)

Co ciekawe, niedźwiedzie na krze po przepłynięciu Tamizą przez centrum Londynu odbyły później podróż po całej Wielkiej Brytanii, pojawiając się w kilkunastu innych miastach.
Co dzieje się z rzeźbą teraz – niestety nie wiemy…

Kola i Berg z oliwskiego zoo

(fot. z przewodnika po oliwskim zoo)

W historii oliwskiego zoo zapisały się dwa niedźwiedzie polarne – Kola i Berg. Pierwszym białym niedźwiedziem w Gdańsku była młoda samica o imieniu Kola, sprowadzona w 1962 roku z ZSRR. Została złapana przez sowieckich marynarzy w okolicach Półwyspu Kola, od którego nazwy otrzymała swoje imię.
Cóż – takie praktyki w owym czasie nie były niczym niezwykłym…
Kilka lat później do zoo sprowadzono samca – Berga – z którym Kola w 1968 roku doczekała się potomstwa. Urodziły się dwa małe niedźwiadki, które, niestety, nie były odchowywane przez matkę.
W 1971 roku Berg został otruty, dlatego też resztę swoich dni Kola spędziła w zoo samotnie. Padła w 1994 roku, w wieku około 30 lat.

Niedźwiedzie polarne z zaprzęgu Białej Czarownicy – Opowieści z Narnii

To się nazywa zaprzęg!

W filmie z 2005 roku pt. Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa, opartej na powieści C.S. Lewisa,  Jadis, zwana też Białą Czarownicą, posiada rydwan ciągnięty przez dwa białe niedźwiedzie.
W książce, choć pełno w niej rozmaitych stworzeń, mowy o nich nie ma…

Iorek Byrnison ze Złotego kompasu/Mrocznych materii

Iorek Byrnison, „Złoty kompas”

Iorek Byrnison to przedstawiciel rasy zwanej Panserbjorne, czyli pancernych niedźwiedzi polarnych.
Pojawia się w filmie Złoty kompas i trylogii fantasy Philipa Pullmana Mroczne materie.
Iorek jest niezwykle silny i nieźle walczy.
Książek Pullmana nie czytaliśmy, za to w ich ekranizacji (powstał tylko jeden film, niestety, dość słaby) pancerne białe niedźwiedzie robią naprawdę niesamowite wrażenie!

Śnieżka

Śnieżka

Śnieżka, znana też jako Tuya, to ostatni niedźwiedź polarny eksponowany w polskich ogrodach zoologicznych.
Śnieżka przyszła na świat w 1978 roku w Śląskim Zoo – były to ostatnie narodziny białych niedźwiedzi w Polsce (razem ze Śnieżką na świat przyszedł jeszcze jej brat, Sopel), które udało się odchować.
Z Chorzowa Śnieżka – razem ze swoim bratem – przyjechała do wrocławskiego zoo, gdzie też spędziła ostatnie lata swojego życia – padła 24 września 2009 roku. Chorowała na raka wątroby.
Miała wówczas 31 lat, co oznacza, że dożyła sędziwego wieku – niedźwiedzie polarne żyją ok. 25 lat.
Tym samym od 2009 roku nie ma już w Polsce niedźwiedzi polarnych, choć coraz głośniej mówi się o ich powrocie do warszawskiego zoo. Takie plany ma Oliwa, czasem też słychać pogłoski o ich sprowadzeniu do Chorzowa i Wrocławia – wszystkie te placówki łączy fakt, że już kiedyś były w nich niedźwiedzie polarne!

Dwudolarówka z niedźwiedziem polarnym

Niedźwiedź polarny to wyjątkowo częsty gość na monetach – zwłaszcza kanadyjskich – i to nie tylko kolekcjonerskich:

Kolekcjonerska dwudziestodolarówka z Kanady z niedźwiedziem polarnym

Niedźwiedź polarny dostąpił bowiem zaszczytu pojawienia się także na kanadyjskiej monecie o nominale 2 dolarów, zwanej Toonie, która została wprowadzona do obiegu w 1996 roku.

Toonie – rewers z niedźwiedziem polarnym

Mają monetę – taką z normalnego obiegu – z niedźwiedziem polarnym?
Kolejny powód, żeby wybrać się do Kanady… :).

Znaczek z niedźwiedziem polarnym z warszawskiego zoo

Znaczek z niedźwiedziem polarnym z warszawskiego zoo

Wspaniały znaczek (mamy go w swoich zbiorach) wydany z okazji 50-lecia warszawskiego zoo, wprowadzony do obiegu 10 listopada 1978 roku.
Znaczków z niedźwiedziem polarnym są bez mała setki – zdecydowana większość pochodzi z USA i Kanady.

Niedźwiedź polarny w logo Leningrad Zoo

Niedźwiedzie polarne znajdują się w logo kilku ogrodów zoologicznych, m.in. zoo w Rostocku, Zoo am Meer w Bremerhaven czy zoo w Kazaniu, ale to właśnie logo Leningrad Zoo w St. Petersburgu podoba nam się najbardziej.

W Polsce żaden ogród zoologiczny nie ma w logo białych niedźwiedzi, niewykluczone jednak, że za jakiś czas mogą się one pojawić – jak pewnie wszyscy wiedzą, zmianę logo planuje warszawskie zoo, a projekt z niedźwiedziami polarnymi uważany jest za faworyta…

Czy tak będzie wyglądało nowe logo stołecznego zoo? Kto wie…

Wyspa Niedźwiedzi

Znacie?
Wyspa Niedźwiedzi to francuski serial animowany z 1992 roku, opowiadający o Edim, zamaskowanym niedźwiedziu polarnym, który próbuje powrócić do swojego domu – na Wyspę Niedźwiedzi.
Pamiętamy, że w dzieciństwie bajka ta niesamowicie nam się podobała – no bo przecież mamy tu niedźwiedzia polarnego w masce Zorro, który lata balonem, sepleni i szuka „swojego ja”, duszka w butelce, szalonego królika no i wpadającą w ucho piosenkę z czołówki – boimy się jednak, że dziś mogłaby się nam już nie spodobać, wolimy zatem nie ruszać jej ponownie.
Jeśli jednak ktoś ma ochotę – proszę bardzo:

Zima z białym niedźwiedziem

„Zima z białym niedźwiedziem”

Co innego książeczka Heleny Bachlerowej Zima z białym niedźwiedziem – jedna z najpiękniejszych lektur naszego dzieciństwa, która przypomniała nam się dziś przy okazji tego zestawienia.
Napisana w 1988 roku, opowiada o niezwykłej przyjaźni małego Grzesia z białym niedźwiedziem o imieniu Barłaj – szczegółów fabuły nie zdradzamy, uważamy bowiem, że kto Zimy z białym niedźwiedziem jeszcze nie zna, natychmiast powinien nadrobić zaległości!

Knut

Dawne czasy – Knut na okładce „Vanity Fair”

Na samym końcu naszego zestawienia najsłynniejszy bodaj niedźwiedź polarny świata – Knut.
Knut rodził się w 2006 roku i – odrzucony przez matkę, a wychowywany przez ludzi – od razu stał się gwiazdą. Narosły wokół niego skandale (między innymi związane z błędną interpretacją wypowiedzi niektórych specjalistów), które tylko przysłużyły się jego popularności. Doczekał się okładki w Vanity Fair oraz własnych żelków.
Z czasem jednak piękny, biały, puchaty niedźwiadek stał się dużym, groźnym niedźwiedziem, któremu ciężko było porozumieć się z towarzyszkami z wybiegu. Padł 19 marca ubiegłego roku – miał zaledwie cztery lata.
Powody jego śmierci – wciąż do końca nieustalone – były komentowane równie intensywnie, jak jego dzieciństwo – wiele wskazuje na to, że Knut długo jeszcze będzie symbolem zwierzęcej supergwiazdy z zoo…
Tymczasem trwają poszukiwania jego następcy – każdy kolejny nowonarodzony niedźwiedź polarny od razu namaszczany jest jako „nowy Knut”…

A jaki jest Wasz ulubiony motyw z niedźwiedziem? Czekamy na Wasze propozycje – zwłaszcza takie, których zabrakło w naszym zestawieniu!

epilog

A to rzeźba przedstawiająca niedźwiedzie polarne znajdująca się w berlińskim zoo – zdjęcie podesłał nam jeden z naszych czytelników :).

(fot. Michał)

Reklamy

9 comments on “20 białych niedźwiedzi na Światowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego!

 1. „Śnieżka przyszła na świat w 1978 roku w Śląskim Zoo – były to pierwsze i zarazem ostatnie narodziny białych niedźwiedzi w Polsce” i „Kilka lat później do zoo sprowadzono samca – Berga – z którym Kola w 1968 roku doczekała się potomstwa.” Coś tu nie gra 😛 (zgodnie z moją wiedzą małe niedźwiedzie polarne rodziły się też w Warszawie, no i Łódź odchowała kilka mixów brunatno-polarnych)

  • Czytaj dalej: „…które udało się odchować.”
   Małych niedźwiedzi polarnych z Oliwy odchować się nie udało.
   A mixów brunatno-polarnych nie braliśmy pod uwagę – to Cię chyba nie dziwi…

 2. Pierwsze niedźwiedzie polarne w Warszawie były to 2 samce Bartek i Bamso przekazane warszawskiemu zoo przez stacje naukową na Spitzbergenie (odkupiono je od norweskich myśliwych, którzy upolowali ich matkę) – było to 10.01.1961 roku. 22.12.1975 urodziły się 2 młode niedźwiadki – ich matką była Striełka urodzona w 1960 na wyspie Wrangla, a ojcem jeden z 2 samców ze Spitzbergenu (wcześniej były jeszcze 2 mioty niestety nieudane). Była też para Wars i Sawa tylko nie wiem czy był to ten miot czy może nowosprowadzone zwierzęta. Sawa kilka lat temu padła, Wars wyjechał i chyba nawet jeszcze żyje 🙂

  • Poczytałem sobie trochę i znalazłem informacje że niedźwiedzie polarne przynajmniej 2 były w warszawskim zoo jeszcze przed wojną. Również po wojnie były ważnym elementem ekspozycji. Tu źródła są trochę niejasne z jednej strony z tekstu z kwietnia ’49 jest wspomniane że w zoo przebywają 3 niedźwiedzie polarne, z drugiej w tekście z lutego jest info że z Moskwy w zamian za 5 żubrów mają przyjechać 4 białe niedźwiedzie (transfer w trakcie załatwiania, razem z nimi za owe żubry miało przyjechać: 6-8 łosi, 25-30 bobrów, para rysi i 8 wielbłądów – wyobraźcie sobie teraz taką wymianę) – więc możliwe że na krótko po wojnie w zoo byłoby aż 7 niedźwiedzi jeśli owy transport odbył się po kwietniu 🙂

  • Bijemy się w piersi!
   Niewybaczalne pominięcie, ale… nie znaliśmy niestety tego dzieła. A zestawienie opierało się po prostu na naszych skojarzeniach…
   Niemniej brak niewybaczalny, jak widać.

 3. Na temat Knuta na Wikipedii piszą : „… przyczyną śmierci Knuta było zapalenie ośrodkowego układu nerwowego wywołane przez infekcję wirusową[3], obecne ustalenia wskazują jednak, że przyczyną śmierci było autoimmunologiczne zapalenie mózgu z przeciwciałami przeciwko receptorowi NMDA[4][5].” -myślicie że zwierzęce matki odrzucają potomstwo bo czują w nich zdrowotne zagrożenie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s