Toruń czeka na pandy!

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, choć jest najmniejszym pełnoprawnym ogrodem zoologicznym w Polsce, plany rozwojowe na najbliższe lata ma niezwykle ambitne, a zarazem wielce interesujące. Najważniejsze jednak, że plany te w pełni są dopasowane do możliwości zoo, dzięki czemu możemy być spokojni o możliwość ich realizacji.
Tym bardziej, że cały czas w Toruniu coś się dzieje – i to nie tylko w pracowni projektowania architektonicznego…

Nufi na swoim nowym wybiegu. To dopiero początek wielkich zmian w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu

Nufi na swoim nowym wybiegu. To dopiero początek wielkich zmian w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu

O planach rozwojowych toruńskiego zoo pisaliśmy już w lipcu, wzbudziły one wówczas spore zainteresowanie i uznanie dla wszechstronnej i spójnej wizji przyszłości zoo.
Obecnie plany te nie są już tylko wizją, ale w pełni zaakceptowanym planem rozwoju zoo – ogród ma więc zielone światło dla wszelkich działań i inwestycji, choć oczywistym jest, że na realizację niektórych z nich będziemy musieli trochę poczekać.

Czekając na pandy…

Jedną z najciekawszych propozycji przyszłego zoo ma być wybieg dla pand małych. Ogród Zoobotaniczny wykonał już kolejny krok w tym kierunku – zoo formalnie wystąpiło do koordynatora pand małych o przydział zwierząt. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może to trochę potrwać – czas oczekiwania wynosi bowiem nawet dwa-trzy lata.

Samych pand w Toruniu jeszcze nie ma, są już jednak gotowe projekty wybiegu, na którym w przyszłości zamieszkają.
Projekty wolier, w których w przyszłości zamieszkają pandy małe, zostały przedstawione i zaakceptowane w minionym tygodniu.
Wybiegi dla pand są idealnym przykładem nowoczesnego podejścia do architektury wiwaryjnej, a same wybiegi przygotowano zgodnie z linią rozwoju toruńskiego zoo.
Reprezentują one tzw. architekturę bez architektury, wtórną względem zieleni i parkowej kompozycji przestrzennej.
Woliery staną w zoo już w przyszłym roku, a zanim do Torunia przyjadą pandy, zamieszkają w nich rysie, które zostaną przeniesione ze swojego dotychczasowego wybiegu, umiejscowionego w centralnej części zoo.

Obecny wybieg zamieszkiwany przez rysie

Obecny wybieg zamieszkiwany przez rysie

Nowe woliery zostaną zamieszkane najpierw przez rysie, następnie przez pandy małe, docelowo jednak mają stać się kompleksem wolier wielkogabarytowych dla małych gabarytowo drapieżników/wszystkożerców  ze środowisk lasów klimatu umiarkowanego lub lasów deszczowych.
Teren, na którym ma powstać obiekt/zespół obiektów dla niewielkich drapieżników, obecnie zagospodarowany jest jako wybieg kucy, pomiędzy nowym wybiegiem niedźwiedzi a obecnymi wolierami bażantów.
Cały kompleks ma zająć powierzchnię ok. 0,15 ha i obejmować 2-3 woliery wielkogabarytowe i 2-3 mniejsze, tradycyjne, z przeznaczeniem wyłącznie hodowlanym.

Projekt wybiegu dla rysi (pand)  - projekt autorstwa Pana Marka Nakoniecznego

Projekt wybiegu dla rysi (pand) - projekt autorstwa Pana Marka Nakoniecznego

Docelowo obsadę podstawową – jednogatunkową w każdej wolierze wielkogabarytowej – mają stanowić 2-3 gatunki zwierząt drapieżnych lub wszystkożernych w przedziale gabarytowym zwierząt „ryś ↔ żbik” (większych gatunków na pewno nie będzie, gdyż toruńskie zoo stopniowo redukować będzie większe zwierzęta na rzecz mniejszych). Pierwszymi lokatorami tych wybiegów mają być wspomniane już przeniesione rysie, następnie  pandy małe, zaś w dalszej kolejności: pantera mglista, fossa i binturong!
Obsadę uzupełniającą stanowić będzie (w osobnych obiektach) kilka gatunków (do trzech) małych zwierząt nocnych.
Szeroko zakrojone będą możliwości ekspozycyjne:
– ekspozycja „zimowa” zwierząt „ciepłolubnych” w pawilonach
– ekspozycja „noc↔dzień” zwierząt nocnych w pawilonach
– ekspozycja we wnętrzach wolier z poziomu terenu i z ambon widokowych na wyniesieniu, poprzez przegrody szklane

To jednak odleglejsza przyszłość, niemniej rysuje się ona bardzo atrakcyjnie.
Tymczasem, dzięki uprzejmości głównego autora projektu rozwoju toruńskiego zoo, Pana Marka Nakoniecznego, możemy Wam zaprezentować wizualizację stanu istniejącego i te same ujęcia z wpisanymi wolierami.
(zdjęcia autorstwa Pana Marka Nakoniecznego)

Tu staną niebawem nowe woliery rysi...

Tu staną niebawem nowe woliery rysi...

A tak będzie już w przyszłym roku!

A tak będzie już w przyszłym roku!

Widok ze wzgórza - obecnie

Widok ze wzgórza - obecnie

...i według projektu

... i według projektu

Widok od ulicy Bydgoskiej - obecnie

Widok od ulicy Bydgoskiej - obecnie

... i według projektu

... i według projektu

Nie same pandy…

Nowe woliery dla rysi – i w dalszym terminie pand małych – to nie jedyne inwestycje, które przewidziane są w toruńskim zoo na najbliższe lata. Na lata 2011-2013 przewidziana jest realizacja projektu rewitalizacji zoo (bardzo dużo na ten temat pisaliśmy tutaj), z kolei w 2012 roku ma ruszyć budowa wybiegu Ameryki Południowej, gdzie zamieszkają – a jak! – mrówkojady olbrzymie!

Pewne inwestycje już zostały zrealizowane –  sad starych odmian jabłoni u stóp wzgórza (patrz – program rozwoju) został już nasadzony – udało się przed mrozami i śniegiem.

Sad starych odmian drzew owocowych (z planów Pana M. Nakoniecznego)

Sad starych odmian drzew owocowych (z planów Pana M. Nakoniecznego)

A już w styczniu podzielimy się z Wami wizualizacjami ilustrującymi działania rewitalizacyjne: wyspę lemurów z domkiem, wiatę dydaktyczną, fontannę, plac zabaw i ogród wiejski.
Trzymamy kciuki za realizację wszystkich planów w toruńskim zoo i serdecznie dziękujemy Panu Markowi Nakoniecznemu za przesłane materiały i wszelką pomoc.

Reklamy

3 comments on “Toruń czeka na pandy!

  1. Super! Jak tylko zrobi się cieplej, czyli pewnie wiosną ruszam do Torunia. Pozostaje tylko czekać na realizację 🙂

  2. Z tymi pandami to bym sie tak bardzo nie spieszył. Obecnie na liście oczekujących jest około dwudziestu ogrodów. Co roku można zapewnić pandy najwyżej dla jednego do trzech zoo, i to najczęściej takich, które już mają wybieg gotowy, lub trzeba wymienić pandy, bo się nie mnożą. Łatwo wyliczyć, za ile lat mogą zamieszkać w toruńskim zoo.

    • Opieramy się na informacjach, które dostaliśmy bezpośrednio od zoo. W założeniu czas oczekiwania powinien wynieść dwa-trzy lata. Wiadomo, że z oczekiwaniem na pandy są problemy i może to potrwać nieco dłużej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s