O adopcji

Adopcję zwierzaka umożliwia większość polskich ogrodów zoologicznych. Każde zoo ma swój odrębny regulamin dotyczący adopcji, ale ogólne zasady są takie same – wybieramy swojego ulubionego zwierzaka, sprawdzamy, czy nie ma on już swojego opiekuna, i – jeśli nikt nam go jeszcze nie „podebrał” – rozpoczynamy procedury adopcyjne.

Adopcja krok po kroku

Z zasady wyglądają one tak (opieramy się na własnym doświadczeniu z adopcji mrówkojadów z poznańskiego zoo):

Tablica informująca o adopcji w poznańskim Nowym Zoo

Tablica informująca o adopcji w poznańskim Nowym Zoo

Krok I – wybieramy swojego zwierzaka (upewniliśmy się, że nikt go jeszcze nie adoptował – taką informację znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych ogrodów zoologicznych w zakładce o adopcji lub kontaktując się z działem dydaktycznym danego zoo)
Krok II – kontaktujemy się z działem dydaktycznym ZOO, informując o chęci adopcji zwierzaka. Jeśli umowa adopcyjna nie jest dostępna do pobrania na stronie zoo, dostajemy ją mailem. Wypełniamy i wysyłamy do zoo. Umowa obowiązuje zwykle na rok, podczas którego wspomagamy finansowo utrzymanie naszego pupila. Kwota jest ustalana przez zoo na podstawie obowiązującego cennika – wyjątkiem jest tu poznańskie zoo, w którym wysokość miesięcznej opłaty nie jest jednoznacznie ustalona, i zależy od możliwości finansowych opiekuna (przy założeniu jednak minimalnego progu – 50zł miesięcznie).

Korzyści z adopcji

Co otrzymujemy w zamian? Poza niewysłowioną wdzięcznością naszego podopiecznego/podopiecznych, także – w zależności od ogrodu zoologicznego – kilka innych, bardziej namacalnych przywilejów, takich jak tabliczka ze zdjęciem zwierzaka i zaproponowanym przez nas tekstem (zakres możliwości mamy tu bardzo duży) umieszczona przy wybiegu zwierzaka w zoo, wpis na stronie internetowej zoo z informacją że adoptowaliśmy zwierzaka, pamiątkowy dyplom, tytuł honorowego przyjaciela zoo (Bydgoszcz) a nawet honorową kartę wstępu (Warszawa).
Ale to nie wszystko! Istnieje także możliwość bardziej bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem, np. po uprzednim umówieniu się z pracownikami zoo, przez jeden dzień uczestniczyć w zajmowaniu sie swoim podopiecznym i uzyskaniu na jego temat informacji z „pierwszej ręki”, bezpośrednio od opiekuna! To dopiero frajda!

Gdzie można adoptować zwierzaka?

Szczegółowe informacje na temat adopcji w danym ogrodzie zoologicznym, listy zwierzaków i cenniki można znaleźć na stronach www większości polskich zoo.

Tutaj możecie znaleźć informacje dotyczące adopcji w różnych polskich ogrodach zoologicznych:

BYDGOSZCZ
TORUŃ

KRAKÓW
OPOLE
POZNAŃ
WARSZAWA
ZAMOŚĆ
ŁÓDŹ
CHORZÓW/KATOWICE

PŁOCK

I jeszcze jedno – pomijając wszystkie wymienione wyżej przywileje jakie daje adopcja, jest to przede wszystkim ogromna satysfakcja dla każdego miłośnika zwierząt, czego dowód możecie zobaczyć poniżej:

Szczęśliwy Słoń

Szczęśliwy Słoń

Reklamy

10 comments on “O adopcji

  • W Konstytucji nie ma żadnych zapisów, które w jakikolwiek sposób odnoszą się do kwestii adopcji zwierząt w ogrodach zoologicznych.
   Jakkolwiek – orientacja seksualna osoby, która chce otoczyć opieką adopcyjną zwierzaka w ogrodzie zoologicznym, nie ma absolutnie żadnego znaczenia i trudno się spodziewać, że mogłaby mieć.
   Idąc dalej – bez znaczenia jest także wyznanie, rodzaj lub brak zatrudnienia, obywatelstwo, nawet wiek itp. – jedynym warunkiem jest tak naprawdę dopełnienie warunków umowy adopcyjnej, czyli comiesięczna regulacja płatności za utrzymanie zwierzaka, którym się opiekujemy.
   Podsumowując – adoptować zwierzaka w ZOO może każdy.

 1. Myślę, że adopcja to świetna sprawa – dobrze, że opisaliście tutaj procedurę… może to parę osób dodatkowo zachęci bo pomyślą, że to wcale nie takie straszne.

  Jedno co mnie zastanawia to tylko fakt, czemu na liście nie ma zoo we Wrocławiu, w którym adopcje również są?

  • Z tego co wiemy, to co najmniej kilka osób dzięki nam mocno się tym zainteresowało.
   A jeśli chodzi o brak Wrocławia – tak samo w zeszłym roku, kiedy pisaliśmy informację, jak i teraz, strona wrocławskiego zoo nie publikowała i nie publikuje żadnej informacji na temat możliwości adopcji zwierząt przez osoby prywatne (jest tylko zakładka „Gmino przytul żyrafę„), dlatego nie mieliśmy możliwości zamieszczenia podlinkowania do strony o adopcji. Podobnie wygląda sytuacja w gdańskim zoo.

 2. Super pomysl!!:-)powienien byc bardziej rozreklamowany.Jestem z Płocka , który jest tu wymieniony, ale niestety nie dziala strona odnośna do płockich procedur……nic to:) zadzownimy i sie dowiemy , jak to wyglada od strony formalnej i myslę,ze przystapimy do tak wspanialego projektu.
  Pozdrawiam N

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s