Drugie urodziny Mrówkojada – nasza strona ma już dwa lata!

Nie spodziewaliśmy się, że dotrwamy do tej chwili – tak się bowiem składa, że właśnie mijają dwa lata od pierwszego wpisu na naszej stronie i początku istnienia strony Mrówkojad i Przyjaciele!
Drugie urodziny nie są jednak wydarzeniem tej rangi, co pierwsze, dlatego inaczej niż w notce z okazji pierwszych urodzin, tym razem ograniczymy się jedynie do krótkiego podsumowania naszej działalności na Mrówkojadzie,
Ale tort być musi – choć trochę inny niż przed rokiem :).

Mrówkojad - zarówno pluszowy jak i internetowy - kończy dziś dwa lata!

Obecność Tadeusza na zdjęciu jest jak najbardziej uzasadniona – tak się bowiem składa, że również i on obchodzi dziś drugie urodziny, równo dwa lata temu bowiem jedna polowa Redakcji wręczyła go drugiej jako prezent :).

O początkach naszej strony i pierwszym roku jej funkcjonowania pisaliśmy podczas rocznicowej notki, kiedy to drobiazgowo podsumowaliśmy naszą działalność za pierwszy rok.
Dziś, żeby nie zanudzać, skupimy się tylko na najważniejszych wydarzeniach związanych z naszą stroną na przestrzeni ostatnich dwóch lat!

Garść statystyk, czyli ile artykułów, ile komentarzy, ile odwiedzin i jeszcze trochę liczb…

Dzisiejsza notka jest 668. artykułem, opublikowanym na Mrówkojadzie – na 731 dni funkcjonowania strony, jest to prawie notka dziennie. Można zatem powiedzieć, że jesteśmy internetowym dziennikiem:).
Strona to jednak nie tylko artykuły – to także liczne zakładki i strony (51) oraz umieszczone na stronie zdjęcia, mapy, rysunki, wykresy itp. – razem blisko 30 tysięcy!
W 2010 roku uruchomiliśmy także kanał filmowy na Youtube, zawierający ponad 310 filmów (które wyświetlono łącznie prawie 70 tysięcy razy!), galerię zdjęć na flickrze, zawierającą 195 zdjęć oraz galerie zdjęć z wszystkich odwiedzonych przez nas ogrodów – i nie tylko! – na Picasa, zawierające razem ponad 30 tysięcy zdjęć!
Mrówkojad ma także profil na Facebooku, gdzie doczekał się już 126 fanów.

Najpopularniejsze

Bardzo ciekawie przedstawiają się statystyki dotyczące najczęściej wyszukiwanych fraz, najchętniej czytanych artykułów czy najczęściej klikanych odnośników.
I tak:
Najczęściej wpisywane frazy, po których trafiano na Mrówkojada to: mapa polski, mrówkojad, mrówkojad i przyjaciele, mrowkojad i mrownik – niektóre nawet 7 tysięcy razy!
Najchętniej czytanymi artykułami lub stronami były:

Home page More stats 90 638
ZOO-mapa Polski i inne zmiany na Mrówkojadzie… More stats 5 887
Co w zoo? – piątkowy raport aktualności More stats 4 234
ZOO More stats 3 604
„Dotknij rafy w Akwarium Gdyńskim” – no to pojechaliśmy jej dotknąć… More stats 3 574
Zoo – relacje More stats 3 100
Mini-ZOO Leszno More stats 3 075
Ach gdyby, gdyby… Czyli 10 zwierzaków, których najbardziej brakuje nam w polskich ogrodach zoologicznych More stats 2 977
ZOO Nowy Tomyśl More stats 2 754
Adoptuj zwierzaka! More stats 2 533

Najczęściej klikane odnośniki:

mrowkojad.files.wordpress.com/2009/09/zoo-mapa-polski.jpg 1 181
picasaweb.google.com/kunieczko 991
zoo.waw.pl 852
zoo.wroclaw.pl 751
zooforum.orgs.pl 747
picasaweb.google.com/114367418698280157542/ZOOWrocAw# 692
picasaweb.google.com/114367418698280157542/MiniZOOLeszno# 659
picasaweb.google.com/114367418698280157542/OgrodFaunyPolskiejZOOBydgoszcz?authkey=Gv1sRgCLLFj9X6guCsJg# 607
picasaweb.google.com/118316518957134657600 583
picasaweb.google.com/114367418698280157542/ZOOGdanskOliwa# 569

Komentarze – czyli to, na co autor każdej strony zawsze z utęsknieniem czeka.
My na pierwszy komentarz czekaliśmy dwa tygodnie, ale dopiero po trzech miesiącach doczekaliśmy się poważniejszej wymiany zdań.
Do dziś na Mrówkojadzie pojawiło się 3 330 komentarzy! To pięć komentarzy na notkę i dzień zarazem – średnia całkiem niezła.

Odwiedziny – notki, komentarze, zdjęcia – to jedno, sens mają jednak dopiero wtedy, gdy ktoś naszą stronę odwiedza. Jasne, można pisać dla siebie – co nam akurat daje ogrom radości i jakoś trudno by nam było sobie wyobrazić dziś, że mielibyśmy naszego Mrówkojada nie mieć, prawdziwa frajda jest jednak wtedy, gdy ktoś nas czyta.
A na początku było z tym raczej słabo – wiadomo, początki funkcjonowania strony w internecie do łatwych nie należą. Zwłaszcza, gdy dotyczą umiarkowanie popularnego tematu, jakim są mrówkojady i ogrody zoologiczne.
Pierwszy miesiąc istnienia zamknęliśmy wynikiem 670 unikalnych odwiedzin, co przekładało się na 21 wejść dziennie – raczej średnio…
Kolejne miesiące to stopniowy postęp, co wiązało się zarówno z rozwojem samej strony (coraz więcej artykułów, zakładek, informacji), jak i z coraz lepszym jej pozycjonowaniem, dzięki czemu ilość odwiedzin wzrastała.
Rok 2009 zamknęliśmy średnią 56 wejść dziennie, a od stycznia 2010 każdy kolejny miesiąc to gwałtowne przyspieszenie i łamanie kolejnych barier – 100 wejść jednego dnia, potem tyleż jako średnia dzienna, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900 aż w końcu złamaliśmy barierę tysiąca odwiedzin.

Specjalny banknot z okazji 100 000 odwiedzin strony Mrówkojad i Przyjaciele - wydrukowany 13 października 2010 roku. Od tego czasu stronę odwiedziło 240 tysięcy osób!

Do dziś naszą stronę odwiedziło prawie 340 000 osób, co daje średnią 465 dziennie, z czego za sam rok 2011 średnia wynosi 786! Najlepszym miesiącem był maj tego roku, ze średnią 974 wejść dziennie!

Rekord – 1 290 wejść – padł 15 maja.
To jednak tylko liczby – za nimi kryją się trafiający do nas goście, z których wielu to nasi stali czytelnicy, a na ich uwagę i skrupulatność (ale też życzliwość!) zawsze możemy liczyć!
Wymieniać nikogo nie będziemy – wszystkim dziękujemy, a tym najbardziej aktywnym w szczególności! Dziesiątki bogatych w informacje komentarzy i liczne uwagi do naszych artykułów – także ze wskazaniem błędów i pomyłek – wspomagają nasz projekt i sprawiają, że staje się coraz lepszy, a my unikamy powtarzania błędnych informacji.
Że wciąż zdarzają się nam pomyłki – liczymy na wyrozumiałość i pomoc, nigdy jednak nie uzurpowaliśmy sobie prawa do wiedzy najwyższej i zawsze podkreślamy, że więcej w nas zamiłowania do tematu i chęci, niż fachowego znawstwa.
Tak to jest, gdy za stronę o zwierzętach bierze się para filologów :) .

Wyprawy Mrówkojada!

Mrówkojad(y) w drodze do Helu! (fot. M. Nakonieczny)

Czyli to, co lubimy najbardziej! A w ciągu minionych 24 miesięcy uzbierało się tych wypraw tak wiele, że nie jesteśmy ich nawet w stanie policzyć – prawie pełną listę naszych wypraw znajdziecie tutaj (a to tylko te do ogrodów zoologicznych!).

Odwiedziliśmy łącznie 8 z 12 głównych polskich ogrodów zoologicznych (Bydgoszcz, Toruń, Opole, Wrocław, Warszawa, Poznań, Gdańsk-Oliwa, Płock) oraz mnóstwo placówek zoologicznych, m.in. Akwarium Gdyńskie, fokarium w Helu, zwierzyńce w Człuchowie, Lesznie, Nowym Tomyślu i Koninie oraz kilka muzeów przyrodniczych.
Niektóre z nich udało nam się odwiedzić nawet kilka razy, w niektórych udało nam się spędzić czasem nawet po kilka dni (jak choćby w Oliwie i Wrocławiu, ale nocowaliśmy także w płockim zoo).

Przyjaciele Mrówkojada

Podczas naszych wypraw i pracy nad stroną poznaliśmy mnóstwo osób, bez których nasza strona nie dotrwała by do tego miejsca – Ci, którzy wsparli nas najbardziej, zasłużyli na zaszczytny tytuł Przyjaciół Mrówkojada, my jednak dziękujemy wszystkim, którzy okazali nam jakąkolwiek pomoc, wsparli dobrym słowem, relacją lub komentarzem.
Albo dowiedzieli się czegoś dzięki nam lub dobrze bawili się czytając niektóre teksty :).

Bąbel i Tadzik, czyli niemi członkowie Redakcji…

A na koniec – bo dwurocznicowa notka i tak już zbyt mocno się rozrosła i przypomina przydługie podziękowania za odebranie Oscara – przedstawiamy dwóch członków Redakcji Mrówkojada, którzy co prawda nigdy nie napisali żadnego tekstu, ale SĄ od początku (noo… jeden prawie) istnienia strony i naprawdę trudno ją sobie bez nich wyobrazić!
Tą Bąbel Rumpelstilskin – nasz ukochany królik miniaturowy, który już kilka razy gościł na Mrówkojadzie, a który choć w zoo nigdy nie był, to jest przy nas zawsze, gdy powstają teksty na Mrówkojada:).

Bąbel Rumpelstilskin

Oraz obchodzący dziś drugie urodziny pluszowy mrówkojad Tadzik – nieodłączny członek ekipy wyprawowej, który był z nami podczas niemal wszystkich naszych wypraw, podziwiając okolicę z torby:

Tadziu-Pluszowy Mrówkojad w torbie. Nasz znak rozpoznawczy dla redakcji "ZOOrro"Tadziu-Pluszowy Mrówkojad w torbie.

i który spotkał się ze wszystkimi polskimi (prawdziwymi) mrówkojadami:

Pluszowy mrówkojad Tadzik i opolski mrówkojad Fermina Sorpresa – zoo Opole, IX 2009
Tadeusz zyskał już status prawdziwej gwiazdy – towarzyszył nam w większości wypraw, fotografując się ze znanymi obiektami, zwierzakami, a nawet osobistościami zoologicznego światka (patrz wyżej).

Dwa lata za nami, a przed nami…

Przez ostatnie dwa lata strona ulegała ciągłym zmianom – dwa razy zmieniał się layout (drugi raz przed kilkunastoma dniami), siedziba Redakcji przeniosła się z Poznania do Koszalina, zmieniła się też sama Redakcja :). Cały czas szukamy czasu na realizację nowych pomysłów, cały czas też szukamy pomysłów na ulepszenie i uatrakcyjnienie strony – niczego jednak nie zdradzamy, żeby nie zapeszać…

Wiele można byłoby jeszcze napisać i o wielu osobach/zdarzeniach/wyprawach wspomnieć, ale to zostawimy sobie na notkę z okazji trzecich urodzin Mrówkojada – mamy nadzieję, że wytrwamy do tego czasu, a strona będzie jeszcze lepsza.
Czego sobie życzymy!
A naszym czytelnikom – których oby było jak najwięcej – ciekawych artykułów, przyjemności z lektury strony, ale przede wszystkim własnych wypraw i poznawania świata ogrodów zoologicznych i ich mieszkańców – mrówkojadów zaś w szczególności!
Tymczasem – pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia na Mrówkojadzie, ZooForum lub też w którymś z ogrodów zoologicznych. Jak zobaczycie pluszowego mrówkojada wystającego z torby – to my :) .

Reklamy

One comment on “Drugie urodziny Mrówkojada – nasza strona ma już dwa lata!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s