Jaszczurka żyworodna, czyli kto mieszka w naszym tapczanie?

Spokojnie – nie chodzi o tapczan w naszym pokoju, a stary tapczan stojący na naszej działce (czyli w ogródku działkowym).
Zaledwie dwa tygodnie temu pisaliśmy Wam o mieszkających na naszej działce jaszczurkach żyworodnych (zwanych przez to waranami działkowymi), teraz udało nam się zlokalizować ich siedlisko – jest nim ów tapczan właśnie…

Jaszczurka żyworodna

Przekonaliśmy się o tym ostatnio, gdy pojechaliśmy zebrać maliny. Kiedy odkryliśmy lezący na kanapie koc, siedziała pod nim całkiem okazała jaszczurka! Żyworódka :).

Po chwili jednak zniknęła w narożniku tapczanu wciskając się w wąską szczelinę…

Jaszczurka żyworodna znika w czeluściach tapczanu...

Nie mamy żadnych wątpliwości, że ów tapczan jest schronieniem dla być może całkiem pokaźnej grupy jaszczurek – w te wakacje widzieliśmy w jego najbliższym otoczeniu co najmniej trzy różne dorosłe okazy oraz przynajmniej dwie młode jaszczurki:

Młoda jaszczurka żyworodna

Jaszczurka ta jest jajożyworodna, okres godowy trwa od maja do czerwca, a młode rodzą się od końca lipca do września w liczbie od 5 do 13 . Nowonarodzona jaszczurka żyworodna mierzy około 4 cm długości – okaz na zdjęciu mógł mieć maksymalnie 6-7 centymetrów. Wszystko wskazuje więc na to, że doczekaliśmy się przychówku – ciekawi jesteśmy tylko, czy młodych jest bardziej pięć, czy może trzynaście :).
Będziemy obserwować!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s