„7 Dni Zoo” – 230

W horoskop można wierzyć lub nie. Niektórzy dopatrują się w nim kosmicznych prawd, przeznaczenia zapisanego w gwiazdach i wierzą mocno w zawarte w horoskopie wskazówki i prawdy. Inni natomiast traktują Zodiak jako zabawę. Każdy jednak w swoim życiu w mniejszym lub większym stopniu o horoskop się otarł.
I u nas tym razem będzie horoskopowo.
Mamy początek nowego sezonu. Tuż przed ukazaniem się tego numeru 7 Dni Zoo była majówka. Ciepła, długa, sprzyjającą wyjazdom i spędzaniu czasu w naturze, na powietrzu. Idealny czas na wyprawy do ogrodów zoologicznych.
W horoskopie znakiem symbolizującym początek jest Baran. Uważany za pierwszy znak zodiaku co ma z kolei związek z równonocą wiosenną, którą uważa się za rozpoczęcie astrologicznego roku. Połowa okresu kiedy Baran dominuje w horoskopie przypada na zakończony właśnie miesiąc kwiecień.
Mamy więc Barana, znak symbolizujący początek i okres, który dla zoofanów jest rozpoczęciem najlepszego okresu w roku. A, że niejako przy okazji wśród cech osób spod znaku Barana zawsze przewijają się pasja, entuzjazm, odwaga i dynamizm w poczynaniach to warto na początku sezony letniego życzyć naszym ogrodom zoologicznym, aby ich działalność była nimi naznaczona.
A skoro nawiązaliśmy do horoskopu i znaku Barana, to wypadało początek kolejnego numeru okrasić fotką przedstawiciela owczego rodu. I tak też zrobiliśmy.
Ze zdjęcia obserwuje Was, Drodzy Czytelnicy argali. Przedstawiciel dzikich owiec z górzystych rejonów Azji. „Walnął” się na pagórku odpoczywając po lekturze zoo nowinek z najnowszego numeru 7 dni Zoo. Naprawdę jest co czytać. Wprawdzie obszernością tekstu nie chcemy konkurować z dziełami takimi jak na przykład „Wojna i Pokój”, ale w naszej wewnętrznej skali uwzględniającej setki odcinków naszego cyklu jest zacnie. A skoro tak jest, to nie ma co zwlekać i zaczynać czytanie. Argali zaprasza, my zapraszamy. Pora się dowiedzieć co przyniósł w polskich zoo kwiecień roku 2024.

Wszystkie zebrane poniżej informacje pochodzą ze stron internetowych lub profili FB poszczególnych ogrodów zoologicznych, innych instytucji i mediów oraz z własnych obserwacji.
Autorem tekstu jest Robert.

NARODZINY

ZOO BORYSEW

W borysewskim zwierzyńcu przychówków w ostatnim czasie doczekały się:
– owce walizerskie
– kozy karłowate
– mary patagońskie

Mała mara. Fot.: Zoo Borysew

ZOO KRAKÓW

W krakowskim zoo przyszła na świat zebra. W chwili pisania tego tekstu płeć malucha nie była znana.

Klasyczny zebrowy outfit dla małych i dużych. Wdzianko w paski. Fot.: Zoo Kraków

Inni właściciele kopyt, którzy w ostatnim czasie doczekali się przychówku w postaci jednego osobnika to antylopy końskie pod nową nazwą znane jako antylopowce.

Antylopiątko. Fot.: Zoo Kraków

ZOO LEŚNE ZACISZE

W prywatnej placówce spod Kielc na świat przyszedł lemur katta.

Mamo, mamo… chcę coś! Fot.: Zoo Leśne Zacisze

Innym przychówkiem z prywatnego zoo z Lisowa pod Kielcami są dwa serwale, samiec i samica.

Serwalki. Fot.: Zoo Leśne Zacisze

ZOO LUBIN

W lubińskiej placówce urodziła się ośliczka.

Ośliczka. Fot.: Zoo Lubin

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo wykluło się pisklę kapodzioba.

Kapodziobek. Fot.: Zoo Łódź

ZOO OPOLE

Opolskie zoo pochwaliło się wykluciem kilkudziesięciu larw ambystomy tygrysiej, gatunku, który w warunkach wiwaryjnych mnoży się niezwykle rzadko. Dorosłe osobniki można oglądać w opolskiej placówce, w „zimnej części” terrarium.

Dorosła ambystoma. Fot.: Zoo Opole

W połowie 2022 roku do opolskiego zoo przyjechał samiec takina złotego, dołączając do już obecnej w placówce samicy. Wzajemna fascynacja pary takinów przekuta została w pierwszego potomka. Maluch urodził się na początku kwietnia.

Mały i duży takin. Fot.: Zoo Opole

ZOO PŁOCK

W płockim zoo, marmozety lwie zwane też lwiatkami złotymi doczekały się bliźniaków. To już kolejny przychówek tego gatunku w Płocku.

Małpki w kolorze ognistym. Fot.: Zoo Płock

ZOO POZNAŃ

Żubrzyca Pomiłka z poznańskiego zoo została mamą. Ojcem malucha jest, oczywiście, byk z poznańskiego stada – Duduś.

Pomiłka z młodym. Fot.: Zoo Poznań

ZOO WARSZAWA

Para papug kea z warszawskiego zoo w ostatnich latach, rokrocznie daje przychówki. Dzięki temu stołeczne zoo posiada grupę tych ptaków, z której rozmnaża się ciągle para rodzicielska. Na tyle dobrze, że teraz po raz kolejny kee zostały rodzicami. Wyklutych piskląt jest trójka.

Na razie białe, puchate i nieporadne. Fot.: Demid Aleksandrovich / z profilu FB Zoo Warszawa

ZOO WROCŁAW

W ptaszarni wrocławskiego zoo na świat przyszły pisklęta papużek ostrosternych. Ogólnie maluchów jest pięć; troje rodzeństwa i dwa jedynaki.

Papuzie trojaczki. Fot.: Zoo Wrocław

Na początku kwietnia we wrocławskim zoo przyszła na świat żyrafa. Długoszyi maluch to samica.

Żyrafka będzie miała imię na literę „N”. Konkurs trwa. Fot.: Zoo Wrocław

SMUTNE ODEJŚCIA

 

TRANSFERY

ZOO CHORZÓW

Powiększył się stan liczebny kotowatych w chorzowskim zoo. Z austriackiego Alpenzoo w Innsbrucku przyjechał do śląskiej placówki samiec rysia euroazjatyckiego. Nowy mieszkaniec jest młody, urodził się w zeszłym roku.

Jak widać z drewnem rysiom do twarzy. Fot.: J. Szoenawa / profil FB Zoo Chorzów

ZOO GDAŃSK

O oficjalnym otwarciu pawilonu i wybiegu dla lemurów wari w gdańskim zoo piszemy nieco niżej. W tej notce piszemy natomiast o mieszkańcach nowej ekspozycji. Z brytyjskich placówek przyjechała para wari czarno-białych. Odpowiednio, samica – Sakina z Howletts Wild Animal Park, a samiec – Tanjona z Colchester Zoo.

Połowa pary lemurów z oliwskiego zoo. Fot.: Zoo Gdańsk

W gdańskim zoo pojawił się nowy gatunek gada – gekony madagaskarskie. Jaszczurki zamieszkały w nowopowstałym terrarium.

Madagaskarska gadzina. Fot.: Zoo Gdańsk

ZOO LEŚNE ZACISZE

Z Czech do Leśnego Zacisza przyjechała grupa młodych jednorocznych flamingów różowych. Zamieszały na wybiegu w pobliżu wejścia do zoo.

Flamingi w Leśnym Zaciszu. Fot.: Zoo Leśne Zacisze

Również z Czech, z zoo Decin do prywatnego zoo z Lisowa przyjechały wiewiórki trójbarwne.

Takie wiewióry przyjechały do Lisowa. Fot.: Zoo Leśne Zacisze

ZOO ŁÓDŹ

Do łódzkiego zoo przyjechały dwie młode, 6-miesięczne samice kapibar. Nowe mieszkanki zoo są siostrami. W niedługim czasie powinien do nich dołączyć samiec z berlińskiego zoo.

Siostry kapibary. Fot.: Zoo Łódź

W łódzkim zoo pojawił się również drugi manul. Tym samym w placówce jest już para tych kotów.

Kot humorzasty czyli manul. Fot.: Zoo Łódź

ZOO OPOLE

W lutym do opolskiego przyjechała melanistyczna samica jaguara – Yana. Długo nie była samotna, ponieważ teraz dołączył do niego standardowo umaszczony samiec, który przyjechał na Opolszczyznę z Francji. Na ten moment koty są rozdzielone, ale zoo liczy, że przypadną sobie do gusty, co w przyszłości zaowocuje młodymi jaguarami.

W Opolu jest już para jaguarów. Fot.: Zoo Opole

ZOO PŁOCK

Urodzony w płockim zoo samiec pantery śnieżnej Espero opuścił rodzinne zoo. 3 – letni kocur wyjechał do placówki z Francji – Parc Animalier d’Auvergne, dołączając do czekającej na niego na miejscu samicy.

Espero w wydaniu francuskim. Fot.: Pierrick Boyer/ Parc Animalier d’Auvergne

Transferami przychodzącym do płockiego zoo są natomiast pingwiny Humboldta zwane tez peruwiańskimi oraz rybitwy wąsate. Ich przyjazd ma związek z ukończeniem prac nad wspólnym wybiegiem przeznaczonym dla tych gatunków. O wybiegu piszemy w części poświęconej inwestycjom, a wracając do sympatycznych nielotów oraz warto nadmienić, że to nowy gatunek, który zastępuje do niedawna jeszcze mieszkające w Płocku pingwiny przylądkowe (tońce). Nowe pingwiny przyjechały do Płocka w dwóch turach. Najpierw pięć samic ze słowackiego zoo w Koszycach, a potem kolejne dziewięć osobników ze szwajcarskiego Zurychu. Finalnie jest siedem samic i tyle samo samców.

Kąpiel w nowym domu. Fot.: Zoo Płock

 

Rybitwa wąsata. Fot.: Zoo Płock

ZOO POZNAŃ

Do mieszkającej w poznańskim zoo pary ursonów dołączyła znacznie młodsza samica tego gatunku. Zwierzę do Wielkopolski przyjechało z belgijskiej placówki z Antwerpii.

Ursonka. Fot.: Zoo Poznań

ZOO TORUŃ

Do toruńskiej placówki z czeskiego zoo Na Hráde ku przyjechał samiec owcy walizerskiej czarnonosej. Baran jest tymczasowo samotny, ale w niedługim czasie mają dołączyć do niego towarzyszki.

Do zdjęcia? Taki nieogarnięty…! . Fot.: Zoo Toruń

ZOO WARSZAWA

Urodzona w zeszłym roku samica kazuara hełmiastego z warszawskiego zoo podrosła na tyle, że była gotowa opuścić rodzinną placówkę. Jej nowym domem stało się czeskie zoo Jihlava.

Zdjęcie z przeszłości. Niedalekiej, ale jednak… Fot.: Zoo Warszawa

Ptaki ze stołecznego zoo nie tylko wyjeżdżają. Do placówki ze stolicy przyjechała para czapli malgaskich, które zamieszkają w dużej wolierze przy alei głównej razem z czaplami okazałymi i kaczkami malajkami.

Czapla z Madagaskaru. Fot.: Tomasz Doroń

Kolejnym nowym gatunkiem ptaka, który pojawił się w warszawskim zoo jest koralczyk niebieskawy. To endemiczny gatunek, zamieszkujący jedynie Madagaskar. Obecnie ptak jest na zapleczu, ale po przebytek kwarantannie będzie można go zobaczyć w jednej z wolier Ptaszarni.

Oto koralczyk. Fot.: Tomasz Doroń

Do mieszkających na dużym stawie grupy ptaków w warszawskim zoo dołączyła para bernikli rdzawoszyich.

Bernikle. Fot.: E. Jakowlew/ z profilu FB Zoo Warszawa

Po zimowym okresie hibernacji na ekspozycję w Herpetarium warszawskiego zoo powróciły węże mandaryńskie.

Powrót do rezydencji letniej. Fot.: z profilu FB Zoo Warszawa

ZOO WROCŁAW

Z niemieckiego Tierparku w Akwizgramie przyjechała do wrocławskiej placówki niemal 4-letnia samica pandy małej o imieniu Lian.

Śliczny rudzielec. Fot.: Zoo Wrocław

PLANY I INWESTYCJE

ZOO CHORZÓW

Woliera legwanów zielonych z chorzowskiego zoo przeszła aranżacyjny lifting. Jaszczurki wróciły na ekspozycję, gdzie można je oglądać w odświeżonym otoczeniu.

Nowe okoliczności zamieszkania u legwanów. Fot.: Zoo Chorzów

ZOO GDAŃSK

Dwa numery temu (7dz 228) pisaliśmy o ukończeniu budowy pawilonu i wybiegu dla lemurów wari w gdańskim zoo. Wtedy pozostały jakieś drobne elementy wykończenia do zrobienia, co zostało wykonane w krótkim czasie. Dzięki temu, 5 kwietnia nastąpiło oficjalne otwarcie ekspozycji dedykowanej dla pochodzących z Madagaskaru małpiatek, dla którego dodatkowym pretekstem był przyjazd do placówki z Gdańska lemurów.

Pawilon lemurów wari oficjalnie otwarty. Fot.: Piotr Wittman / http://www.gdansk.pl

ZOO PŁOCK

W płockim zoo trwa remont ekspozycji seniorki – aligotorzycy Marty.

Tylko, żeby Marcie się spodobało… Fot.: Zoo Płock

Zakończono remont wybiegu pingwinów w płockim zoo. W ramach modernizacji naprawiono nieckę basenową, wykonano odwodnienie liniowe, zainstalowano kanalizację deszczową oraz zrobiono zmywalną posadzkę na części lęgowej wybiegu. Najbardziej zauważalną zmianą względem poprzedniej wersji wybiegu jest siatka polietylenowa rozpostarta nad wybiegiem. Jej obecność umożliwi dołączenie do pingwinów na wybiegu rybitwom wąsatym.

Wybieg pingwinów w Płocku już po remoncie. Fot.: Plock.eu.

ZOO WROCŁAW

Na „ostatniej prostej” jest budowa nowej ekspozycji flamingów we wrocławskim zoo.
Pawilon jest ukończony, podobnie jak wybieg. Oficjalne otwarcie lada moment.
Prace przy ekspozycji lwów i surykatek również idą „pełną parą”, już niedługo powinny zostać zakończone.

Wrocławskie inwestycje. Po lewej; pawilon i wybieg flamingów. Po prawej; jedna z chat obserwacyjnych na przyszłej ekspozycji lwów. Małe zdjęcie u góry; ozdoby na ekspozycję lwów inspirowane folklorem afrykańskim. Fot.: z profilu FB Zoo Wrocław

Zakończony został pierwszy etap modernizacji Dziedzińca Zwierzęcego we wrocławskim zoo. Na 1 maja zaplanowane została otwarcie tej części placówki. Wśród mieszkańców Dziedzińca są znane sprzed remontu kozy karłowate, świnia mangalica czy króliki. Przewidziani są też nowi mieszkańcy jak kury ozdobne czy indor. W kolejnym etapie modernizacji Dziedzińca przewidziane są prace przy oprawach edukacyjnych i zagrodzie dla krów.

Ostanie szlify na Dziedzińcu Zwierzęcym. Fot.: Zoo Wrocław

 INNE WYDARZENIA ●

ZOO CHORZÓW

Chorzowskie zoo zapowiada że 14 czerwca odbędzie się u nich impreza z cyklu Dream Night, w ramach której dzieci niepełnosprawne oraz przewlekle chore wraz z rodzinami i opiekunami mogą odwiedzić placówkę, która od godziny 17.00 będzie otwarta jedynie dla nich.

Plakat reklamujący wydarzenie. Fot.: Zoo Chorzów

ZOO GDAŃSK

Ogród zoologiczny z gdańskiej Oliwy w tym roku obchodzi 70-lecia istnienia.
Z tej okazji w kwietniu odbyła się uroczysta gala, podczas której zostali uhonorowani najbardziej zasłużeni pracownicy placówki. Między innymi specjalnym medalem „Sint Sua Praemia Laudi” został odznaczony były dyrektor zoo pan Michał Targowski.
Poza oficjalną galą, w ramach obchodu święta zoo pojawił się tramwaj ozdobiony w grafiki przypominające o jubileuszu.
Natomiast na terenie zoo stanęła specjalna, dedykowana jubileuszowi tablica, na której swoje miejsce znajdą bardziej lub mniej historyczne zdjęcia zrobione na przestrzeni lat przez odwiedzających ten ogród gości. Ponadto zainaugurowana została gra terenowa, która będzie nawiązywać do historii zoo. Również w ramach obchodów rocznicy powstania gdańskiego zoo powstała gra pod tytułem „Moje zoo”.

Jest jubileusz, jest tort. Fot.: Zoo Gdańsk

Gra „Moje Zoo” wydana przez placówkę z gdańskiej Oliwy. Fot.: z profilu FB Zoo Gdańsk

Gdańskie zoo powołało do życia Fundację Lynx. która w założeniach statutowych ma; ochronę środowiska, ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt – ex situ i in situ, działalność promującą wiedzę o faunie i florze oraz działalność na rzecz rozwoju Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Plakat promujący jedną z akcji nowopowstałej fundacji. Fot.: z profilu FB Zoo Gdańsk

Kokosanka – albinotyczna samica pingwina przylądkowego z gdańskiego zoo została zwyciężczynią konkursu na pingwina roku organizowanego przez Penguins International.

Czempionka. Fot.: ze strony Penguins International

ZOO LUBIN

W wyniku zatrucia spowodowanego dokarmieniem przez zwiedzających zoo gości padła koza sandomierska. Zwierzę pozostawiło po sobie dwa kilkudniowe maluchy, o których przeżycie walczy teraz placówka. Trudno powiedzieć ile tabliczek z zakazem karmienia zwierząt stoi w każdej placówce. Jak wiele razy ten temat jest poruszany. Pamiętajmy o tym, NIE DOKARMIAMY ZWIERZĄT W ZOO!

Ofiara ludzkiej bezmyślności. Fot.: Zoo Lubin

ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo pojawiły się inteligentne ule z systemem monitorowania zdrowia i funkcji życiowych pszczół.

Pszczele rezydencje. Fot.: Zoo Łódź

Podczas majówki zainaugurowana zostanie wystawa makrofotografii rzadkich, zagrożonych mocno lub nawet wymarłych gatunków owadów autorstwa amerykańskiego fotografa Levona Blissa. Kolekcja na co dzień dostępna w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, będzie gościć w łódzkim Orientarium.

Foty z owadami. Fot.: Łódź.pl

ZOO OPOLE

Na opolskiej wyspie Bolko, gdzie zlokalizowane jest między innymi tamtejsze zoo powstał nowy, bezpłatny parking dedykowany dla gości odwiedzających park 800-lecia i ogród zoologiczny. Obiekt powstał tuż przy moście na kanale Ulgi imienia Joachima Halupczoka. Istniejący wciąż parking przy zoo wciąż będzie do dyspozycji gości, ale korzystanie z niego wymagało będzie opłaty.

Nowe miejsca parkingowe na wyspie Bolko. Fot.: czas na Opole

ZOO PŁOCK

W pobliżu kasy płockiego zoo stanął mapkomat, w którym można nabyć mapę placówki wraz z ciekawostkami dla najmłodszych: kolorowanką, grą i naklejkami oraz istotnymi informacjami o naszym ogrodzie zoologicznym.

Mapkomat. Fot.: Zoo Płock

ZOO POZNAŃ

25 kwietnia prezydent miasta Poznań ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora zoo ze stolicy Wielkopolski. Poniżej link ze strony biuletynu informacji publicznej Urzędu Miasta Poznania:

link

ZOO TORUŃ

Znana jest już płeć trzech urodzonych w toruńskim zoo tarajów. To dwa samce i samica.

Koci tercet dziecięcy. Fot.: Zoo Toruń

ZOO WROCŁAW

22 kwietnia Marta Ossowska-Zając pełniąca dotychczas funkcję dyrektora generalnego zoo z Wrocławia złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracodawcy. W tle cały czas przewijają się wzajemne oskarżenia. W poprzednim odcinku naszego cyklu pisaliśmy o złożonym do prokuratury wniosku pani Marty, w którym oskarżała prezes wrocławskiej placówki o nieprawidłowości w przetargach oraz wyrządzenie szkody gospodarczej.

*****************

Wracając do astrologicznych konotacji z wstępu, chcemy podzielić się jeszcze jedną cechą, którą bardzo często posiadają osoby spod znaku Barana. Cykl 7 Dni Zoo również ją posiada. W pozytywnym znaczeniu. Uparcie wracamy z nowinkami z zoo do naszych Czytelników. Teraz jednak żegnamy się. Za miesiąc czytamy się ponownie.

Dodaj komentarz