„7 Dni Zoo” – nr 163

Lato Anno Domini 2018 powoli odchodzi w przeszłość. Czytając poniższy tekst będzie ono dla Was drodzy Czytelnicy, niezbyt odległym, ale jednak wspomnieniem. Wraz z ciepłymi porami roku w ogrodach zoologicznych kończy się czas obfitości zdarzeń. Coraz mniej świeżutkich maluchów, coraz mniej newsów w mediach. Niemniej jednak zoo nie zamiera wraz z nadejściem jesieni. Zwierzęta dalej tam są, życie toczy się swoimi utartymi ścieżkami. Tak więc, choć kalendarz jest nieubłagany i nowinek tym razem znacznie mniej, ale zapraszamy na kolejny numer 7 Dni Zoo. Miłej lektury.

Wszystkie zebrane poniżej informacje pochodzą ze stron internetowych lub profili FB poszczególnych ogrodów zoologicznych, innych instytucji i mediów oraz z własnych obserwacji.
Autorem tekstu jest Robert.

NARODZINY

Zoo Borysew

W tej placówce urodziły się tamaryny białoczube.

Zoo Opole

Rodzina gepardów z opolskiego zoo powiększyła się o nowonarodzone cztery osobniki. Dumna mama, Kira, wydała na świat czterech kocich chłopaków.

Zoo Warszawa

Tradycyjnie już dla warszawskiej placówki, jeśli coś się dzieje, to z dużym prawdopodobieństwem można obstawiać, że wśród ptactwa. Nowy maluch wykluł się u gołębiaków kasztanowatych.

SMUTNE ODEJŚCIA

Zoo Poznań – Nowe

Żyrafiej tragedii w poznańskiej placówce ciąg dalszy. Po Dobrawie odszedł następny osobnik ze stada. Tym razem samiec – Lipton. Oficjalną przyczyną śmierci była infekcja i problemy z przyjmowaniem pokarmu, a do tych przyczynił się gwóźdź tkwiący w zębach zwierzęcia.

TRANSFERY

Zoo Dolina Charlotty

Do Doliny przyjechały dwie rasy nowych owiec. Jedna z nich to czarna walliserska, a druga to Kerry Hill.

Zoo Kraków

Z informacji podanych na profilu fejsbukowym wynika, że w sierpniu do krakowskiego zoo przybyły nowe gatunki. Ptasimi przedstawicielami nowych mieszkańców są szpaki balijskie, które swój dom znalazły w wolierze koło wielkiego stawu. W egzotarium zamieszkali natomiast gadzi reprezentanci wśród nowych nabytków czyli warany błękitne.

Stado pań pelikanów z małopolskiej stolicy powiększyło się o dwa młode osobniki z Berlina oraz o kawalera z belgijskiej placówki w Planckendael.

Zoo Warszawa

Kolejny nowy mieszkaniec w warszawskim zoo to ptak. To wśród przedstawicieli tej gromady dzieje się najwięcej w tej placówce. Do stołecznego ogrodu przyjechała pojedyncza panna tangarka żółtobrzucha (Tangara mexicana), do której w niedługim czasie ma dołączyć kawaler z zoo w Lipsku.

PLANY I INWESTYCJE

Zoo Łódź

Sztandarowa i największa zaplanowana inwestycja w łódzkim zoo czyli Orientarium doczekała się zielona światła w postaci prawomocnego pozwolenia na budowę.

Zoo Toruń

W toruńskim ogrodzie zoobotanicznym trwa przebudowa wybiegu mundżaków chińskich. Po zakończeniu prac do małych kopytnych dołączą nowe zwierzęta, których przyjazdu w Toruniu oczekują. Współlokatorami mundżaków mają zostać pandy małe.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

Zoo Łódź

Zgodnie z kilkuletnią tradycją łódzkiej placówki, jak co roku w ramach Budżetu Obywatelskiego pojawił się również pomysł związany z ogrodem. Tym razem jest to Insektarium, na które można głosować do 7 października, by wesprzeć inicjatywę w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Ekspozycja ma swoim wyglądem nawiązywać do starej kopalni, w którą będą wkomponowane domy pajęczaków i owadów.

Zoo Poznań – Nowe i Stare

Również w Poznaniu przedstawiono pomysły w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Trzy z nich dotyczą zarówno starej jak i nowej placówki. Dla ogrodu przy ulicy Krańcowej są to projekt pawilonu imitującego las tropikalny, w którym na pewno miałyby swój dom lori małe oraz przebudowa lub budowa wybiegu dla mrówkojadów, tak by mogły korzystać z kąpieli w naturalnym stawie.

Dla Starego Zoo przewidziano natomiast projekt pawilonu dla waranów z Komodo.

*****************************

I to niestety wszystko we wrześniowym numerze 7 Dni Zoo. Krótkim, ale pozostaje mieć nadzieję, że jesień i zima w polskich zoo nie będą czasem bez nowinek. A nawet jeśli będzie ich niewiele, to zawsze warto czekać na lepsze czasy. Trzymajmy kciuki za nasze zoo i mieszkające w nich zwierzaki. Byle do wiosny!

8 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 163

 1. Dolina Charlotty i Sarbsk to zupełnie dwa różne miejsca 😉 To już kolejny wpis z tym błędem. Dolina Charlotty mieści się w Strzelinku (koło Ustki) a w Sarbsku jest (koło Łeby) jest Sea Park.

  • Poprawione – umknęło nam podczas sprawdzania (a że byliśmy w obu placówkach to wiemy, że to nie to samo, choć zawsze jakoś nam się ze sobą kojarzyły…). Dziękujemy za uwagę!

 2. Pomysł budowania kolejnego budynku dla gadów na terenie Starego zoo jest tak absurdalny, że aż ciężko mi uwierzyć, że ktoś to wymyślił.

 3. Plota prosto z oliwy prezydent gdańska chce do zoo ściągnąć parę pand wielkich i już o tym rozmawiał z ambasadorem Chin w Warszawie ,ale nie wiadomo w jakim stopniu poszły rozmowy. mimo że pandy są traktowane jak dobro narodowe i nie każdy do staje bo trzeba mieć dobre układy podczas współpracy .
  Mimo że miasto eksportuje coś do chin jak i importuje z chin to,kto wie czy za X lat gdańsk nie doczeka się nowych mieszkańców.

 4. @Kalat – absurdów w świecie polskich zoo nie brakuje, a poznańska placówka nie jest wyjątkiem od tej reguły.
  @W-wiak – pieniądze, które prezydent miałby włożyć w ewentualny deal z Chińczykami, lepiej by było spożytkować na któryś z punktów szerokiego planu oliwskiego zoo. Kolejność chyba się owemu panu pomyliła. Pandy wielki to potem, kiedy już zoo zrealizuje swój masterplan i osiągnie nieco inny poziom niż teraz. Przy całym szacunku dla placówki, który posiadam, bo to zoo, którego potencjał związany z terenem ,powierzchnią jest przeogromny, ale nie do końca jednak wykorzystany.

 5. No proszę, jaki świetny news. Oby więcej takich o polskich zoo. Dodam tylko, że media zapowiadają rychły przyjazd drugiego osobnika. Nie będzie to niestety od razu para, bo obydwa zwierzęta to samce, ale nie od razu przecież Kraków zbudowano.

 6. Jeżeli chodzi o inwestycje w Poznaniu to w Nowym ZOO ruszyły dwie duże budowy. Pierwsza to miejsce dla lwów Leona i Kizi (projekty realizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018) i powstaje pomiędzy wybiegiem wielbłądów a bizonów. Druga budowa to w sumie remont Pawilonu Zwierząt Nocnych – powiększy się ekspozycja i woliery wszystkich lemurów. Miejsce dla surykatek (z tym murkiem) zostało. Patrząc na ilość miejsca, sądzę iż zostaną tam tylko lemury (znikną przepiórki japońskie czy króliki).

  Lemury katta z wyspy przeprowadziły się już do swojego domku – od tego sezonu nie trafiają na zimowisko (poza dostępem dla zwiedzających) tylko do domku, gdzie można je podglądać 🙂

  I chyba coś w (nr 160 ) pisaliście o surykatkach (sorry jeżeli się powtórzę).
  Z pierwszego miotu Toli i Tymka przetrwała dziewczyna Krysia, a teraz maluchy surykatek z drugiego miotu: Hilda (właściwie Hildegarda), Gerdzik i Rychatek (to po śląsku Grzegorz i Rysiek)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s