Co w skorupie piszczy, czyli Mrówkojada litery i liczby na Dzień Żółwia

Zapraszamy na kolejny gościnny tekst naszego terenowego korespondenta, Geparda Roberta, tym razem poświęcony obchodom Światowego Dnia Żółwia.

” Anemik w szpitalu woła do pielęgniarki.
– Siooostro!
– …
– Siooostro!
– Co się stało?!
– Żó…żółwie…
– Co z nimi?
– Uuu…ciekły
– Jak to się stało?
-T… to był mo… moment.”

Hahaha, boki zrywać! Karol Strasburger serwuje strawniejsze suchary!

Dzisiejszy artykuł rozpoczynamy od kawału z brodą (właściwie: ze skorupą) czyli „suchara”. Kto nie lubi, niech się nie zraża, kto dał radę, niech go przełknie. 23 maja to światowy Dzień Żółwia, więc rzecz będzie o tych gadach właśnie.
Żółwie doczekały się jak widać swojego miejsca nawet w kawałach. Bywają bohaterami filmów i książek, o czym pisaliśmy sześć lat temu z tej samej okazji.

To jedne z najbardziej rozpoznawanych zwierząt na świecie. Coś, jak Shakira wśród wokalistek, choć ona akurat bardziej kojarzy się z gazelą. Mówiąc krótko, żółw jaki jest – każdy wie doskonale. Z powodu swojego nietypowego wyglądu od zawsze fascynowały ludzi, a ich długowieczność budziła podziw. Są obecne w wielu wierzeniach na całym globie. Najczęściej przypisuje im się pozytywne cechy, choć bywają od tego wyjątki.

Chiński wizerunek żółwia. Fot.: Dave Anderson

Zdawać by się mogło, że nie warto pisać o czymś tak oczywistym. Mimo to spróbujemy, bo jak tu nie pisać o żółwiach, gdy właśnie mają swój dzień. Poza tym większość tych gadów jest poważnie zagrożona wyginięciem. Jeśli więc miałoby to pomóc, warto przypominać o nich w każdy możliwy sposób. Redakcja Mrówkojada tym razem użyje do tego liter i cyfr. Z okazji Dnia Żółwia zapraszamy więc na żółwi alfabet, a potem trochę statystyk z polskich zoo odnoszących się do tych gadów.
Zaczynajmy!

Zapraszam do czytania – zdaje się mówić ten żółw czerwonolicy

A jak Archelon

W okresie później kredy, 70 milionów lat temu, w prehistorycznych ciepłych wodach pływał sobie pewien morski stwór. Archelon ischyros, bo o nim mowa, jest największym znanym dotąd żółwiem. Odnaleziony w Dakocie Południowej (USA) szkielet tego gada ma 4,5 metra długości. Zwierzę ważyło ponad dwie tony, a rozpiętość jego przednich, pławnych odnóży wynosiła ponad pięć metrów. Przy nim największe współczesne żółwie to mikrusy. Szkielet tego potężnego zwierzęcia można obejrzeć w wiedeńskim Muzeum Historii Naturalnej. Do wymyślonej przez Japończyków Gamery jeszcze archelonowi pewnie brakowało, ale i tak był to olbrzym.

Szkielet Archelona w wiedeńskim muzeum. Fot.: Internet

B jak błotny

Żółwie błotne (Emys orbicularis) są jedynym gatunkiem naturalnie występującym w naszym kraju. Zasiedlają zbiorniki wodne, z rzadka wychodząc na ląd. Od 1935 roku gatunek chroniony w Polsce. Rzadki, w polskiej Czerwonej Księdze ma status bardzo zagrożonego (EN).

C jak chelonologia

Krótko mówiąc – nauka o żółwiach. Jednym z najbardziej znanych chelonologów jest Splinter, który swoją wiedzę czerpie z obserwacji czterech wyjątkowych podopiecznych.

Splinter i jego czterech wychowanków. Fot.:internet/lullabystars

D jak długowieczność

Spiesz się powoli, mówi znane porzekadło. Spokojnie można go odnieść do żółwi. Znane ze swojej opieszałości, są starsze od dinozaurów. W przeciwieństwie do nich przetrwały zagładę wielkie kataklizmy. Poza tym żółwie to istni Matuzalemowie pośród zwierząt. Znane są ze swojej długowieczności. Osiągnięcie stu lat nie jest wśród nich czymś niezwykłym. Są gatunki (żółwie słoniowe i olbrzymie), które dożywają 150 lat, a niepotwierdzone przekazy mówią nawet o dwustuletnich gadach. Będąc na żółwich urodzinach raczej nie śpiewaj „Sto lat”.

186-letni Jonathan, żółw olbrzymi z wyspy Św. Heleny. Prawdopodobnie najstarszy zwierz na świecie.

E jak estywacja

Są chwile, gdy upał odbiera chęć do jakiejkolwiek aktywności. Na pewno znamy to wszyscy z autopsji. Niektóre żółwie z rejonów pustynnych, a także z tropikalnych radzą sobie z tym problemem poprzez estywację.

Spowalniając procesy życiowe (m.in. metabolizm) zapadają w letarg, sen letni, dzięki czemu są w stanie przeczekać najtrudniejszy okres i związany z nim niedobór pożywienia i wody.

F jak Floryda

Nieco makabryczny punkt tej wyliczanki. W tym amerykańskim stanie policja chcąc odnaleźć ciało znajdujące się pod wodą korzysta z pomocy żółwi mięsożernych. W przeciwieństwie do psów tych gadów nie trzeba szkolić. Mają naturalną zdolność i wiedzione instynktem często naprowadzają poszukiwaczy na właściwe miejsce. Być może Sherlock Holmes zamiast Watsona powinien swoim partnerem uczynić takiego żółwia?

G jak Galapagos

Kiedy Tomas de Berlanga odkrył 10 marca 1535 roku nieznane wcześniej nikomu wyspy na Oceanie Spokojnym, zdumiał się ilością olbrzymich żółwi zamieszkujących te skrawki lądu. Nadał więc im nazwę od hiszpańskiego słowa „galapago” czyli żółw.

Lata mijały, archipelag zmieniał oficjalne nazwy, ale i tak – do dziś – używana jest nazwa nadana mu przez hiszpańskiego odkrywcę.

Stara ilustracja przedstawiająca żółwie z Galapagos. Fot.: internet

To tam Karol Darwin opierając się na obserwacji tych gadów, a także ptaków nazwanych potem od jego nazwiska ziębami Darwina, zaczynał tworzyć swoją teorię ewolucji.


Rzeźba przedstawiająca Karola Darwina na żółwiu. Fot.: Marjan Wouda

Dziś żółwie słoniowe (Geochelone nigra) wciąż zamieszkują Galapagos, ale z biegiem lat było ich coraz mniej. Dziś populacja jest przetrzebiona do tego stopnia, że niektóre podgatunki już wyginęły.

H jak hibernacja

Sen zimowy kojarzy się najbardziej z ssakami, zwłaszcza z niedźwiedziami. Nie jest jednak tylko ich specjalnością. Wiele gatunków żółwi występujących w chłodniejszych strefach klimatycznych w ten sposób przeczekuje okres zimowy.

I jak Indie

Ganges ma w tym kraju status rzeki świętej. Pomimo tego jest bardzo zanieczyszczony, a jednym z powodów tego stanu rzeczy są rytualne pochówki zmarłych odbywające się nad jego brzegami. Kremowane ciała rzadko bywają spopielone całkowicie. Najczęściej pozostałości nadpalonych zwłok lądują w świętych odmętach. Szacuje się, że pływa tam dwieście ton ludzkich szczątków. Rozwiązaniem problemu ma być wpuszczenie do Gangesu mięsożernych żółwi. Jak widać, żółw dobry na wszystko.

J jak jaja

Wszystkie żółwie są jajorodne. Wszystkie też, nawet gatunki morskie i wodne składają jaja na lądzie w wykopywanych przez siebie specjalnie dołach. By to zrobić, samice gatunków morskich przepływają tysiące mil, by wrócić na plaże, gdzie same się urodziły.

K jak karapaks

Wiele cech powoduje. że rozmaite zwierzęta są charakterystyczne. Długa szyja u żyrafy, trąba u słonia czy całokształt u mrówkojada (tekst jest poświęcony innym zwierzakom, ale naszego patrona nie mogło w nim zabraknąć). U żółwi tym znakiem szczególnym jest pancerz.

Grzbietowa część zbroi tych gadów, poprzez swoje położenie jest najbardziej wyeksponowana. To właśnie ją zwiemy karapaksem. Powstała z przekształcenia żeber i kostnych wyrostków, co powoduje, że żółwie są jedynymi kręgowcami z zewnętrznym szkieletem. Najczęściej karapaks bywa jednobarwny lub prawie jednobarwny, przybierając różne odcienie brązów i szarości. Zdarzają się jednak skorupy ozdobione misternymi, ciekawymi wzorami, jak chociażby u żółwi promienistych z Madagaskaru. Kształty pancerza też zbytnio nie odbiegają od normy, ale i tu bywają wyjątki. Zdarza się też, że u niektórych gatunków występuję wtórny zanik rogowo-kostnego pancerza. Jego rolę przejmuje skórzasta powłoka.

Ozdobne karapaksy żółwi promienistych (Astrochelys radiata). Fot.:internet

L jak liczby

Rząd żółwi Testudines to 2 podrzędy, 14 rodzin, około 330 gatunków i ponad setka podgatunków. Od początku XVI wieku wyginęło natomiast 8 gatunków tych gadów i 3 podgatunki.

Ł jak łzy

Większość z nas słyszała o krokodylich łzach, ale istnieją też żółwie. Naprawdę jednak te gady nie są płaczliwie. Zauważono, że przedstawiciele gatunków żyjących w morzu zaraz po wyjściu na ląd mają łzy w oczach. Prawdziwym powodem płaczu są gruczoły dzięki którym pozbywają się soli z organizmu.

M jak menu

Przez wiele lat żółwie z Galapagos i Seszeli były przewożone na statkach jako żywa racja żywieniowa. Ich wytrzymałość na brak pokarmu i wody, sprawiała, że dobrze znosiły długie podróże. Świeże mięso natomiast było rarytasem na statku. Tym samym zupa żółwiowa była częstym punktem marynarskiego menu.

Same gady natomiast w szerszym spektrum żywią się wszystkim. Oczywiście istnieją gatunki tylko roślinożerne czy mięsożerne. Najwięcej jest jednak żywieniowych oportunistów. Jeśli trafi się dobra zieleninka to świetnie, ale nie pogardzę też ślimakiem czy rybką.

N jak nos

Żółw wonny (Sternotherus odorathus) to gatunek gada, przy którym czasem warto zatkać nos. Specjalny gruczoł tych żółwi wydziela mało atrakcyjną woń, która w środowisku naturalnym ma odstraszać ewentualnych agresorów.

Żółw wonny. Fot.:internet

O jak ostatni

Wspominany już archipelag Galapagos składa się z wielu wysp. Występujące na nich osobniki zostały przypisane do osobnych podgatunków. W wyniku tego żółwie na jednej z wysp – Pincie – zostały opisane jako (Geochelone nigra abingdoni). Jednakże wyłapywanie ich jako „żywe konserwy” dla marynarzy (o czym była mowa pod literą „M”) oraz sprowadzenie kóz, które ogołociły wyspę z roślinności sprawiły, że żółwie masowo wymierały na tym skrawku lądu. W 1971 roku odkryto pojedynczego osobnika, który okazał się być ostatnim z podgatunku. Samotny George – jak nazwano gada, stał się znany i usilnie próbowano mu znaleźć partnerkę z tego samego podgatunku w ogrodach zoologicznych. Poszukiwania spełzły na niczym. Osamotniony Jerzy zmarł w roku 2012.

Samotny George – był ostatnim ze swojego podgatunku. Fot.: internet

P jak plastron

Brzuszna część pancerza tych gadów. Zewnętrzna jego część zbudowana jest z płytek rogowych, a wewnętrzna z kostnych, przy czym są żółwie, które tych pierwszych nie posiadają. W przypadku niektórych gatunków (np. nasz rodzimy żółw błotny) plastron bywa przydatny w rozpoznaniu płci danego osobnika. Jeśli jest wypukły mamy do czynienia z samicą, a jeśli wklęsły to z samcem.

R jak ryba

Czy słyszeliście o marchewce, która stała się owocem? Nie? A o ślimakach, które zostały rybami? Nie? To odsyłamy Was do niektórych ustaleń specjalnych komisji Unii Europejskiej. Podobny los co owe nieszczęsne ślimaki spotkał żółwie. Tyle, że było to dawno temu, w czasach mniej oświeconych. O czym mowa?

Otóż, w średniowieczu posiłki w których było mięso żółwia można było spożywać w okresie postu. Przyczyną było to, że gady te uznawano za ryby właśnie.

S jak szylkret

Pod tą nazwą kryje się materiał z rogowych płytek pancerza żółwia szylkretowego. Przez długi czas był on przekleństwem tego gatunku, ponieważ używano szylkretu do wytwarzania drobnych wyrobów galanteryjnych (np. grzebieni, spinek itp.). Na szczęście bardziej współcześnie rzadko już stosuje się ten materiał do tych celów.

Szylkretowa szkatułka ozdobna

T jak temperatura

Ma ona duże znaczenie dla rozwoju żółwich jaj. W zależności od wysokości temperatury rodzą się samiczki lub samczyki. Cieplejsze otoczenie sprzyja kluciu się panien, a chłodniejsze chłopaków. Temperatury pośrednie sprawiają, że pojawiają się obydwie płcie. Zjawisko to nazywano termiczną determinacją płci.


Kto zgadnie? Chłopak czy dziewczynka? Fot.: internet

U jak uwaga

Z ponad trzech setek gatunków żółwi więcej niż połowa jest zagrożona wymarciem w swoim środowisku naturalnym. Wiele gatunków już dziś znajduje się na granicy wymarcia. Ludzie, których kaprysy i nieodpowiedzialność są największym zagrożeniem dla istnienia tych gadów, muszą poświęcić więcej uwagi ich ochronie.

Żółwiak szanghajski (Rafetus swinhoei). Chińczycy pilnie poszukują w rzece Jangcy osobników tego gatunku, ponieważ ich znana populacja liczy… 3 sztuki(!). Fot.: Joel Sartore

W jak wielkość

Największym współcześnie żyjącym gatunkiem tych gadów jest mieszkaniec mórz – żółw skórzasty (Dermochelys coriacea). Dorasta do dwóch metrów długości. Najcięższy zważony osobnik miał siedemset kilogramów, ale najczęściej ich waga mieści się w przedziale między trzysta a czterysta kilo. Rozpiętość przednich płetw dochodzi do trzech metrów.

Największe żółwie lądowe zamieszkują wyspy. Na Galapagos (Pacyfik) żyją żółwie słoniowe (Geochelone nigra), a na Seszelach i Zanzibarze (Ocean Indyjski) – żółwie olbrzymie (Geochelone gigantea). Osobniki tych gatunków mogą ważyć dwieście kilo, a czasem więcej. Ich pancerz ma ponad metr długości, rzadziej osiąga półtora metra. To prawdziwe gatunki XX size.


Żółwie słoniowe. Przemarsz olbrzymów. Fot.: internet

Z jak zoo

W ogrodach zoologicznych nie brak żółwi. Wiele gatunków znajduje się w terrariach i na wybiegach w zoo. W obliczu zagrożeń czyhających na te gady w środowisku naturalnym, placówki te stają się jednym z filarów ich przetrwania.

A skoro na zoo kończymy nasz alfabet, to teraz spis żółwiowego inwentarza w naszych rodzimych ogrodach zoologicznych (tylko należące od EAZA z podziałem na gatunki i ewentualnie podgatunki (źródłem informacji była strona Zootierliste. W przypadku danych niepełnych lub gatunków, które zniknęły z danego zoo prosimy o komentarze i uzupełniania)

Zoo Bydgoszcz

1. Żółw żółtolicy (Trachemys scripta troosti) 2. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 3. Żółw żółtouchy (Trachemys s. scripta) 4. Żółw błotny (Emys orbicularis) 5. Żółw grecki (Testudo hermanii) 6. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Zoo Chorzów

1. Żółw sepi (Macrochelys temmincki) 2. Żółw świątynny (Hoesemys annandalli) 3. Żółw pustynny (Centrochelys sulcata) 4. Żółw grecki (Testudo hermanii) 5. Żółw obrzeżony (Testudo marginata) 6. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 7. Matamata (Chelus fimbriatus)

Żółw świątynny. Fot.: Zoo Chorzów

Zoo Gdańsk

1. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 2. Żółw indochiński (Hoesemys grandis) 3. Orlicja (Orlitia borneensis) 4. Żółw ciernisty (Heosemys spinosa) 5. Żółw pustynny (Centrochelys sulcata) 6. Żółw chilijski (Chelonoidis chilensis) 7. Żółw grecki (Testudo hermanii) 8.Żółw obrzeżony (Testudo marginata) 9. Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca ibera)10. Żółw lamparci (Geochelone pardalis) 11. Żółw promienisty (Astrochelys radiata) 12. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 13. Żabuti leśny (Geochelone denticulata) 14. Pelodiscus sinensis

Zoo Kraków

1. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 2. Żółw błotny (Emys orbicularis) 3. Żółw malowany (Chrysemys picta) 4. Żółw grecki (Testudo hermanii) 5. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 6. Żółw marokański (Testudo graeca graeca) 7. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 8. Pelodiscus sinensis 9. Elseya novaeguineae

Żabuti czarny. Fot.: Zoo Kraków

Zoo Łódź

1. Terapena karolińska (Terrapene carolina) 2. Żółw błotny (Emys orbicularis) 3. Żółw ostrogrzbiety (Graptemys p.pseudogeographica) 4. Żółw gruboszyjny (Siebenrockiella crassicollis) 5. Pudełecznik sundajski (Cuora a. amboinensis) 6. Żółw indochiński (Hoesemys grandis) 7. Żółw grecki (Testudo hermanii) 8. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 9. Żółw marokański (Testudo graeca graeca) 10. Pelodiscus sinensis 11. Matamata (Chelus fimbriatus) 12. Chelodina parkeri 13. Wklęsłopancerzówka czerwonogłowa (Platemys platycephala)

Zoo Opole

1. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 2. Żółw marokański (Testudo graeca graeca) 3. Żółw grecki (Testudo hermanii) 4. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Zoo Płock

1. Żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) 2. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 3. Żółw żółtouchy (Trachemys s. scripta) 4. Żółw gruboszyjny (Siebenrockiella crassicollis) 5. Żółw barwny (Rhinoclemmys pulcherrima manni) 6. Okadia pręgowana (Mauremys sinensis) 7. Żółw indochiński (Hoesemys grandis) 8. Orlicja (Orlitia borneensis) 9. Żółw grecki (Testudo hermanii) 10. 11. Żółw lamparci (Geochelone pardalis) 12. Żółw promienisty (Astrochelys radiata) 13. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 14. Żabuti leśny (Geochelone denticulata) 15. Żółwiak czarnopręgi (Amyda cartilaginea) 16. Hydromeduza argentyńska (Hydromedusa tectifera)

Żółw z płockiego zoo. Fot.:Ilona Popławska

Zoo Poznań

1. Żółw sepi (Macrochelys temmincki) 2. Żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) 3. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 4. Żółw błotny (Emys orbicularis) 5. Żółw indochiński (Hoesemys grandis) 6. Orlicja (Orlitia borneensis) 7. Melanochelys trijuga 8. Żółw górski (Geomyda spengleri japonica) 9. Żółw zachodniokaspijski (Mauremys rivulata) 10. Żółw pustynny (Centrochelys sulcata) 11. Żółw grecki (Testudo hermanii) 12. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 13. Żółw żółtogłowy (Indotestudo elongata) 14. Indotestudo forstenii 15. Żółw Torniera (Malacochersus tornieri) 16. Żółw promienisty (Astrochelys radiata) 17. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 18. Mułowiec pensylwański (Kinosternon subrubrum) 19. Miękkoskórek dwupazurzasty (Carettochelys insculpta)

Zoo Toruń

1. Żółw żółtolicy (Trachemys scripta troosti) 2. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 3. Żółw ostrogrzbiety (Graptemys ppseudogeographica kohnii) 4. Żółw grecki (Testudo hermanii) 5. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 6. Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca)

Zoo Warszawa

1. Żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) 2. Żółw błotny (Emys orbicularis) 3. Żółw ostrogrzbiety (Graptemys ppseudogeographica kohnii) 4. Żółw annamski (Mauremys annamensis) 5. Żółw chiński (Mauremys reevesii) 6. Pudełecznik sundajski (Cuora amboinensis) 7. Żółw zawiasowy (Kinixys belliana) 8. Żółw grecki (Testudo hermanii) 9. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 10. Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca) 12. Żółw żółtogłowy (Indotestudo elongata) 13. Żółw lamparci (Geochelone pardalis) 14. Żółw promienisty (Astrochelys radiata) 15. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 16. Żabuti leśny (Geochelone denticulata) 17. Żółw wonny (Sternotherus odoratus) 17. Elseya branderhorsti 18.Chelodyna rotiańska (Chelodina mccordi) 19. Emydura subglobosa

Zoo Wrocław

1. Żółw zielony (Chelonia mydas) 2. Żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) 3. Terapena ozdobna (Terrapene ornata) 4. Żółw żółtolicy (Trachemys scripta troosti) 5. Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) 6. Żółw żółtouchy (Trachemys s. scripta) 7. Żółw żółtobrzuchy (Pseudemys c. concinna) 8. Żółw błotny (Emys orbicularis) 9. Żółw ostrogrzbiety, podgatunek (Graptemys pseudogeographica kohnii) 10. Żółw ostrogrzbiety, podgatunek (Graptemys p.pseudogeographica) 11. Graptemys oachitensis 12. Żółw białobrewy (Cyclemys dentata) 13. Żółw gruboszyjny (Siebenrockiella crassicollis) 14. Żółw kaspijski (Mauremys caspica) 15. Żółw barwny, podgatunek (Rhinoclemmys pulcherrima manni) 16. Żółw barwny, podgatunek (Rhinoclemmys pulcherrima incisi) 17. Okadia pręgowana (Mauremys sinensis) 18. Żółw chiński (Mauremys reevesii) 19. Pudełecznik sundajski (Cuora amboinensis kamaroma) 20. Cuora mouhotii 21. Cuora flavomarginata 22. Żółw indochiński (Hoesemys grandis) 22. Orlicja (Orlitia borneensis) 23. Żółw czerwonoszyi (Mauremys nigricans) 24. Żółw pustynny (Centrochelys sulcata) 25. Kinixys spekii 26. Żółw brunatny (Manouria emys) 27. Żółw birmański (Geochelone platynota) 28. Żółw grecki (Testudo hermanii) 29. Żółw obrzeżony (Testudo marginata) 30. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 31. Żółw marokański (Testudo graeca graeca) 32. Żółw iberyjski (Testudo graeca ibera) 33. Żółw śródziemnomorski, podgatunek (Testudo graeca cyrenaica) 34. Żółw żółtogłowy (Indotestudo elongata) 35. Żółw słoniowy (Geochelone nigra) 36. Żółw gwiaździsty (Geochelone elegans) 37. Żółw lamparci (Geochelone pardalis) 38. Żółw Torniera (Malacochersus tornieri) 39. Żółw promienisty (Astrochelys radiata) 40. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 41. Żabuti leśny (Geochelone denticulata) 42. Gopherus berlandieri 43. Żółw wonny (Sternotherus odoratus) 44. Żółw białopyski (Kinosternon leucostomum) 45. Pelodiscus sinensis 46. Apalone s. spinifera 47. Cyclanorbis elegans 48. Nilssonia formosa 49. Miękkoskórek dwupazurzasty (Carettochelys insculpta) 50. Elseya branderhorsti 51. Phrynops geoffranus 52. Mesoclemmys gibba 53. Ropuchogłówka argentyńska (Phrynops hilarii) 53. Matamata (Chelus fimbriatus) 54. Chelodyna rotiańska (Chelodina mccordi) 55. Elseya novaeguineae 56. Emydura subglobosa 57. Chelodina siebenrocki 58. Wklęsłopancerzówka czerwonogłowa (Platemys platycephala) 59. Mesoclemmys zuliae

Stefan z wrocławskiego Afrykarium. Fot.; Zoo Wrocław

Zoo Zamość

1. Żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina) 2. Żółw błotny (Emys orbicularis) 3. Pudełecznik sundajski (Cuora amboinensis) 4. Mułowiec skorpionowy (Kinosternon scorpioides) 5. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 6. Żabuti czarny (Geochelone carbonaria) 7. Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) 8. Żółw pustynny (Centrochelys sulcata) 9. Żółw ciernisty (Heosemys spinosa) 10. Żółw grecki (Testudo hermanii)

Tak przedstawia się obecność żółwi w polskich zoo.
Traktując oddzielnie podgatunki, w polskich zoologach hodowane jest 82 rodzaje żółwi.
Żółwie greckie są obecne we wszystkich 12 placówkach i pod tym względem są liderami, następne są żółwie stepowe (11 zoologów, bez Gdańska), a na potem żółwie czerwonolice (8 zoologów). Swojskie żółwie błotne w tej klasyfikacji są tuż za podium. Obecnie 7 placówek ma je w swoim zwierzostanie.


Żółw błotny we wrocławskim zoo. Fot.: Zoo Wrocław

Bezsprzecznie liderem w ilości hodowanych gatunków żółwi w Polsce jest zoo wrocławskie. Podczas gdy drugie w tym zestawieniu ogrody (Poznań i Warszawa) mają 19 rodzajów żółwi, we Wrocławiu jest ich 59. Jest to 71 procent gatunków czy podgatunków żółwi hodowanych w naszym kraju. Pod tym względem dolnośląska placówka deklasuje inne. Nie powinno to jednak dziwić, bo mają tam jedną z najbogatszych kolekcji gadów w Europie. Jako jedyne zoo ma też Wrocław w zwierzostanie przedstawiciela żółwi morskich. Żółw zielony – Stefan jest ważną postacią Afrykarium (z tego co zasłyszałem tu i ówdzie, rodzice mrówkojadziej strony również polubili go bardzo). Tylko w stolicy Dolnego Śląska można również zobaczyć przedstawicieli największych gatunków lądowych czyli żółwie słoniowe. Warto też dodać, że wiele wrocławskich żółwi to jedyni przedstawiciele gatunku w europejskich zoo.
Trzecim zoo co do ilości hodowanych rodzajów żółwi w Polsce jest płocka placówka (16 gatunków lub podgatunków).
Najmniej „żółwim” ogrodem jest natomiast opolskie zoo, w którym możemy oglądać 4 gatunki żółwi.

Pozostawmy jednak liczby. Ile by gatunków nie posiadało którekolwiek zoo, ważne jest, by pamiętać o nieciekawej sytuacji tych gadów w ich środowiskach naturalnych. Warto wspierać każdą akcję, która niesie im pomoc. Dobrze też by było, gdybyśmy zastanowili się, nim żywy żółwik stanie się lokatorem szklanego domu na naszej półce. Być może to ostatni osobnik z jeziora, gdzieś w Afryce albo z rzeki w Indochinach? Potem znikną jego bracia i siostry w kolejnej rzece, następnym jeziorze… . Resztę łatwo sobie dopisać.

Tym nieco mało radosnym akcentem kończymy artykuł. Jak zwykle mamy nadzieję, że czytając go miło spędziliście kilka chwili i znaleźliście coś interesującego dla siebie. Zachęcamy do odwiedzania, czytania, komentowania. Jeśli zaś macie ochotę podzielić się czymś ciekawym ze świata zoo lub zwierząt z innymi, nie krępujcie się. Napiszcie o tym, a potem prześlijcie to do nas.

Miło było, ale muszę śmigać. Kroi się impreza.

Pozdrawiamy i życzymy Wam wszystkiego dobrego na Dzień Żółwia, a także we wszystkie pozostałe dni w roku.

 

One comment on “Co w skorupie piszczy, czyli Mrówkojada litery i liczby na Dzień Żółwia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s