Czytelnia Mrówkojada – „Ssaki Neotropików odkryte przez polskich naturalistów”

W „Czytelni Mrówkojada” dziś propozycja bardzo szczególna – i to z kilku powodów. „Ssaki Neotropików odkryte przez polskich naturalistów”, autorstwa Łukasza Piechnika i Przemysława Kurka, to książka opisująca odkrycia polskich przyrodników w dziedzinie ssaków zamieszkujących Amerykę Południową. Autorzy zaprezentowali w niej biografie naturalistów, kontekst przyrodniczy, zoogeograficzny oraz historyczny ich eksploracji, a także szczegółowe opisy wszystkich odkrytych przez nich 27 gatunków/podgatunków ssaków neotropikalnych.
To pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku, w dodatku przybliżająca tematykę, która do tej pory była prawie nieznana szerszemu gronu czytelników.

unnamed

Czytelnik dowie się między innymi jak to było naprawdę z odkryciem pakarany i paki górskiej, kto odkrył wigonia północnego i dlaczego w naukowej nazwie łasicy amazońskiej widnieje epitet africana (i czy drapieżnik ten w ogóle jeszcze istnieje!), które aguti jest najrzadsze, a także jakie ssaki odkrył polski herpetolog  w zimnych regionach argentyńskiej Patagonii. Obok wielu nowych i nieznanych dotąd faktów tekst książki wzbogacony jest licznymi, w większości nieprezentowanymi wcześniej zdjęciami (42 szt.), mapami (27szt.) i oryginalnymi rycinami ssaków (33 szt.). Niewątpliwym atutem książki jest także format jej wydania – twarda, ładnie zaprojektowana oprawa i słuszne 356 stron tekstu :).
14894395_1257155274400124_1540359059_oAmeryka Południowa, ssaki, odkrycia – brzmi świetnie, nam od razu zapala się jednak lampka z pytaniem: czy jest coś o mrówkojadach?
Niestety, zbyt wiele informacji o naszych ukochanych zwierzakach nie ma, ale z dość oczywistych powodów – ponieważ Polacy nie odkryli żadnego nowego gatunku tych ssaków. Podstawowe informacje o mrówkojadach znajdziemy jednak w rozdziałach o teriofaunie kontynentu, kilka wzmianek pojawia się też na paru innych stronach. Z informacji niepublikowanych wiadomo jednak, że nasi eksploratorzy obserwowali, hodowali no i oczywiście (jak to w ówczesnych czasach bywało) pozyskiwali okazy muzealne mrówkojadów. Okazy te zachowały się do dziś w Muzeum MiIZ w Warszawie (wielki, mrówkojadek i co najmniej jedna tamandua).

14959083_1257154514400200_1710942682_oGdzie książkę można kupić?
Na razie dystrybucja książki jest możliwa na dwa sposoby: albo wysyłkowo przez sklep wydawnictwa w Krakowie (książkę dystrybuuje w cenie 49,90 zł brutto Wydawnictwo Instytutu Botaniki PAN w Krakowie), albo osobiście w Poznaniu na Wydziale Biologii UAM przy ul. Umultowskiej u współautora, Przemysława Kurka.
Dobrą okazją na ten drugi sposób jest konferencja naukowa, która odbędzie się 12 grudnia o godzinie 17:30 w Auli B Wydziału Biologii UAM przy ul. Umultowskiej 89. Wtedy to autorzy będą opowiadać o tym, jak Polacy odkrywali nowe gatunki ssaków w Ameryce Południowej. Pokażą również wiele niepublikowanych dotąd informacji i zdjęć bardzo rzadkich i mało poznanych gatunków ssaków.
Przyznajemy, że sami bardzo chętnie byśmy się wybrali, ale my też w tym terminie prowadzimy zajęcia, tyle… że w szkole :).

Jeśli temat Was zainteresował, warto zajrzeć na stronę NaukawPolsce, gdzie ukazał się obszerny materiał na temat „Ssaków Neotropików…”.
A na koniec chcieliśmy serdecznie podziękować p. Łukaszowi Piechnikowi za wszelkie przesłane informacje.

———————————————————————————————————————————-

Tytuł: „Ssaki Neotropików odkryte przez polskich naturalistów”14957963_1257159367733048_1871449012_o
Autor: Łukasz Piechnik i Przemysław Kurek

Format: 17,50 x 24,50 cm
Objętość: 356 stron
Ilustracje: 42 zdjęcia, 33 ryciny, 27 map
Oprawa: twarda
Wydanie: Kraków 2016
Wydawca: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, Kraków
ISBN: 978-83-62975-29-7

Cena: 49,90 zł

One comment on “Czytelnia Mrówkojada – „Ssaki Neotropików odkryte przez polskich naturalistów”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s