Fotorelacja z łódzkiego zoo, czyli tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga…

Zapraszamy na relację z łódzkiego zoo, które bardzo dawno już nie gościło na łamach Mrówkojada i do którego, jakimś dziwnym trafem, sami jeszcze nigdy nie dotarliśmy. Mamy jednak nadzieję, że zmieni się to już w przyszłym roku (niestety, ostatnimi czasy funkcjonujemy na zupełnie innych zasadach, niż kiedyś, co mocno odbija się na naszych zoologicznych wojażach i samej stronie).
Na spacer po łódzkim zoo zabiera nas tym razem nasz czytelnik z Łodzi, Przemysław Armacki, który odwiedził ogród 7 lipca – fotorelacja jest więc jeszcze ciepła :).

(Autorem zdjęć oraz tekstu jest P. Armacki – Mrówkojad dokonał jedynie dobory zdjęć oraz edycji tekstu)

W kasie niestety już od pewnego czasu nie można nic kupić żadnych pamiątek typu pocztówki, odznaki, przewodnik. Na poniższych zdjęciach pozwoliłem sobie uchwycić nie tylko same zwierzęta (przede wszystkim ssaki), ale i architekturę „zoologiczną”, ponieważ ten aspekt interesuje sporo osób zajmujących się tematyką ogrodów.

1. LEMURY – dawny wybieg pawianów zajmują lemury. Na wybiegu można naliczyć 14 sztuk, chociaż pewności nie mam ze względu na ich dużą ruchliwość.

2. DANIEL MEZOPOTAMSKI – zamieszkuje kilka sztuk tych płochliwych zwierząt, chociaż samiec prezentował się efektownie, podchodząc blisko ogrodzenia.

3. JELEŃ TIMORSKI – niewielki wybieg zajmuje jeleń, który również podchodzi do ogrodzenia na widok prawie każdego zwiedzającego. Obok wiwarium znajduje się drugi wybieg, gdzie przebywa także jeden osobnik tego gatunku.

4. KAPIBARA i TAPIR ANTA – czyli stary pawilon słoni, nosorożców i hipopotama. Obecnie na wybiegu słoni można oglądać tapira, na wybiegu nosorożców – kapibarę. Załączam kilka zdjęć tego pawilonu – szczególnego przykładu dawnej architektury zoologicznej w Łodzi bardzo przypominającego wielką prowizorkę –  obecnie coraz bardziej zapuszczonego, szczególnie widać to po dawnym zewnętrznym basenie hipopotama czy fosie otaczającym wybieg nosorożców.

5. WIELBŁĄDY – na wybiegu para dorosłych z młodym.

6. PINGWINY PRZYLĄDKOWE – obok dawnego wybiegu słoni znajduje się basen w przeszłości zajmowany przez uchatki i foki, teraz mieszka tam stado pingwinów.

7. ORYKS SZABLOROGI – tuż za wybiegiem wielbłądów znajdują się dosyć ciasno umieszczone – wybiegi zebr, oryksów oraz woliera sępów, a także pawilon motyli, w którym można zobaczyć także dik diki.

8. ZEBRY CHAPMANA – niestety, prawie przy każdej wizycie w zoo zebry widzę tylko w pobliżu stajenki – tam pewnie czują się bezpiecznie.

9. KUDU MAŁE – stadko kilku osobników tego gatunku akurat w tej chwili nie było obecne na dosyć obszernym wybiegu.

10. ŻYRAFY ROTHSCHILDA – trzy łódzkie samice prezentowały się na wybiegu, chociaż można też było wejść do pawilonu żyraf, w którym mieszkają także surykatki.

11. MUNDŻAK CHIŃSKI – mocno zadrzewiony wybieg sprawia, że zwierzęta poruszają się po całej jego powierzchni, chociaż czasem trudno je wypatrzeć.

12. PANDA MAŁA – akurat w tym momencie pandy przebywały w domkach lub gdzieś wysoko wśród liści na drzewie.

13-14. PAWILON DUŻYCH KOTÓW – czyli zamknięty od lat pawilon oraz trzy duże zewnętrzne wybiegi, najmniejszy od ubiegłego roku wyłączony z eksponowania zwierząt (jako ostatnie były tam hieny ) – rozpoczęto nawet zasypywanie fosy, chociaż od zimy nic się nie zmienia.

Na zewnątrz pawilonu są odnowione trzy małe klatki, w których zwierzęta można oglądać przez szyby, a nie kraty. Dwie zajmują fenki, a w jednym można oglądać lwa, który akurat przebywa w pawilonie.

Od strony drugiego wejścia do pawilonu znajduje się wnęka, która jeszcze kilka lat temu służyła jako klatka dla hien, na szczęście nie przebywa tam już żadne zwierzę.

15. WYBIEG AUSTRALIJSKI – na którym są kangury rude, emu i łabędzie czarne.

16. WYBIEG ŻUBRÓW I BIZONÓW – niestety, w tym momencie zwierzęta były przy stajence (żubry z lewej, bizony z prawej strony) lub w odległych zakątkach wybiegów, w związku z czym na zdjęciach słabo je widać.

17. DAWNE WYBIEGI BIAŁYCH NIEDŹWIEDZI – obecnie pozostały dwa wybiegi, na wiosnę dosłownie przez kilka tygodni była tam hiena, dziś przebywają tam… świnie domowe.

18. NIEDŹWIEDŹ MALAJSKI – naprzeciw znajdują się dwa wybiegi niedźwiedzi, dziś przebywa tam jeden niedźwiedź malajski, chociaż trudno zauważyć, kiedy wychodzi na zewnątrz.

19. WYBIEG GEPARDÓW I TAPIRY – za tym „gustownym” drewnianym ogrodzeniem z prawej strony alejki znajduje się wybieg gepardów, z lewej strony zaś pawilon tapirów.

20. SAJMIRI – niewielki pawilon, który kiedyś zajmowały nietoperze (jeśli dobrze pamiętam ), potem przybywały tu żółwie.

21. PAWILON MAŁYCH SSAKÓW

22. PAWILON MAŁP – o ile klatki wewnętrzne najmniejszych gatunków wyglądają całkiem nieźle, to po przeciwnej stronie większe gatunki wyglądają jakby siedziały w łazience, oczywiście z powodu płytek ceramicznych. Zewnętrze wybiegi wyglądają bardzo, bardzo przeciętnie, a obserwowanie małp utrudnia gęsta siatka.

23. KLATKA PAPUG – najnowsza budowla w zoo, która powstała prawie od początku, to duże klatki papug – tu przebywa m.in. kea. Na zdjęciu w tle widać dużą wolierę orłów, dalej w miejscu trawnika do niedawna były małe i stare klatki bażantów.

Tyle na razie – do łódzkiego zoo jeszcze wrócimy, a pełną galerię zdjęć z wyprawy Przemka możecie zobaczyć tutaj.

Reklamy

7 comments on “Fotorelacja z łódzkiego zoo, czyli tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga…

    • oj jeszcze pewnie długo na nią poczekamy bo już miała być dawno a nawet w zeszłym roku ale jak chcesz możesz napisać relacje i im wysłać .

  1. Niestety relacja bardzo skąpa i wybrakowana… na szczęście jak wróce z wakacji to napisze dla mrówkojada moja relacje również z 7 lipca (?!?). Będzie to mój debiut i mam nadzieje że mrówkojad opiblikuje moją relacje ( dużo bogatszą) 😊😊

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s