„7 Dni Zoo” – nr 157

 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 157!
To pierwsze w tym roku wakacyjne wydanie przygotowali w niezmienionym składzie Wojtusch, Galfarion, m…k oraz Wojtek. Zapraszamy do lektury.

Obraz1

 

Wszystkie zebrane poniżej informacje pochodzą ze stron internetowych lub profili FB poszczególnych ogrodów zoologicznych, innych instytucji i mediów oraz z własnych obserwacji.

NARODZINY

ZOO Bydgoszcz

W bydgoskim zoo na świat przyszła lama. To już czwarte młode urodzone z tym zoo i  najprawdopodobniej jest to samica.

Fot. Zoo Bydgoszcz

ZOO Chorzów

1 czerwca zoo poinformowało o narodzinach aż trzech kudu wielkich. Wcześniej, w marcu informowało jedynie o jednym z młodych.

W połowie maja wykluły się trzy płomykówki.

Po raz pierwszy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszły na świat kukabury. W czerwcu wykluły się dwa pisklęta.

Na początku czerwca urodziła się druga w tym roku lama, oba maluchy to samce. Drugi przychówek także u elandów. Wykluła się czapla nadobna. Na świat przyszła trzecia w tym roku arui.

Pod koniec czerwca wykluły się cztery łabędzie czarne.

 

ZOO Gdańsk

Po dłuższej przerwie na świat przyszedł lutung jawajski. Poniżej można zobaczyć zdjęcie RTG wykonanie dzień przed porodem.

Fot. Zoo Gdańsk

ZOO Łódź

Niebywały sukces łódzkiego zoo. Pod koniec maja wykluły się 3 kazuary hełmiaste. Jest to sukces na skalę europejską.

Fot. Zoo Łódź

 

ZOO Opole

Na wybiegu panter śnieżnych zaobserwować można dwa tegoroczne młode. Zoo do tej pory nie poinformowało jednak o ich narodzinach. Pojawiła się jednak informacja o czerwcowych narodzinach zebry równikowej.

 

ZOO Płock

W wolierze puszczyków mszarnych można zobaczyć cztery podloty, które już opuściły gniazdo.

ZOO Poznań

31 maja na świat przyszła ośliczka Kelly.  Na świat przyszły trzy siki wietnamskie (28.05, 2.06, 05.06). Poznańskie stado tego podgatunku jelenia wschodniego liczy 14 osobników.

Para bocianów białych doczekała się jednego pisklęcia.

W Starym Zoo wykluło się pięć łabędzi czarnych. Na świat przyszły także skrzydłoszpony.

Fot. Zoo Poznań

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Narodziny u przedstawicieli rodziny kopytnych. Na wybiegach można oglądać młode u kóz karłowatych, arui grzywiastych oraz markurów turkmeńskich.

Fot. OZB Toruń

ZOO Warszawa

Urodziła się zebra hartmana, natomiast na wyspie lemurów katta można zaobserwować już trzy tegoroczne młode.

W wolierach ptaków z kolei można wypatrzeć młodego myszołowca oraz kazarki rude.

 

ZOO Wrocław

Baby boom trwa w najlepsze. Sporo przychówków w Terrarium. Najpierw wykluł się młody scynk krokodylowy, maluch przebywa pod opieką rodzicielską, matka strzeże go jak oka w głowie co w świecie gadów nie jest często spotykanym zjawiskiem. Młode pojawiły się u krytycznie zagrożonych żab – kurczaków górskich oraz scynkowców haitańskich, które rozmnażane są wyłącznie we Wrocławiu. Po kilku latach przerwy wykluły się także żółwie McCorda; listę nowonarodzonych zamykają (wg oficjalnych informacji) gekony gruboogonowe, kameleony lamparcie oraz bazyliszki płatkogłowe.

Spory ruch także u skrzydlatych mieszkańców. Dzięki zamontowanym kamerom można zaobserwować wysiadujące zgodnie w bliskim sąsiedztwie czapelki złotawe i ibisy białowąse, po miesiącu „dziuplowania” na ekspozycji pojawiła się młoda kukabura modroskrzydła (pierwszy raz w Polsce!), zaś przy odrobinie szczęścia (któremu kategorycznie nie wolno pomagać) można wypatrzyć dwie małe puchate kuleczki u żurawi rajskich.

Przychówku doczekały się liczne ssaki, tradycyjnie najwięcej możemy wypatrzyć u kopytnych. Na wybiegach zobaczymy samiczki daniela mezopotamskiego, gwanako oraz haflingera (otrzymała imię Adelka); młode po zakamarkach ekspozycji ukrywają również sitatungi, mundżaki i kanczyle filipińskie. Pod czujnym okiem mamy w europejskim zakątku zoo harcuje także urodzony na początku maja młody magot. Dużo radości sprawiły także fenki, na ich ekspozycji można wypatrzyć trójkę młodych.

Fot. m…k

 

Zoo Safari Borysew

Na świat przyszły trzy młode serwale. Przez pierwsze tygodnie życia przebywały pod opieką matki, ale teraz można już oglądać je na wybiegu.

TRANSFERY

ZOO Chorzów

Pod koniec maja z Warszawy przyjechały 4 bociane białe, które zasiliły chorzowskie stado.

30 czerwca trzy młode samice baktriana wyjechały do Borysewa.

Fot. Zoo Chorzów

 

ZOO Kraków

W dniu 31 maja do zoo przyjechała pierwsza grupa pingwinów Humboldta z niemieckiego ogrodu w Halle, trzy dni później przyjechały kolejne ptaki z węgierskiego ogrodu w Sóstó.

Fot. Zoo Kraków

 

ZOO Płock

Do zoo przyjechały dwa młode – 5 letnie słonie, które urodziły się w holenderskim Ogrodzie Zoologicznym w Emmen. MONG TINE ur. 06.02.2011 r. oraz SHWE MYAR ur. 08.08.2011 r. Pierwszy z nich waży obecnie 1700 kg. Młodszy, który wkrótce po urodzeniu zamieszkał wraz z matką w ZOO w Mierlo waży 1300 kg.

Fot. Zoo Płock

 

ZOO Poznań

Do azylu dla niedźwiedzi w poznańskim Nowym Zoo przybył kolejny lokator – samiec Baloo, uratowany z tragicznych warunków w cyrku. Akcję odebrania zwierzęcia przeprowadzono we współpracy z fundacją Viva. Już przeprowadzono pierwsze badania stanu zdrowia zwierzęcia, które są pierwszym krokiem do leczenia.

Fot. Zoo Poznań

 

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Do ogrodu z berlińskiego zoo dotarł długo wyczekiwany samiec takina miszmi. Samiec od razu zainteresował się dwoma młodymi  samicami.

Fot. OZB Toruń

ZOO Wrocław

W Terrarium, choć chwilowo na kwarantannie, pojawił się nowy gatunek. To piękne żaby, wiosłonogi Dawida, zwane też wiosłonogami Dennisa albo chińskimi żabami latającymi. Niebawem będzie je można zobaczyć na ekspozycji.

Nowy przywódca stada pojawił się w chmarze danieli mezopotamskich, dorodny samiec przybył z leśnego parku Springe w Saksonii. W połowie miesiąca największy żółw pustynny (38kg) przeprowadził się do Afrykarium, gdzie ma o wiele więcej przestrzeni.

Fot. Zoo Wrocław

ZOO Zamość

W Zamościu zamieszkał samiec gazeli mhorr. Jest to obecnie jedyny przedstawiciel tego gatunku w Polsce. Jesienią mają do niego dołączyć kolejne samce.

Z czeskiej Jihlavy przyjechały do Zamościa pseudokawie boliwijskie. Spośród polskich ogrodów jedynie Zamość posiada w swej kolekcji te gryzonie, a i w Europie są rzadkością. Zamieszkały w pomieszczeniu tamaryn białouchych.

Fot. Zoo Zamość

 

PLANY I INWESTYCJE

ZOO Bydgoszcz

Zakończył się remont alejek na terenie ogrodu. Projekt pozwolił na wybrukowanie wszystkich ścieżek, które podczas deszczowej pogody utrudniały poruszanie się po zoo.

Fot. Zoo Bydgoszcz

ZOO Gdańsk

W Zaawansowanej fazie jest remont stajni baktrianów oraz budowa nowego pomieszczenia dla antylop koło pawilonu hipopotama.

ZOO Łódź

Papugi kea, patagonki i barwnice mają nową, przestronną wolierę. Powstała ona dzięki ofiarności pani Bożenny Kowalczyk z Konstantynowa Łódzkiego.

Ogłoszony został przetarg na budowę Orientarium. Termin składania ofert upływa 21 lipca. Budowa ma się rozpocząć po wakacjach. Orientarium ma być gotowe w połowie 2019 r. Powstanie z wykorzystaniem formuły zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj. Oznacza to, że podmiot, który wygra sam zaciągnie kredyt i za te pieniądze postawi kompleks. Później, zadłużenie przejdzie na ogród zoologiczny, który w tym celu został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ma spłacić kredyt z osiąganych przychodów i przez określony czas dzielić się wpływami z podmiotem, który zbudował Orientarium. Szacuje się, że inwestycja ma pochłonąć ok. 240 mln zł.

 

Fot. Łódź FB

 

ZOO Kraków

Uroczyste otwarcie wybiegu pingwinów odbyło się w dniu 9 czerwca z udziałem przedstawicieli władz Krakowa, wielu zaproszonych gości i zwiedzających.

Fot. Zoo Kraków

 

ZOO Opole

Otwarta została woliera papug. Ekspozycja ta przez ostatnie pół roku przechodziła remont. W wolierze oglądać można między innymi: senegalki afrykański, rozelle czarnogłowe, świergotki seledynowe, aleksandretty różane, aleksandretty obrożne, papugi tarczowe, konury. Łącznie w wolierze mieszkać ma wspólnie aż 11 gatunków papug. Jest to połączenie eksperymentalne.

24 czerwca Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wraz z grupą przedszkolaków dokonał uroczystego otwarcia nowych wybiegów żbika, karakala i rysia. Nie obyło się jednak bez sensacji. Jeden z rysiów wykorzystał zamieszanie wokół wybiegu i uciekł z zoo. Odbił się od drzewa rosnącego pośrodku wybiegu i uciekł za ogrodzenie. Szybko został odnaleziony przez pracowników zoo w pobliskim parku i przetransportowany na swój wybieg.

 

 

ZOO Płock

Wkrótce rozpocznie się zagospodarowywanie nowego akwarium. Planowane jest przedstawienie łącznie 23 zbiorników, które zaprezentują szeroki przekrój wód świata wraz z zamieszkującą je fauną.

Fot. Zoo Płock

 

ZOO Poznań

1 czerwca otwarto nowy wybieg pand małych.

Poznańskie zoo przygarnęło wilka uratowanego przez Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Rada Miasta wydała zgodę na budowę lesistego wybiegu, na którym ma powstać azyl dla wilków niezdolnych do życia na wolności. Wybieg ma kosztować 125 tysięcy złotych. Ulokowany ma być w pobliżu istniejącego azylu niedźwiedzi.

1 lipca pracownicy firmy FlexLink Systems Polska, którzy w ramach Dnia dla Społeczeństwa przyszli pomóc w najróżniejszych pracach: od malowania ogrodzeń, pielenia, porządków na wybiegach zwierząt, po prace ziemne i ogrodnicze.

W ramach programu Centrum Warte Poznania i projektu Zbuduj z nami stare Jeżyce, pracownicy Starego Zoo wzięli udział w Warsztatach Dawnego Budowania. 22 czerwca na wybiegu mundżaków budowali drewniany dom szachulcowy.

Otwarto wybieg żółwi stepowych.

P1080303

Fot. Wojtek

 

ZOO Wrocław

16 czerwca udostępniono zwiedzającym nową ekspozycję „Smoki Indonezji”. Na przestronnych wybiegach zamieszkało pięć pochodzących z tego rejonu świata gatunków; są to – warany z Komodo, warany papuaskie, warany szmaragdowe, warany mangrowe oraz żółwie dwupazurzaste. Zwierzęta znajdą tu i baseny, i skałki do wspinania, i rozległą plażę, i konary do wylegiwania się. Wybiegi tych największych połączone są tunelem pod ścieżką dla zwiedzających. Jest tu też zamaskowana szyba, przez którą z sąsiedniej kawiarni goście mogą zaglądać do waranów. Ścieżka biegnąca między wybiegami waranów wspina się łagodnie od nowego wejścia aż do głównego budynku Terrarium. Dzięki temu pierwszy poziom pawilonu Terrarium stał się dostępny dla zwiedzających na wózkach.

 

Fot. Zoo Wrocław

 

ZOO Zamość

Dydaktyczne i rozrywkowe atrakcje pojawiły się ostatnim czasie w zamojskim ogrodzie zoologicznym.
Zwiedzający zoo w Zamościu mogą obejrzeć m.in. zarysy kształtów największych ptaków świata w skali 1:1. Można przy nich stanąć i zmierzyć własną rozpiętość rąk. Są też nowe plansze „czyje to oko” i „czyja to łapa”. To forma zgadywanki, gdzie pod ruchomymi etykietami umieszczone są właściwe zdjęcia i nazwy zwierząt, a gibbon przepowiadający pogodę to ruchoma rzeźba zawieszona na słupie w formie żartu.Pamiątkowe zdjęcia goście ogrodu mogą sobie robić przy planszach, na których są żyrafa, hipopotam, lew i zebra.

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

ZOO Bydgoszcz

W pierwszy piątek czerwca ( w tym roku 3.06) na terenie bydgoskiego ogrodu zoologicznego spotkało się bardzo wiele rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i chorymi przewlekle w ramach światowej akcji Dreamnight at the ZOO czyli Wieczór Marzeń w ZOO.

20 VII o godzinie 11 ogród zaprasza dzieci z rodzicami na spotkanie z serii „Wakacyjne środy w zoo”.

 

ZOO Chorzów

3 czerwca odbył się kolejny Wieczór Marzeń.

W  nocy z 18 na 19 czerwca odbyło się trzecie Nocne Zwiedzanie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

7 lipca po Katowicach przejedzie grupa rolkarzy w ramach imprezy Night Skating. Trasa przejazdu biegnie także przez Park Śląski i Ogród Zoologiczny.

 

ZOO Gdańsk

Zaobrączkowano pisklęta bocianów gniazdujących na terenie zoo – na budynku administracyjnym oraz na słupie koło lwów. Poszło dosyć sprawnie, obsługa każdego z gniazd trwała około pół godziny – wliczając w to wzniesienie się do gniazda, zabezpieczenie piskląt na czas transportu na ziemię, obrączkowanie, mierzenie, ważenie i powrót do „domu”.

Zwierzaki z gdańskiego zoo i ich opiekunowie  mają  wypracowane metody radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Szympansom opiekunowie szykują atrakcyjne owocowe lody, które im bardzo smakują. Większym drapieżnikom  użycza się w tak upalne dni dostęp do o wiele chłodniejszych pomieszczeń nocnych. Prysznice wodne zamontowano u afrykańskich pingwinów tońców. Słonice Katka i Wiki posypują się piaskiem .

Fot. Zoo Gdańsk

Fot. Zoo Gdańsk

 

ZOO Kraków

1 czerwca w zoo odbył się dzień dziecka. Najmłodsi zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w wielu konkursach i zabawach.

3 czerwca odbyła się po raz jedenasty akcja „Dreamnight at the zoo” .

 

ZOO Łódź

Łódzkie zoo organizuje konkurs fotograficzny „Dzikie zwierzęta łódzkiego zoo”. Zdjęcia można nadsyłać do 31 sierpnia. Temat konkursu dotyczy dzikiej fauny krajowej żyjącej na terenie łódzkiego zoo. W konkursie nie biorą udziału zwierzęta eksponowane przez Zoo.

26 czerwca organizowano obchody Dnia Żyrafy. Obchody miały charakter pikniku rodzinnego. W programie znalazły się m.in. spotkania z opiekunami żyraf, warsztaty i konkursy.

Od poniedziałku do piątku w odbywać się będą spotkania z pracownikami zoo.

– pawilon małych ssaków o godz. 11.30,

– woliera sępów o godz. 14.00,

– wybieg żyraf o godz. 16.00.

Fot. Zoo Łódź

ZOO Opole

Od połowy czerwca podrożały bilety wstępu do opolskiego zoo. Bilet normalny kosztuje 18zł, a ulgowy 12.

 

ZOO Płock

1 lipca odbyła się czwarta edycja ZOONOCY. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, na których czekało wiele atrakcji. Płockie zoo bardzo sprawnie poradziło sobie z organizacją tak dużego wydarzenia.

P1090238

Fot. Wojtek

 

ZOO Poznań

31 maja w poznańskim zoo gościła ekipa Dzień Dobry TVN. Przygotowano materiał na temat pielęgnacji słoni. Natomiast 19 czerwca bohaterką wydania programu była niedźwiedzica Cisna.

8 czerwca Stare ZOO w Poznaniu włączyło się w obchody Światowego Dnia Oceanów. Z tej okazji można sobie było zrobić zdjęcie z rybką w fotobudce. Można też było dowiedzieć się o ochronie morskich ekosystemów oraz gatunkach zamieszkujących morza i oceany.

16 czerwca odbyło się spotkanie dla osób chcących zostać wolontariuszami w poznańskim zoo.

Cisna, główna bohaterka większości postów pojawiających się na facebookowej stronie Nowego Zoo w Poznaniu ma towarzysza. Został nim pies rasy mastiff tybetański o imieniu Baribal, w skrócie Bari.

11 czerwca o godz. 10 zwiedzający mieli możliwość wejścia na wybieg słoni, oczywiście pod nieobecność jego mieszkańców. Chętni mogli ukryć słoniowe smakołyki w różnych miejscach wybiegu.

Od 11 czerwca poznańskie zoo patrolowane jest przez policjantów na rowerach. Wprowadzono także nowy regulamin, który zakłada m.in. kary finansowe za łamanie zasad.

20 czerwca, po zakończonym Ethno Music Poznań Festival 2016 poznańskiemu zoo przekazane zostały rolki trawy użytej do wyłożenia terenu przed zamkiem, gdzie odbywał się festiwal. Trawa ma posłużyć m.in. kucom, osłom i kozom. Zoo prosiło chętnych o pomoc w załadunku dziesięciokilogramowych bel trawy. W podziękowaniu pomocnikom zoo obiecało wycieczkę z oprowadzaniem po zoo.

18 czerwca w Starym Zoo odbyła się wystawa bezkręgowców.

15 czerwca dwa zwierzęta z poznańskiego zoo przeszły operacje. Samica makaka japońskiego o imieniu Abashiri miała operowane złamanie łapy, a szesnastoletni samiec rysia europejskiego o imieniu Adaś miał czyszczoną poważną ranę.

Lemur wari Leoś, odchowany przez pracowników skończył w czerwcu 4 miesiące. Wtedy też po raz pierwszy trafił na duży wybieg.

2 lipca nad Poznaniem przeszła gwałtowna burza, która uszkodziła wiele drzew na terenie Starego Zoo. Do czasu usunięcia skutków nawałnicy pozostało zamknięte dla zwiedzających. Zwierzętom ani pracownikom nic się stało.

 

Ogród Zoobataniczny Toruń

Ogród Zoobotaniczny zaprasza na letni cykl zajęć przyrodniczych w ramach „Wakacyjnych spotkań z przyrodą”, które skierowane są do dzieci. Tegoroczne lipcowe (4-15 lipca) i sierpniowe (1-12 sierpnia) spotkania będą odbywały się w poniedziałki, środy i piątki. Podczas wakacyjnych zajęć będzie można poznać dietę wybranych mieszkańców Ogrodu, przygotować samodzielnie dla nich posiłki oraz je nakarmić. Starsze dzieci będą miały możliwość zapoznania się z budową mikroskopu oraz nauczenia się wykonywania prostych preparatów roślinnych. Miłośnicy mikroorganizmów natomiast będą mogli przekonać się o tym, że nawet w niewielkiej kropli wody może istnieć życie.

 

ZOO Warszawa

W zoo pojawiło się  kilkadziesiąt pięknych, wysokich drzew, posadzonych w ramach projektu „Rewitalizacja zieleni wysokiej”

W zoo odbył się konkurs fotograficzny pt. „ZDJĘCIE REPORTAŻOWE Z WIZYTY MARCINA GORTATA W WARSZAWSKIM ZOO”

Zoo otrzymało prezenty dla pracowników. Prezentem który dostali jest roczny zapas wody dla naszych 166 pracowników od firmy Primavera oraz spodnie bojówki, koszulki i czapeczki od firmy Helikon-Tex.

14 czerwca lwy i pawiany dostały zabawki – prezenty od  gości; była to dla nich okazja do świetnej zabawy, a dla zwiedzających – obserwacji aktywności zwierząt i zrobienia ciekawych zdjęć.

16 czerwca Marcin Gortat odwiedził swojego „chrześniaka” – żyrafka Gortata; przy okazji zwiedził ZOO i zapoznał się z jego mieszkańcami, zagrał w kosza z młodymi miłośnikami koszykówki, cierpliwie pozował do zdjęć i rozdawał autografy; po konferencji prasowej nakarmił swojego podopiecznego mlekiem i wręczył mu tort przygotowany przez opiekunów.

Od 25 czerwca do 10 lipca w  ZOO można oglądać  Wystawę Roślin Owadożernych. Jak co roku będzie można je podziwiać na trawniku nieopodal placu zabaw i fontanny. Ci, którym zjadacze owadów przypadną szczególnie do gustu będą mogli dokonać zakupów i spróbować własnych sił w hodowli tych niesamowitych roślin.

Od 30 czerwca, można porzucać do kosza i potrenować sprawność połączoną z celnością. Obok „żyrafowego” boiska na wielkim trawniku przy placu zabaw pojawiła się skrzynia-ławka, z której można pożyczyć piłkę do kosza.

Fot. Zoo Warszawa

 

Fot. Zoo Warszawa

 

ZOO Wrocław

8 czerwca w Afrykarium obchodzono Światowy Dzień Oceanów. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa blisko 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest przełowionych, nadmiernie eksploatowanych lub zagrożonych wyginięciem, zaś 61% z nich jest w pełni wyławianych, co oznacza brak możliwości zwiększania połowów. Dlatego organizacja pozarządowa MSC chce edukować i nakłaniać Polaków do działania na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów. Główną atrakcją tego dnia była możliwość zrobienia sobie jedynego, oryginalnego i społecznie zaangażowanego zdjęcia z rybką MSC w fotobudce, zaś na terenie Afrykarium wciąż można obejrzeć wyjątkową wystawę edukacyjną poświęconą wymienionym zagadnieniom.

10 czerwca odbyła się kolejna już, dziewiąta edycja „Dreamnight at the zoo”. Pogoda dopisała, goście również. Jedną z atrakcji były drugie urodziny Zoli – naszego najmłodszego kotika afrykańskiego. Tort był wypasiony jednak większe zainteresowanie wzbudził wśród dorosłych osobników niż u jubilatki. Zwiedzający mieli ponadto okazję przetestować przed oficjalnym otwarciem wspomnianą wcześniej ekspozycję smoków.

W piątek 17.06 w sali konferencyjnej w AFRYKARIUM odbyło się spotkanie na temat ochrony zwierząt Australii. Pan Prezes Radosław Ratajszczak podzielił się z nami wrażeniami z odwiedzin w tym odległym kraju. Opowiedział o licznie tam występujących endemicznych gatunkach roślin i zwierząt, o ich poszukiwaniu w naturze i wreszcie spotkaniach z nimi, jakże często w zupełnie zaskakujących okolicznościach. Największym niusem jest to, że prawdopodobnie od 2019 roku wrocławskie zoo dołączy do programu „Ambassador Devils” w ramach którego w wybranych ogrodach na całym świecie pojawią się spotykane wyłącznie w australijskich placówkach (i zoo w Kopenhadze 😉 ) diabły tasmańskie.

Mieszkańcom ogrodu udzieliła się wraz z upałami piłkarska gorączka. Tym razem wyniki meczów typuje trafnie Zidane zaś swoich sił z futbolówką próbują m.in. szympansy i żółwie słoniowe. Aby wysokie temperatury nie rozleniwiły naszych mieszkańców, trafiły do nich pierwsze lodowe rarytasy; zamrożone smakołyki przypadły do gustu m.in. koczkodanom górskim oraz mangabom rudoczelnym.

W okresie wakacyjnym ogród zaprasza na treningi medyczne fok pospolitych, które nie są może tak zwinne jak kotiki, ale nie ustępują im inteligencją. Pokazy mają miejsce w weekend o godz. 11. Gdyby zaś kto zajrzał do zoo w tygodniu roboczym (poniedziałek, środa, piątek) tuż po otwarciu, na sąsiednim wybiegu można zaobserwować, jak na co dzień leniwe niedźwiedzie himalajskie osiągają szczyty swych możliwości akrobatyczno-wspinaczkowych poszukując ukrytych na wybiegu smakołyków.

 

Fot. Zoo Wrocław

 

ZOO Zamość

W kwietniu celnicy zarekwirowali nielegalnie przewożone przez granicę raki, a miesiąc później na przejściu granicznym w Medyce 2 tysiące pijawek przewożonych w lodówce. Przemycane były pociągiem relacji Lwów – Wrocław. Do nielegalnego przewozu przyznał się 58-letni Ukrainiec. Zwierzęta trafiły do zamojskiego zoo.

3 czerwca odbył się kolejny „Wieczór marzeń”.

Fot. Zoo Zamość

 

To wszystko w tym wydaniu! Sezon wakacyjny w pełni, a więc i ogrody zoologiczne przeżywają w tym okresie szczyt frekwencji. Członkowie redakcji „7 dni zoo” sami odwiedzili już kilka ogrodów zoologicznych, a następne są w planach. Zachęcamy też do dzielenia się z nami relacjami ze swoich wizyt w zoo. 

Reklamy

8 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 157

  1. W śląskim zoo padły 2 z trzech sprowadzonych w tym roku z gdańskiego zoo kangurów rudych. ZOO tego faktu nie chce potwierdzić, choć jest on widoczny „gołym” okiem dla wszystkich którzy odwiedzają tą placówkę.Nie wiem czy to jest taki ogólny trend ale zoo w Chorzowie z reguły ignoruje wszelkie krytyczne uwagi pod swoim adresem. Najlepszą reakcją jest zablokowanie komuś możliwości zamieszczania krytycznych uwag na profilu zoo na FB.

      • To były na pewno osobniki sprowadzone z Gdańska w tym roku. Wcześniej w Chorzowie nie było kangurów rudych tylko walabie Benetta.

    • To normalna praktyka w poznańskim ZOO. Nawet nie krytyka, ale zadanie choćby niewygodnych pytań skutkuje uniemożliwieniem śledzenia profilu, dodawania komentarzy i oceniania. Taki tryb zastosowano po objęciu w styczniu Ogrodu przez nową p. dyrektor. Mało tego – wystarczyło samo ujęcie się za dotychczasową administratorką, której odebrano uprawnienia (nb. kilka miesięcy później zwolniono ją – nie jedyną – dyscyplinarnie).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s