„7 Dni Zoo” – nr 156

 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 156!
To majowe wydanie przygotowali w niezmienionym składzie Wojtusch, Galfarion, m…k oraz Wojtek. Zapraszamy do lektury.

maj

Wszystkie zebrane poniżej informacje pochodzą ze stron internetowych lub profili FB poszczególnych ogrodów zoologicznych, innych instytucji i mediów oraz z własnych obserwacji.

NARODZINY

ZOO Chorzów

W maju prawdziwy baby boom w chorzowskim zoo. 2 maja na świat przyszła wikunia, niestety zmarła kilka dni później. Trójkę młodych można zaobserwować na wybiegu sik wietnamskich. Urodziły się także dwa młode kuce szetlandzkie, a w ciąży jest jeszcze jedna klacz. 16 maja pojawiła się na świecie mała lama, a kilka dni później samica elanda.

Fot. Zoo Chorzów

ZOO Gdańsk 

W kompleksie małpiarni dojrzeć można młodego mandryla i gerezę. Na świat przyszedł również dromader.

ZOO Kraków

Powiększyły się stada elandów, kobów liczi, addaksów, sitatung oraz owiec grzywiastych.

Fot. Zoo Kraków

ZOO Płock

W kwietniu urodziło się 5 surykatek. Dopiero niedawno opuściły swoją norkę.

ZOO Opole

Urodziły się dwie marmozety białoczelne.

Ogród Zoobotaniczny Toruń 

W Herpetarium Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu na świat przyszły kolejne gady. Tym razem są to trzy pytony rombowe.

Fot. OZB Toruń

ZOO Warszawa

Urodziły się dwie siki wietnamskie, dwa żubry oraz oryks szablorogi.

ZOO Wrocław

Wiosna to czas narodzin, coraz więcej maluchów pojawia się na ekspozycji przy boku swoich rodziców. I tak na stawie można zobaczyć małego łabędzia czarnoszyjego, w wolierze pojawił się dorodny trzymiesięczny pisklak dzioboroga kafryjskiego zaś w strefie europejskiej furorę robią trzy niemal dwumiesięczne kocięta u żbików. Na wybiegu można wypatrzyć również kolejnego pomocnika św. Mikołaja – młodego renifera. Ruch w interesie także w terrarium, jajami podopiecznych zapełniono już dwa inkubatory. Czekamy z niecierpliwością na przychówki od żółwi pustynnych, agam hardun, ostajnic nakrapianych, gekonów tajskich, anolisów okularowych oraz kameleonów lamparcich. Część maluchów już się wykluła.

Największą bodaj radość o wadze 20 kg sprawiła 20-letnia hipopotamica Rumba. W sobotę, 21 maja, o godzinie 3:00 nad ranem po 8-miesięcznej ciąży urodziła swoje drugie w życiu młode. Jej pierwsza córka – Salsa, ma już 7 lat. Poród odbył się w specjalnym basenie-porodówce na zapleczu, maluch zaś to samiczka, która zgodnie z rodzinną tradycją otrzymała „taneczne” imię Zumba.

Przy odrobinie szczęścia można wypatrzyć już matkę z córką w Afrykarium, gdy przemierzają swój wybieg tanecznym krokiem. Ojcem malucha jest przybyły z Pragi Valecek, który wraz z Salsą na razie oddzielony jest od najmłodszej pociechy i korzysta z wybiegu na zmianę.

Fot. Zoo Wrocław

Zoo Safari Świerkocin

Na świat przyszły 4 białe lwy. W śród młodych są trzy samiczki i samczyk.

Fot. Zoo Safari Świerkocin

Zoo Safari Borysew

Urodziły się dwie antylopy eland, a także trójka piesków preriowych.

 

TRANSFERY

ZOO Bydgoszcz

Znajdująca się w pawilonie Akwarium Terrarium motylarnia ponownie rozpoczyna swoją działalność. Z nowości, jakie pojawiły się wśród skrzydlatych mieszkańców, jest akcent botaniczy. Zwisające liście o niesamowitych kształtach przypominające dzbanki, dzbanecznikami nazwane, to rośliny owadożerne, które jeden z lisci przekształciły w kolorowy  pojemnik dzbankowatego kształtu zakończony wieczkiem, a wypełniony … płynem trawiennym. Te dzbaneczki pełnią rolę pułapki, w którą wpadają owady stanowiące pokarm roślin.

Fot. Zoo Bydgoszcz

ZOO Chorzów

23 maja ze stolicy Słowenii, Lublany trafiły do Chorzowa 4 tamaryny czarnouche – 3 samce i jedna samica. Są to jedyni przedstawiciele tego gatunku w Polsce.

Fot. Zoo Chorzów

ZOO Opole

Goryle przebywające w opolskim zoo zostaną rozdzielone. Po wyjeździe Abeecu, pozostałe samce, D’jecco i Ashmar zaczęły toczyć między sobą walki. Miasto przekazało na rzecz zoo 11 tys. zł, za które zakupiona została klatka transportowa.  D’jecco trafi do ogrodu zoologicznego w Tajpej na Tajwanie. W jego miejsce przyjadą z Niemiec dwa młode samce.

Z Lipska przyjechała samica ocelota.

 

ZOO Wrocław

Na ekspozycji pojawiły się nowe zwierzęta. W wolierze obok Baszty Niedźwiedzi zamieszkiwanej dotychczas przez burunduki zamieszkały smugowce chińskie (Tamiops swinhoei) oraz popielice (Glis glis), które przyjechały z Lipska.

W jednej z wolier małpiego okrąglaka zamieszkały najmniejsze małpki Afryki – talapoiny gabońskie (Miopithecus ogouensis). Para tych naczelnych o wdzięcznych imionach Fiona i Shrek przybyły do ogrodu z Barcelony.

Fot. Zoo Wrocław

 

ZOO Zamość

6 maja do Zamościa przyjechał Tokaj, roczny samiec hipopotama karłowatego, który dołączył do mieszkającej już w zoo samicy Fupi. Razem z nią ma stworzyć parę hodowlaną. Do Zamościa trafił z węgierskiego Nyirgyhaz.

Fot. naszemiasto.pl

 

PLANY I INWESTYCJE

ZOO Bydgoszcz

Rozpoczął się remont ścieżek w myślęcińskim Ogrodzie Zoologicznym. Nowymi alejkami będzie można przejść się już pod koniec czerwca. Na ten remont bydgoskie zoo czekało od kilkudziesięciu lat. Dotąd w większości gruntowe ścieżki staną się gładkie jak stół za sprawą betonowej kostki i nawierzchni mineralnej. Dzięki temu w deszczowe dni będzie można swobodnie chodzić po ogrodzie i ułatwi to dostęp do wybiegów, przy których tworzyły się kałuże. Jeśli wszystko się powiedzie, nowe alejki będą gotowe do końca czerwca.

 

ZOO Chorzów

Trwają prace budowlane na wybiegu osłów Poitou. Wyburzona została dotychczasowa stajnia. Na czas remontu osły zostały przeniesione na wybieg przy słoniarnii, a także przy wybiegu milu.

Na wybiegach niedźwiedzia himalajskiego, niedźwiedzi brunatnych oraz lwów pojawiły się drewniane konstrukcje, do wspinania i zawieszania różnorakich zabawek i jedzenia.

 

ZOO Łódź

Na kilku wybiegach pojawiły się szczotki dla zwierząt.

Do woliery sępów dołączyły ibisy czczone.

Fot. Zoo Łódź

ZOO Opole

Po raz trzeci został ogłoszony przetarg na przebudowę szklarni. Jedna z firm złożyła ofertę na 4,8 mln zł, czyli mniej więcej tyle, ile miasto może przeznaczyć na ten cel. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, szklarnia ma zostać otwarta w 2018 roku.

Zakończyła się budowa pawilonu dla antylop bongo. 11 maja do nowopowstałego obiektu powróciła samica, która na czas remontu przebywała w Gdańsku.

 

ZOO Płock

Pojawił się nowy dom dla owadów.

Fot. Zoo Płock

ZOO Warszawa

Na wybiegu niedźwiedzi brunatnych przy al. Solidarności uruchomiony został wodospad.

ZOO Wrocław

Na ukończeniu są prace przy nowej ekspozycji „Smoki Indonezji”. W nowym miejscu znajdą swój dom zarówno warany z Komodo jak i warany papuaskie, szmaragdowe i mangrowe. Smoki będzie można oglądać na nowych wybiegach już za kilka tygodni, otwarcie nastąpi być może już przed wakacjami

W starej części ZOO zmodernizowano wybiegi pary kazuarów, dotychczasową siatkę w dużej mierze zastąpiło ogrodzenie drewniane. Niewątpliwie poprawiła się estetyka, jest wreszcie szansa na to, by te potężne, żyjące samotnie ptaki mogły się bliżej poznać.

Niespodzianka spotkała także szympansy – wychodząc pierwszy raz w tym roku na swój wybieg zewnętrzny ujrzały niezwykłą konstrukcję. Jest to skała przypominająca termitierę, w której wnętrzu umieszczono pojemniki napełniane jogurtem. Aby skorzystać z tego wielkiego przysmaku trzeba się trochę nagłowić i wykorzystać narzędzia., np. przygotowane w tym celu patyczki. Na razie szympansy uczą się….a jogurt wabi. Nowe konstrukcje wspinaczkowe zyskały także gibony czapniki. U pekari czako na wybiegu pojawiła się morwa, pelikany zasiedliły nową wyspę na stawie, słonice z przyjemnością wygrzewają się na górach piachu zaś wyjce ponownie spędzają całe dni w koronach drzew.

Przy Odrarium trwają kolejne prace. Tym razem powstaje woliera nad zbiornikiem Dolnej Odry, w której zamieszkają kamieniuszki (Histrionicus histrionicus) oraz szablodzioby (Recurvirostra avosetta). Na konstrukcji pojawiła się już siatka.

 

 

Fot. Zoo Wrocław

ZOO Zamość

W maju urochomione zostało mini zoo. Zamieszkały w nim króliki miniaturowe, żółwie, świnki morskie , kozy miniaturowe, kuce szetlandzkie, a także ozdobne gołębie i drób.

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

 

ZOO Chorzów

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich od 12 do 15 maja istniała możliwość zwiedzenia „od kuchni” inwestycji powstałych dzięki tym funduszom – pawilonu dla gepardów, małpek sajmiri, żyraf, tygrysów, a także budynku Egzotarium.

Od 12 maja wprowadzone zostały pokazowe karmienia – o godz. 9.30 pelikanów, o 12.00 pand małych, a o 13.00 hipopotama. Karmienia odbywają się codziennie.

29 maja huczne świętowanie urodzin Hipolita, najstarszego hipopotama w Polsce i w Europie, jednego z najstarszych na świecie. Każdy ze zwiedzających może dołożyć się do prezentu dla Hipolita, przynosząc do zoo warzywa. Poza urodzinami hipopotama tego dnia odbędzie się także Dzień Pszczoły Miodnej – w programie karmienie niedźwiedzi plastrem miodu, kiermasz miodu, pokazowe wirowanie miodu oraz odlewanie świec z wosku.

Fot. Zoo Chorzów

 

ZOO Łódź

30 kwietnia obchodzono Dzień Tapira. W ramach imprezy tapiry otrzymały tort, odbyło się także spotkanie z opiekunami tych zwierząt.

1 maja odbyła się akcja „Przejdź w pochodzie po ogrodzie”. Uczestnicy przeszli przez zoo w pochodzie stylizowanym na pierwszomajowy pochód z okresu PRL-u.

Łódzkie zoo ogłosiło konkurs na zaprojektowanie wybiegu swojego ulubionego zwierzaka. Prace można przysyłać do 29 maja.

W niedzielę 22 maja odbyła się strzyża owiec.

29 maja w łódzkim zoo odbędzie się Dzień Dziecka. W programie m.in. manewry terenowe straży pożarnej, pokazy judo, spotkania z psami biorącymi udział w zooterapii, a także spotkanie z Wilkami Łódzkimi, zawodnikami drużyny futbolu amerykańskiego.

ZOO Opole

Na wybieg trafiły trzy młode gepardy, urodzone w Opolu w zeszłym roku. Na świat przyszło wówczas 8 gepardziątek, jednak przeżyły jedynie trzy.

W opolskim zoo poddano trudnemu zabiegowi żyrafę Herminę. Żyrafa miała problem z racicą, w związku z czym konieczny był zabieg. Żyrafa została poddana narkozie, a następnie z sukcesem wybudzona.

Opolskie zoo przedstawiło informacje dotyczące zakupów biletów. Jedna trzecia biletów kupowanych jest przez biletomaty ustawione przed wejściem do zoo, natomiast bilety internetowe zostały zakupione jedynie przez jeden procent zwiedzających.

13313874_10209824593837187_258079465_o

Fot. m…k

 

ZOO Płock

Z okazji Dnia Dziecka w dniu 1 czerwca bilet wstępu do zoo dla każdego dziecka będzie wynosił 1 zł.

3 czerwca odbędzie się „Wieczór Marzeń”

ZOO Poznań

Poznańskie zoo wprowadziło bezpłatną aplikację na system Android SmartZOO-Poznań, dzięki której poruszanie się po terenie zoo będzie łatwiejsze. Aplikacja zawiera mapę zoo, wiele informacji na temat mieszkających w nim zwierząt.

Od 1 maja ruszyła sprzedaż biletów internetowych.

1 maja jeden ze zwiedzających drażnił tygrysa długim kijem włożonym przez ogrodzenie wybiegu. Zoo, dzięki zdjęciom nadesłanym przez innych zwiedzających opublikowało wizerunek sprawcy. Następnego dnia mężczyzna zgłosił się na policję i złożył wyjaśnienia.

W nocy z 15 na 16 maja z ogródka dziecięcego w poznańskim zoo skradziono Tadzika, trzygodniowe koźlę. Złodziej odciął także reszcie stada możliwość wejścia na noc do stajni. Niestety, w wyniku zdarzenia uśpiony został kozioł, który po chłodnej nocy spędzonej na wybiegu był w złym stanie. Szczęśliwie Tadzika udało się odzyskać. Aby jednak spróbować zastąpić Tadzika koziej matce pracownicy zoo podłożyli inne koźlę, Rumianka, który wraz ze swoim bratem Tymiankiem został podarowany ogrodowi zoologicznemu przez hodowców kóz państwa Klaczyńskich z Rumianka. Po powrocie Tadzika Rumianek i Tymianek zamieszkali w Starym Zoo.

22 maja w poznańskim zoo odbył się Apel dla Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy apelu przeszli w cichym marszu przez zoo, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec dezycji Ministerstwa Środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Wprowadzone zostały pokazowe treningi fok.

Od maja w każdą sobotę o godz. 13.00 odbywać się będą pokazowe karmienia żółwi lądowych na wybiegu w Starym Zoo.

1 maja w Starym Zoo odbywał się Dzień Ameryki Południowej, w ramach którego powitano nowego mieszkańca, samca alpaki Alpacino.

Fot. Zoo Poznań

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”  zapraszają serdecznie na warsztaty filmu i fotografii przyrodniczej „Bezkrwawe łowy w toruńskim ZOO”. Warsztaty skierowane są do zainteresowanej fotografią młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych oraz osób dorosłych.

Warsztaty odbędą się w dniu: 3 czerwca w godz. 10.00-13:00 na terenie Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu i składać się będą z części teoretycznej oraz praktycznej Należy zabrać własny sprzęt fotograficzny.

 

ZOO Wrocław

ZOO Wrocław po raz kolejny bierze udział w międzynarodowym projekcie szkoleniowym dla opiekunów zwierząt. Tym razem jest to trzyletni projekt pod nazwą „Erasmus Zoo Keeper Competency Framework”, którego celem jest pomoc w utworzeniu struktury kompetencji zawodowych opiekunów zwierząt w ogrodach zoologicznych i ich promocja we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

W dniach 25-29.04.2016, w ramach tego projektu, wrocławskie ZOO zorganizowało warsztaty, których celem było dzielenie się doświadczeniami zawodowymi, a także dyskusja na temat możliwości podnoszenia kwalifikacji. Uczestnicy zastawiali się nad jak najprecyzyjniejszym określeniem standardów kompetencji zawodowych i nakreśleniem ich struktury, czyli nad kluczowymi zagadnieniami związanymi z jak najlepszym wykonywaniem zawodu opiekuna zwierząt.

W warsztatach uczestniczyło 17 pracowników, reprezentujących ogrody zoologiczne w Opolu, Płocku, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Chorzowie, Brnie i Jihlavie oraz oczywiście ZOO Wrocław.

W piątek (13.05.2016) o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej w Afrykarium, odbyło się kolejne spotkanie w cyklu „Zoo na ratunek”. Tym razem prelegentem był pan Maciej Okupnik, który opowiedział o swojej wyprawie do Indii, do stanu Asam. Pan Maciek na początku roku wyjechał tam, aby wesprzeć swoją pracą i doświadczeniem pracowników Centre for Wildlife Rehabilitation and Conservation. Pan Maciej pracował też w innych ośrodkach (Pygmy Hog Conservation Centre at Basistha w Guwahati, w Parku Nameri, Orang National Park), w których wciąż jeszcze można spotkać nosorożce indyjskie. Opiekował się też najmniejszymi na świecie świneczkami karłowatymi, krytycznie zagrożonymi wyginięciem. Brał udział w emocjonującym wypuszczaniu do naturalnego środowiska świnek uratowanych i odchowanych w Nameri. Teraz podzielił się swoimi wrażeniami i pokazał przepiękne zdjęcia z wyprawy.

Po spotkaniu uczestnicy udali się wraz z Panem Maciejem do pawilonu Terai, gdzie spotkali się z jego mieszkańcami – nosorożcami i dowiedzieli sporo na ich temat.

W przeddzień Światowego Dnia Ryb w dniach 19-20 maja odbyła się Czesko-Polsko-Słowacka konferencja akwarystyczna  pod patronatem Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. To ważne spotkanie fachowców z branży szeroko pojętej akwarystyki i akwakultury wrocławskie zoo postanowiło na nowo przywrócić do kalendarza zoologicznego. Do Wrocławia przyjechało 55 delegatów z ogrodów zoologicznych, ogrodów botanicznych prezentujących ekosystemy wodne w swoich kolekcjach oraz specjaliści z zakresu ichtiologii polskich uczelni wyższych a także Polskiego Związku Wędkarskiego. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali 15 referatów a także odwiedzili Ośrodek Zarybieniowy w Szczodrem.

23 maja z okazji Światowego Dnia Żółwia na nowej ekspozycji w Odrarium pojawiły się żółwie błotne.

Od maja ruszyła kolejna seria spotkań cyklu „Opiekun opowiada”. Odbywają się one wg następującego harmonogramu:

– Terrarium 10.30 – 10.45 w weekendy i święta

– Nosorożce 11.30 – 11.45 codziennie

– Słonie 12.30 – 12.45 codziennie

– Lemury katta 13.00 – 13.45 codziennie

– Szympansy 14.00 – 14.15 w weekendy i święta

– Wyjce 14. 30 – 14.45 w weekendy i święta

– Madagaskar 14.30 – 14.45 codziennie

 

Fot. Zoo Wrocław

 

ZOO Zamość

27 kwietnia w czasie kontroli granicznej autobusu jadącego z Ukrainy do Niemiec celnicy odkryli w lukach bagażowych karton, w którym przemycano 102 raki, należące do objętych ochroną gatunków: rzeczny i błotny. Skonfiskowane raki trafiły do zamojskiego zoo.

W dniach 9-15 maja w zamojskich zoo zorganizowana została wystawa zdjęć, ukazujących zmiany jakie zaszły przez ostatnie 8 lat w ogrodzie zoologicznym dzięki Funduszom Europejskim.

 

To wszystko w tym wydaniu. Życzymy czerwca bogatego w zoologiczne wrażenia.

Reklamy

13 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 156

   • A wybieg antylop konskich tez jest juz w budowie ? I jeszcze jedno wiesz moze co z nowym domkiem patasow ?

    • z domkiem dla patasów może być tak jak zapewniali że ruszą jesienią ale którą to nie wiadomo , chyba że postanowili popoprawiać warunki niektórym zwierzętom najpierw lub modernizują plany domu .

 1. Niestety na temat tych inwestycji nic nie wiem,musiałem przeoczyć lub nic się nie dzieje.Na pewno w remoncie jest domek dla wielbłądów,

     • A w zeszla sobote byl dosc duzy artykol ale polecam co sobote o 12.10 audycje o zoo w radiu gdansk tez mozna dowiedziec sie roznych ciekawych rzeczy na temat zoo 🙂

     • Na stronie trojmiasto.pl jest artykul o planach rozwojowych oliwskiego zoo 🙂

     • Ale te plany się nie zmieniły mała modyfikacja jedynie za bardzo a trójmiasto znów odświeżyło temat z lekka po małej modyfikacji

     • Plany sa super ale miasto woli inwestowac w biurowce i hotele ktorych jest od zarabania w gdansku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s