„7 Dni Zoo” – nr 155

Obraz1

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 155!
To kwietniowe wydanie przygotowali w niezmienionym składzie Wojtusch, Galfarion, m…k oraz Wojtek. Zapraszamy do lektury.

Wszystkie zebrane poniżej informacje pochodzą ze stron internetowych lub profili FB poszczególnych ogrodów zoologicznych, innych instytucji i mediów oraz z własnych obserwacji.

NARODZINY

ZOO Bydgoszcz

Na świat przyszły dziki. Gromadka 12 osobników już buszuje na wybiegu.

Fot. Zoo Bydgoszcz

 

ZOO Chorzów

Pod koniec marca urodziło się drugie w tym roku arui.

ZOO Gdańsk

Baby boom wśród antylop. Na świat przyszły elandy, sitatunga i oryks szablorogi. Powiększyła się także rodzina takinów. Do stada złożonego z dorosłej pary i dwójki ich córek dołączył malutki brat. Ten gatunek bardzo dobrze rozmnaża się w gdańskim zoo.

Fot. Zoo Gdańsk

ZOO Kraków

7 marca powiększyła się rodzina gerez abisyńskich

Fot. Zoo Kraków

ZOO Łódź

W kwietniu urodziły się trzy lemury katta oraz baktrian. Na świat przyszedł także kangur rudy. Są to pierwsze urodziny tego gatunku po 11 latach przerwy. Przychówek pojawił się także u oryksa szablorogiego oraz kudu małego. Kilka gatunków złożyło jaja: matamata, kazuar hełmiasty, łabędź czarny i orłany.

ZOO Płock

W mini-zoo narodziło się 6 kózek

Fot. Zoo Płock

ZOO Poznań

Na zapleczu Starego ZOO wykluły się kijanki drzewołazów karłowatych. 3 kwietnia na świat przyszedł samczyk osła domowego o imieniu Ringo. W połowie kwietnia urodziły się dwie samiczki kuca szetlandzkiego. Nadano im imiona Czacza i Rumba.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Na wybiegu owiec grzywiastych można zobaczyć niedawno urodzone młode, które radośnie biega za własną matką. Na swoim wybiegu zadebiutowały również młode surykatki, o narodzinach których informowaliśmy w poprzednim numerze.

Fot. OZB Trouń

 

ZOO Warszawa

5 lutego urodził się oryks szablorogi, jednak zoo dopiero niedawno poinformowało o tych narodzinach. Młode jest to samiec. W niedzielę 28 marca powiększyło się stado baktrianów, nowy członek stada to samica . U sik wietnamskich również można dostrzec malucha. W ptaszarni wykluł się kulon.

Fot. Zoo Warszawa

ZOO Wrocław

Młode można wypatrzyć u różnych ras kóz w dziecińcu, także na wyspie lemurów katta pojawił się tegoroczny przychówek.

 

ZOO SAFARI Borysew

Niedawno wykluły się łabędzie czarne. Można je oglądać na stawie koło basenu foki.

Fot. Zoo Safari Borysew

ZOO Dolina Charlotty

Na świat przyszła lama – biały samczyk.

 

TRANSFERY

ZOO Bydgoszcz

Z warszawskiego ogrodu zoologicznego przyjechała para panter śnieżnych. Prowadzone są jeszcze ostatnie prace modernizacyjne na przeznaczonym dla nich wybiegu.

ZOO Chorzów

Kilka dni temu z Gdańska przyjechały do zoo trzy samce kangura rudego. W połowie kwietnia do chorzowskiego zoo przyjechała druga samica otocjona. Oba osobniki na ekspozycję trafią w maju. Gatunek ten nie był jeszcze eksponowany w Chorzowie. Otocjony zamieszkają w klatce zajmowanej dawniej przez chausa. W połowie marca z Borysewa przyjechał samiec strusia.

Fot. Zoo Chorzów

 

ZOO Kraków

Nowym gatunkiem w ogrodzie są lutungi jawajskie. Samiec o imieniu Sukau przyjechał z francuskiego ZooParc de Beauval. Urodził się we wrześniu 2013 roku. Dwie samice pochodzą z Zoo w Budapeszcie. Są siostrami. Starsza – Aini ma 6 lat, młodsza – Joy jest o rok młodsza.

ZOO Opole

Do Opola z czeskiego zoo trafiła roczna klępa, która dołączyła do mieszkającego już w Opolu łosia.

 

ZOO Poznań

Do poznańskiego zoo przyjechał z Gdańska samiec alpaki o imieniu Alpacino. Dołączył on do samicy Niuni, mieszkanki Starego Zoo.

8 kwietnia z Braniewa przyjechały dwie niedźwiedzice – Ewa i jej córka Gienia. Do poznańskiego azylu dla niedźwiedzi trafiła także malutka niedźwiedzica, która została odratowana w Bieszczadach. Samiczce nadano imię Cisna, gdyż to właśnie z terenu tego nadleśnictwa pochodzi.

2 kwietnia otwarto w Starym ZOO wybieg miniaturowych świnek zwisłobrzuchych, a także powitano nową oślicę Malwinę, która dołączyła do samca Napoleona.

Fot. Zoo Poznań

 

ZOO Warszawa

Stado wikunii powiększyło się o 3 młode samice. Przybył również ogier zebry Hartmana i klacz konia Przewalskiego. Do zoo przyjechały również 3 samice koba nilowego.

Zoo powiększyło również swoją kolekcje ptaków o łabędzie czarnoszyje, dzioborożce srebrnolice, hałaśniki maskowe, kury cejlońskie, kuropatwy polne i gołębie siniaki.

ZOO Wrocław

W hali Kongo odrobina spokoju, gdyż przyjechał drugi toko nosaty i dotychczasowy lokator zamiast latać ciągle dookoła usiłuje zwrócić uwagę partnera.

Fot. m…k

 

SMUTNE ODEJŚCIA

ZOO Poznań

1 kwietnia swoje życie zakończył tygrys syberyjski, Zeus. Od dłuższego czasu poważnie chorował. Urodził się w 2000 roku w Monachium.

 

PLANY I INWESTYCJE

ZOO Chorzów

Na początku kwietnia rozpoczął się remont akwarium. Prace mają trwać kilka miesięcy.

W mediach pojawiła się informacja o planowanej budowie pawilonu polarnego. Mieszkańcami nowego pawilonu miałyby być niedźwiedzie polarne, foki i pingwiny. Planowany termin to 2020 rok. Więcej można przeczytać tutaj.

Zoo planuje budowę nowej stajni dla osłów poitou. Dotychczasowe lokum ma zostać zburzone, a w jego miejscu ma stanąć nowy budynek. Przebudowany ma zostać także wybieg osłów.

Zoo Gdańsk

Na przeciwko wybiegów lam i alpak powstaje wybieg dla pand małych. Ruszyła także budowa nowych wolier nad stawem koło flamingów.

DSC02868

ZOO Kraków

Ogród pochwalił się postępem prac budowlanych przy basenie pingwinów. Obiekt pnie się w górę.

Fot. Zoo Kraków

ZOO Opole

Zakończyła się budowa wybiegu dla małych kotów. Nie ma jednak możliwości dojścia do nowej inwestycji, gdyż brakuje funduszy na budowę alejki. Zoo stara się o dofinansowanie na ten cel z miejskiego budżetu. Gdy tylko alejka powstanie wybieg zostanie udostępniony dla zwiedzających. Inwestycja dotyczy lokum dla rysiów, żbików i karakali. Karakale przyjechały do Opola pod koniec marca. Jest to 10 miesięczne rodzeństwo  z Krakowa.

Przebudowa starej szklarni natrafiła na trudności. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, która zaproponowała cenę dwukrotnie wyższą niż kwota przeznaczona na ten cel z budżetu miasta. Przetarg ma zostać powtórzony.

 

ZOO Poznań

Kończy się remont powiększonego lokum dla makaków japońskich.

 

ZOO Warszawa

Rozpoczęła się budowa całorocznego domku dla lemurów katta. Drugą inwestycja warszawskiego zoo jest budowa nowego wybiegu dla panter śnieżnych. W związku z budową warszawskie irbisy wyjechały do zoo w Bydgoszczy.

 

ZOO Wrocław

Nieustannie trwają prace nad ekspozycją Smoków Indonezji, od strony nowego wejścia zawisł już stosowny napis, nowe drzwi zamontowano także wewnątrz pawilonu w miejscu jednej z ekspozycji. Przypomnijmy że dzięki tej inwestycji możliwość bezproblemowego wjazdu na parter budynku uzyskają osoby na wózkach czy rodzice z małymi dziećmi.

Parę zmian także przy kompleksie Odrarium. Prace nad wybiegiem żółwi błotnych dobiegły końca. Nowi mieszkańcy będą musieli jednak jeszcze trochę poczekać gdyż rozszczelnieniu uległy szyby i trwają prace naprawcze. W związku z tym większość dotychczasowych lokatorów przeprowadziła się do zbiornika Odry Górnej. Przy wejściu do Akwarium uruchomiono także edukacyjną instalację, gdzie najmłodsi (i nie tylko) mogą poznać zasady funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych własnoręcznie regulując ruch przepływającej wody.

Fot. m…k

Fot. m…k

 

Fot. m…k

Trwają również prace przy wymianie odeskowania na tarasie widokowym przy pagodzie gibonów. Na czas prac konserwacyjno-remontowych przebywające na wyspie zwierzęta można podziwiać ze ścieżek biegnących dookoła stawu.

2 kwietnia rozstrzygnięto przetarg na remont dachów 3 obiektów na terenie ogrodu. Ten na akwarium wyremontuje Aqua Serwis, obecny operator Afrykarium, za kwotę 228 302,16 zł brutto. Przy pozostałych obiektach pojawi się równie dobrze znana firma Pelescrime, za remont dachu ptaszarni otrzyma 181 917 zł zaś stolarni 67 650 zł.

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

ZOO Chorzów

3 kwietnia w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbyło się seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków. Wykład na temat reintrodukcji puchacza i puszczyka uralskiego wygłosiła  dr Sabina Cieśla-Nobis, pracownik chorzowskiego zoo.

 

ZOO Łódź

17 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Zebry w Łodzi odbyła się impreza „Niedziela w paski”.

Łódzkie zoo gościło na „Święcie wody” w Pabianicach.

W weekend 23-24 kwietnia w łódzkiej Manufakturze w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki  odbył się Piknik Naukowy. Na stoisku  łódzkiego zoo było można zapoznać się z planami budowy Orientarium.

 

ZOO Płock

W zoo umieszczony został defibrylator Zoll AED Plus. Urządzenie umieszczono w budynku ochrony (przy głównym wejściu do ZOO) i w razie potrzeby dostępne jest przez 24 godziny na dobę.

Gimnazjum nr 5 im Zygmunta Padlewskiego w Płocku oraz stowarzyszenie „Dla Młodych”, zapraszają uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Moje ulubione zwierzę”.

22 kwietnia w zoo obchodzony był dzień ziemi, z tej okazji zorganizowane zostały zajęcia ornitologiczne oraz dendrologiczne.

 

ZOO Poznań

8 kwietnia w Dziale Hodowlanym Starego Zoo odbyło się spotkanie osób zainteresowanych wolontariatem w zoo.

12 kwietnia na wybiegu zebu odbyła się impreza Western show, w programie m.in. pokazy umiejętności kowbojskich.

21 marca w sali konferencyjnej Nowego Zoo miały miejsce prelekcje na temat bezkręgowców. Można było z bliska przyjrzeć się niektórym gatunkom, a także zbudować domek dla owadów.

30 marca na terenie Nadleśnictwa Rajgród na Podlasiu wypuszczony został orzeł przedni o imieniu Grom. Jest to zeszłoroczny przychówek poznańskiego zoo.

14 kwietnia na wolność wrócił bielik, który w poznańskim zoo przechodził rehabilitację.

W sobotę 23 kwietnia w poznańskim zoo odbył się wykład na temat „Ochrona ssaków Bałtyku”. Po wykładzie odbył się pokazowy trening medyczny fok. Natomiast w niedzielę 24 kwietnia miało miejsce spotkanie z opiekunami wielbłądów.

 

ZOO Wrocław

15 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zoo na ratunek”. Tym razem po raz pierwszy zaproszono specjalistę z zewnątrz – panią dr Sabinę Nowak, która jest założycielką i prezesem Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. W czasie godzinnej prelekcji przybliżyła ona kondycję populacji wilka w Polsce, zwłaszcza w jej zachodniej części, omówiła różne zachowania wilków rozwiewając liczne stereotypy oraz odpowiedziała na liczne pytania ze strony widowni. Po prelekcji najwytrwalsi udali się w strugach deszczu na spotkanie z zamieszkującymi ogród 3 wilkami, samicą z dwiema córkami, o których opowiadali pracownicy zajmujący się nimi na co dzień. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 20 maja i będzie poświęcone nosorożcom indyjskim.

18-19 kwietnia w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Autorstwa Dzieci halo echo 2016 w Sali konferencyjnej w Afrykarium można było oglądać filmy autorstwa najmłodszych.

23 kwietnia na dziedzińcu Dziecińca odbyła się tradycyjna wiosenna strzyża owiec. W tym samym czasie liczni uczestnicy wzięli udział w toczącej się na terenie ogrodu grze miejskiej „Zagraj o klimat” gdzie korzystając z najnowszych technologii – m.in. smartfonów z funkcją bluetooth zmagali się z zadaniami poświęconymi zmianom klimatu i ochronie obszarów polarnych. Zwycięska drużyna wygrała weekendowy wyjazd do magicznego eko-miejsca.

ZOO Zamość

Zamojskie zoo wraz ze sklepem meblowym Masket organizuje konkurs na projekt pokoju dla grupy lemurów. Konkurs skierowany dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Nagrodą główną jest rower.

 

ZOO Safari Świerkocin

Zgodnie z obietnicą dajemy znać, co słychać w jedynym w Polsce zoo safari. Na wybiegach typu safari mieszkają m.in. zebry, elandy, nilgau, kułany, lamy, bawoły domowe, jelenie axis i wielbłąd dwugarbny. Ogród zoologiczny ma również pieszą część, gdzie zobaczyć można m.in. psy dingo, białe lwy, koby leche, pekari obrożne oraz gatunek rzadki zarówno w niewoli, jak i w naturze- oryksa arabskiego. Niestety, rozwój Zoo Safari w ostatnich latach znacznie przyhamował, na co narzekają niektórzy zwiedzający. Zdjęcia z tego miejsca można zobaczyć tutaj.

DSC01705

To wszystko w tym numerze. Życzymy udanej majówki, owocnej w zoologiczne wyprawy. Czekamy na Wasze wrażenie z wizyt w ogrodach zoologicznych. Do zoobaczenia 🙂

Reklamy

21 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 155

   • Z informacji telefonicznej jakiej udzieliło mi Gdańskie Zoo jasno wynika że niestety umarła,chyba że pracownicy sami nie wiedzą co dzieje się u nich w Zoo?

    • To prawda sa troche niedoinformowani. Ja co sobote slucham w radiu gdansk audycji z derektorem targowskim i z tamtad sie i tym dowiedzialem. Polecam audycje co sobote o 12:10 😉

     • niekoniecznie nie doinformowani mogli powiedzieć że wyjechała aby nie zapeszyć a poza tym oba miały trafić do Francji zresztą jedna z hipopotamic była pogryziona od much bo miała widoczne ślady na pysku i ciele i niestety słabo trzymała się na nogach ,a z Kazachstanem to inna historia bo kiedyś wyjechał tam samiec który niestety padł .

     • Ja tylko pisze tak jak uslyszalem w audycji radia gdansk. No ale moze byc tak ze poprostu nie chca mowic ze poprostu odeszla.

 1. Naadam i Krakus,Irbisy z Warszawy z tego co mi wiadomo bardzo przeżyły wyjazd z Warszawy,wciąż przebywają na zapleczu.Nie wiadomo kiedy zostanie dokonany odbiór ich nowego wybiegu.Z innej strony wybieg ,choć duży jest moim zdaniem mało urozmaicony,wycięto drzewa,górę przykryto kratą,brakuje zadaszeń i jakiejś budki gdzie mogłyby się schować w upalne dni tak jak w Warszawie.Poza tym wrzuciłbym na wybieg trochę głazów żeby choć trochę przypominał ich naturalne środowisko.Ale to tylko gdybanie,pewnie brakuje pieniędzy a przede wszystkim pomysłu.Mam nadzieję że w końcu wyjdą na wybieg ,zadomowią się tam i przestaną stresować się nowym miejscem.

  • I jeszcze refleksja:nie powinno się w tym wieku przenosić zwierząt,chyba że chce się przyspieszyć ich odejście.Rozumiem rozwój Zoo itp itd,ale to wszystko było zrobione bardzo nagle ,wybieg w Bydgoszczy niegotowy,koty siedzą zamknięte już chyba z miesiąc.No ale to tylko moja prywatna opinia.

 2. Jednak wybieg w stołecznym zoo równie ciężko byłoby uznać za urozmaicony. Zwierzęta, które kojarzą się z górami, nie miały tam szczypty głazu, a pojedyncze półki to słaby standard. Poza tym klatka z mierną powierzchnią – słabiutko. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że irbisy na tym wybiegu żyły bardzo długo i uważały go za swój dom. Przenoszenie ich w podeszłym wieku na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest. I choć mówimy tylko albo aż o zwierzakach – mało eleganckie, bo ta para panter dała warszawskiemu zoo sporo przychówków. Obok gibonów to chyba były wśród ssaków jedne z lepiej mnożących się zwierząt. Na stare lata zasłużyły na komfort życia na nowym wybiegu. Tym bardziej, że to wciąż para i ładnie by się prezentowała. Rozumiem jednak, że kluczem jest tutaj myślenie: nowy wybieg – nowa para – małe panterki – efekt łał. Cóż, życie.

  • Właśnie o ten tok myślenia mi chodziło,pozbyć się starych ,choć zasłużonych zwierząt,takich ,,wizytówek” ogrodu,nie bacząc na skutki dla samych zwierząt,żeby osiągnąć tak jak piszesz efekt łał.Fakt że w Bydgoszczy będą przynajmniej mogły pobiegać po dużym wybiegu,który w gruncie rzeczy nie jest taki zły,już podobno zaczęły z niego korzystać:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s