„7 Dni Zoo” – nr 154

Obraz1

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 154! Jest to jednocześnie 1100 notatka publikowana na blogu Mrówkojad i przyjaciele.
To marcowe wydanie przygotowali Wojtusch, Galfarion, M…K oraz Wojtek. Zapraszamy do lektury.

Wszystkie zebrane poniżej informacje pochodzą ze stron internetowych lub profili FB poszczególnych ogrodów zoologicznych, innych instytucji i mediów oraz z własnych obserwacji.

NARODZINY

ZOO Chorzów

W chorzowskim zoo pojawiły się nowe przychówki. 13 lutego na świat przyszła samica arui.  Pod koniec lutego urodził się samiec kudu wielkiego, Mimba. Śląski Ogród Zoologiczny jest jedynym polskim zoo posiadającym w swej kolekcji te antylopy. Poprzedni przychówek tego gatunku w Chorzowie miał miejsce 14.03.2011 roku. Ojcem tegorocznego malucha jest Mbuzi, który w zeszłym przyjechał do chorzowskiego zoo. Na początku marca urodził się samiec bydła szkockiego, to już drugi cielak urodzony w tym roku. Niestety młode urodzone w styczniu zmarło kilka dni po porodzie. Także w marcu przychówek u owcy św. Jakuba.

Fot. Sląskie zoo

Zoo Gdańsk

Wykluły się afrykanki senegalskie. Ich rodzice to Rumcajs i Calineczka. Można się spodziewać, że w pełni upierzone młode opuszczą budkę lęgową po 9 tygodniach od wyklucia.

Fot. Zoo Gdańsk

Zoo Opole

Przychówku doczekały się żako. Najprawdopodobniej wykluły się dwa lub trzy pisklęta.

Zoo Poznań

22 stycznia na świat przyszedł samiec jelenia Alfreda. Jest to już 40 osobnik urodzony w poznańskim Nowym Zoo od 2003 roku, kiedy to gatunek ten trafił na ekspozycję. W nocy z 13 na 14 marca wykluł się żółw Torniera.

27 lutego na świat przyszły dwa lemury wari rude. Po kilkudniowej obserwacji rodziny lemurów okazało się, że matka Jessi przestała karmić jednego z nich, więc odchowu podjęła się jedna z opiekunek.

Urodziła się samica jelenia baweańskiego. Poznań jest jedynym ogrodem zoologicznym w Europie prowadzącym hodowlę tego gatunku. Matka ma 3 lata, jest to jej pierwsze młode, ale pomimo braku doświadczenia bardzo dobrze się nim opiekuje, nie pozwalając mu na zbyt wiele samodzielności. W związku z niesprzyjającą pogodą, przez pierwsze tygodnie matka z młodym przebywały razem w stajni przez większą część doby, w cieplejsze dni można je już czasem obserwować na wybiegu.
Pierwsza grupa jeleni baweańskich, która dała początek naszej hodowli została importowana w 1988 roku z zoo w Singapurze, kolejna w 1993 roku z Zoo Surabaya na Jawie.
Jeleń baweański to gatunek endemiczny, krytycznie zagrożony wyginięciem, występujący jedynie na indonezyjskiej wyspie Bawean. Zwierzęta te są z natury bardzo nieśmiałe i płochliwe, prowadzą nocny tryb życie. W naszym ogrodzie najczęściej można je obserwować wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem pożywiające się na wybiegu. W ciepłe dni godziny południowe spędzają najczęściej ukryte w kryjówkach z gałęzi budowanych przez opiekunów na wybiegu. (Tekst: Zoo Poznań)

Fot. Zoo Poznań

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Na świat przyszły surykatki oraz walabia Benetta.

Fot. OZB Toruń

Zoo Wrocław

Wiosna zawitała do wrocławskiego ogrodu, przychówki pojawiły się u różnych skrzydlatych mieszkańców. W dziupli na zapleczu Ptaszarni dorasta pisklę dzioborożca kafryjskiego. Rośnie jak na drożdżach, pożerając codziennie myszy, owady i mięso kurczaka przynoszone mu przez rodziców i opiekuna, p. Jakuba. W ciepłej Ptaszarni prawie już odchowane dwa bączki i gołąbek zbroczony. Maluchy podejmują  wędrówki i próbują lotu, ale na razie tylko nieporadnie podfruwają. Także u pingwinów przylądkowych sezon lęgowy trwa w najlepsze. Nowym parom opiekunowie dostarczyli gustowne domki-gniazda. Nic dziwnego, że natychmiast zostały zasiedlone. Pierwsze młode w Afrykarium wyprowadziła także para warug

Dużo ruchu zaobserwowano także wśród dzikiego ptactwa zamieszkującego ZOO.  Czaple zasiedliły już ok. 70 gniazd, a nie jest to ich ostatnie słowo, oj nie. Dla innych ptaków zawieszono liczne skrzynki i budki lęgowe.

W terrarium sezon lęgowy. Z jaj wykłuły się już legwaniki błękitne (Sceloporus cyanogenys) oraz żółw olbrzymi (Heosemys grandis).

Fot. Zoo Wrocław

 

TRANSFERY

ZOO Chorzów

Przełom lutego i marca w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym obfitował w przyjazdy nowych mieszkańców. W połowie lutego z Płocka przyjechała samica puszczyka mszarnego. Gatunek ten po krótkiej nieobecności w Chorzowie,  ponownie zawitał na ekspozycji. Prawie dwa tygodnie później z Drezna przybył samiec antylopy nilgau o imieniu Yehudi. Dołączył on do grupy 3 samic. Z kolei 8 marca z Dvur Kralove przyjechały dwa półtoraroczne gepardy, bracia Ignis i Maji. Obecnie w Chorzowie przebywają 3 samce tego gatunku. 23.03.16 r. nowymi lokatorkami śląskiego zoo zostały dwie świnie rzeczne. Zwierzęta przyjechały z Francji. Są to osobniki młode, które mają w przyszłości stworzyć grupę hodowlaną.

Fot. Śląskie zoo

Zoo Gdańsk

Heloderma arizońska to nowy przybysz, który wzbogacił kolekcję egzotycznych gadów w gdańskim ogrodzie. Ta ciekawa jaszczurka, rodem z Ameryki Północnej, przyjechała z Marwell Zoo. Jest jednym z bardzo niewielu gatunków jadowitych jaszczurek na świecie. Jej jad nie jest tak niebezpieczny dla człowieka jak jad węży, ale ukąszenie może być bardzo bolesne.

Fot. Zoo Gdańsk

Zoo Kraków

Z belgijskiego ogrodu w Antwerpii przyjechał młody samiec leniwca dwupalczastego. Leniwiec zamieszkał w nocnym pawilonie w sąsiedztwie samicy o imieniu Marianna. Zwierzęta utworzą w przyszłości parę hodowlaną. Sprowadzony niedawno samiec urodził się w listopadzie 2014 roku, ma na imię Pillow.

Pillow

Fot. Zoo Kraków

Zoo Opole

Do Opola przyjechało 6 lotopałanek. Są to dwa samce i cztery samice.  Torbacze przyjechały z holenderskiego centrum skonfiskowanych zwierząt.  Jedna z samic zostanie partnerką dla przebywającego od kilku lat w opolskim zoo samca. Reszta grupy będzie eksponowana w części zoo zwanej „Australią”.

Zoo Płock

Do mieszkającej w ZOO pary reniferów fińskich Reni i Ferka, dołączyła młoda samica. Zwierzę przyjechało z ogrodu zoologicznego w Pradze. Roczna łania już zaaklimatyzowała się w Płocku i bardzo dobrze czuje się w towarzystwie swojej nowej rodziny. W warunkach naturalnych renifery fińskie, zwane też leśnymi, zamieszkują w Finlandii i Rosji. W obu krajach liczebność tych zwierząt szacowana jest łącznie na ok. 8700 osobników. To największy, a zarazem jedyny zagrożony wyginięciem podgatunek renifera. Obecnie Finlandia i Rosja współpracują w ramach programu reintrodukcji renifera leśnego.

Fot. Zoo Płock

Zoo Poznań

Na ekspozycję Starego Zoo trafiły króliki z rasy belgijskich olbrzymów.

Zoo Wrocław

Wiosna to czas transferów. Do Francji wyjechała wielbłądzica Selma oraz dorosły samczyk sajmiri, do Turynu we Włoszech pojechały 4 lemury wari czarno-białe, do naszych zachodnich sąsiadów przeprowadził się młody koroniec plamoczuby zaś nowym mieszkańcem Wysp został jeden z syczków filipińskich.

Równocześnie przybyło sporo nowych lokatorów. Z ZOO w Kolonii przybyło 6 australijskich pytonów Stimsona, ropuchy pomidorowe i amerykańskie ropuszki zielone (Anaxyrus debilis). Z ogrodu w Czechach przybył samiec arasari czarnogłowego i oczekuje w ptaszarni na partnerkę, tej natomiast doczekał się w końcu wąsal czerwonogłowy, którego wybranka przybyła z angielskiego Chester. Wraz z nią do woliery aklimatyzacyjnej w strefie Kongo przybyła para turaków długoczubych. Na zbiorniku manatów zamieszkał kolejny blaszkodzioby gatunek – hełmiatki czerwonookie Netta erythrophthalma.

Na ekspozycji pojawiły się także nowości transferowe z minionych miesięcy. W starym Akwarium, w części ekspozycyjnej pojawiły się przybyłe z Emmen w Holandii przedziwne stwory. Są to skrzypłocze należące do starej gromady staroraków w typie stawonogów. W gronie dzikich lokatorów nad basenem kotików i pingwinów można wypatrzyć pliszkę górską, która jest w tym rejonie doliny Odry spotykana niezwykle rzadko.

W terrarium pojawili się nowi mieszkańcy, są to pytony Stimsona (Antaresia stimsoni) oraz zielone ropuszki amerykańskie (Anaxyrus debilis). Na ekspozycji pojawił się również kolejny gatunek anolisa – anolis okularowy (Ctenonotus oculatus winstonorum).

Fot. Zoo Wrocław

Zoo Zamość

Do Zamościa trafiły zapowiadane łaskuny z podgatunku łaskuna chińskiego (Paguma larvata leucomystax). Zwierzęta udało się pozyskać dzięki współpracy z Batu Secret Zoo na Jawie.

Natomiast z ogrodu zoologicznego w Emmen w Holandii przyjechała para dzioborożców srebrnolicych. Był to prezent dla Zamościa w związku z przeprowadzką holenderskiego zoo.

PLANY I INWESTYCJE

Zoo Bydgoszcz

W bydgoskim ogrodzie zoologicznym otwarto nowy sklepik z pamiątkami i gadżetami przyrodniczymi. Można w nim kupić m.in. nietuzinkowe kubki, magnesy, naklejki, koszulki, zakładki oraz wiele innych. Na razie sklep otwarty jest w weekendy.

Zoo Łódź

9 marca łódzcy radni zadecydowali o przekształceniu Ogrodu Zoologicznego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozwoli to na przeprowadzenie budowy Orientarium. Przetarg na budowę obiektu ma zostać otwarty w kwietniu.  Urzędnicy podali prognozy finansowe przebudowanego ogrodu zoologicznego w Łodzi. Orientarium ma przynosić 60 mln zł przychodów rocznie. Ceny biletów wzrosną jednak do 40 zł.

Poza orientarium zoo planuje także inne inwestycje. Będą się one wiązały ze stopniowym podnoszeniem cen biletów. Pierwszych podwyżek można się spodziewać jeszcze w 2016 roku.Po przebudowie pawilonu małych ssaków, remoncie nawierzchni, remoncie małpiarni oraz powiększeniu wybiegu dla żyraf, normalne wejściówki podrożeją z 10 do 15 zł. Rok później zmodernizowane będą wybiegi dla tygrysów syberyjskich, lwów azjatyckich oraz zebr. Zbudowany ma być być również wybieg lemurów wari na wyspach. Zakończenie tych inwestycji skutkować będzie wzrostem cen normalnych biletów do 20 zł. Do końca 2018 roku, przyszła spółka chce wyremontować natomiast woliery ptactwa wodnego oraz zmodernizować basen pingwinów przylądkowych. Basen zostanie tak skonstruowany, aby nieloty można było oglądać pod wodą. Za oglądanie nowych atrakcji zapłacić trzeba będzie już 25 złotych.  Plany rozwoju ogrodu sięgają jeszcze dalej. Po 2020 roku ogród wzbogaci się o insektarium, halę wolnych lotów papug, wybieg dla hipopotama karłowatego oraz ekspozycję „Dolinę Nilu”. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się na moment, w którym orientarium zacznie tracić na popularności.

Ryc. ZZM w Łodzi

Zoo Opole

Nowy pawilon płazów jest już gotowy. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło przed Wielkanocą. Pawilon składa się z 27 terrariów. Powierzchni zabudowy to 187 m2, a  część ekspozycyjna podzielona jest na: część zimną – z 9 terrariami i część ciepłą z 18 terrariami.

Opolskie zoo otrzymało z miejskiego budżetu 52 tysiące złotych, które przeznaczone zostaną na dokończenie woliery australijskiej. Według planów zwiedzający będą mogli się przemieszczać w wolierze pomiędzy kangurami. W związku z budową woliery zoo planuje sprowadzenie nowych zwierząt, jednak nowy gatunek pozostaje objęty tajemnicą.

Niestety odsunęła się w czasie wizja modernizacji szklarni, gdyż jedyny potencjalny wykonawca zaproponował zaporową cenę.

Zoo Poznań

W niedzielę 13 marca w Starym Zoo otwarto przebudowany wybieg waranów z Komodo. Od teraz samiec i samica będą mogły przebywać na wspólnym wybiegu.

Zoo Warszawa

Wybieg niedźwiedzi brunatnych został zrewitalizowany dzięki dotacji z budżetu partycypacyjnego, posadzono duże drzewa, dodano różne elementy wystroju, dzięki którym zwierzęta będą mogły bardziej aktywnie spędzać czas.

 

Zoo Wrocław

Na przestrzeni ostatniego miesiąca na stronie ogrodu pojawiły się 3 przetargi. Pierwszy z końca lutego dotyczy obsługi i eksploatacji toalet dla zwiedzających jak również utrzymania czystości w nowym multimedialnym pawilonie polarnym.

W ramach leasingu operacyjnego w zoo ma pojawić się także nowy samochód osobowy z pełną obsługą serwisową i ubezpieczeniem. Kilka dni temu pojawiło się ogłoszenie nt. wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem koniecznych pozwoleń i przeprowadzeniem prac remontowych na dachach trzech obiektów – ptaszarni, akwarium i stolarni. Przewidywany termin realizacji zamówienia to 5 miesięcy od podpisania umowy zaś oferty można składać do 4 kwietnia.

W ogrodzie na ukończeniu kilka inwestycji. W Terrarium zakończono przebudowę nowego lokum dla scynków nadrzewnych (Corucia zebrata). Ukończono także prace przy nowej bramie służbowej, obiekt czeka na odbiory techniczne.

Fot. M…K

SMUTNE ODEJŚCIA

Zoo Chorzów

Na początku lutego życie zakończyła najstarsza lwica Zuza. Obecnie w zoo mieszkają dwie młode samice z podgatunku angolskiego. Chorzowskie zoo straciło także samca żyrafy siatkowanej Ulembo. 20 lutego opiekunowie znaleźli go w pozycji niefizjologicznej. Niestety, mimo prób nie udało się uratować żyrafy. Ulembo miał 10 lat. Był pierwszą z trzech żyraf, które w 2013 roku przyjechały do Chorzowa po dwuletniej nieobecności tych zwierząt w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. We wrześniu 2015 roku na świat przyszła córka Ulembo, Lunani.

Fot. Śląskie zoo

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

 

Zoo Bydgoszcz

W piątek (11.03) póżnym popołudniem w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku odbyła się NOC SÓW. Na początku spotkania zaprezentowano polskie sowy w teorii, aby póżniej zobaczyć je w naturze podczas spaceru po ogrodzie zoologicznym. Zwieńczeniem, zaś wieczoru było wspólne ognisko.

Zoo Chorzów

19 marca Śląski Ogród Zoologiczny zaprasza na wspólne świętowanie Dnia Lasu. Impreza odbędzie się w godz. 10-15. W programie sadzenie drzewek, wykłady, gry i zabawy.

Zoo Gdańsk

Dziennik Bałtycki wyłonił laureatów na „Osobowość Roku 2015”. 72 nagrodzonych odebrało statuetkę w Ratuszu Staromiejskim. Wśród nich znalazł się Dyrektor gdańskiego zoo Michał Targowski, który odebrał nagrodę dla „Osobowości Roku” w kategorii samorząd i społeczność lokalna. Panu dyrektorowi serdecznie gratulujemy.

Zoo Łódź

Łódzkie zoo wzięło udział w  XXII Targach Regionów Turystycznych ” Na styku kultur”.

TVP Łódź wyemitowała reportaż z łódzkiego zoo. http://lodz.tvp.pl/24230276/tercet-egzotyczny-28022016

W niedzielę 13 marca w łódzkim zoo przy współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym odbyła się impreza wiosenno – wielkanocna „Na świętego Grzegorza idzie zima do morza”. W programie znalazła się prelekcja pt. „Witamy Cię Panno Wiosno – polskie zwyczaje wiosenne i wielkanocne”, warsztaty twórcze „Robimy tradycyjne, wielkanocne gaiki” oraz  spacer po zoo z przewodnikiem pt. „ Tradycyjnie w zoo: jajo, baranek i…  śledź”.

Zoo Opole

Strona internetowa opolskiego zoo zyskała nową szatę graficzną. http://zoo.opole.pl/

Zoo Płock

Zoo ogłosiło konkurs fotograficzny „MAM CIĘ NA OKU”. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać swoje prace do 16 września 2016 r, a nagrodą główną jest rower miejski.

Zoo Poznań

Poznańskie Nowe Zoo odwiedziła ekipa programu Dzień Dobry TVN. W materiale znalazło się m.in. spotkanie ze słoniem Ninio oraz pandami małymi.

W czasie weekendu 20-21 lutego w Starym Zoo miały miejsce wystawa oraz prezentacja multimedialna poświęcone problemowi płonących lasów Indonezji. W niedzielę z tek okazji odbył się akustyczny recital Grzegorza Kupczyka, lidera zespołu Ceti.

25 lutego w Nowym Zoo obchodzono 17 urodziny czepiaka czarnorękiego Colombo, zaś dzień wcześniej poznańskie Stare Zoo świętowało swoje 142 urodziny.

5 marca odbyło się pożegnanie dwunastoletniego słonia Yzika, który wyjechał do Parku Safari Fosano we Włoszech, gdzie ma niebawem dołączyć do samic.

Fot. Zoo Poznań, Yzik w Fosano

Pożegnanie Yzika wpisało się w obchody Światowego Dnia Dzikiej Przyrody. W niedzielę 6 marca w Nowym Zoo odbyło się spotkanie z niedźwiedziami i Ligą Ochrony Przyrody. W ramach spotkania miała miejsce prelekcja Piotra Chmielewskiego z LOP oraz wizyta w azylu niedźwiedzi. Z kolei w Starym Zoo odbywało się cykliczne spotkanie z opiekunami  zwierząt zmiennocieplnych. Liga Ochrony Przyrody to najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce.

Konkurs dla dzieci odwiedzających poznańską słoniarnię. Do Wielkanocy w specjalnie przygotowanym kąciku plastycznym w budynku słoniarni dzieci mogą wykonać rysunek przedstawiający słonie. Ze wszystkich prac zostanie stworzona wystawa.

W poznańskim zoo zamieszkały dwa psy przygarnięte z miejskiego schroniska. Trzynastoletnie Michu i Kora pomagać będą pracownikom ochrony przez wspólne patrolowanie na smyczy terenów biurowych i magazynowych.

W sobotę 12 marca na poznańskim rynku w samo południe odbyło się „Wycie dla wilka”, w którym udział wzięli pracownicy poznańskiego zoo. Akcja ta, organizowana w kilku miastach Polski ma na celu zwrócenie uwagi na problemy wilków żyjących na wolności.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Ogród Zoobotaniczny przy współpracy z Centrum Kształcenia Ustawicznego Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli ogłasza jedenastą edycję konkursu plastyczno-ekologicznego z cyklu PRZESTRZENIE PRZYRODY pn.” Rośliny chronione w Polsce”. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Zoo Warszawa

11 marca przypadła 88 rocznica powstania ogrodu zoologicznego. Tego dnia udostępnione zostało zwiedzanie „Willi pod Zwariowaną Gwiazdą” wraz z przewodnikiem.

Fot. Zoo Warszawa

Zoo Wrocław

W piątek, 26 lutego, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ZOO na ratunek”. Tym razem dr inż. Anna Mękarska, specjalista ds. ochrony gatunkowej przedstawiła zagadnienia i problemy związane z ochroną zwierząt żyjących na największej pustyni świata – Saharze. Wystąpienie skupiło się na trzech zasadniczych elementach: przedstawieniu informacji dotyczących hodowli lisa pustynnego – fenka w europejskich ogrodach w ramach programu ESB (European Studbook), którego prelegentka jest koordynatorką, omówieniu historii reintrodukcji oryksa szablorogiego, który w naturze już wyginął, jak również najnowszego programu ochroniarskiego w którym partycypuje wrocławski ogród, tj. poszukiwania morskich ssaków na Saharze. Pod tym tajemniczym hasłem kryje się poszukiwanie i ochrona populacji manata afrykańskiego w Republice Nigru w rzece o tej samej nazwie.

Po spotkaniu w sali konferencyjnej uczestnicy mieli możliwość spotkania z opiekunami manatów oraz wzięcia udziału w pokazowym karmieniu, jak również udali się na niezapowiedzianą nocną wizytę do pawilonu Sahary, gdzie można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat jego lokatorów.

Kolejne, piąte już spotkanie z cyklu, niebawem zostanie zaanonsowane poprzez oficjalne kanały informacyjne zoo.

W dzień zdarzający się co 4 lata, 29 lutego, w ogrodzie obchodzono święto żaby, bo w końcu to dzień przestępny czy też przeskoczny. Prócz osobników zgrupowanych w 42 gatunkach na terenie zoo można było wypatrywać różnych detali architektonicznych zainspirowanych anatomią tych zimnokrwistych płazów.

Na początku marca jeden z najbardziej charakterystycznych mieszkańców ogrodu – samiec lwa angolańskiego Miombo, został adoptowany przez firmę Sii Polska. Adopcja wiąże się nie tylko z bonusami dla samych lwów ale również dla zwiedzających – już ostrzymy pazurki na niespodziankę o której więcej niebawem.

8 marca, podobnie jak w Walentynki, Laguna Bistro ponownie zaprosiła kilkanaście par na nietypową kolację z mieszkańcami Kanału Mozambickiego za szybą.

Wrocławski ogród zajmuje się nie tylko ochroną gatunków ex situ czy też działalnością edukacyjną, ale zbiera także środki wspierające różne działania ochroniarskie na całym świecie. Na przestrzeni ostatniego miesiąca ogród namówił kilkanaście znanych osobistości (m. in. Anna Dymna, Sebastian Mila, L.U.C., prof. Jan Miodek, Łukasz Zagrobelny czy Dorota Wellman i Marcin Prokop) do przygotowania nietypowych pisanek, tj. pomalowania w związku z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy strusich pisanek. Od 15 do 22 marca w serwisie allegro można było wylicytować te nietypowe świąteczne ozdoby. Pozyskane fundusze wesprą działanie południowoafrykańskiej fundacji SANCCOB, która opiekuje się m. in. pingwinami przylądkowymi. O samej akcji było szczególnie głośno 2 marca, gdy prezenterzy audycji Dzień Dobry TVN gościli we wrocławskim ogrodzie i przybliżali widzom różne aspekty związane z ochroną tońców.

16 marca rozstrzygnięto konkurs dla rocznego makaka czubatego, który przyszedł na świat we wrocławskiej małpiarni w roku ubiegłym. Spośród licznych zgłoszeń jury konkursowe wybrało propozycję p.  Marty Kostrowskiej – Manado. Wyróżniono także propozycje p. Katarzyny Woźniak (Sorumba) oraz p. Katarzyny Pietraszek (Berani).

Wraz z coraz dłuższym dniem wydłużeniu ulegają godziny otwarcia ogrodu. Tradycyjnie ogród czynny jest od godziny 9.00 (w poniedziałki Afrykarium od 10.00, pawilon polarny codziennie od 11.00) do godziny 17:00 w dni robocze oraz 18:00 w weekendy i święta. Kasy, Punkt Obsługi Klienta oraz wejście zamkną swe podwoje godzinę wcześniej. Tymczasem już od kwietnia godziny otwarcia zostaną wydłużone o kolejne 60 minut.

W Wielki Czwartek najwyżsi mieszkańcy ogrodu – stado żyraf siatkowanych – otrzymali od swego sponsora wiele prezentów wielkanocnych. Wśród nich lizaki, szczotki, różne suplementy. Szczegółowa fotorelacja tu: http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/wroclaw-podarunki-dla-zyraf-z-ogrodu-zoologicznego,630010.html

Fot. Zoo Wrocław

Zoo Zamość

Do 15 marca trwał konkurs plastyczny na „Wielkanocną kartkę świąteczną ze zwierzakiem z zamojskiego zoo”.

Zamojskie ZOO po raz trzeci z rzędu uczestniczyło w Lubelskiej Wystawie Zoologicznej ZOOPARK

Zamojskie zoo zaprasza do udziału w „lekcjach w zoo” o tematyce „Od ary do żyrafy – poznajemy alfabet zwierząt”. Są to dwugodzinne warsztaty adresowane do wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W piątek 11 marca w zoo w Zamościu odbyła się akcja „Noc sów”. Zamość po raz pierwszy włączył się w tę ogólnopolską akcję organizowaną przez Stowarzyszenie „Polskie ptaki”.

O 2 złote wzrosły ceny biletów do zamojskiego zoo. Obecnie bilet ulgowy kosztuje 12zł, a normalny 17.

Zoo Safari Borysew

Z 40% zniżką kupić można bilet do Zoo Safari Borysew. Wejściówki do wykorzystania są jedynie w kwietniu, a nabyć je można w internecie: http://allegro.pl/bilet-ogrod-zoologiczny-zoo-safari-borysew-i6063647735.html Ogród otwiera swoje podwoje dla zwiedzających już 2 kwietnia.

Zoo Safari Świerkonicn

Od 26 marca zoo czynne jest codziennie od 10 do 18. Czas pobytu na safari jest nieograniczony, można je przebyć kilkukrotnie w ciągu całego dnia. A o tym co dzieje się w Świerkocinie, ma zamiar niebawem przekonać się jeden z członków załogi redakcyjnej „7 dni zoo”. O tym co widział i co przeżył postaramy się napisać w następnym wydaniu.

Zachęcamy też do polubienia na Fabebooku strony prowadzonej przez naszych śląskich redaktorów –   Chorzowskie Zoo w obiektywie

Zaczyna się kolejny sezon odwiedzin w ogrodach zoologicznych, więc życzymy udanych wypraw. Czekamy na Wasze spostrzeżenia i sugestie. Do zoobaczenia 🙂

Reklamy

4 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 154

  1. O to są te łaskuny z których kup robi się kawę dlatego że zjadają owoce kawowca które następnie są prażone zanim powstaną z nich obecne sklepowe ziarna kawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s