„7 Dni Zoo” – nr 153

 

luty

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 153!
To lutowe wydanie przygotowali Wojtusch, Galfarion  M…K oraz Wojtek. Zapraszamy do lektury.

NARODZINY

Zoo Chorzów

8 listopada urodziły się 3 wilki grzywiaste – samczyk oraz dwie samiczki. ZOO o narodzinach wilków poinformowało dopiero teraz.

30 stycznia urodziła się gereza abisyńska. Jest to już drugie młode urodzone w tym miesiącu. Wcześniej przez blisko 2 lata chorzowskie gerezy nie wydały na świat potomstwa.

Stado sitatung również doczekało się potomstwa. W nowym sezonie sitatungi zostaną połączone na jednym wybiegu z żyrafami i oryksami szablorogimi.

O młodą samiczkę powiększyła się również grupa owiec grzywiastych arui.

Fot. Śląskie Zoo

 

Zoo Kraków

Na świat przyszło arui, nilgau oraz kob liczi.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Malucha można podziwiać na wybiegu alpak. Jego narodziny zbiegły się w czasie z wyjazdem z ogrodu dwóch innych osobników ze stada.

Fot. Ogród Zoobotaniczny Toruń

Zoo Wrocław

W przypadającym na astronomiczną zimę sezonie lęgowym u pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus) odnotowano 8 piskląt. W zbiorniku Tanganiki w Afrykarium wykluły się endemiczne pyszczaki buldogi (Haplotaxodon microlepis). Prawdopodobnie jest to pierwszy odchów młodych w niewoli. Wśród nowych mieszkańców Afrykarium piętro wyżej można wypatrzyć kolejne cztery młode mangusty karłowate (Helogale parvula) zaś u jednego z najmniejszych kopytnych wrocławskiego zoo ocieliła się druga dorosła samica dikdika Kirka (Madoqua kirkii).

Także inne kopytne wrocławskiego ogrodu obdarzyły nas przychówkiem. Tradycyjnie nie zawiodły sitatungi (Tragelaphus spekii) oraz nilgau (Boselaphus tragocamelus), gdy zrobi się ciepło będzie można ujrzeć szczególnie cenne młode jeleni Alfreda (Rusa alfredi) oraz kanczyli filipińskich (Tragulus nigricans).

Pierwsze narodziny w historii wrocławskiej placówki zanotowano także u heloderm meksykańskich (Heloderma horridum). Od złożenia jaj przez ostatnie 5 miesięcy z niecierpliwością wyglądaliśmy potomstwa i oto są. Pod koniec stycznia w inkubatorze wykluł się również kameleon lamparci (Furcifer pardalis).

Fot. Zoo Wrocław

TRANSFERY

 

Zoo Chorzów

Pod koniec stycznia do Chorzowa przyjechał młody samiec jelenia milu. Dołączył on do grupy samic.

Na początku lutego do dwóch samic mandryla – Kasi i Meli dołączył sześcioletni samiec Fredzio, który przyjechał z Gdańska.

Fot. Śląskie Zoo

Zoo Płock

W pawilonie ptaków tropikalnych zamieszkały dwa dzioborożce fałdodziobe (Rhyticeros undulatus).  Ptaki przyjechały z holenderskiego  Ouwehand Dierenpark Rhenen. Tym samym Płock dołączył do grona 13 ogrodów w Europie, które eksponują ten gatunek.

Fot. Zoo Płock

Zoo Wrocław

Na ekspozycji w pawilonie Małpiarni pojawił się partner dla samotnej dotąd samicy kuskusa niedźwiedziego (Ailurops ursinus). Jak przystało na Walentynki, amory pełną gębą.

Nowi mieszkańcy, tym razem skrzydlaci, pojawili się także w Afrykarium. W strefie Afryki Wschodniej zamieszkało stado bawolików białogłowych (Dinemellia dinemelli), które jak na razie najlepiej czują się we własnej klatce. Tymczasem do obsady strefy Kongo dołączyły szpaki ozdobne (Creatophora cinerea), łowce brunatnogłowe (Halcyon albiventris) oraz wąsal czerwonogłowy (Lybius melanopterus) czekający na towarzyszy swego gatunku. Przedstawicieli dwóch ostatnich można było jeszcze niedawno wypatrzyć w wolierze aklimatyzacyjnej, czekamy na zdjęcia z hali wolnych lotów. Dużo łatwiej zaobserwować natomiast współmieszkańców zbiornika z manatami, są to tilapie zebry (Tilapia buttikoferi).

Fot. Zoo Wrocław

 

PLANY I INWESTYCJE

Zoo Bydgoszcz

Do Bydgoszczy pod koniec marca przyjedzie para panter śnieżnych z zoo w Warszawie – samica Nadaam i samiec Krakus. Irbisy zamieszkają na wybiegu obok tygrysa. Wybieg ten zostanie wyposażony w szyby i zapewne nieco przebudowany. Ciekawostką jest fakt, że zoo planuje sprowadzić również złocistego kota azjatyckiego – mormi. W tym roku przewidziane jest również dofinansowanie na remont alejek. W planie jest także modernizacja wolier dla makaka, pustułki, puchacza, sowy uszatki i puszczyka, pójdźki, sowy śnieżnej, kani rudej, klatki nutrii, skunksa i tchórza. Szacunkowa wartość tych prac to 380 tys. zł.

Fot. Gazeta Wyborcza (przyszły wybieg dla irbisów)

Zoo Chorzów

Chorzowskie zoo prosi o przekazanie 1% podatku. Pieniądze pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na zakup dwóch zbiorników z systemem napowietrzania umożliwiających odchów narybku na zapleczu akwarium. Zakup ten związany jest z przebudową akwariów w pawilonie.

 

Zoo Poznań

Trwają prace rewitalizacyjne na wybiegu słoni. Przebudowie ulegnie także część dotychczas zajmowana przez wielbłądy, które zostaną przeniesione w inne miejsce. Zyskany teren zostanie przeznaczony na wybieg do pokazowych treningów słoni.

22 stycznia w poznańskiej słoniarni odbyło się spotkanie dziennikarzy, miejskich radnych oraz pracowników zoo na temat aktualnej sytuacji ogrodu. Na spotkaniu przedstawione zostały plany na najbliższy czas. Planowane są remonty wybiegu nosorożców, żyraf oraz makaków.

Do Poznania trafić mają cztery niedźwiedzie brunatne z Braniewa. Będą to Piętka, Ewka, Gienia i Wojtuś.

Zoo Zamość

Do Zamościa trafić mają dwie pary łaskunów jawajskich (Paguma larvata leucomystax) i będą to bodaj jedyne osobniki tego gatunku w Europie. Stało się to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z ogrodem zoologicznym na wyspie Jawa. W ramach wymiany na Jawę z Zamościa trafią pigmejki oraz lemury katta. Koszty transportu zwierząt pokrywa jawajskie ZOO, natomiast zamojskie koszty obsługi celnej.

Zoo Warszawa

Zoo ogłosiło przetarg na budowę wybiegu dla panter śnieżnych. Mieszkające w zoo pantery zamienią klatkę na obszerną wolierę wzbogaconą o sztuczne skały. W ostatnim czasie pantery śnieżne zamieszkały na nowym wybiegu w Płocku, a kilka innych polskich ogrodów ma w planach ich sprowadzenie.

Więcej informacji dotyczących przetargu można znaleźć tutaj: http://szrm.pl/zamowienia-publiczne/numer-ogloszenia-5989-2016-data-zamieszczenia-18-01-2016/

124

SMUTNE ODEJŚCIA

Fokarium Hel

Zmarł założyciel helskiego Fokarium, prof. Krzysztof Skóra. Był wybitnym ichtiologiem, ekspertem z zakresu biologii oceanicznej oraz ochrony przyrody morza i ssaków morskich. W 1999 roku założył w Helu słynne fokarium, odwiedzane co roku przez kilkaset tysięcy turystów, miejsce badań i ochrony populacji fok szarych w Morzu Bałtyckim. Miał 65 lat.

Fot. Anna Żuchowska/Stacja Morska

Zoo Poznań

23 stycznia poznańskie ZOO przeżyło dwie bolesne straty. Życie zakończył niedźwiedź brunatny Misza. Ostatnie dwa lata życia spędził w poznańskim azylu dla niedźwiedzi. Urodził się w Rosji, gdzie wykorzystywany był do tresury psów i polowań na niedźwiedzie. Wraz z drugim niedźwiedziem Wanią trzymany w mieszkaniu swego opiekuna w moskiewskim wieżowcu. Przechwycony został przez celników na granicy z Białorusią. Trafił do warszawskiego zoo, następnie do schroniska w Korabiewicach, a stamtąd do Poznania.

Tego samego dnia w wieku 30 lat odszedł gibon siamang Jurek, mieszkaniec Starego ZOO.

 

Zoo Łódź

Nie żyje najstarsza mieszkanka łódzkiego ZOO. W piątek 22 stycznia w wieku 54 lat odeszła słonica Magda. Pracownicy ZOO po konsultacjach z weterynarzami z innych polskich ogrodów zoologicznych podjęli ciężką decyzję o uśpieniu słonicy. Magda od dwóch lat cierpiała na zwyrodnienia stawów i zaburzenia krążenia w nogach. Jej nogi były owrzodzone, miała problem z poruszaniem się. Wielokrotnie podejmowany próby jej leczenia, jednak efekty były jedynie chwilowe. Słonica przyjechała do Łodzi w 1963 roku z Kalkuty.

Zoo Wrocław

W poniedziałek, 8 lutego, ogłoszono wyniki przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej nowych ekspozycji dla panter. Komisja Konkursowa wybrała ofertę gliwickiej spółki SIMAF z ceną 42 988,50 zł brutto. Od podpisania umowy (przewidzianego na 12 lutego) wykonawca ma 3 miesiące na przedłożenie zamówionej dokumentacji.

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

Zoo Gdańsk

Ferie zimowe zaczynające się właśnie w województwie pomorskim można spędzić w zoo. Podczas ferii zimowych (niezależnie od kaprysów aury) w dniach 16, 17, 23 i 25 lutego w godzinach 12.00- 13.00 zapraszamy dzieci i dorosłych na spotkania rekreacyjno – edukacyjne w sali dydaktycznej.  W ofercie  między innymi konkursiki, zgadywanki, zoo od kuchni. Wystarczy tylko zakupić bilet wstępu i zameldować się w budynku administracji i dyrekcji (naprzeciwko bramy wejściowej do zoo).

Fot. Zoo Gdańsk

Zoo Poznań

W Starym ZOO co niedzielę odbywają się „Niezwykłe spotkania z… czyli opiekun zwierząt opowiada”. 14 lutego poza południowymi spotkaniami po zapadnięciu zmroku odbyło się specjalne spotkanie z kajmanami. Spotkania te zostały wprowadzone przez nową dyrektor poznańskiej placówki. Według zapowiedzi takie spotkania mają stać się stałym punktem programu. Innymi nowościami wprowadzanymi przez Panią Dyrektor Ewę Zgrabczyńską są lub będą karmienie zwierząt przez zwiedzających pod nadzorem opiekunów, torty urodzinowe dla zwierząt oraz zabawki aktywizujące.

Kolejna afera z poznańskim ZOO w tle. Tym razem sprawa dotyczy imprezy zorganizowanej przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji. Impreza odbyła się już po raz trzeci w Forcie III znajdującym się na terenie Nowego ZOO.  Według informacji dyrektor Zgrabczyńskiej władze zoo nie zostały poinformowane o organizacji takowej imprezy. Także zwiedzający zaskoczeni byli odbywającym się w zoo wydarzeniem i biegającym dzieckiem z symbolami nazistowskimi, odgrywającego rolę członka Hitlerjugend. Problem stanowiła także strzelnica pneumatyczna oraz fakt, że wielu spośród uczestników wydarzenia weszło na teren ZOO bez biletu wstępu. O całej sprawie można przeczytać tutaj: http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/zoo-nie-wiedzialo-o-imprezie-w-forcie.html

Zoo Łódź

W łódzkiej palmiarni do 28 lutego odbywa się wystawa zdjęć z wyprawy do Irlandii Włodzimierza Stanisławskiego, wieloletniego pracownika łódzkiego ZOO.

14 lutego łódzkie ZOO zorganizowało walentynkowe atrakcje. W programie znalazł się m.in. spacer z przewodnikiem oraz prelekcja na temat miłości w świecie zwierząt.

Od 15 lutego w województwie łódzkim rozpoczynają się ferie. W związku z tym ZOO organizuje specjalne atrakcje w tym czasie. Dla półkolonii odbywać się będą edukacyjne zajęcia terenowe „Zimowa Akademia Zwierząt”. Dla indywidualnych zwiedzających przygotowano 1,5 godzinne spacery z przewodnikiem w dni powszednie o godz. 13. W okresie ferii dzieci przedszkolne i młodzież szkolna wchodzą do zoo bezpłatnie. Natomiast w weekendy odbywać się będą tematyczne imprezy: 14.02 – Be my valentine –  co to znaczy w świecie zwierząt?; 21.02. – Wielka psota na dzień kota; 27.02 – Dinozaury, smoki i inne jaszczury.

Fot. Zoo Łódź

Zoo Zamość

Zamojskie ZOO organizuje konkurs plastyczny dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Temat konkursu to „Zimowy przyjaciel zwierząt”. Prace plastyczne obrazujące pomoc zwierzętom w czasie zimy składać można do 4 marca.

1 lutego w finale teleturnieju „Jaka to melodia” wziął udział Damian, opiekun żyraf w zamojskim ZOO.

W czasie ferii od 15 do 26 lutego w ZOO w Zamościu we wtorki i czwartki odbywać się będą warsztaty edukacyjne „Zimowa uczta zwierząt” skierowane do uczniów szkół podstawowych. W programie pogadanka z prezentacją multimedialną na temat zimowego żywienia zwierząt w naturze i w ZOO oraz przygotowywanie przez dzieci posiłku dla zwierząt – we wtorki dla małp, w czwartki dla gadów i płazów.

W walentynkowy weekend w zamojskim ZOO zakochane pary miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia z pytonem królewskim. Zdjęcia par brały wezmą udział w facebookowym głosowaniu, w którym wygrać można atrakcyjne nagrody.

Zoo Płock

Od poniedziałku do piątku w czasie ferii odbywały się zajęcia prowadzone przez opiekunów. W ramach niektórych zajęć można było uczestniczyć w drobnych czynnościach przy opiece i pielęgnacji zwierząt oraz zwiedzić zoo „od kuchni”.

Fot. Zoo Płock

Ogród Zoobotaniczny Toruń

W budynku willi oglądać można prace wykonane w ramach konkursu plastycznego „Koty świata”.

W piątek odbyła się akcja obrączkowania ptaków zimujących, która przyciągnęła licznych chętnych do przyjrzenia się ptakom z bliska.

Zoo Warszawa

Z okazji ferii w zoo odbyło się wiele atrakcji.  Można było zobaczyć jak opiekunowie przygotowują posiłki dla małp, karmienie szympansów oraz goryli oraz karmienie arapaim. W ptaszarni pracownicy prezentowali kilka gatunków oswojonych gadów, takich jak: agama brodata, gekon lamparci.

22 stycznia zoo odwiedził komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa w Komisji Europejskiej – Pan Karmenu Vella. Wizyta miała na celu sprawdzenie, jak ogród wywiązał się z realizacji projektów finansowanych przez Unię Europejską. Z funduszy europejskich sfinansowano budowę Ptasiego Azylu, Ośrodka CITES oraz odrestaurowano Wille Państwa Żabińskich.

Zoo ogłosiło konkurs „Dlaczego żyrafa musi żyć w mieście? Czyli o tym, jaka jest rola współczesnych ogrodów zoologicznych” Regulamin dostępny na stronie zoo.

 

Zoo Wrocław

Przełom roku to czas kiedy ogrody podliczają swoich lokatorów. Także we Wrocławiu odbyła się ta swoista „inwentaryzacja”. Zadanie było nie lada, gdyż wraz z otwarciem Afrykarium wzrosła znacząco liczba mieszkańców. W sumie zliczono 10502 osobniki w 1132 gatunkach, z których 2/3 znajduje się na liście tych zagrożonych wyginięciem. Wynik jest to niebagatalny, gdyż pod względem bioróżnorodności wrocławskie zoo plasuje się w pierwszej światowej trójce!

Spośród nowych tegorocznych nabytków niewątpliwie warto wymienić wspominane we wcześniejszych wydaniach „7 Dni Zoo” kolczatki, kuskusy niedźwiedziowe, wiewiórki przylądkowe, żabę czarnouchą, ropuchy pomidorowe, frankoliny, toko nosate, gnu białobrode, węże jajożery, dujkery czerwone, samicę okapi oraz koziorogi dębosze. W gronie nowonarodzonych doliczono się 2919 osobników, w tym przedstawicieli gatunków: kanczyl filipiński, kuna żółtogardła, jeleń Alfreda, zebra Hartmana, ryś, dikdik, legwan fidżyjski, syczek filipiński, świnia rzeczna czy wreszcie mangusta karłowata. Lwia część przychówku to przedstawiciele gromady ryb zamieszkujący liczne zbiorniki wrocławskiego Afrykarium. Wzrost liczebności gatunków na przestrzeni ostatnich lat najlepiej przedstawiają następujące dane:

rok liczba gatunków liczba gatunków razem
ssaki ptaki gady płazy ryby bezkręgowce
2012 127 160 212 46 165 199 909
2013 128 155 216 51 155 184 889
2014 129 200 219 54 319 161 1082
2015 130 209 230 55 347 161 1132

 

rok w tym liczba osobników: liczba osobników
ssaki ptaki gady płazy ryby bezkręgowce
2012 699 634 729 336 1572 niepoliczalne 3970
2013 680 666 709 432 1535 niepoliczalne 4022
2014 718 822 722 323 5223 niepoliczalne 7808
2015 723 877 746 365 7791 niepoliczalne 10502

 

Fot. Zoo Wrocław

33 ha powierzchni zoo to dom nie tylko dla zwierząt objętych licznymi programami hodowlanymi ale także ostoja gatunków rodzimych dla naszej strefy klimatycznej. 30 stycznia w ogrodzie odbyło się zimowe ptakoliczenie. Słoneczna pogoda zachęcała do udziału w wydarzeniu, gdzie prócz liczenia ptaków można było dowiedzieć się od pracowników zoo wielu ciekawych faktów z życia dzikich lokatorów jak również poznać praktyczne wskazówki odnośnie identyfikacji poszczególnych gatunków. Utrzymujące się jednocześnie niskie temperatury spowodowały, że grono ptasich rachmistrzów szybko stopniało do grona wytrawnych zapaleńców uzbrojonych w lornetki i aparaty fotograficzne. W sumie w trakcie ponad 2-godzinnego spaceru zliczono przeszło 1000 osobników z 21 gatunków. Prócz popularnych wróbli domowych (Passer domesticus) (326 os.), kaczek krzyżówek (Anas platyrhynchos) (284 os.), wron siwych (Corvus cornix) (144 os.), gawronów (Corvus frugilegus), śmieszek (Chroicocephalus ridibundus), mazurków (Passer montanus), dzwońców (Chloris chloris), czyży (Spinus spinus), bogatek (Parus major), modraszek (Cyanistes caeruleus) czy kosów (Turdus merula) udało się wypatrzyć także parę kwiczołów (Turdus pilaris), pełzaczy (Certhia sp.), kowalika (Sitta europaea) oraz polującą pustułkę (Falco tinnunculus). Największą furorę wywołał jednak posilający się w sąsiedztwie wybiegu tygrysów dzięcioł duży (Dendrocopos major), który nie zważając na gapiów w najlepsze ciosał szyszki w poszukiwaniu pożywnych nasion. Przy ekspozycji pingwinów wypatrzono także lokatorów na gapę w postaci samca karolinki (Aix sponsa) oraz kazarek rdzawych (Tadorna ferruginea). Nie udało się natomiast wypatrzyć spotykanych o tej porze roku uszatek (Asio otus) czy zimorodków (Alcedo atthis).

Pierwsza połowa lutego to czas ferii dla uczniów województw dolnośląskiego i opolskiego. W tym czasie ogród przygotował ofertę nie lada. W dni robocze istniała możliwość spotkania z opiekunami mieszkańców Afrykarium. Chociaż dwugodzinna przygoda uszczuplała zasobność portfela o 10 zł od osoby to cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem.

Zimowa przerwa zakończyła się 14 lutego. Walentynki to także szczególny dzień w ogrodzie. W tym roku 5 lat skończył Maiko, jeden z dwóch samców okapi. Niemal dwa tygodnie wcześniej (2 lutego) 6 lat ukończył także samiec nosorożca indyjskiego – Manas zaś 17 stycznia Tarun. W międzyczasie zważono dostojnych młodzieńców, uzyskane wyniki to 1562 kg Manasa i 1612 kg Taruna. Chłopaki przybierają po 30 kg miesięcznie. Sto lat jubilatom!

O północy 14 lutego minęła także możliwość wylicytowania niezapomnianego spotkania z Janushem. Jest to pisklę pary tońców Tuckera i Ester, które nie było w stanie samodzielnie wykluć się z jaja i konieczna była interwencja opiekunów. Interwencja ta spowodowała jednocześnie sytuację, gdy rodzice uniemożliwili podrzucenie potomka z powrotem do gniazda (w którym znajduje się pisklak bliźniak) i konieczny był odchów ręczny. I tak od 28 grudnia Janush stał się radością opiekunów. Wszelkie zebrane fundusze przeznaczone zostaną na działanie fundacji SANCCOB zajmującej się ochroną pingwinów przylądkowych w ich środowisku naturalnym. Na oficjalne wyniki aukcji czekamy z niecierpliwością.

W ten weekend szczególną ofertę dla zakochanych przedstawiło także działające w Afrykarium bistro Laguna. Niedzielny wieczór 14 par spędziło na uroczystej kolacji w podwodnym tunelu Kanału Mozambickiego. W menu znalazły się m.in. krem czosnkowy z szyjkami rakowymi oraz pierś z perliczki nasączona cydrem i tymiankiem i pieczona z kasztanami. Cena 200 zł za kolację nie odstraszyła potencjalnych klientów. Z uwagi na duże zainteresowanie ofertę powtórzono także w poniedziałek 15 lutego.

W dalszym ciągu czekamy także na lutowe spotkanie w ramach cyklu „Zoo na ratunek”. Niestety przewidywane spotkanie w drugi piątek lutego nie doszło do skutków. Z niepotwierdzonych źródeł wiemy, że spotkanie to odbędzie się pod koniec miesiąca, 26 lutego, i poświęcone będzie faunie Sahary. Czekamy na oficjalną zapowiedź.

21 czerwca Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa organizuje w ramach Europejskiej Stolicy Kultury „Festiwal Budownictwa”. Od godz. 10.00 możliwe będzie zwiedzanie Afrykarium, w tym także podziemnej części technologicznej, zaś na zakończenie w sali konferencyjnej odbędzie się prezentacja uczestników procesu inwestycyjnego, tj. projektantów oraz firmy, która wykonała wyposażenie technologiczne. Patronat nad festiwalem objął rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. Tadeusz Więckowski.

Zmiany w RDPOZiA

Nowym przewodniczącym Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów został Pan Michał Targowski- dyrektor gdańskiego zoo. Nominacja zbiegła się obchodzonym w tym roku 25-leciem piastowania stanowiska dyrektora przez Pana Targowskiego. Do tej pory na czele RDPOZiA stał Pan Aleksander Niweliński. Stowarzyszenie Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów zostało zarejestrowane 5 grudnia 2000 roku. Obecnie liczba członków Rady Dyrektorów to 24 osoby z 14 ogrodów zoologicznych. Skład Rady tworzą dyrektorzy ZOO, niektórzy ich zastępcy i osoby nominowane przez dyrektorów ogrodów zoologicznych.

Fot. Zoo Gdańsk

 

To by było na tyle w tym wydaniu „7 dni zoo”. I choć nazwa ta trochę wymija się z rzeczywistą cyklicznością kolejnych wydań to staramy się przedstawiać Wam możliwie pełne podsumowanie ostatniego okresu przynajmniej raz w miesiącu. Do zoobaczenia 🙂

Reklamy

10 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 153

  1. Cześć,nie orientujesz się czy Nadaam i Krakus wyjeżdżają do Bydgoszczy na stałe czy na czas budowy nowego wybiegu w Warszawie?

    • W wywiadach radiowych dyrektor Kruszewicz wspominał o planach sprowadzenia do nowego lokum młodszych osobników.

  2. Bardzo mi się nie podoba kierunek, który obrało zoo w Bydoszczy. Taki do bólu sztampowy. Nic ciekawego i oryginalnego tam nie powstaje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s