„7 Dni Zoo” – nr 152

Obraz1.png

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 152!
To styczniowe wydanie przygotowali Wojtek, Wojtusch, Galfarion oraz debiutujący w składzie M…K. Zapraszamy do lektury.

NARODZINY

Zoo Chorzów

Przełom roku obfitował w chorzowskim zoo w narodziny. Na świat przyszły: puchoczuby, gereza abisyńska oraz pancerniki włochate

Fot. Zoo Chorzów

Zoo Poznań

W połowie grudnia z torby kangurzycy wyjrzał młody kangur. Maluch ma ok. 5 miesięcy. Przez ten czas rozwijał się bezpiecznie w torbie matki.

Zoo Warszawa

18 listopada urodziło się 5 wilków grzywiastych, zoo dopiero niedawno poinformowało o tych narodzinach.Są to trzy samce i dwie samiczki. W budynku ptaszarni wykluł się natomiast owocożer wspaniały.

https://i1.wp.com/www.zoo.waw.pl/images/stories/wilk2.jpg

Fot. Zoo Warszawa

Zoo Wrocław

Zoo wyczekuje wyklucia się Heloderm Meksykańskich, a do inkubatora trafiły ostatnio jaja agam hardun.

Zoo Safari Borysew

Na świat przyszła lama. Będzie można ją zobaczyć wiosną, gdy zoo otworzy swoje podwoje dla zwiedzających.

TRANSFERY

Zoo Poznań

Na ekspozycję w Pawilonie Zmiennocieplnych trafiły mantelle złociste (Mantella aurantiaca). Wcześniej żabki te przebywały kilka lat na zapleczu, gdzie po raz pierwszy w Polsce doczekały się przychówku.

Fot. Zoo Poznań

Zoo Zamość

Z Dvur Kralove oraz z Chemnitz przyjechały dwie klacze osła somalijskiego. Natomiast z Łodzi przyjechała Fiona, samica tapira anta.

Zoo Bydgoszcz

Nowym mieszkańcem bydgoskiego zoo jest serwal. Zwierzę zostało przekazane do ogrodu przez osobę prywatną i na razie zajęło dwa pierwsze pomieszczenia w budynku zimowiska. W cieplejsze dni można go oglądać w wolierze.

Zoo Wrocław

Na ekspozycji w Terrarium pojawili się nowi lokatorzy. Są to m. in. anolis okularowy (Anolis oculatus winstoni), waran kolczastoogonowy (Varanus acanturus), gekon błękitny (Lygodactylus williamsi), felsuma madagaskarska (Phelsuma madagascariensis kochi); przybyło nowe stado gekonów płaczących (Lepidodactylus lugubris), powiększyło się grupa agam kołnierzastych (Chlamydosaurus kingii), zaś do trzech samic scyknów nadrzewnych (Corucia zebrata) dołączył samiec.  W korytarzu na piętrze ruszyła również hodowla koziorogów dęboszy (Cerambyx cerdo).

Także Kanał Mozambicki i Wybrzeże Szkieletów w Afrykarium oraz Akwarium we wrocławskim zoo mają nowych mieszkańców. Przybyli oni dwoma transportami z ZOO w Emmen oraz Arnhem w Holandii. Ponad dwieście osobników, ponad tysiąc kilometrów przebyło specjalnie przygotowanym samochodem z kilkunastoma zbiornikami z wodą. Ryby rozmieszczono w poszczególnych zbiornikach ze względu na wymagania dotyczące warunków życia – skład chemiczny i temperaturę wody oraz ze względu na możliwość koegzystencji poszczególnych gatunków. Na miejscu, po przejściu aklimatyzacji, trafiły bezpośrednio do dwóch basenów i czterech akwariów.

Kto był w Afrykarium, ten wie, że „ryby rządzą” – mieszka tu około 7 000 osobników reprezentujących niemal 200 gatunków – od małych wargatków sanitarników po rekiny brodate. Najwięcej osobników trafiło do Morza Czerwonego, w tym Acanthurus triostegus, Chaetodon semilarvatus, Chiloscyllium arabicum, Taeniura lymma, Chromis dimidatus, Paracheilinus octotaenia, Pomacanthus asfur, Pomacentrus sulfureus, Zebrasoma xanthurum, Zebrasoma desjardini, Pygoplites diacanthus, Pomacanthus semicirculatus, Rhinecanthus aculeatus, Chaetodon madagascariensis, Chaetodon kleini, Naso spp., Acanthurus nigricauda i Bodianus spp.. Nowością wśród nich są rekiny arabskie dywanowe (Chiloscyllium arabicum) oraz ponad sześćdziesiąt zebrasom niebiesko-żółtych (Zebrasoma xanthurum), które tworzą wielobarwną ławicę. Dołączył również sześciomiesięczny orleń – płaszczka, która przyjechała z Burgers Zoo w Holandii. W tym celu nad zbiornikiem zamontowano siatkę, by uniemożliwić wyskoczenie nowego lokatora ze zbiornika.

https://i0.wp.com/www.zoo.wroclaw.pl/admin/zdjecia/5937.JPG

Fot. Zoo Wrocław

https://i1.wp.com/www.zoo.wroclaw.pl/admin/zdjecia/5929.JPG

Fot. Zoo Wrocław

Emocje wśród pracowników zoo wywołały samce „rekino-płaszczek”, czyli rochy (Rhinobatos cemiculus) z Akwarium w Boulogne sur Mer we Francji. Panowie nie zawiedli, po wypuszczeniu do zbiornika Kanału Mozambickiego w Afrykarium od razu zainteresowali się mieszkającymi tam samicami.

Nowymi mieszkankami Kanału zostały również dwie mureny olbrzymie (Gymnothorax javanicus), które zostały tu przeniesione z akwarium strefy Wybrzeża Szkieletów, aby zrobić w nim miejsce dla nowoprzybyłych, młodszych osobników.

Poza rybami, mieszkańcy Afrykarium to także bezkręgowce i ssaki. Wśród nich nowymi lokatorami są dwie langusty (Panilurus spp.), czyli raki morskie. Dołączyły do skrzydlic i rekina rogatego w akwarium w strefie Wybrzeża Szkieletów. Jedna z nich zaanektowała od razu skałę, zajmowaną wcześniej przez rekina rogatego, na której pięknie prezentuje długie wąsy oraz aż dziesięć odnóży.

Na nowej ekspozycji w Afrykarium pojawiły się także zamieszkujące dotychczas Terrarium żółwie pustynne, które zasiedliły plażę nad Morzem Czerwonym w holu głównym.

Największą jednak sensacją są nowi mieszkańcy Akwarium – błękitnokrwiste skrzypłocze (Limulus polyphemus) nazywane też mieczogonami. To stawonogi, które w zasadzie w niezmienionej formie żyją na Ziemi od tysięcy lat. Są to bardzo pożyteczne zwierzęta – z ich krwi uzyskuje się bardzo precyzyjne testy bakteryjne wykorzystywane m.in. w przemyśle kosmicznym do kontrolowania jałowości podzespołów w sondach kosmicznych.

Z ogrodu wyjechał młody ryś. Trzyletni kocur Orpan zamieszka w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie k. Mirosławca na Pomorzu. Na miejscu czeka na niego samica – Rózia. Jeśli koty poczują do siebie „to coś” i założą rodzinę, to ich dzieci mają szansę żyć na wolności. Orpan urodził się we wrocławskim zoo. Wiadomo  było jednak, że zamieszka w innej placówce. Wybór padł na miejsce, które zajmuje się przywracaniem rysi do natury. Orpan i Rózia nie poradzą sobie jednak na wolności. Za to ich dzieci mają szansę osiedlić się w zupełnej dziczy. Przed wyjazdem przeprowadzono naszemu rysiowi obowiązkowe badania i założono obrożę telemetryczną. Trzymamy kciuki za naszego kocura.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/t31.0-8/12493439_10153830156499719_1199756876827550243_o.jpg

Fot. Zoo Wrocław

PLANY I INWESTYCJE

 

Zoo Warszawa

Jedną z nowszych, a do tej pory chyba nie wspomnianych inwestycji jest woliera dla góralków skalnych, która powstała koło ich wybiegu wewnętrznego znajdującego się w pawilonie słoniarni.

DSC00349

Fot. Wojtek

Zoo Wrocław

18 grudnia otwarto najnowszą inwestycję – multimedialny pawilon „Klimat, zwierzęta, ludzie”, który udało się zrealizować w ramach projektu „Edukacja ekologiczna w zakresie różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego zoo” wpisującego się w kończącą się właśnie kampanię EAZA „Dwa bieguny – cały świat”. W ramach projektu na powierzchni 300 m2 powstał przy bramie wejściowej całkowicie nowy pawilon naszpikowany zaawansowaną elektroniką, który w ciekawy sposób przybliża zwiedzającym zagadnienia związane ze zmianami klimatu i ich wpływem na ekosystem oraz rolą człowieka, który do tych zmian doprowadził. Pawilon ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych szczególnie u najmłodszych. Idea pawilonu narodziła się wśród pracowników Sekcji Marketingu i Edukacji, sam projekt sfinansowano w dużej mierze ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ekspozycja w okresie zimowym czynna jest w godzinach 10.00-16.00, na miejscu można liczyć także na pomoc edukatora. Oficjalne otwarcie niebawem.

https://i0.wp.com/www.zoo.wroclaw.pl/admin/zdjecia/5923.JPG

Fot. Zoo Wrocław

W dalszym ciągu trwają drobne prace na terenie ogrodu: przy Odrarium powstaje ekspozycja dla żółwi błotnych jak również montaż instalacji edukacyjnych przed wejściem do Akwarium, w Afrykarium ukończono ekspozycję żółwi pustynnych oraz pojawiły się nowe plansze edukacyjne, w budynku Terrarium na ukończeniu są prace przy nowej ekspozycji na półpiętrze dla pytona siatkowego oraz trwają prace nad ekspozycją indonezyjskich smoków.

Na początku roku opublikowano również plany rozwojowe ogrodu. Na liście priorytetów pojawiła się zarówno modernizacja obecnych obiektów (ptaszarnia), przebudowa dotychczasowych obiektów na potrzeby nowych mieszkańców (dawna krokodylarnia dla hipopotamów karłowatych, stare wybiegi niedźwiedzi dla panter, dawny duży dom drapieżników) jak również całkowicie nowe inwestycje (gorylarnia). Nie zasypując gruszek w popiele, na stronie zoo pojawił się już przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej do celów przebudowy i adaptacji byłych wybiegów i zaplecza niedźwiedzi na obiekt do hodowli i ekspozycji panter. Docelowo na dawnym wybiegu niedźwiedzi polarnych (600 m2) ma powstać całoroczna ekspozycja irbisów. Liczne nasadzenia oraz wodospad mają imitować wysokogórskie środowisko w którym żyją te zwierzęta. Będzie to największy wybieg dla panter śnieżnych w Polsce. Sąsiednie wybiegi zamieszkane obecnie przez niedźwiedzicę Przemisię oraz ursony mają zostać zaadaptowane na potrzeby panter mglistych. Projekt ma uwzględniać etapowość inwestycji, w której to zaplanowano prócz wybiegów zewnętrznych także wewnętrzne pomieszczenia ekspozycyjne dla tych ostatnich.

SMUTNE ODEJŚCIA

Zoo Chorzów

Życie zakończyła ostatnia z dwóch panter śnieżnych, mieszkających w chorzowskim zoo. Obie pantery odeszły w minionym roku, dożywszy ok. 16 lat. Nie przeżył także cielak bydła szkockiego urodzony 6.01. br.

Zoo Wrocław

Pod koniec roku odeszła najstarsza szympansica w Polsce – 46-letnia Perła. Samica urodziła się w 1969 r. w Holandii i mieszkała we Wrocławiu od 1974 r. będąc lokatorem ogrodu z najdłuższym stażem. Ostatnie swoje lata przeżyła w Pawilonie Małp Człekokształtnym, przy czym z uwagi na stan zdrowia (cukrzyca) miała ograniczony kontakt ze stadem.

Zoo Opole

Z ośmiu urodzonych w zoo gepardów zostały tylko cztery. Pozostałe padły z powodu ataksji- choroby atakującej rdzeń kręgowy. Jak mówi dyrektor ta sama choroba pojawiła się w sumie w 16 europejskich ogrodach zoologicznych. Jego zdaniem powodem pojawiania się ataksji może być „zbyt niska różnorodność genetyczna” gepardów. – Jest ich mało i są ze sobą blisko spokrewnione.

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

Zoo Bydgoszcz

Tegoroczne ferie w zoo odbędą się pod hasłem „Ptaki zimą”. Przeprowadzone zostaną w formie warsztatów (wykonywanie kul z ziaren dla ptaków) połączonych z prelekcją na temat ptaków zimujących w Polsce. Skierowane są do grup zorganizowanych dzieci w wieku 9-13 lat.

Młodszym uczestnikom grup zorganizowanych w dniu 20 i 27 stycznia zaś osobom indywidualnym w dniu 21 stycznia na godz. 12 zajęcia zoo proponuje zajęcia pn. „Nie porzucaj mnie mój przyjacielu”, podczas których będzie można z bliska poznać między innymi królika i jaszczurkę.

Poza tym w czasie ferii w miarę możliwości pogodowych będzie rozpalone ognisko i przygotowane patyki.

W czasie ferii obowiązuja obniżone bilety wstępu: 5 zł – bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży szkolnej, 6 zł – bilet ulgowy, 10 zł – bilet normalny

Odbył się kolejny odłów ptaków w ramach Akcji Karmnik połączony z prelekcją o ptakach.

https://i0.wp.com/zoo.bydgoszcz.com/images/news/115/IMG_4412.JPG

Fot. Zoo Bydgoszcz

Zoo Chorzów

Chorzowskie zoo wydało płytę z 12 piosenkami dla dzieci. Bohaterami piosenek są oczywiście zwierzęta.

 Zoo Gdańsk

Akcja Karmik idzie pełną parą także w oliwskim zoo. Udało się się zaobrączkować trznadle, które do tej pory korzystały chętnie z dokarmiania, ale sprytnie omijały sieci.
Jak zwykle były też rudziki, dzwońce, mazurki i modraszki.
Nowości wśród złapanych gatunków to grubodzioby, kosy, zięby i samica dzięcioła dużego. Jednak największą sensację wzbudziło złapanie dwóch zimorodków, nie tylko dlatego, że to piękne ptaki i zachwytów nad ich kolorowym upierzeniem nie było końca. Również dlatego, że żywią się one rybami i w karmniku nie ma dla nich nic smacznego do zjedzenia… co ciekawe, oba ptaki miały oblodzone końcówki dziobów. Zima  również im daje się we znaki. Jak widać radzą sobie z przeciwnościami losu całkiem nieźle i mimo mrozów nie opuszczają na razie okolicy ZOO.
Szczegółowe wyniki odłowów ogólnopolskich oraz tych z oliwskiego ZOO można śledzić na stronie http://akcjakarmnik.blogspot.com/

Następny odłów Akcji Karmnik, który odbędzie się 17 stycznia. Na gości ZOO czekają ptaki, kolorowanki przedstawiające kolejne zimujące w Polsce gatunki oraz inne niespodzianki.

Fot. Zoo Gdańsk

Zoo Płock

Dyrektor ogrodu opowiedział, jak zwierzęta radzą sobie zimą: Natomiast dyrektor ogrodu powiedział

Zwierzęta z płockiego zoo uświetniły finał WOŚP.

Dyrektor zoo Krzysztof Kelman, fot. Zoo Płock

Zoo Poznań

Dzięki firmie Spiral, Pawilon Zwierząt Nocnych otrzymał nową kuchnię.

Stare Zoo zaprasza dzieci do uczestnictwa w zajęciach w trakcie rozpoczynających się ferii.

Zakaz wynajmu miejskich gruntów dla cyrków poparła również dyrektor poznańskiego zoo dr Ewa Zgrabczyńska.

Fot. Zoo Poznań

Zoo Kraków

Krakowskie Zoo zaprasza dzieci na spotkania w czasie rozpoczynających się ferii zimowych.

Zoo Łódź

Od 15 stycznia do 15 lutego w Motylarni odbywa się wystawa prac dzieci ze szkoły podstawowej nr 35 w Łodzi. Prezentowane są prace konkursowe „Nasze zwierzaki z łódzkiego zoo”.

13 stycznia w łódzkim zoo odbyło się nagranie fragmentu programu TVP Łódź „Budzi się ludzi”.

23 stycznia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbędzie się pokoleniowy spacer w łódzkim zoo.

Podczas wydarzenia spacerowicze (babcie, dziadkowie i wnuki do 18. roku życia) będą mieli okazję poznać wyjątkowych mieszkańców ogrodu oraz ich historie i ciekawostki z nimi związane.

Po spacerze, w sali dydaktycznej odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, natomiast Dziadkowie będą mogli obejrzeć prezentację pt. „Czy zwierzęta znają swoich dziadków?”. Na koniec seniorzy otrzymają prezenty wykonane własnoręcznie przez wnuki.

Spacery odbędą się w dwóch turach o godzinie 10:00 i 11:30

W ramach aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było wylicytować karnet do zoo, w ramach którego odbędzie się karmienie lemurów katta.

19 grudnia w łódzkim zoo odbyły się warsztaty ornitologiczne poświęcone poznawaniu dzikich ptaków zamieszkujących łódzkie zoo.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Ogród zaprasza na zajęcia podczas trwających w województwie kujawsko-pomorskim ferii.

plakat20-20kopia2028229

 

Zoo Zamość

11 grudnia odbyły się zajęcia dla wolontariuszy Fundacji Epicrates i Stowarzyszenia Studentów Nauk Przyrodniczych.

Zoo Warszawa

Zoo organizuje Dzień babci i dziadka, impreza odbędzie się 23 stycznia w godzinach 11.00-14.00 w restauracji TEMBO na pierwszym piętrze słoniarni.

Babcie i dziadkowie, którzy tego dnia przyjdą z minimum dwójką wnucząt wchodzą do zoo za darmo.

Po raz pierwszy w Warszawskim zoo zorganizowane zostaną półkolonie.

https://i0.wp.com/panda.zoo.waw.pl/assets/media/image001-1.JPG

Zoo Wrocław

Święta Bożego Narodzenia w zoo upłynęły spokojnie. Tradycyjnie mieszkańcy ogrodu zamieszkali w żywej szopce oo. Redemptorystów na pobliskim Wittigowie. Pozostali mieszkańcy otrzymali prezenty, zaś okres poświąteczny to czas na kolejne pyszności – niesprzedane choinki.

Do „miast bez cyrków” dołącza również Wrocław. Na mocy zarządzenia prezydenta od 4.01 nie będzie już dzierżawienia gruntów miejskich na potrzeby pokazów tresury zwierząt.

Oznacza to, że na terenach należących do gminy nie znajdzie się miejsce dla cyrków, w których tresowane są jakiekolwiek zwierzęta – czy to są konie, psy czy tygrysy. Osobno miasto podejdzie do sprawy terenów, które do gminy nie należą, a znajdują się w granicach Wrocławia. W tych kwestiach zostanie przygotowana uchwała nakazująca przestrzeganie rygorów bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia praktycznie eliminująca możliwości pojawienia się cyrków ze zwierzętami we Wrocławiu.

Decyzja podjęta przez prezydenta jest wynikiem między innymi apelu społecznego, który podpisały tysiące mieszkańców miasta. Ostatnią osobą, która podpisała się pod apelem do prezydenta Wrocławia o zamknięcie miasta dla widowisk opartych na tresurze zwierząt, był sam prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Do końca lutego przedłużono ofertę zwiedzania Afrykarium w weekendowe wieczory (piątek, sobota, niedziela) od godz. 16.00. Koszt biletu to 20 zł, w soboty i niedziele dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z oferty Laguna Bistro.

W dalszym ciągu trwają aukcje Wielkiej Orkiesty Świątecznej Pomocy, na które zoo przygotowało parę upominków: wydanie jubileuszowe o 150-leciu ogrodu, vouchery na roczne karty wstępu oraz możliwość zwiedzania zaplecza u pingwinów. Szczegóły na aukcje.wosp.org.pl. Potrwają one do 14 lutego.

15 stycznia w sali konferencyjnej Afrykarium odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Zoo na ratunek”. Tym razem prezes ZOO p. Radosław Ratajszczak opowiadał o zagrożeniach fauny Indochin, przede wszystkim Laosu i Wietnamu, o projektach badawczych i planach ratowania jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem dużych ssaków jakim jest saola (Pseudoryx nghetinhensis) oraz o żywej skamieniałości – laotańskim szczurze skalnym (Laonastes aenigmamus).

Kolejne spotkanie odbędzie się w tradycyjnie w drugi piątek miesiąca, 12.02. Prezes przybliży sytuację naczelnych Azji Południowo-Wschodniej.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/12540572_10153843601219719_6220718765669104251_n.jpg?oh=72e41da12664a9139e6288a6fefc6588&oe=573A1FCF

 

To wszystko w tym wydaniu. Dziękujemy za uwagę! Wszystkim uczniom i pracownikom edukacji życzymy udanych ferii zimowych, a studentom pomyślności na egzaminach (szczególnie, że wszystkie trzy grupy mają swoich przedstawicieli w naszej redakcji 🙂 ) Natomiast wszystkim bez wyjątku polecamy zimową wizytę w ogrodzie zoologicznym. Jest to okres, w którym unikniemy tłumów, a możemy podziwiać zwierzęta w pięknej zimowej scenerii.

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 152

  1. Skrzypłocze to nie skorupiaki tylko staroraki: bliżej im do pająków i skorpionów niż do krabów czy langust. 😉

  2. Wśród nowych wrocławskich gadów warto też wymienić warana Mertensa.
    A tak w ogóle to trzymm kciuki za kolejne numery „7 dni zoo”, bo wiem, że wbrew pozorom trzeba wykonać kawał pracy przy każdym wydaniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s