„7 Dni Zoo” – nr 151

Obraz1

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 151.!
To świąteczne wydanie przygotowali w niezmienionym składzie Wojtek, Wojtusch i Galfarion. Zapraszamy do lektury.

NARODZINY

 

Zoo Bydgoszcz

Na świat przyszła walabia Benetta oraz lemur katta.

Fot. Zoo Bydgoszcz

Zoo Chorzów

Pelikany małe doczekały się przychówku. Na początku grudnia urodził się również samiec adaksa – jest to już kolejny przychówek tego gatunku w Chorzowie.

Zoo Opole

16 listopada urodził się tapir anta.

Zoo Warszawa

Urodził się osioł somalijski. Na świat przyszła również żyrafa, jednak do tej pory jej narodziny trzymane były w tajemnicy. Młody samczyk jest dość słaby i wymaga dokarmiania przez pracowników oraz ogrzewania derką.

Fot. Zoo Warszawa

Fot. Zoo Warszawa

Zoo Gdańsk

Wreszcie poinformowano oficjalnie o kolejnym przychówku w lwim stadzie. Ojcem jest Arco, a matką  lwica z gdańskiego stada Tchibinda. Małe lwy nabrały już rozmiarów  i czują się znakomicie. W miocie są dwie samiczki Bastet i Freja oraz samczyk Aion. Na razie matka z lwiątkami jest oddzielona od stada, potrzebuje spokoju i poczucia bezpieczeństwa. W nowym roku stado zostanie połączone i na wybiegu będzie można podziwiać lwa, obie samice i ich młode.

Fot. Zoo Gdańsk

TRANSFERY

Zoo Poznań

W starym ZOO zamieszkały mikroświnki. 2 grudnia do Nowego Zoo przybył samczyk wydry europejskiej. Przyjechały również dwa samce pandy małej. Na razie mieszkają na zapleczu. Przesyłać można propozycje imion dla nich.

Zoo Płock

Na nowych wybiegach  zamieszkał półtoraroczny samiec tygrysa syberyjskiego, który przyjechał z zoo Amersfoort w Holandii oraz półtoraroczna samica pantery śnieżnej, która przyjechała z zoo w Zurichu w Szwajcarii.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Ze Szwajcarii przyjechały cztery wyrośnięte pająki ptaszniki z gatunku ptasznik ognisty (Brachypelma auratum) oraz samica turako angolskiego, która po obowiązkowej kwarantannie dołączy do samca.

Fot. OZB Toruń

PLANY I INWESTYCJE

Zoo Wrocław

Rozpoczęła się budowa kompleksu dla waranów z Komodo, składającego się z dwóch 60-metrowych wybiegów. W tym celu zostaną przebudowane stare powierzchnie magazynowe, przylegające do pawilonu Terrarium. Tutaj też powstanie nowe wejście do Terrarium, z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

Wrocławskie zoo przymierza się do remontu słoniarni, ptaszarni i pomieszczeń dla krokodyli. W przyszłym roku ma być wykonana dokumentacja projektowo-techniczna. Jako pierwszy dawny blask odzyska zabytkowy budynek ptaszarni.

Zoo Płock

3 grudnia odbyło się otwarcie wybiegów panter śnieżnych i tygrysów syberyjskich.

Fot. Zoo Płock

Zoo Warszawa

4 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie budynku akwarium. Po remoncie nabrało ono zupełnie nowego charakteru.

Fot. Zoo Warszawa

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

Zoo Gdańsk

Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym roku, w gdańskim zoo pielęgniarze przygotowali dla swoich podopiecznych prezenty. W paczkach jak zwykle schowano to co sprawia największą radość zwierzakom. Były to orzechy, kąski mięska, owoce, ozdobnie pokrojone warzywa oraz piłka dla lwich maluchów.

Fot. Zoo Gdańsk

Zoo Bydgoszcz

Na okres długiego świątecznego weekendu (25-27.12) ceny zostały obniżone do 2 zł dla wszystkich.

Ogród jest otwarty codziennie oprócz 24.12 i 31.12 od godz. 10.00 -16.00.

Fot. Zoo Bydgoszcz

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Ogród Zoobotaniczny w Wigilię i Święta otwarty jest w godzinach 10.00-16.00. W Pierwszy oraz Drugi Dzień Świąt w godzinach 11.00-14.00 alejkami Ogrodu będzie przechadzał się Święty Mikołaj, który będzie rozdawał słodkie podarunki.

Zoo Płock

Płockie zoo dołączyło do innowacyjnej aplikacji mobilnej: PointFinder. Aplikacja ułatwia planowanie zwiedzania oraz pozwala dotrzeć do każdego zakątka zoo.

W niedzielę 6 grudnia odbyła się mikołajkowa impreza rodzinna „Z krainy zorzy polarnej do płockiego ZOO”,  podczas której odbył się spacer po zimowej trasie zwiedzania z dyrektorem Krzysztofem Kelmanem, który opowiadał o zwierzętach z krain zimna i śniegu.

Zoo Warszawa

2 grudnia warszawskie niedźwiedzie polarne obchodziły piąte urodziny. W sobotę 5 grudnia obchodzono uroczyste 25. urodziny Fundacji PANDA. 13 grudnia odbył się koncert Berlin Piano Trio w Willi Żabińskich.

Zoo Wrocław

Ukazał się wywiad z prezesem Wrocławskiego zoo: http://www.gminapolska.com/ocalic-dziwaka-saole

Zoo Chorzów

Od 21 grudnia do 6 stycznia w chorzowskim zoo funkcjonować będzie żywa stajenka bożonarodzeniowa. W tym okresie cena biletu wstępu do zoo to 4 zł. Smakowity prezent dostały mieszkające w zoo tygrysice syberyjskie.

Fot. Zoo Chorzów

Zoo Poznań

13 grudnia odbył się wykład na temat małych ssaków.

Zgodnie z przewidywaniami stanowisko dyrektora zoo w Poznaniu objęła Ewa Zgrabczyńska.

Zoo Łódź

6 grudnia w zoo odbyły się Mikołajki. Z tej okazji przygotowywano eko-ozdoby, jako niespodzianki dla zwierzaków.

Zoo Zamość

Zamojskie zoo otrzymało Kryształową Cegłę, nagrodę przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

Zoo w Zamościu zorganizowało konkurs muzyczny dla dzieci pt. „Rozśpiewane zoo”, w którym uczestnicy śpiewali piosenki o zwierzętach.

Obraz2

Wszystkim Czytelnikom oraz sympatykom i pracownikom polskich ogrodów zoologicznych życzymy spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. A nadchodzący rok niech będzie pasmem sukcesów i samych miłych chwil. Widzimy się już w następnym numerze „7 dni zoo” 🙂 

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 151

    • Nie wiem nawet czy budowa już ruszyła. Jeszcze miesiąc temu w miejscu planowanej inwestycji nic się nie działo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s