„7 Dni Zoo” – nr 150

 

m4

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 150! To jubileuszowe wydanie przygotowali w niezmienionym składzie Wojtek, Wojtusch i Galfarion. Zachęcamy do lektury.

NARODZINY

Zoo Chorzów

Na przełomie października i listopada urodził się samczyk koba defassa o imieniu Emil. Przychówek pojawił się także u adaksów.

Zoo Wrocław

Urodził się dik-dik. W stadzie Kobów Defassa pojawiła się młoda samiczka. W pawilonie małpiarni urodziły się dwa wyjce, mangaba rudoczelna i sajmiri.

Fot. Zoo Wrocław

Zoo Płock

Na świat przyszły bliźniaki pigmejek.

Zoo Warszawa

W piątek 13 listopada urodził się gibbon czubaty – jest to 9 przychówek warszawskiej pary hodowlanej Gucia i Boni.

Fot. Zoo Warszawa

 

TRANSFERY

Zoo Chorzów

Pod koniec września zwiększyła się obsada Hali Wolnych Lotów. Nowymi lokatorami jest 6 słowików chińskich.

Na ekspozycję trafiła para olśniaków himalajskich. Zamieszkały ono nowowybudowaną wolierę sfinansowaną dzięki darowiznom zwrotu 1% podatku na chorzowskie zoo.

Z krakowskiego zoo przyjechał otocjon. Obecnie trwa przygotowywanie wybiegu dla niego.

W akwarium zamieszkał nowy gatunek ryb – półdziobek karłowaty.

Zoo Gdańsk

Puste pomieszczenie w lwiarni zajęły myszy berberyjskie. Siedem osobników przyleciało samolotem z Frankfurtu.

Fot. Zoo Gdańska

Zoo Kraków

12 listopada przyjechały z Brna cztery młode renifery.

Zoo Łódź

Ryś Gabryś został wytypowany do wyjazdu do zachodniopomorskiego ośrodka badawczego w Jabłonowie, gdzie dołączy do samicy, tworząc parę do reintrodukcji gatunku na tamtejszych terenach.

 

Zoo Opole

Z Berlina przyjechała samiczka pudu.

Fot. Naszemiasto.pl Opole

Zoo Płock

17 listopada do ateńskiego zoo wyjechały słonie Letso i Mio. ZOO przygotowuje się na przyjęcie dwóch kolejnych słoni do odchowu.

Mapaj, samiec pandy małej urodzony w Płocku w 2014 roku został przekazany do moskiewskiego zoo, gdzie z samicą Zane stworzy parę hodowlaną.

W Płocku zamieszkała para reniferów fińskich, oba osobniki czekają na imiona.

Zoo Wrocław

Z Czech przybył samiec kuskusa niedźwiedziego, również do Czech wyjechały trzy samice lemura katta.

Z zoo w Pradze przyjechały dwie samice wiewiórki przylądkowej.

Fot. Zoo Wrocław

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Po krótkiej chwili nieobecności do ogrodu powrócił samiec tukana tęczodziobego. Od pewnego czasu ptak przebywał w depozycie w płockim zoo.

Fot. Ogród Zoobotaniczny Toruń

PLANY I INWESTYCJE

Zoo Poznań

Trwa budowa wybiegu dla pand. Insektarium również przechodzi remont – jest ocieplane i wymieniane są szyby.

Zoo Gdańsk

Zaproponowano dość zjawiskową wizję rozbudowy zoo i reorganizacji ruchu w Oliwie. Więcej można przeczytać tutaj.

Zoo Poznań

Miasto Poznań podpisało aneks do umowy z Fundacją Vier Pfoten na realizację drugiego etapu azylu dla niedźwiedzi brunatnych na terenie Nowego ZOO. W przyszłym roku do stolicy Wielkopolski trafią cztery samice z Braniewa. Na ten cel miasto otrzymało dofinansowanie w kwocie 150 tys. euro. Rozbudowa niedźwiedziarni rozpocznie się na początku przyszłego roku. W ramach inwestycji powstanie nowy wybieg z basenem oraz chatka edukacyjna. Obecnie na terenie azylu przebywają dwa niedźwiedzie, gdyż z uwagi na zły stan zdrowia jednego z nich, Wanię, poddano eutanazji.

Fot. Urząd Miasta Poznania

 

Zoo Łódź

Zoo ogłosiło przetarg na opracowanie projektu Orientarium. Projekt ma obejmować następujące gatunki: słonie indyjskie, orangutany, makaki czubate, anoa lub babirussy, gibony, gawiale, tapiry malajskie, langury i pantery mgliste

Planowany jest remont Pawilonu Małych Ssaków. Zoo chce do niego sprowadzić ariranie- wydry olbrzymie.

Planowane jest również zasypanie fosy przy wybiegach hien i tygrysów i zastąpienie ich szybami.

 

 

Zoo Zamość

Trwają prace budowlane budynku administracyjno-socjalnego z pomieszczeniami dla kotów w zamojskim Schronisku. W trakcie realizacji jest także budowa ogromnej woliery z zimowiskiem dla żurawi koroniastych oraz stajenki dla pary danieli ofiarowanej zamojskiemu zoo przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 Zoo Wrocław

Na ukończeniu jest Pawilon „Klimat. Zwierzęta. Ludzie.” który zostanie otwarty w grudniu. Przy Odrarium powstaje ekspozycja dla żółwi błotnych.

 

SMUTNE ODEJŚCIA

Zoo Poznań

W pierwszej połowie listopada uśpiona została oślica Antonina, kilka dni później padł miesięczny osiołek Tabu.

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

Zoo Poznań

Media donoszą, że największe szanse na objęcia stanowiska dyrektora ogrodu zoologicznego ma Ewa Zgrabczyńska. Na temat kandydatki daje się niestety usłyszeć wiele negatywnych komentarzy. Więcej tutaj: http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/ewa-zgrabczynska-prawie-pewna.html

Zoo Bydgoszcz

W sobotę 5 grudnia zoo zaprasza na imprezę dla całych rodzin. W godz. 13-15 czeka na nie mnóstwo atrakcji i konkursów. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę za wejście do bydgoskiego zoo dorośli zapłacą 8 zł, a dzieci wejdą za darmo!

Zoo Płock

13 listopada w płockim zoo zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne dla młodzieży prowadzone przez lek. wet. Tomasza Szydłowskiego. Tematem zajęć były „Zwierzęta w służbie Ojczyzny”.

W listopadzie ukazał się album „Rarytasy płockiego ZOO, w którym prezentowane są 22 rzadkich gatunków, które zobaczyć możemy w Płocku. Album jest zdecydowanie godny polecenia.

Zoo Warszawa

Warszawskie zoo zaprasza do udziały w konkursie fotograficznym.

W środę 27 października odbył się kolejny „wykład na wybiegu”, jak ostatnio u niedźwiedzi brunatnych przy trasie W-Z. Głównym tematem wykładu było „Jak zwierzęta widzą miasto i jak się im żyje obok nas”

7 listopada odbył się dzień dyni. W programie znajdowały się warsztaty rzeźbienia dyni,zabawy z Ricky Lionem w rytm afrykańskich bębnów, konkurs na najbardziej oryginalne dzieło oraz karmienie słoni dyniowymi rzeźbami.

Zoo Wrocław

Od listopada obowiązuje zimowa wersja pokazów karmienia zwierząt. Nowością jest pokaz kąpieli oraz ważenia kolczatek w każdy wtorek i czwartek i piątek w pawilonie małpiarni o godzinie 13:00.

Pojawiła się nowa oferta Afrykarium „ZOObacz i ZOOstań na kolacje”. Oferta zawiera w sobie zwiedzanie Afrykarium z kolacją za 50 zł lub samo zwiedzanie za 20 zł.

Żyrafy otrzymały nowy komplet szczotek oraz specjalną piłkę która ma pomóc im w ćwiczeniu ich 50 centymetrowych języków.

20 listopada odbyło się spotkanie relacjonujące akcje ratowania żółwi na Palawanie.

11 grudnia odbędzie się spotkanie poświęcone ochronie pingwinów przylądkowych.

Fot. strona Zoo Wrocław, Pani Karolina z terrarium wrocławskiego zoo, która wzięła udział w akcji ratowania żółwi na Palawanie

 

Zoo Gdańsk

Przeprowadzono specjalistyczne szkolenie dla strażaków w zakresie obchodzenia się ze zwierzętami potencjalnie niebezpiecznymi.

Fot. Zoo Gdańsk

 

Zoo Safari Borysew

Ogród na zimę zamknie swoje podwoje. Ponownie odwiedzić go będzie można wiosną.

Reklamy

2 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 150

  1. Oferta kolacji w Afrykarium to temat ciut bardziej skomplikowany – 30 zł to koszt całego zestawu, który w rzeczywistości można sobie dowolnie komponować z dostępnych dań (i każde ma swoją oddzielną, cząstkową cenę).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s