Tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga – Zoo Ostrava

Zapraszamy na kolejną w tym roku relację z Czech – dziś wybieramy się wraz z Kubą do Ostravy, a w najbliższych dniach zajrzymy jeszcze do Ołomuńca i (dwukrotnie!) Zilnu.
Zapowiada się tym ciekawiej, że – choć sami zastanawiamy się, jak to możliwe – żaden z tych ogrodów na Mrówkojadzie jeszcze nie gościł…

zoo-ostrava

(Autorem relacji i zdjęć jest Kuba, Mrówkojad dokonał jedynie redakcji tekstu i doboru zdjęć)

Zoo w Ostrawie zostało otwarte w 1951 roku, jednak już dwa lata wcześniej zostały sprowadzone do niego pierwsze zwierzęta: sarny, kozy, bażanty i pawie. Ogród zoologiczny powstał w miejscu 6-hektarowego górniczego parku, w którym znajdowały się korty tenisowe, boiska piłkarskie, parkiety taneczne i hala koncertowa. Na początku swojego istnienia zoo borykało się z wieloma problemami – brakowało paszy dla zwierząt i materiałów budowlanych. Niejednokrotnie do zapewnienia dobrych warunków bytowania zwierząt pomagało zoo w Bratysławie. W 1956 postanowiono przenieść placówkę. Nowy ogród mieścić się miał w parku Stromovky w Ostrawie Śląskiej. W tym czasie zoo otrzymało z praskiej placówki pierwszego słonia indyjskiego Pepika.

Zaraz za wejściem możemy zobaczyć staw na którym mieszkają flamingi karmazynowe, skrzydłoszpony obrożne i drzewice wdówki.
Idąc dalej dochodzimy do grupy wolier i wybiegów poświęconym zwierzętom Azji, głównie Chin i Tybetu. Możemy tam zobaczyć wybieg pand małych oraz wybieg żurawi białoszyich i czuprynek. Wybieg jest przechodni, jednak w czasie kiedy byłem w zoo, ptaki akurat miały lęgi i nie można było tam wchodzić. Za wybiegiem żurawi znajduje się woliera puchaczy, wybieg gęsi łabędzionosych i bociana czarnego. Idąc dalej, wchodzimy na skalną ekspozycje.
Między skałami i roślinami mieści się pięć wolier. Pierwsza i ostatnia są przechodnie. W pierwszej mieszkają: olśniaki himalajskie i wrończyki, w drugiej: kitty czerwonodziobe i uszaki białe, w trzeciej: tragopany Temmicka i bambusówki chińskie, czwartą zajmują: sójkowce krasnosterne, miedzianki szmaragdowe, wieloszpony szare, drozdy czarnopierśne i synogarlice perłoszyje. Ostatnia woliera to królestwo pstropiórów białoczelnych, srok błękitnych, ostrygojadów, szpaków chińskich i podgorzałek zielonogłowych.

Kierujemy się w kierunku dziecięcego zoo (farmy), mijamy wybieg jeleni milu. Dochodzimy do farmy, gdzie zobaczymy m.in. owce karpackie, świnki wisajskie, bydło czerwone oraz wiele innych hodowlanych gatunków. Idąc zgodnie z kierunkiem zwiedzania mijamy wybieg pampy ameryki południowej, który zamieszkują alpaki i nandu szare.
Jest to także ulubione miejsce do przesiadywania dla pawi indyjskich, chociaż mogą swobodnie latać po cały zoo.

Po przeciwnej stronie mieści się pawilon z lat 60., który stopniowo jest przebudowywany na pawilon zwierząt indyjskich. Na razie możemy w nim zobaczyć lwy azjatyckie, lamparty cejlońskie, binturongi, jalerangi i jeżozwierze indyjskie. Obok pawilonu znajduje się stara klatka w której mieszkają tygrysy syberyjskie.

Wychodząc z pawilonu azjatyckiego wchodzimy do pawilony małp. Po środku tego budynku znajduje się woliera dla ptaków Madagaskaru: cyraneczek madagaskarskich, szczudłaków, kuropatw madagaskarskich, synogarlic madagaskarskich i wikłaczy czerwonych. Dookoła pawilonu znajdują się woliery dla gerez abisyńskich, mandryli, kapucynek oliwkowych i makaków wanderu. Niegdyś pawilon służył stadu szympansów.

Obok znajduje się pawilon małej Amazonii, gdzie przebywają tamaryny białoczelne oraz kilka gatunków ryb i bezkręgowców. Wokół pawilonu znajdują się woliery dla różnych gatunków ptaków, głównie papug. Mieszkają tam kukabury chichotliwe, konury słoneczne, barwnice, ary hiacyntowe i różowookie. Do pawilonu przylega nowy pawilon „Papua”, który prezentuje faunę Nowej Gwinei. Na piętrze znajdują się sale dydaktyczne. W budynku możemy zobaczyć głównie gady i ryby. Oprócz arowan perłowych, żółwi miękkoskórych, strzelczyka indyjskiego, agamy żaglowej i warana błękitnego możemy zwiedzić przejściową wolierę, w której swobodnie latają czajki płatkolice, kulony australijskie, muszkatele dwubarwne, bażanciaki, korońce błękitne, słodniki i dwa ciekawskie gatunki papug lorysy górskie i damy niebieskobrzuche.

Idąc dalej, po lewej mijamy wyspy lemurów. W zoo znajduje się kilka takich wysp na których wesoło bawią się lemury wari, czerwonobrzuche, katta i koroniaste. Zoo buduje także kolejne wyspy tym razem przejściowe, podobne do tej w Opolu.

Wchodzimy do pawilonu „Tanganika”, który jest domem herbowych zwierząt zoo a mianowicie hipopotamów nilowych.
Pawilon w ostatnim czasie przeszedł gruntowny remont. Możemy tam zobaczyć również krokodyle wąskopyskie oraz akwarium z rybami zamieszkującymi jeziora Tanganika i Malawi.
Dalsza część pawilonu jest nadal w remoncie. Będzie tam pomieszczenie dla świń rzecznych oraz pawilon afrykańskich zwierząt nocnych. Za budynkiem znajduje się wybieg dla fauny australijskiej: emu, kapodzibów i kangurów rudych.

Idąc dalej zgodnie ze ścieżką zwiedzania naszym oczom ukazuje się otwarta w 2004 roku słoniarnia.
W budynku mieszka grupa słoni indyjskich. Grupa regularnie się rozmnaża i jest chluba ostrawskiego zoo.

W pawilonie znajduje się również woliera dla ptaków Azji południowo-wschodniej: gołąbków zielonoskrzydłych, szczeciaków granatowych, szpaków bramińskich, drozdów ognistogłowych, zwisogłówek malajskich, bilbili zbroczonych, bezszponów oraz przedstawiciela gadów: agamy błotnej.

Kolejnym przystankiem na trasie jest pawilon „Ewolucja” przedstawiający historię ewolucji człowieka. Budek jest jeszcze w budowie, wnętrze jest już skończone jednak wybiegi zewnętrzne jeszcze nie.
Pawilon zamieszkuje grupa szympansów oraz koczkodanów Diana.
Wolne miejsca zajmuje bujna przestrzeń, akwaria z afrykańskimi rybami oraz woliera dla: żako liberyjskich, wąsali żółtookich, kaczuszek afrykańskich, złotokłosów rudobrzuchych i kaczek jarzębatych. Wychodząc z budynku naszym oczom ukazuje się jeden ze starszych pawilonów, do którego przylega wybieg sawanny. W budynku jak i na wybiegu prezentowane są; żyrafy Rotschilda, strusie afrykańskie, zebry Grevy`ego, marabuty, dzioborożce kafryjskie, żurawie koroniaste, ibisy czczone, oryksy południowe, blesboki i największe afrykańskie antylopy elandy.

Wychodząc z pawilonu widzimy duży pochylony ku górze wybieg wielbłądów dwugarbnych, jednak ze względu na wielkość ich posiadłości zwierzęta było ciężko wypatrzeć.
Dochodzimy do kompleksu o nazwie „Czitwana”. Na wspólnym wybiegu prezentowane są tam niedźwiedzie himalajskie i hulmany. Obok znajduje się wybieg z basenem dla wyderek orientalnych. W budynku znajduje się także akwarium dla ryb Tybetu.

Powoli zbliżamy się do wyjścia, mijamy woliery sów północnych: śnieżnych i puszczyków uralskich. Dochodzimy do woliery sępów płowych. Sępy dzielą przestrzeń razem z ibisami grzywiastymi. Następnie mijamy zespół klatek dla ptaków drapieżnych. Zoo hoduje tam ścierwniki, kruki białogardłe, orłosępy brodate oraz kondory wielkie i królewski. Skręcając z głównej alejki widzimy klatki dla małych kotowatych: manuli, żbików, serwali, kotów argentyńskich i taraji.

Wracamy na główną alejkę mijamy wybieg jeleni aksis i garn. To już ostatnia ekspozycja na trasie zwiedzania. Zoo zrobiło na minie bardzo miłe wrażenie, zaskoczyło mnie nowoczesnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Chętnie odwiedzę tę placówkę w najbliższej przyszłości. Jest to jeden z lepszych ogrodów zoologicznych który widziałem.

Więcej zdjęć z Ostrawy znajdziecie tutaj.

Reklamy

6 comments on “Tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga – Zoo Ostrava

    • No nie – znowu? Coś musi być nie tak zatem ze zdjęciami wrzucanymi z dysku Google, bo na niektórych komputerach/przeglądarkach są, na innych nie.

    • Ok – nie ma zatem wątpliwości, że wrzucanie zdjęć przez Google Dysk jest bez sensu i więcej tego robić nie będziemy. W wolnej chwili podmienimy zdjęcia, a w kolejnych tekstach nie powinno być już takich problemów.
      Dziękujemy za uwagi :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s