„7 Dni Zoo” – nr 149

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 149!

NARODZINY

ZOO Chorzów

W październiku urodziło się miko czarne, jest to już kolejny przychówek tego gatunku w Chorzowie.

ZOO Gdańsk

Wreszcie oficjalnie poinformowano o trójce młodych lwów angolańskich. Do tego czasu ich obecność była objęta ścisłą tajemnicą. Władze zoo wolały dmuchać na zimne po ostatnim lwiątku, którego nie udało się odchować. Dzięki temu zwierzęta mogły spokojnie się rozwijać. Imiona jakie nadano lewkom to Tola, Bolek i Lolek. Rodzicami młodych są Arco z Portugalii i Bergi z Francji.

Fot. Zoo Gdańsk

ZOO Łódź

 Na świat przyszły 2 tamaryny cesarskie. W akwarium natomiast można podziwiać młode tyflonektysy.

ZOO Opole

W połowie października na świat przyszła żyrafa. Na jej imię, które miało zaczynać się na literę H, wybrano Hela.

ZOO Poznań

14 października w Starym Zoo urodził się samiec osła domowego. Obecnie trwa konkurs na imię dla malucha. W Pawilonie Zwierząt Nocnych urodziła się akrobatka karliczka. Odkarmiana jest ręcznie przez opiekunów.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Na świat przyszła młoda surykatka. Na razie przebywa ze swoją matką o imieniu Ratatuj i jest oddzielona od reszty grupy.

Fot. Zoo Toruń

ZOO Wrocław

Wykluło się 26 drzewic dwubarwnych. Rekiny brodate złożyły 8 jaj. Na świat przyszły także osiołek, kucyk oraz zebra Hartmanna.

Fot. Zoo Wrocław

 

TRANSFERY

ZOO Chorzów

Pod koniec września zwiększyła się obsada Hali Wolnych Lotów. Nowymi lokatorami jest 6 słowików chińskich.

ZOO Kraków

W krakowskim zoo zamieszkała alpaka oraz samica wilka grzywiastego, ośmiomiesięczna samica Oliwka, która przyjechała z gdańskiego zoo.

Fot. Zoo Kraków

ZOO Łódź

Transport złożony z 3 kameleonów lamparcich, kapibary, kinkażu i kazuara hełmiastego pojechał do do ryskiego zoo. Na wyspę Man trafił natomiast samiec gwanako.Grupa 6 tamaryn białoczubych wyjechała do Salzburga.

Sporo zwierząt również przybyło.  Z Pragi przyjechała hirara. W pawilonie afrykańskim  zamieszkały patyczaki peruwiańskie. W ptaszarni u kukabury i korońców zamieszkała kakadu żółtoczuba. Z Koszyc przybył samiec garny, z Doue la Fontaine paw kongijski,  samiec gwanako z Jihlavy, a z Muenster pończosznik z San Francisco.

ZOO Płock

Płockie zoo ma nowych mieszkańców. Są nimi: lori mały, konury złote, ryby z gatunków Hemichromis frempongi i Hemichromis sp. Gabon, kaczki piżmówki amerykańskie, samiec sowy włochatki oraz dwie samice tragopana plamistego. Ponadto z łódzkiego zoo przybyły dwie parki kameleonów lamparcich.

Fot. Zoo Płock

 

ZOO Opole

Do opolskiego zoo z Hamburga przyjechała samica małpy saki białolicej. Ma być partnerką dla mieszkającego już w ogrodzie samca. Można ja oglądać na wybiegu razem z pazurkowcami obok budynku, w którym mieszkają goryle.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Nowi mieszkańcy przybyli z ZOO Arnhem w Holandii. Pierwszy z nich to turako angolski- piękny ptak z Afryki. Do samicy puszczyka mszarnego dołączył natomiast samiec. Para mieszka w niedawno zbudowanej wolierze w sąsiedztwie sowy śnieżnej.

Fot. Zoo Toruń

ZOO Wrocław

Z czeskiego zoo Ohrada przyjechało sześć cyraneczek. W jednym ze zbiorników pod statkiem pojawiły się skrzydlice i najeżki. W zbiorniku Morza Czerwonego posadzono pierwsze żywe ukwiały. Z zoo w Dvur Kralove przybył trzy wiewiórki przylądkowe, które dzielą ekspozycje z mrównikami i mangustami. Na zapleczu terrarium zamieszkał liścionos madagaskarski oraz kameleon Jacksona.

ZOO Zamość

Pod koniec września do zamojskiego zoo trafiła samica tapira anta o imieniu Anta oraz samiec gazeli dorkas.

Fot. Zoo Zamość

PLANY I INWESTYCJE

ZOO Chorzów

Rozpoczął się remont słoniarni. Zoo przygotowuje się na przyjęcie słoni. Według różnych informacji do Chorzowa mają wrócić dwie afrykańskie słonice – Kinga i Kizi, które obecnie przebywają w Poznaniu.

 ZOO Gdańsk

Odnowione mają zostać trzy stawy na Potoku Rynarzewskim, który płynie przez ogród zoologiczny. Prace trwają już w zbiorniku, który leży pomiędzy wybiegiem hipopotamów karłowatych a wybiegiem bydła stepowego, a także w stawie, z którego korzystają jelenie. Wkrótce roboty rozpoczną się również w zbiorniku bawołów indyjskich.

fot. J. Gilewicz / Trojmiasto.pl

ZOO Łódź

Inwestycja remontu nawierzchni alejek łódzkiego zoo zdobyła największą ilość głosów w ustalaniu budżetu obywatelskiego.

 ZOO Płock

Pod koniec września zakończyła się budowa wybiegów dla panter śnieżnych i tygrysów syberyjskich. Obecnie trwa urządzanie i dekorowanie wybiegów.

ZOO Warszawa

Zakończyła się modernizacja wybiegów wewnętrznych u szympansów, wymieniono siatkę zabezpieczającą wybiegi od góry na mocniejsze, poprawiające bezpieczeństwo kraty.

Fot. Zoo Warszawa

ZOO Wrocław

Na stronie zoo pojawił się przetarg na pomieszczenia dla waranów.

 

SMUTNE ODEJŚCIA

ZOO Zamość

27 października zmarła Bronisława Lewińska z domu Miller, córka Stefana Millera, założyciela zamojskiego zoo.

ZOO Chorzów

Na początku października padła nagle samica geparda Yathi. Kilkanaście dni wcześniej żywot zakończyła jedna z panter śnieżnych.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Żywot zakończył jeden z symboli ogrodu- jeżozwierz Tuptuś, który dożył 27 lat, co u gryzoni jest naprawdę sędziwym wiekiem.

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

ZOO Chorzów

Wybrano imię dla żyrafy urodzonej we wrześniu w chorzowskim zoo – Lunani.

Fot. Olga Mierzejewska, (FB Zoo Chorzów)

ZOO Poznań

Na początku października w Łysym Młynie otwarto wystawę „Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów”. Współorganizatorem było poznańskie zoo.

Pod koniec września w Nowym Zoo odbyła się nietypowa akcja malowania ogrodzenia na wybiegu bizonów leśnych. Do współpracy zostali zaproszeni zwiedzający. Odnawianie ogrodzenia zakończone zostało wspólnym ogniskiem. Druga tego typu akcja odbyła się 18 października, kiedy to odmalowano ogrodzenie wybiegu żubrów. Po wspólnej pracy odbył się wykład Mai Szymańskiej-Łukszo nt. łasicowatych.

24 października odbyła się akcja grabienia liści, która miała na celu pomoc kasztanowcom atakowanym przez larwy szrotówka kasztanowcowiaczka.

30 września słoń afrykański Ninio obchodził 16 urodziny. Z tej okazji otrzymał wiele smakowitych prezentów oraz kwiaty, które również mógł zjeść.

Fot. Zoo Poznań

ZOO Łódź

Łódzkie zoo udostępniło nowy audioprzewodnik, który można pobrać na swojego smartfona.

Wybrano imię dla samicy tapira urodzonej w sierpniu. Mała będzie nosić imię Gaja.

 

ZOO SAFARI Borysew

Połączono już całą rodzinę białych lwów – Azirę, Sahima, Lunę, Kirę i Karima.

ZOO Zamość

Zoo w Zamościu organizuje konkurs dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych nt. „Zwierzęta zamojskich parków krajobrazowych w naszym zoo”.

Dzięki akcji zbierania żołędzi udało się zebrać aż 967kg tego przysmaku wielbłądów, antylop i niedźwiedzi.

Przy ekspozycjach pojawiły się nowe ikony ostrzegawcze.

Fot. Zoo Zamość

ZOO Płock

18 października miała miejsce impreza edukacyjna o pszczołach i innych owadach zapylających.

Rozstrzygnięto XII Konkurs Miejski „Mój Płock – Moje miasto”, którego tegoroczna edycja związana była z płockim zoo.

 

ZOO Bydgoszcz

W sobotnie popołudnie w pawilonie Akwarium Terrarium spotkali się miłośnicy rzeźbienia w warzywach i owocach. Wykonywane rzeźby  przedstawiały postaci zwierząt.

Natomiast w weekend 7-8 listopada zoo zaprasza wszystkich na pierwsze urodziny Akwarium Terrarium. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, będzie możliwość zwiedzenia pawilonu i całego zoo z przewodnikiem, także po miejscach, gdzie na co dzień mają dostęp jedynie pracownicy ogrodu- do piwnicy pod akwariami.  Cała przechadzka potrwa ok. 1,5 godziny i obowiązują na nią zapisy. Godziny startu to: 10, 10.30, 12, 12.30, 14 i 14.30.  Zgłoszenia można dokonać pod numerem tel. 052 328 00 08 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-15) lub poprzez wysłanie e-maila na adres zoo@myslecinek.pl.

Fot. Zoo Bydgoszcz

ZOO Warszawa

12 października Warszawskie zoo odwiedziła jej Cesarska Wysokość Księżna Takamado, wraz z grupą osób towarzyszących wśród których był Ambasador Japonii Makoto Jamanaka, Księżna zwiedziła Ptaszarnię i Ptasi Azyl w towarzystwie kierowników tych obiektów.

ZOO Wrocław

23 paździenika obchodzone były pierwsze urodziny afrykarium, z tej okazji przygotowano liczne konkursy oraz spotkania z opiekunami. Trzeba nadmienić, że od momentu otwarcia odwiedziło je ponad 2 miliony osób co jest tegorocznym rekordem nie tylko wśród polskich ogrodów, ale i wszystkich atrakcji biletowanych w Polsce.

Zoo Wrocław zaprasza darczyńców fundacji KTALA (zajmującej się ratowaniem ginących gatunków na Palawanie), którzy wpłacą co najmniej 10 zł,  na relację Karoliny Mól – Woźniak z akcji ratowania żółwi na Palawanie. Oprócz wielkiej wiedzy i entuzjazmu przywiozła z Filipin przepiękne zdjęcia, które pokaże 20 listopada o godz. 17.00 w sali konferencyjnej AFRYKARIUM.

Wrocławski artysta, p. Jerzy Wołoszynowicz odrestaurował i przedłużył malowidła swojego autorstwa znajdujące się na murze okalającym ogród zoologiczny. Jest tam ponad 260 namalowanych zwierząt żyjących w różnych strefach geograficznych i reprezentujących różne gromady zwierząt kręgowych, od gadów do ssaków.

Fot. Zoo Wrocław

ZOO Gdańsk

Gdańskie żubry zniknęły z wybiegu ekspozycyjnego. Nigdzie jednak nie wyjechały! Na czas prac remontowych wybrały się na wypas na sąsiedni leśny wybieg, więc niebawem będzie je można znowu oglądać.

Fot. Zoo Gdańsk

Święto dyni

Z roku na rok to święto przybiera na znaczeniu w polskich ogrodach zoologicznych. Dynia jest bowiem świetnym sposobem na urozmaicenie życia zwierząt. Poniżej kompilacja zdjęć zwierząt z polskich zoo z dynią w roli głównej.

To wszystko w dzisiejszym wydaniu „7 dni Zoo”, które przygotowali Wojtek, Wojtusch i Galfarion. A już niebawem zaprosimy na relację z jednego z czeskich ogrodów zoologicznych, który do tej pory jeszcze u nas nie zagościł.

Fot. Piotr Dziki, Zoo Gdańsk

Fot. Zoo Łódź

Fot. Zoo Wrocław

Reklamy

3 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 149

  1. Druga Lwica z Oliwy jest ponoć ponownie w ciąży więc pod koniec listopada lub na styczeń powinny pojawić się kolejne lwiątka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s