Co nowego w Starym Zoo, czyli Poznań u progu zmian

Od naszej wizyty w Poznaniu minęło już co prawda sześć tygodni, nie przypuszczaliśmy jednak, że poślizg w naszej relacji okaże się tak znamienny w skutkach. Sytuacja w poznańskim zoo bowiem bardzo mocno się zmieniła i wiele spraw, o których chcieliśmy Wam napisać, straciło rację bytu. Nie chcemy jednak zupełnie porzucić zebranego materiału i choć o niektórych sprawach napisać musimy.
Ostatnio zabraliśmy Was do chatki mrówkojadów, dziś natomiast cofamy się w czasie o kilka tygodni i zaglądamy do Starego Zoo, w którym od naszej ubiegłorocznej w nim wizyty zmieniło się całkiem sporo…

PAWILON ZWIERZĄT ZMIENNOCIEPLNYCH

Główna atrakcja ogrodu przy Zwierzynieckiej – wciąż straszy bryłą i niedoróbkami i chyba nigdy się do tego obiektu nie przekonamy. W ostatnim roku ekspozycja wzbogaciła się o kilka nowych gatunków, m.in. drzewołazy paskowane, cały czas jednak pozostawia bardzo wiele do życzenia.

DINOZAURY W STAREJ GROCIE

Jeden z najciekawszych obiektów wiwaryjnych nie tylko w Poznaniu, na którego zagospodarowanie wciąż nie ma dobrego pomysłu – choć przyznać trzeba, że i tak jest lepiej, niż jeszcze kilka lat temu.
Woliery zewnętrzne wciąż wykorzystywane są w celach edukacyjnych (znajdują się tam wystawa poświęcona Kampanii na Rzecz Ochrony Obszarów Polarnych), w środku natomiast można zobaczyć prywatną wystawę… dinozaurów. Za 5 zł możemy obejrzeć kilkanaście eksponatów, wśród których największe wrażenie robi podwieszany pod sufitem ogromny pterozaur.
Całość wypada jednak trochę biednie – eksponatów jest za mało i na obejrzenie całości wystarczy tak naprawdę kilka minut…

Na tle podobnych wystaw, które można było zobaczyć w Poznaniu w latach 90. (jedna także w Starym Zoo, druga w Arenie) ta prezentuje się naprawdę ubogo (tamte pamiętamy do dziś jako coś niesamowitego!), na bezrybiu jednak i kilka dinozaurów wystarczyć musi :).

Dla młodszych frajdą może być możliwość „odkopania” szczątków dinozaura z piachu w specjalnie do tego celu przygotowanych gablotach:
Nas jednak bardziej interesuje możliwość zwiedzenia samej groty – wciąż czekamy na dobry pomysł na jej wykorzystanie.

REMONT OGRODZENIA

Jedną z niezoologicznych inwestycji, którą widać od razu, jest remont znacznej części ogrodzenia zoo od strony ul. Zwierzynieckiej. W kilku miejscach zrobiło się dzięki temu przestronniej, także dzięki przycięciu gałęzi.

NOWE TABLICE DYDAKTYCZNE

Na terenie Starego Zoo pojawiło się sporo nowych plansz i tablic dydaktycznych poświęconych zabytkowym obiektom, m.in,. starej grocie czy ptaszarni, a także wydarzeniom zoologicznym, jak choćby obchodom roku gibbona.

Stopniowo na nowe wymieniane są także tabliczki gatunkowe – przyznajemy, że nowa oprawa prezentuje się znakomicie: spójna, atrakcyjna stylistyka, sporo ciekawych informacji, przydatne informacje, wszystko to wygląda naprawdę dobrze!

KRÓLIKI NA WYBIEGU

To jedna z inwestycji mniejszego kalibru, której efekt jest naprawdę świetny – oprócz świeżo urządzonego domku mają teraz do dyspozycji nowy wybieg zewnętrzny, z którego w ciepłe dni bardzo chętnie korzystają. Od lat pisaliśmy, że taki wybieg bardzo by się przydał i wreszcie się go, razem z królikami, doczekaliśmy :).

WYBIEG DLA SURYKATEK

Wiosną dawny wybieg wydr (wcześniej żółwi) został przystosowany do eksponowania nowego gatunku w Starym Zoo, czyli surykatek. Zwierzakom zbudowano także specjalny domek, w którym urządzono wybiegi wewnętrzne. Niedużym nakładem prac udało się stworzyć atrakcyjną i całkiem udaną ekspozycję, na której zamieszkały trzy surykatki – dwa samce i samica – które przyjechały z Gdańska, a także dwa osobniki, które dołączyły we wrześniu, a przyjechały z zoo w Rydze.

REMONT PTASZARNI

Jak wszyscy doskonale wiedzą, Stare Zoo to jeden wielki zabytek architektury wiwaryjnej – niemal każdy znajdujący się na jego terenie obiekt jest więc sam w sobie zabytkiem, większość jednak w ostatnich latach była wyłączona z ekspozycji zwierzęcej, w całości lub częściowo. Tak tez było w przypadku ptaszarni, której wnętrze zostało zamknięte dla zwiedzających w 2009 roku i pozostaje takie do dziś, natomiast woliery zewnętrzne były stopniowo opróżniane. Obecnie obiekt jest całkowicie wyłączony z ekspozycji – trwa jego gruntowna modernizacja i przystosowywanie do ponownego udostępnienia. Docelowo mają w nim zamieszkać pazurkowce, ostateczny kształt ptaszarni nie jest jednak znany, trudno bowiem stwierdzić, czy koncepcja dyr. Niwelińskiego będzie kontynuowana.

PLACE ZABAW, SIŁOWNIE I INNE…

Oprócz wymienionych powyżej zmian i inwestycji od ubiegłego roku na terenie Starego Zoo poczyniono cały szereg pomniejszych działań, mających na celu uatrakcyjnienie przestrzeni, zmodernizowanie infrastruktury i zwiększenie komfortu zwiedzania.
Warto wspomnieć jeszcze zatem o stworzeniu nowej siłowni polowej nieopodal bramy wejściowej:

zmodernizowaniu placu zabaw obok lwiarni – pojawiło się m.in. ogrodzenie, usunięto tez okropne sztuczne słonie:

Uporządkowano także przestrzeń między sklepem z pamiątkami a wybiegiem surykatek:

Zmiany zaszły także na wybiegu żółwi naprzeciwko toalet:

NOWE GATUNKI…

Oprócz surykatek i kilku nowych gatunków u zmiennocieplnych zoo wzbogaciło się także o grupę 12 ibisów szkarłatnych, która zamieszkała 16 kwietnia w wielkiej wolierze.

… I NOWE PRZYCHÓWKI!

W ciągu ostatnich miesięcy w zoo urodziło się także trochę zwierzaków, m.in. byczek zebu (8 stycznia), dwie owce kameruńskie (w lutym), a 5 sierpnia, tuż przed naszą wizytą, wykluł się mały łabędź czarny.

CO DALEJ?

Jak widać, w ciągu minionych kilku miesięcy w Starym Zoo wydarzyło się naprawdę sporo – mamy wrażenie, że nawet więcej, niż w czasie poprzednich dwóch lat (budowy smoczarni nie liczymy, bo tę trudno uznać za sukces). Warto przy tym zauważyć, że wiele z tych działań nie wymagało dużych nakładów finansowych, a raczej pomysłu i chęci (wybieg królików jest tu najlepszym przykładem – przez wiele lat słyszeliśmy bowiem, że „nie da się”). Ile w tym bezpośredniej zasługi dyr. Niwelińskiego to jedno, trudno jednak spokojnie spoglądać w przyszłość Starego Zoo biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich tygodni. Stare Zoo potrzebuje bowiem przemyślanej, spójnej i rozsądnej koncepcji rozwoju – przekonaliśmy się naocznie, że taką miał właśnie ustępujący dyrektor i żałujemy, że prawdopodobnie większość tych pomysłów nie zostanie zrealizowana.
Co będzie dalej – zobaczymy, mamy jednak nadzieję, że nieliczne głosy szkodzące słusznej sprawie zoo nie wezmą góry nad rozsądkiem i uczciwą pracą ludzi, którym naprawdę zależy na dobru ogrodu i jego mieszkańców, bo do zrobienia wciąż jest wiele…

Do sprawy poznańskiego zoo wrócimy lada dzień przy okazji tekstu o Nowym Zoo, tymczasem tutaj możecie zobaczyć więcej zdjęć zoo przy Zwierzynieckiej.

Reklamy

5 comments on “Co nowego w Starym Zoo, czyli Poznań u progu zmian

  1. Mam pytanie, co obecnie można kupić w sklepie z pamiątkami ? Czy są przewodniki, pocztówki, odznaki z logo ? nie pytam o maskotki itp 🙂 pozdrawiam i dziękuje

    • Niestety, przede wszystkim zabawki, maskotki, gumowe zwierzątka, różności, które większego związku z samym Starym Zoo nie mają.
      Przewodniki można natomiast kupić w kasie. Większy wybór jest w Nowym Zoo, ale i tam gadżetów związanych z samym ogrodem jest niewiele – choć takowe mają się niebawem pojawić!

    • Odpowiem tak: w lipcu, na spotkaniu, którym chcieliśmy rozpocząć reaktywację Towarzystwa Przyjaciół Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, dyr. Niweliński oprócz planów inwestycyjnych i hodowlanych przedstawił również zamiary w sferze edukacyjnej, marketingowej oraz wizerunku Ogrodu. Co z tego pozostanie? Obawiam się, że niewiele, skoro na Ogrodzie usiłuje się wygrywać prywatne i polityczne interesy.

    • W Grocie eksponowano zwierzęta tylko w pierwszym okresie po oddaniu do użytku (1907). Tu właśnie była pierwsza poznańska ekspozycja płazów i gadów. W sadzawce pływały łódka i – podobno – … łabędzie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s