„7 Dni Zoo” – nr 148

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 148!

Cały czas staramy się możliwie regularnie kontynuować serię. Niestety, okres wakacyjnych wojaży, praktyk i przede wszystkim braku internetu nieco pokrzyżował ten plan. Mimo to, razem z naszymi wiernymi korespondentami, stoimy na posterunku i niebawem postaramy się zaciekawić Was nowymi tekstami.

NARODZINY

ZOO Bydgoszcz

Ciekawostką bydgoskiego terrarium są bazyliszki pręgowane, które wylęgły się w inkubatorze. Obecnie maluchy przebywają na zapleczu hodowlanym. W terrariach na ekspozycji można zaś zobaczyć ich rodziców. W terrarium na świat przyszły również dwie felsumy Standinga i trzy scynki krokodyle.

Scynk krokodyli, fot. Zoo Bydgoszcz

Scynk krokodyli, fot. Zoo Bydgoszcz

 

ZOO Chorzów

W niedzielę 13 września w godzinach popołudniowych na świat przyszła piękna, zdrowa i silna żyrafa – pierwsza córka Ulembo i Liani. Niewątpliwie jest to wielki sukces, a zarazem niesamowita radość dla zoo. Młoda żyrafa czuje się dobrze i pozostaje pod stałą opieką matki. Ponadto 4 lipca urodziła się samiczka osła domowego o imieniu Karolinka.

 

 ZOO Gdańsk

Młodych doczekały się gdańskie nandu szare. Siódemką maluchów dzielnie opiekuje się samiec Stefan. Młode można podziwiać także u wielbłądów jedno i dwugarbnych, lam, alpak, danieli, jeleni, mundżaków i nie tylko 🙂

Fot. Zoo Gdańsk

ZOO Kraków

W czasie wakacji przyszła na świat zebra Chapmana i dwie wikunie. Młode zwierzęta można zobaczyć na wybiegach w towarzystwie dorosłych członków stada. Zebra urodziła się 4 sierpnia. Młodziutka klacz jest dzieckiem ogiera o imieniu Mannelijk, który przyjechał z ZOO w Rotterdamie i klaczy Lary urodzonej w Krakowie.
Pierwszy raz w historii utrzymywania gatunku wykluły się i odchowały dwie warzęchy czerwonolice. Pisklęta przebywały w gnieździe około 4 tygodni, po tym czasie rozpoczęły naukę latania i samodzielnego zdobywania pokarmu.
W dniu 17 czerwca wykluł się samiec kondora wielkiego, który jest jednym z naszych najcenniejszych przychówków. Pisklę przez pierwsze 4 tygodnie przebywało w schronie, gdzie ukryte przed wzrokiem zwiedzających rozwijało się pod opieką obojga rodziców. Tegoroczny samczyk to już trzecie dziecko krakowskiej pary hodowlanej kondorów.

ZOO Łódź

Młody ryś urodzony w łódzkim zoo dostał imię Gabryś. Poza nim na świat przyszły także: tapir anta, kanczyl jawajski, lemur wari, kapucynka czubata,  kudu małe, pawie indyjskie i drzewołazy błękitne.

 ZOO Płock

1 lipca urodziła się samiczka osła somalijskiego. W herpetaroim natomiast można oglądać młode drzewołazy – drzewołaz złoty (Dendrobates auratus) i żółtopasy (D. leucomelas).

Fot. Zoo Płock

ZOO Opole

Dwie z trzech opolskich samic geparda odchowują łącznie aż osiem małych gepardów! Jest to duży sukces, ponieważ gepardy trudno rozmnażają się i odchowują w niewoli (70 % samców jest bezpłodna, 28 % młodych ginie w 1 miesiącu życia, a ok. 40 %  nie przeżywa 1 roku). W Europie prowadzony jest program hodowlany EEP. 337 gepardów południowych utrzymywanych jest w 85 Ogrodach Zoologicznych. Rocznie rodzi się ok. 56 młodych. Małe to cztery samce i cztery samice.
Ponadto młode dostrzec można u wikunii, alpak, pelikanów różowych oraz rysi karpackich.

Fot. Zoo Opole

ZOO Poznań

W sierpniu w Nowym Zoo urodził się mundżak chiński. Przez pierwsze dwa tygodnie po narodzeniu pozostawał w stajence, śpiąc w sianie. Dopiero po tym czasie zdecydował się ją opuścić i wyjść na zewnątrz.  Na świat przyszła samiczka też tapira anta. Jest to czwarte młode poznańskiej pary tapirów – Magdy (lat 10) i Gwizdka (lat 14).

 

Ogród Zoobotaniczny Toruń

W toruńskim herpetarium pod świetną opieką odchowują się wyklute tu boa madagaskarskie i agamy błotne.

Fot. OZB Toruń

ZOO Warszawa

Urodziły się nahury, goral chiński, żubr oraz jak. Natomiast w ptaszarni wykluł się kulon.

ZOO Wrocław

W terrarium potomstwa doczekały się scynki w ilości 27 sztuk, gekony gruboogonowe, gekony tajskie, gekony madagaskarskie, bazyliszki płatkogłowe, anolisy olbrzymie, anolisy wschodniokubańskie, ostajnice nakrapiane, warany timorskie, boa madagaskarskie, węże zbożowe i pończoszniki szachowane. Wykluł się także waran timorski. W Afrykarium o 4 młode osobniki powiększyło się stado mangust karłowatych. Zaś w strefie Sahary podziwiać można młodego dromedara. W wolierze koło bantengów wykluły się dwa kurczęta kurów bankiwa.

Fot. ZOO Wrocław

ZOO Zamość

Na świat przyszła lama oraz niala grzywiasta. Urodziły się także dwie mary patagońskie. Młode po dwóch godzinach od porodu potrafią się samodzielnie poruszać (biegać, skakać). Mary patagońskie są zwierzętami monogamicznymi, łączą się w pary na całe życie.

TRANSFERY

ZOO Chorzów

Na specjalnie urządzony wybieg 29 lipca do Chorzowa przyjechały dwie pandy małe, są to bracia Ping i Pong.

4 sierpnia po kilku latach prób z chorzowskiego ZOO wyjechał samiec słonia indyjskiego Thisiam, trafił on do szwajcarskiego ogrodu Kinderzoo w Rapensville, gdzie dołączył do samic swojego gatunku. W chorzowskiej słoniarni ma zostać przeprowadzony remont, po którym zoo ma zamiar sprowadzić dwa mniejsze osobniki.

Fot. Śląskie Zoo

ZOO Gdańsk

Zgodnie z wolą koordynatora dwuletni samiec żyrafy Iroko przyjechał  do Gdańska z Wrocławia. Jest czwartą i zarazem najmłodszą żyrafą w gdańskim stadzie kawalerskim. Co ciekawe, jako jedyny należy do podgatunku żyrafy siatkowej (pozostałe samce to żyrafy Rothschilda). We Wrocławiu została grupa hodowlana żyraf siatkowych złożona z samca i trzech samic oraz przyrodniego brata i siostry Iroko.

ZOO Łódź

Do zoo w Koszycach jechać miał urodzony w Łodzi baktrian, bażanty tajwańskie, bocian biały i  gołębie okularowe. Ze Zlina natomiast przybyć miał samiec modrzyka.

ZOO Kraków

Do krakowskiego zoo trafiły nowe gatunki – dziwonosy, perlica sępia oraz drzewołazy malarskie.

Fot. Zoo Kraków

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Najnowszymi mieszkańcami ogrodu są dwie samice takina podgatunku miszmi- Zuhra i Klipse, które przybyły na początku lipca z Rygi. Zwierzęta, po pozytywnym przejściu kwarantanny mają już udostępniony cały wybieg, z którego chętnie korzystają.

Fot. OZB Toruń

ZOO Wrocław

Z Berlina sprowadzone zostały dwa gatunki bezkręgowców: pucharomeduzy lub inaczej meduzy kropkowane australijskiei chełbie. Wybudowane zostały dla nich specjalne podświetlane akwaria w kształcie tuby, w których woda krąży stale w wymuszonym obiegu. W strefie Kongo zamieszkały, przybyłe z Holandii, błyszczaki królewskie i bączki, które wylęgły się we Wrocławskiej Ptaszarni. W holu głównym można usłyszeć kopciuszka, który zamieszkał tutaj „na dziko”. W akwarium Tanganiki pojawiło się 12 pięknych ryb z rodzaju Petrochromis spp., odmiany „Red Bulu Point”.  Na ekspozycji pojawiła się grupa kilkunastu wikłaczy napoleońskich oraz żołn białoczelnych. Na ekspozycji w terrarium pojawiły się rzekotki białouste oraz znaleziony w parku żółwiak amerykański.

ZOO Zamość

W lipcu z holenderskiego GaiaZOO przyjechała samica hipopotama karłowatego o imieniu Fupi. Zamieszkała w nowo wybudowanym kompleksie nad stawem.

Z Dierenpark w Emmen w Holandii przyjechały kapucynki czarnobiałe. Dwa samce i trzy samice dostępne są dla zwiedzających w budynku małpiarni.

Fot. Zoo Zamość

PLANY I INWESTYCJE

 

ZOO Chorzów

Rozpoczęła się przebudowa dawnego wybiegu wikunii, ma on zostać dostosowany do potrzeb świń rzecznych, które zoo zamierza sprowadzić.

ZOO Kraków

W sierpniu rozpoczęła się budowa wybiegu dla pingwinów Humboldta. Pingwiny zasiedlą skalistą plażę, sztuczne skały i dwa baseny. Podwodna ekspozycja umożliwi podglądanie ptaków w czasie nurkowania.

Wizualizacja Zoo Kraków

 

Fot. Zoo Kraków

ZOO Opole

Opolskie zoo otrzymało dotację w wysokości 4,24 mln przeznaczoną na rozbudowę szklarni, w której prezentowane mają być rodzime gatunki fauny i flory. W części w pobliżu stawu pelikanów trwa budowa kompleksu dla rysi, żbików i manuli.

ZOO Płock

W płockim zoo wiele się dzieje. Ogród przygotowuje zimową trasę zwiedzania. Mają się na niej znaleźć ekspozycje reniferów, panter śnieżnych, tygrysów syberyjskich oraz woliery ptaków. W sierpniu udostępniono ekspozycję karaczanów madagaskarskich- chyba jedyną w Polsce gdzie te ciekawe bezkręgowce oglądać możemy bez żadnych optycznych barier. W końcowej fazie budowy są wybiegi dla tygrysów amurskich i panter śnieżnych. Kilka dni temu do zoo przybył ostatni transport „szyb” akrylowych do modernizowanego właśnie akwarium.

Fot. Zoo Płock

ZOO Wrocław

Utworzony został kącik, w którym można zobaczyć rozmaite typy uli, a także naturalny ul, jaki pracownicy znaleźli w pniu kasztanowca powalonego podczas ostatniej burzy. Znajduje się on w pobliżu naszego Dziecińca Zwierzęcego. Zoo ogłosiło przetarg na przebudowę, rozbudowę i remont portierni. Trwa już budowa multimedialnego pawilonu edukacyjnego.

WAŻNE TEMATY I WYDARZENIA

W ostatnim czasie w polskich ogrodach zoologicznych działo się tyle, że można by napisać o tym kilka oddzielnych artykułów, dlatego ważne tematy i wydarzenia prezentujemy w możliwie zoptymalizowanej formie.

Tragedia we Wrocławskim Zoo

Podczas pełnienia obowiązków w wyniku ataku przez tygrysa zginął pan Ryszard Pakla, jeden z pielęgniarzy działu ssaków drapieżnych. Pracownik znalazł się na wybiegu podczas obecności tam również drapieżnika. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Konferencja EAZA

We Wrocławiu odbyła się coroczna konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Zgromadziła ona ponad 700 specjalistów z całego świata. Podczas konferencji omawiano strategie hodowlane, zagrożenia gatunków oraz ustalano wspólne plany działania na rzecz ochrony zwierząt i środowiska. Była to także okazja do wymiany doświadczeń między pracownikami odpowiedzialnymi za dane grupy zwierząt. W przyszłym roku konferencja odbędzie się w Belfaście.

Fot. ZOO Wrocław

Dymisja dyrektora poznańskiego zoo

Pan Aleksander Niweliński złożył dymisję. Mimo trwającej ostatnio nagonki na politykę poznańskiego zoo, przeprowadzona kontrola nie wykazała nieprawidłowości.
Więcej na ten temat już wkrótce.

Mistrzostwa Europy Gupika w Kategorii Par

W dniach 11-13 września 2015 r., odbył się Konkurs Mistrzostw Europy Gupika w Kategorii Par, który zorganizowało płockie ZOO oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Akwarystów Hodowców Ryb Żyworodnych Klub Poecilia Reticulata.

W konkursie o Mistrzostwo Europy rywalizowało blisko 150 par gupika z kilku państw, w tym m.in. z Niemiec, Francji, Danii, USA, Austrii, Słowacji. Konkurs wyłonił zwycięzców w poszczególnych kategoriach: standardach i grupach standardów oraz mistrzów klasyfikacji generalnej. Równocześnie odbyła się wystawa gupika, hodowlanych odmian oraz dzikich gatunków ryb żyworodnych.

Powrót uciekinierów

Nawałnica, która przeszła nad ogrodem na początku lipca spowodowała wielkie szkody na terenie zoo i Lasu Wolskiego. Ze zniszczonych wolier uciekły ptaki – puchacz i orzeł przedni. Na szczęście udało się bezpiecznie je odłowić i z powrotem przywieść do zoo.

Wichura nad Poznańskim Nowym Zoo

Z powodu nawałnicy jaka przeszła nad zoo 16 sierpnia, ogród zoologiczny był nieczynny przez trzy dni. W tym czasie sprzątano połamane gałęzie i naprawiano uszkodzenia. Na szczęście żadne zwierzę nie ucierpiało.

Fot. Zoo Płock

Nowe polskie nazewnictwo ssaków

Na rynku pojawiła się książka „Polskie nazewnictwo ssaków świata”, w której znalazły się nowe oraz zrewolucjonizowane nazwy gatunków oraz taksonów. W wyniku tych zmian wiele nazw brzmi co najmniej dziwnie. Za przykład niech posłuży kawia domowa- świnka morska, szarytka morska-  foka szara, czy też  pampasowiec grzywiasty- wilk grzywiasty.

To wszystko w dzisiejszym wydaniu „7 dni Zoo”. Już niebawem możecie liczyć na nowe relacje z kilku ogrodów zoologicznych. Jeżeli znowu nie wystąpią jakieś rewelacje, będziemy starali się wydawać „7 dni Zoo” w około miesięcznych odstępach. (Wojtek, Wojtusch, Galfarion).

Reklamy

15 comments on “„7 Dni Zoo” – nr 148

    • Lada dzień ma się pojawić informacja tak jak mrówkojad napisał więc musisz poczekać aż zoo oliwskie poda oficjalną informację .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s