Nad poznańską Maltą otwarto Nowe Zoo! – taka informacja pojawiła się w prasie dokładnie…41 lat temu!

To było zdecydowanie wydarzenie dekady w zoologicznym świecie na krajowym podwórku – 16 września 1974 roku, a więc w setną rocznicę powstania zoo przy ul. Zwierzynieckiej, udostępniono zwiedzającym Nowe Zoo na Białej Górze, w pobliżu Jeziora Maltańskiego.
Tym samym zakończyła się trwająca od 1970 budowa nowego zoo, które w założeniu miało się stać jednym z najnowocześniejszych ogrodów zoologicznych na świecie!

Nowe Zoo nad Maltą już czynne!

Jak donosiła lokalna prasa z tego czasu (Głos Wielkopolski z 17 września 1974):

Wczoraj kulminacyjnym punktem obchodów (stulecia istnienia zoo w Poznaniu – przyp. red.) było oficjalne otwarcie części nowego Ogrodu Zoologicznego, budowanego w Poznaniu na Białej Górze (za Maltą). Na otwarcie przybyli m.in.: sekretarz KW PZPR, przewodniczący Rady Narodowej Poznania – Alfred Kowalski, przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu FJN – Franciszek Szczerbal, wicewojewoda poznański – Andrzej Śliwiński, wiceprezydent miasta – Andrzej Wituski, przedstawiciele władz nowego miasta oraz goście.
Witając zebranych przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Nowego Ogrodu Zoologicznego na Białej Górze – Zbigniew Ryszczyński, podziękował wszystkim, którzy społecznie przyczynili się do budowy nowego ZOO, a przede wszystkim zakładom pracy Poznania i Wielkopolski oraz młodzieży szkolnej.
Otwarcie ogrodu poprzedziło odsłonięcie tablicy erekcyjnej, która znajduje się przed głównym wejściem do ZOO. Z dotychczasowym postępem prac i dalszą rozbudową ogrodu na Białej Górze zapoznał przybyłych dyrektor poznańskiego ZOO – dr Adam Taborski. Stwierdził on m.in., że wczoraj zakończył się pierwszy etap budowy. Od dzisiaj około 60 % terenu – z 113-hektarowego obszaru nowego ZOO – udostępnione jest zwiedzającym.

Kamień z tablicą erekcyjną przy wejściu do Nowego Zoo

Kamień z tablicą erekcyjną przy wejściu do Nowego Zoo

Nowe Zoo zostało udostępnione zwiedzającym przyjmując nazwę Wielkopolski Park Zoologiczny.
Odbyło się to w czasie uroczystości jubileuszowych, połączonych z międzynarodową konferencją, w której udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu ogrodów zoologicznych.

(fot. m.loboforum.pl/74_1.jpg)

Zoo zostało otwarte 16 września 1974 roku, o godzinie 10.00.

Zapraszamy do Nowego Zoo!

Atrakcją nowego terenu były rozległe, sztuczne stawy z wielogatunkową kolekcją ptaków, ogromny wybieg zwierząt stepu i sawanny afrykańskiej, leśne wybiegi kopytnych oraz pawilony owadów i drobnych ssaków.

Wejście do Nowego Zoo (wrzesień 1974) – fot. archiwalna Zoo Poznań

Pierwszymi mieszkańcami położonego na skraju miasta pagórkowatego, zadrzewionego terenu, były jelenie europejskie, daniele, wielbłądy, lamy oraz ich dzicy przodkowie – gwanako.
Ich wybiegi miały charakter prowizoryczny, a część zwierząt zasiedlała zaplecza hodowlane w obrębie fortu.

Mapa Nowego Zoo – stan z 1974

Reklamy

One comment on “Nad poznańską Maltą otwarto Nowe Zoo! – taka informacja pojawiła się w prasie dokładnie…41 lat temu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s