Tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga – Zoo Debrecen, czyli pierwsza relacja z Węgier!

Dziś zapraszamy na pierwszą w historii naszej strony relację z węgierskiego zoo, które odwiedził nasz czytelnik, Kuba, który oprowadzi nas po zoo w Debreczynie.

(Autorem relacji i zdjęć jest Kuba, Mrówkojad dokonał jedynie redakcji tekstu i doboru zdjęć)

Debrecen (pol. Debreczyn) to drugie co do wielkości miasto Węgier. Na jego terenie w 1958 został założony ogród zoologiczny. Zoo zajmuje powierzchnię 17 ha, na których możemy oglądać 1500 zwierząt z 165 gatunków.

Na prawo od wejścia znajduj się pawilon „Palmahaz”, w którym mieszkają między innymi krokodyl nilowy, pyton tygrysi, agama brodata, rozella królewska, przepiórki madagaskarskie i sporo bezkręgowców.

Po wyjściu znajdują się dwa małe wybiegi, pierwszy zajmują jeże europejskie a drugi żółwie greckie.
Idąc dalej natrafimy się wybiegi zwierząt kopytnych. Po prawej stronie widzimy stadko elandów z dwójką młodych, oryksy szablorogie, strusie afrykańskie i zebry.

Po lewej mieszkają lamy i tapiry anta, które mają do dyspozycji basen wewnętrzny i zewnętrzny.

Obok znajduje się skalisty wybieg kóz karłowatych.

Idąc dalej możemy skręcić w lewo lub w prawo. Ja poszedłem w lewo. Na kolejnym wybiegu mieszka para jeżozwierzy indyjskich, a po przeciwnej stronie w starej klatce mieszkają makaki jawajskie.

Kolejny wybieg zamieszkują niedźwiedzie himalajskie, niestety nie było ich widać, a sam wybieg nie jest zbyt zielony.

Za wybiegiem niedźwiedzi mieści się rząd klatek dla małych ssaków. Mieszkają tam burunduki (również albinosy), mangusty pręgowane, spora grupa lemurów katta i lemury wari czarno-białe.
Kolejną część zoo zajmują dwa wybiegi. Jeden przeznaczony jest dla lwów (na wybiegu były trzy młode samce) a drugi dla tygrysów, których nie było na wybiegu. Obok mieszka grupka surykatek na dość dużym wybiegu.
Kolejną grupę wybiegów zajmują kolejno: węgierskie bydło stepowe (akurat na wybiegu były dwa cielaki), walabie Bennetta i kazuary hełmiaste, leżące zaraz przy ogrodzeniu.

Naprzeciwko tych wybiegów znajduje się wybieg wielbłądów dwugarbnych i osłów domowych.
Dalej naszym oczom ukazuje się pięknie zaaranżowana woliera przechodnia „Afrika ropde”, w której możemy zobaczyć flamingi małe, ibisy czczone, bociana białego i dzioborożca trąbiącego, który jest doskonałym modelem.

Przy stawie umieszczono lustra podobne do tych, które znajdują się w warszawskim zoo.

Na kolejnym wybiegu mieszkają dwie żyrafy siatkowane. Wybieg żyraf jest ładny, ale ich pawilon dawno nie był już remontowany.
Wracamy powoli do wyjścia, mijamy ciąg woliery dla ptaków, głównie papug. Możemy zobaczyć tam m.in.: patagonki, papugi tarczowe, ararauny, ary niebieskoskrzydłe, rozelle białolice, mnichy i bażanty złociste.
Potem mijamy trzy bliźniacze woliery. W pierwszej mieszka para marabutów, dzioborożec kafryjski, który chodził ciągle wzdłuż siatki, żabiru afrykański i gęsiówki egipskie.
W drugiej mieszkają pandy małe – przynajmniej jedna.

W trzeciej podobno mieszkają pantery perskie.
Dalej znajdują się dwa pawilony. W pierwszym zobaczymy parę hipopotamów nilowych i gibony białorękie, które mają do dyspozycji sporą wyspę.

W sąsiednim pawilonie mieszkają pingwiny tońce, jakieś 10 sztuk, gerezy abisyńskie – akurat miały młode – oraz kapucynki czubate.

Na centralnym placu zoo znajduję się fontanna z karpiami koi.

Na terenie zoo znajduje się też wiele wolier dla ptaków. Mieszkają w nich między innymi orły przednie, pawie złote, korońce błękitne, wysiadujące jaja, bażanty królewskie oraz gołębie domowe.
Na terenie zoo mieści się też mały staw w którym pływają żółwie czerwonolice, gęsiówki egipskie, magellanki i hełmiatki różowodziobe.
Teren zoo obfituje w wiele ciekawych rzeźb oraz tabliczek informacyjnych.
Zoo znajduje się na terenie parku rozrywki. W zoo jeździ również kolejka wąskotorowa, jednak kursuje ona tylko w części rozrywkowej.
Wejście do zoo nie przyciąga zwiedzających. Ogród jest jednak czysty i ciekawie zaaranżowany, a poza tym pełno w nim atrakcji dodatkowych, takich jak place zabaw czy minizoo.
Myślę, że będąc w pobliżu, warto odwiedzić tę placówkę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s