Tam sięgaj, gdzie Mrówkojad nie sięga, czyli relacja z Tierparku Cottbus

Nie tylko nas poniosło w świat. Również nasz terenowy korespondent Wojtek wybrał się za granicę, skąd przywiózł relację z niemieckiego Tierparku Cottbus – zapraszamy do lektury!

Cottbus, a po polsku Chociebuż, to niemieckie miasteczko leżące niecałe 30 km od granicy z Polską. W jego granicach zlokalizowany jest ciekawy ogród zoologiczny, którego historia liczy już ponad 60 lat. Na terenie 25 ha mieszka 1200 zwierząt prezentujących 170 gatunków.

Ogród zlokalizowany jest nad dopływem rzeki Sprewy, przy czym wejście oraz wybieg walabii Benetta znajdują się po jednej stronie, a pozostała cześć zoo po drugiej, do której prowadzi drewniany mostek. Zaraz za nim znajduje się obszerny wybieg żurawi mandżurskich. Podczas mojej wizyty dostęp do niego był częściowo ograniczony, gdyż mieszkająca tu para uwiła gniazdo tuż przy ścieżce.

Po przeciwnej stronie można oglądać grupę wielbłądów dwugarbnych, z którymi mieszkają owce rasy Hisser. Sąsiedni wybieg natomiast zajmują przedstawiciele Ameryki Południowej: lamy i nandu. Po drodze znajduje się bardzo przyjemnie urządzona ekspozycja przechodnia wiewiórek ziemnych, żółwi pustynnych i góralków stepowych. Szczególnie ciekawskie wiewiórki co chwilę wyglądają z norek przyglądając się zwiedzającym.

Tuż obok znajduje się ekspozycja słoni. W odremontowanym budynku znajdują się dwa boksy ekspozycyjne oraz terrarium ryjoskoczków. W Cottbus mieszkają dwie samice słonia indyjskiego: 49-letnia Carla i o dwa lata młodsza Sundali. Szczególnie warto pojawić się przy ich wybiegu o 14.30, gdy razem z opiekunką można podejść do ogrodzenia i karmić słonie przygotowanymi owocami i warzywami.

W ich sąsiedztwie znajduje się pawilon tapirów. Przylega do niego spora woliera tamaryn cesarskich. Aktualnie w Cottbus mieszka 32-letnia samica tapira anta Bente oraz 9-letni Moli, samiec tapira panamskiego. Ten zagrożony wyginięciem gatunek w Europie można oglądać jeszcze tylko w Berlinie, Wuppertalu i Cottbus właśnie.

Następny przystanek na trasie zwiedzania to Raubtierhause, czyli pawilon drapieżców. Aktualnie trwa modernizacja kompleksu, w ramach której powstała część dla tygrysów malajskich, a w trakcie budowy jest wybieg dla nich. Obecnie w zoo przebywają dwie samice: Sita i Kara. W starej części po dwa boksy ekspozycyjne zajmuje stado kapucynek i trójka lampartów chińskich. Te drugie do dyspozycji mają także dwie woliery na zewnątrz. Zlokalizowano tu także małe terraria drzewołazów czekoladowych, ptasznika i patyczaków. Natomiast na środku stoi spory zbiornik boa dusiciela. Do budynku przylega również duży i ogrodzony jedynie pastuchem wybieg ostronosów rudych. Karmienie odbywa się o 15.00.

Nieopodal znajduje się część administracyjna i zapleczowa zoo oraz strefa gastronomiczna. W jej okolicy zlokalizowane są woliery kariam, kukabur i sów śnieżnych. Nieco w głębi mieszka natomiast cała rodzina dzioborożców kafryjskich. Młody jest również i rezydujących obok żaribu afrykańskich. Następny punkt na trasie zwiedzania to zagroda zwierząt domowych, a w niej indyki, kury, gęsi, świnie, kuce oraz krowy niemieckiej rasy. Obok znajduje się niewielki basen pingwinów Humbolda, których stado jednak nie jest zbyt okazałe. Zaraz za nim rozciągają się stawy, po których pływają liczne gatunki ptaków wodnych, takich jak łabędzie krzykliwe czy gęsi hawajskie.

Poprzez przechodni wybieg mar patagońskich można dostać się do woliery ibisów, warzęch i rakojadów oraz półwyspu flamingów kubańskich, które jednak czekają na przebudowę w klatce koło pingwinów. Następny na głównej trasie zwiedzania jest wybieg bawołów domowych oraz duża woliera dla ar i aguti czarnobrzuchych. Kawałek za nim znajduje się bardzo zadbany wybieg lemurów. Całe stado można oglądać zarówno zza wąskiej fosy, jak i przez szybę. Zwierzęta szczególnie uaktywniają się podczas karmienia, które odbywa się o 15.30.

Po przeciwnej stronie alejki mieszka rodzina wydr karłowatych. Woda przepływająca przez ich wybieg dociera do mieszkających po sąsiedzku dzików, które jednak wolą chłodzić się w cieniu na drugim końcu wybiegu. Naprzeciwko nich zlokalizowana jest obszerna woliera dla rysi rudych, gatunku zdecydowanie mniejszego od naszych rodzimych rysi. Graniczą z nią wolierka endemicznych wiewiórek z Chin – Sciurotamias davidianus. Obok nich mieszkają bociany czarnodziobe oraz umiejscowiona jest przechodnia woliera ptaków wodnych i brodzących, w tym bocianów białoszyich.

Obok znajdują się jeszcze woliery ptaków drapieżnych – karakar falklandzkich i kondorów królewskich. Następne na trasie zwiedzania są wybiegi zwierząt kopytnych. Zaraz za ptakami drapieżnymi w śród drzew wypatrzeć można renifery, a w ich sąsiedztwie jaki domowe. Szczególne wrażenie robi potężny samiec. Wspólny duży wybieg zajmują bantengi i jelenie axis. Jak widać zwierzęta nie wchodzą sobie drogę. Obok nich mieszkają inne azjatyckie zwierzęta – mundżaki chińskie i żurawie indyjskie. Swoją wyspę ma tu również rzadki gibon borneański. Zmuszony jest jednak czasowo mieszkać w mniejszej klatce, gdyż na wyspie zagnieździły się łabędzie krzykliwe.

Obok zamieszkują jeszcze dwa „kolczaste” gatunki – urson i jeżozwierz indyjski. Dalej ścieżka prowadzi mostkiem wzdłuż stawu i wybiegu marabuta do wybiegu sawanny afrykańskiej, na którym mieszkają zebry stepowe i największe z antylop – elandy. Najrozkoszniej wygląda jednak struś afrykański chłodzący się w płytkiej fosie oddzielającej zwiedzających. Obok w części między wybiegiem sawanny a ścieżką stworzono duży gęsto zarośnięty wybieg dla surykatek. Gdyby nie głośne zabawy całej rodziny, to wypatrzenie zwierząt byłoby naprawdę niełatwym zadaniem.

Następne dwa wybiegi zamieszkują całe rodziny żubrów i koni Przewalskiego. Ostatnim przystankiem na trasie zwiedzania jest zagroda, w której nandu wychowuje swoje młode.

Tym samym zakończyłem wycieczkę po zoo w Cottbus. Muszę przyznać, że zostałem tu miło zaskoczony i wrażenia mam jak najbardziej pozytywne. Spotkać można tu sporo ciekawych gatunków ssaków i ptaków wodnych oraz bardzo przyjemnie spędzić czas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s