Kartka z kalendarza – Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy kończy dziś 37 lat!

Dokładnie 37 lat temu – 19 lipca 1978 roku – nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki zoologicznej – Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy, który w 2014 roku oficjalnie zmienił nazwę na Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy.

Ogród Zoologiczny stanowi część Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Decyzję o jego budowie podjęto w 1975 roku, a dokładnie 11 lipca, kiedy to powołano zespół roboczy ds. lokalizacji i budowy ogrodu zoologicznego działającego w ramach Społecznej Rady Budowy LPKiW. Wtedy również postanowiono o specyfice hodowlano-ekspozycyjnej bydgoskiego zoo – staje się ono jednym z nielicznych ogrodów zoologicznych w Polsce wyspecjalizowanych w hodowli zwierząt krajowych. 23 grudnia 1977 roku zespół roboczy przekształcono w Komisję ds. Ogrodu Fauny Polskiej, zaś 1 maja 1978 roku ZOO zajmujące wówczas powierzchnię 6 ha udostępniono zwiedzającym. Oficjalnego otwarcia dokonano 19 lipca 1978 roku. Wtedy to ogród posiadał 124 okazy reprezentujące 40 gatunków ptaków i ssaków. Pierwszymi lokatorami były koniki polskie, sarny, bażanty, gołębie pawiki i garłacze.

W 1979 roku powiększono teren ZOO o 6 ha oraz wybudowano sztuczny staw o powierzchni 2000 m kw. W 1984 roku sprowadzono 3 niedźwiedzie brunatne, a w 1986 roku rysie, żbiki, głuszce i bobry.

Wybieg niedźwiedzi brunatnych

W l. 90. wybudowano wybieg dla kozic, a w maju 1993 roku otwarto “ZOO dziecięce”. W 1996 roku ważnym wydarzeniem były pierwsze w polskich ogrodach zoologicznych narodziny wydr, natomiast w 1998 roku powiększono ogród o 2 ha zewnętrznego wybiegu dla gatunków z rodziny jeleniowatych. Rok 1999 to oddanie do użytku budynku zaplecza hodowlanego z zimowiskiem oraz pozyskanie pary łosi. Najważniejszym wydarzeniem 2001 roku było sprowadzenie 5 kozic z ogrodu zoologicznego w Szwecji. W 2004 roku otwarto nowy dział o nazwie “Skrawek Świata”, z gatunkami reprezentującymi pięć kontynentów (pojawiło się wówczas kilka gatunków egzotycznych – m.in. zebry, małpy, strusie, emu, gwanako, kangury i inne), zaś w 2005 roku powstało “Miniterrarium”, gdzie zostały wyeksponowane wybrane gatunki płazów i gadów, oraz otwarto salkę dydaktyczną, w której odbywają się zajęcia dydaktyczne. Poza tym w 2005 roku udało się odchować pierwszego w polskich ogrodach zoologicznych bociana czarnego. W 2007 roku ukończono budowę wybiegu dla susłów i małych drapieżników.

Czyżby przyszłość Ogrodu Fauny Polskiej?

Ostatnie lata to modernizacja wybiegów i dalszy rozwój „Skrawków świata”, które stopniowo, acz konsekwentnie, zaciemniały specyfikę ogrodu – punktem kulminacyjnym było sprowadzenie do Bydgoszczy tygrysa syberyjskiego. Stąd też w połowie 2014 roku postanowiono zastąpić dotychczasową nazwę – Ogród Fauny Polskie ZOO – bardziej uniwersalną: Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy.
9 listopada z kolei otwarto pawilon Akwarium-Terrarium będący największa inwestycją w historii myślęcińskiej placówki. W jego skład wchodzi m.in. Wisłarium, czyli 5 zbiorników prezentujących ichtiofaunę najdłuższej z polskich rzek, a także motylarnia.

Co dalej – zobaczymy. Do Bydgoszczy póki co się nie wybieramy, będziemy Was jednak informować na bieżąco o tym, co dzieje się w Myślęcinku i dokąd zmierza już nie OFP, a Ogród Zoologiczny…

2 comments on “Kartka z kalendarza – Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy kończy dziś 37 lat!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s