„7 Dni Zoo” nr 147

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju magazyn o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 147!

NARODZINY

ZOO Bydgoszcz

Na wybiegu na świat przyszło kilka danieli. Mieszkają one między łosiem a sarnami.

ZOO Opole

Na świat przyszły cztery manule. To pierwszy przychówek tej pary. Urodził się lemur wari rudy. 15 czerwca urodziło się pięć kapibar. Pięć to również liczba młodych danieli. Każdy z nich jest dzieckiem innej matki, a mimo to maluchy cały czas trzymają się razem.

Fot. Zoo Opole

Fot. Zoo Opole

ZOO Chorzów

5 czerwca na świat przyszedł samiec lamy, a 27 czerwca  samczyk osła domowego, któremu nadano imię Myszor. Urodziła się także samiczka arui.

 ZOO Gdańsk

Lwiątko, które przyszło na świat, niestety nie przeżyło. Śmiertelna okazała się dla niego posocznica wywołana krwotocznym zapaleniem jelit o gwałtownym przebiegu. Było to młode Tshibingi i samca Arco. W zaawansowanej ciąży jest jeszcze lwica Bergi.
Młodych śmiało wypatrywać można za to na wybiegu pekari.

ZOO Kraków

5 czerwca wykluł się koroniec plamoczuby. Jest to trzecie pisklę w ciągu czterech lat ekspozycji tego gatunku w krakowskim zoo. Urodziła się też sitatunga i markur turkmeński.

Fot. Zoo Kraków

 ZOO Płock

Jak informuje fanpage Herpetarium ZOO Płock, na świat przyszły chwytnice czerwonookie (Agalychnis calydryas), a w zbiorniku przed pawilonem tarły się błyszczki tęczowe (Notropis chrosomus).

11214096_832972390131215_5203643234413882716_n

Fot. Izabela Postolska, Herpetarium Zoo Płock

1 lipca na świat przyszedł osiołek somalijski. Jest to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. W naturze żyje nie więcej niż kilkaset sztuk. Nowonarodzony maluch to samica. W płockim Ogrodzie Zoologicznym stado osłów somalijskich liczy aktualnie 5 osobników (1 samiec, 3 samice i 1 młode). Jest to drugie rozmnożenie w Polsce, z czego pierwsze również miało miejsce w Płocku

ZOO Poznań

17 kwietnia 2015 roku urodziły się cztery kapibary. W tej chwil na wybiegu zobaczyć można dorosłą samicę, jej dwie córki, które przyszły na świat w zeszłym roku oraz cztery młode.

Fot. Zoo Poznań

Fot. Zoo Poznań

ZOO Warszawa

Na sztucznym odchowie przebywa młody pancernik. Bardzo dobrze się rozwija. Wykluła się cyraneczka madagaskarska, 3 czepigi i 2 gołąbki zbroczone.  Młode zwierzaki można podziwiać m.in. u wari rudych, kapucynek, lam, kangurów i nahurów.

ZOO Wrocław

W pawilonie Sahary urodził się fenek.

Fot. ZOO Wrocław

Fot. ZOO Wrocław

ZOO Charlotta

Młode pojawiły się m.in. u lam, jeleni szlachetnych, danieli, kobów liczi  oraz u magotów . Dwa puchacze, które wykluły się kilka tygodni temu, już opuściły swoje gniazdo i pod okiem rodziców poznają okolicę

TRANSFERY

ZOO Chorzów

Powiększyła się liczebność walabii Bennetta w chorzowskim zoo. Wśród nowego nabytku jest także albinos.

fot. wojtusch

 ZOO Opole

 Do samicy leniwca dwupalczastego dołączył samiec o imieniu Largo, który przyjechał z zoo w Bratysławie.

ZOO Łódź

Od 25 czerwca w Łodzi oglądać można pingwiny przylądkowe. 14 osobników przyjechało z zoo w Munster, a w lipcu stado  powiększyło się o kolejne 21 ptaków, które przyjechały z Francji. Ekspozycja pingwinów została zlokalizowana w basenie, który wcześniej zamieszkiwały uchatki patagońskie. Wybieg został przerobiony na potrzeby pingwinów, poprzez stworzenie kamienistej plaży i zbudowanie boksów lęgowych.

Fot. Zoo Łódź

ZOO Warszawa

Do Zoo przyjechała kuropatwa, która zamieszkała razem z arą hiacyntową. Na ekspozycji w pawilonie ptaszarni zadebiutowały także dzioborożce srebrnolice i perlice sępie.

Na miejsce lemurów katta wprowadziły się koczkodany diana, natomiast ich pomieszczenie zajęły sajmiri. Struś afrykański przeniósł się na nowy wybieg za sitatungami. Tym samym powiększyła się powierzchnia dostępna dla zebr.

ZOO Wrocław

Do samotnego samca tygrysa sumatrzańskiego TENGAH (którego brat niedawno wyjechał do zoo w Heidelbergu) przyjechała dorodna wybranka, samica imieniem NURI. Pochodzi ona z zoo w Chester, a jej rodzicami są samiec FABI z praskiego  zoo i KIRANA z ZOO w Paignton.

Fot. ZOO Wrocław

Fot. ZOO Wrocław

PLANY I INWESTYCJE

ZOO Chorzów

17 czerwca oficjalnie otwarto nowe inwestycje chorzowskiego zoo – pawilon sajmiri, pawilon gepardów oraz toalety.

fot. Lady’s Club

ZOO Zamość

Prace związane z nowymi inwestycjami są już na wykończeniu. Obecnie trwa odbiór techniczny i ostatnie aranżacje wybiegów. Zwierzęta mają pojawić się od lipca.

Zoo Safari Borysew

Pojawiła się nowa mapka ogrodu. Z informacji w niej zawartych wynika, że niebawem powstać mają nowe większe wybiegi dla lwów i tygrysów oraz wyspy dla małp.

11701063_1014502521928301_2525722848973269974_n

ZOO Warszawa

Pojawiły się nowe, bardziej czytelne plany ogrodu.

11739526_1013671695317766_556691215_n

WYDARZENIA

ZOO Chorzów

W nocy z 20 na 21 czerwca po raz drugi odbyło się Nocne Zwiedzanie ZOO, zorganizowanego w ramach Nocy Świętojańskiej. Tegoroczne obchody wpisały się w 60. rocznicę powstania Parku Śląskiego (wcześniej Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku). Zwiedzanie rozpoczęło się o godz. 21, zakończyło o godz. 1.00. W zwiedzaniu wzięło udział 120 osób, podzielonych na 6 grup. Szczegółową relację z tego wydarzenia możecie przeczytać tutaj. 21 czerwca w ramach obchodów Dnia Żyrafy śląskie zoo zaprosiło do zwiedzania pawilonu żyraf od środka. Zwiedzający mogli w tym dniu uczestniczyć także w karmieniu tych zwierząt.

ZOO Łódź

1 czerwca w ramach obchodów Dnia Dziecka bezpłatny wstęp przysługiwał dzieciom i młodzieży szkolnej. 3 czerwca odbyło się szkolenie grupy Animal Patrol – sekcji należącej do Straży Miejskiej. Miało ono na celu pokazanie strażnikom, jak obchodzić się z egzotycznymi zwierzętami.

Fot. Zoo Łódź

20 czerwca odbył się rodzinny piknik „Jedź na wakacje z głową”, akcja zorganizowana we współpracy z Izbą Celną. Założeniem pikniku było uświadomienie uczestników o zakazie przywożenia z zagranicznych wycieczek pamiątek wykonanych ze zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych konwencją CITES.  Akcji towarzyszyła prezentacja takich eksponatów zarekwirowanych przez celników. Zwiedzający mogli również zobaczyć wóz Izby Celnej, a dzieci wziąć udział w różnych konkursach i malowaniu twarzy. Opiekę nad wielbłądzicą Konstancją objęła polska siatkarka, mistrzyni Europy – Małgorzata Niemczyk. W okresie wakacji łódzkie zoo organizuje pokazy karmienia zwierząt. Codziennie:

 • Panda mała                       11.30
 • Pazurkowce (Małpiarnia)   12.00
 • Lemury katta                    12.30
 • Dzioborożce                      13.00
 • Pelikany                            15.00

Dodatkowo:

 • Surykatki  środy i soboty             14.00
 • Kameleon  czwartki i niedziele    14.00

ZOO Wrocław

Rozpoczęto już obchody 150-lecia ZOO. Ich kulminacja nastąpiła 10 lipca. Obchody uświetniło uroczyste spotkanie w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza. Delegaci z polskich ogrodów zoologicznych uczestniczyli także w dwudniowej sesji, zorganizowanej na terenie ZOO, a poświęconej budowom i inwestycjom, które mają przyczynić się do lepszej ekspozycji zwierząt, z korzyścią dla zwierząt i zwiedzających. Oby nauka była owocna 😉

Fot. Zoo Wrocław

Wrocławskiemu ZOO życzymy wszystkiego najlepszego i co najmniej następnych 150 lat sukcesów!

ZOO Zamość

27 czerwca odbyło się powitanie wakacji. Akcja zorganizowana została przy współpracy ze Sklepem Meblowym Masket, który ufundował także nagrody w jednym z konkursów. W godzinach 10-16 na zwiedzających czekały liczne atrakcje, m.in. spotkania z pracownikami Izby Celnej w Przemyślu oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy Zamość. Była też okazja do rozmowy z pracownikami zoo i bliskiego kontaktu z ich podopiecznymi. Przed wejściem do zoo zorganizowana została wystawa zdjęć będących efektem całorocznych warsztatów fotograficznych odbywających się w III LO w Zamościu. Po wielu tygodniach prób zachęcania żyraf do wyjścia z pawilonu 10 czerwca udało się je nakłonić do wyjścia na przedwybieg, a już dwa tygodnie później zapoznały się z całym wybiegiem. 19 czerwca w ramach czynu społecznego uczniowie z II LO w Zamościu uprzątnęli główny wybieg żyraf. Akcja miała na celu wyzbieranie kamieni i innego typu niepożądanych przedmiotów, które mogłyby zaszkodzić kopytom żyraf.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

ZOO Bydgoszcz

W okresie wakacji odbywać się będzie pokazowe karmienie wybranych zwierząt. Codziennie o godzinie 13.30 zobaczyć będzie można harce wydr w czasie karmienia, Natomiast o godzinie 14.00 karmione będą żubry, zaś daniele o godz. 14.15.

ZOO Poznań

Poznańskie Nowe Zoo zaprasza w niedzielę 19 lipca, o godzinie 7.00 rano na  pierwsze nieformalne spotkanie KLUBU MIŁOŚNIKÓW NOWEGO ZOO oraz zwiedzanie zoo od zaplecza. Wejście od ulicy Browarnej. Zapisy: ddnowezoo@zoo.poznan.pl. Całość: gratis

Jurassic World 😉

Ciekawa moda zapanował wśród opiekunów zwierząt, którzy fotografowali się wśród swoich podopiecznych niczym aktor Chris Pratt wśród dinozaurów.

11694783_1173499049342757_2037176212946197377_n

WAŻNE TEMATY

Konfiskata żółwi z przemytu

W akcję włączyło się między innymi ZOO Wrocław

17 czerwca ponad 4 000 żółwi słodkowodnych zostało skonfiskowanych na Filipinach na południu Palawanu. Rządowa organizacja zajmująca się ochroną środowiska na wyspie nie jest w stanie zająć się taką ilością zwierząt i poprosiła o pomoc Fundację Katala, która od lat zajmuje się na Filipinach ratowaniem ginących gatunków. Ponieważ wrocławskie Zoo współtworzy z fundacją Katala projekt badania i ochrony jeleni żyjących na Palawanie, zostaliśmy poproszeni o pomoc również w ratowaniu skonfiskowanych żółwi.

Zwracam się z apelem do wszystkich:
– POMÓŻCIE NAM RATOWAĆ ŻÓŁWIE.
Liczymy zwłaszcza na pomoc finansową oraz rozpowszechnienie informacji o akcji.

Pieniądze możecie Państwo wpłacać na konto: KATALA nr 33 1020 5226 0000 6202 0499 052

 Nawałnica w krakowskim zoo

Potężne wichury, które przeszły przez południową Polskę spowodowały wiele zniszczeń w krakowskim zoo. Uciekł orzeł i puchacz. Niewiele brakowało, by uwolniły się wilki. Od piątku zoo jest już ponownie otwarte dla zwiedzających. Zwalone drzewa zostały uprzątnięte. Wartość szkód wyceniono na 300 tys. zł.

Fot. MMKRAKÓW.PL, woliera ptaków drapieżnych

To wszystko w dzisiejszym wydaniu „7 dni Zoo”. Już niebawem pojawią się relacje z kilku ogrodów zoologicznych, więc bądźcie czujni i zaglądajcie na Mrówkojada.

Reklamy

13 comments on “„7 Dni Zoo” nr 147

    • Jeśliby jednak przyjąć stałe ramy czasowe – czyli w obecnym układzie miesięcznym – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca to wtedy nie ma konieczności aktualizowania na bieżąco informacji, gdyż te wydarzenia pojawią się w następnym numerze.

     • Kiedyś nie było problemów, bo „7 Dni Zoo” powstawało w regularnych, tygodniowych odstępach i w oparciu o dane aktualizowane do dnia publikacji. Było to jednak bardzo czasochłonne – ale dopiero jak się tworzy takie teksty widać, ile jest z tym pracy :).

 1. Nie przejmować się takimi komentarzami – bo najlepiej krytykować samemu nic nie robiąc. Jest to bardzo wartościowy artykuł, dzięki któremu nie trzeba śledzić informacji na bieżąco ze wszystkich ogrodów zoologicznych, a jeżeli kogoś zaciekawi jakaś informacja, to może poszukać szczegółów na stronie internetowej danego ZOO – czy też samemu się tam wybrać – jeżeli ma taką możliwość. Zapraszam Was do Poznania – dyrektor Niweliński ma bardzo ciekawe i ambitne plany – ostatnio podczas rozmowy z nim widziałem wizualizacje nowych obiektów i planowanych nowych mieszkańców poznańskiego ZOO – bardzo przypadły mi do gustu.

  • Do Poznania przyjeżdżamy za 3 tygodnie – mamy zamiar wówczas bardzo dokładnie zwiedzić Nowe Zoo, w którym nie byliśmy od roku. No i namówić p. dyrektora na wywiad, bo za płockich czasów ciągle się nam wywijał, tak że kilka razy musieliśmy aktualizować pytania :).

  • A wszelkie uwagi są potrzebne – chodzi wszak o to, aby teksty były jak najlepsze. Sami już na „7 Dni Zoo” w takim wymiarze jak niegdyś, czasu nie mamy, ale jak nikt wiemy, ile pracy wymaga zebranie danych i napisanie takiego tekstu.

   • Chodziło mi o to, że sytuacja jest dynamiczna – forma i treść artykułów dosyć czytelna – i wystarczy – jeżeli ktoś ma wiedzę o sprawach nie ujętych w treści uzupełnić to rzeczowym komentarzem – a nie robić uwagi, że czegoś brakuje – bo to moim zdaniem niepotrzebnie zniechęca osoby pracujące nad tym. Natomiast gdybyście czegoś nie wiedzieli – to proszę o pytania na @ – jeżeli będzie to możliwe postaram się udzielić odpowiedzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s