„7 Dni Zoo” nr 146

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Ostatnio rzeczywiście seria nieco zamarła, ale nie martwcie się! Od czego Mrówkojad ma Przyjaciół? ;).
Tej wiosny w polskich ogrodach działo się na prawdę sporo, toteż od razu przechodzimy do rzeczy.

 

NARODZINY

 ZOO Bydgoszcz

Na świat przyszła lama, wylęgly się karolinki, ohary i bernikle kanadyjskie. Maluchów wypatrywać można także w minizoo.

 ZOO Chorzów

 24 marca urodził się samiec miko czarnego. Jest to szósty przychówek tego gatunku w Chorzowie. W marcu urodziły się dwa samce siki wietnamskiej. W kwietniu urodziło się 5 sitatung – 4 samice, 1 samiec, a także dwa jelenie milu.

fot. wojtusch

fot. wojtusch

ZOO Gdańsk

Na świat przyszła samiczka takina. To córka samca Dalu pochodzącego z  Wuppertalu (Niemcy) i samicy Kary  z  Zoo Chomutow w Czechach.  Potomek płci żeńskiej u takinów bardzo cieszy. Te żyjące w Azji, zagrożone wyginięciem zwierzęta, objęte są europejską księgą rodowodową ESB. Na wybiegu zdążyły też już zadebiutować młode wilki grzywiaste. W trakcie usamodzielniania jest także urodzony w tym sezonie samczyk foki szarej. Maluchów wypatrywać można również na wybiegu elandów.

ZOO Kraków

Na przełomie lutego i marca urodziło się arui. 1 marca na świat przyszły trojaczki marmozety białoczelnej, a pod koniec tego samego miesiąca wykluły się dwa pisklęta puszczyka uralskiego. Natomiast 3 kwietnia urodziły się dwa karakale.

Fot. Zoo Kraków

 ZOO Łódź

W długi weekend majowy wykluły się trzy bociany białe. W maju wykluł się puchacz. Jest to pierwszy przychówek tego gatunku od 19 lat. Również w maju jajka złożyły bażanty wietnamskie, birmańskie i elioty. Drugie w tym roku jajko zniosła samica sępa płowego (pierwsze jajo straciła w marcu). Jajka pojawiły się także u olśniaka himalajskiego, żurawia białoszyjego, bociana czarnego oraz kazuara hełmiastego.

 ZOO Opole

Na początku marca urodził się baktrian. Na świat przyszła także pigmejka. Jest to już ósmy przychówek tego gatunku w Opolu. Po ostatnich narodzinach zebry stado powiększyło się do pięciu osobników.

 Zoo Płock

Nowy członek stada pojawił się na wybiegu danieli. W wolierze żurawi mandżurskich zobaczyć można dwójkę młodych.W płockim ZOO żurawie mandżurskie rozmnożono po raz pierwszy w Polsce w roku 2007. Od tej pory tamtejsze żurawie stanowią jedyną aktywnie rozmnażającą się parę w Polsce tego zagrożonego wyginięciem gatunku.

Zoo Poznań

Na ekspozycji Ameryki Południowej pojawiły się cztery urodzone w kwietniu kapibary. Natomiast na dużym trawiastym wybiegu gazel Tomi tuż przy alejce swoje gniazdo uwiła para bocianów białych, w którym wykluły się cztery młode.

DSC00893

ZOO Warszawa

W kwietniu wykluł się kulon oraz pisklęta emu. W czerwcu na świat przyszedł samczyk wikunii.

 ZOO Wrocław

W marcu na świat przyszły żółwie żabuti oraz żółwie żółtogłowe. Urodził się makak czubaty, oryks i sitatunga. Przychówek pojawił się u wyspiarka płowobrzuchego. Na świat przyszły bliźniaki lemura alaotrańskiego zwanego inaczej bandro oraz cztery lemury katta, w tym również bliźnięta. Petunia, samica świni rzecznej, urodziła 6 prosiąt. Na przełomie marca i kwietnia na ekspozycji przy Afrykarium wykluło się 5 pingwinów przylądkowych. W tym samym czasie samica rekina rogatego zniosła cztery jaja. Jaja tego rekina mają kształt spirali, dzięki czemu samica może je wkręcić w podłoże.  Na świecie pojawiły się też małe kózki angorskie oraz emu. W połowie kwietnia na świat przyszła pierwsza urodzona w Polsce kuna żółtogardła. Jej rodzicami są Brendy, pochodząca z ZOO w Dreźnie oraz Himal, pochodzący z ZOO w Münster. W ptaszarni wykluły się trzy bączki oraz koroniec. To nie jedyne młode ptaki w zoo. Młode mają też drzewice dwubarwne i karolinki. Na świat przyszedł również magot, dwa renifery. Urodził się samczyk bydła watusi. Matka Delicja odrzuciła jednak młode i jego wychowaniem zajęli się pracownicy ZOO. Młode można także zaobserwować u walabii Benetta. Jakby tego było mało, dzisiaj urodził się wielbłądek jednogarbny (jeszcze nieznanej płci).

Fot. Zoo Wrocław

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Powiększyła się rodzina arui oraz markurów turkmeńskich.

ZOO Zamość

Na świat przyszła samiczka koba liczi. 11 maja wykluł się pierwszy w historii zamojskiego ZOO waran. Jest to waran mangrowy, który poza Zamościem można zobaczyć także we Wrocławiu, Płocku i Warszawie. Urodziła się również samiczka kuca szetlandzkiego.

fot. Ogród Zoologiczny w Zamościu

fot. Ogród Zoologiczny w Zamościu

ZOO Charlotta

Młodych doczekały się emu.

Zoo Safari Borysew

Na świata przyszedł serwal i dwa mioty białych tygrysów.

SMUTNE ODEJŚCIA

 ZOO WARSZAWA

8 kwietnia w wieku 17 lat padł samiec żyrafy o imieniu Largo. W Warszawie mieszkał 15 lat, w czasie których ze swoją partnerką Lissy doczekał się szóstki potomstwa. Po śmierci Largo w Warszawie przebywają 3 samice.

 ZOO WROCŁAW

Na początku kwietnia niespodziewanie padła samica manata. Po jej śmierci okazało się, że nie była to Teresa, która miała stworzyć grupę hodowlaną z dwoma samcami przebywającymi we Wrocławiu, a stara samica, którą pracownicy berlińskiego ZOO omyłkowo wysłali do Polski, myląc ją z młodszą Teresą.

TRANSFERY

ZOO Bydgoszcz

Do  Łodzi wyjechał mieszkający od kilku lat samiec zebry Chapmana- Pasio. Jego miejsce zajął sprowadzony z czeskiego Brna młodziutki samczyk. W planach jest dołączenie go niego samicy, gdy ta urodzi się właśnie w Łodzi.

Fot. Zoo Bydgoszcz

Fot. Zoo Bydgoszcz

ZOO Chorzów

Od końca lutego w jednym z terrariów w pawilonie słoniarni zamieszkał samiec warana guzoszyjego. Samica póki co przebywa osobno. Na przełomie lutego i marca stworzono nową ekspozycję kameleonów jemeńskich. Zajęły one jedno z pomieszczeń w pawilonie egzotarium, wcześniej zajmowane przez lemura płowego. 17 marca z chorzowskiego zoo wyjechały do Zoo African Safari Plaisance du Touch we Francji dwie samice niali grzywiastych. W kwietniu  przyjechał samiec kudu wielkiego o imieniu Mbuzi. Dołączył on do trzech samic mieszkających w zoo. Również w kwietniu na ekspozycję trafił waran piaskowy. Zajął on jedno z terrariów w pawilonie słoniarni. W drugiej połowie kwietnia do ZOO w Zamościu wyjechało 6 pelikanów małych.

Zoo Gdańsk

Do lwiarni wprowadziła się para gundi oraz dwa samce kotów pustynnych. Na zapleczu przebywa aktualnie rodzina golców. Jeden z baktrianów przeprowadził się na wybieg za kucami. Do flamingów i biegusów dołączyły gęsi nene oraz magelanki. Dzięki zamontowaniu nad stawem woliery ptaki są bezpieczne.

ZOO Kraków

29 marca z Norymbergi przyjechała do Krakowa młoda samiczka kondora wielkiego. W tym samym dniu do brytyjskiego ogrodu Salt Lake Safari ZOO wyjechał samczyk wykluty w Krakowie w czerwcu 2013 roku. Samica dołączyła do dziewięciomiesięcznego samca zamieszkującego największą wolierę. Z Chorzowa przyjechały trzy sitatungi, a z Halle i Wuppertalu czaple nadobne. Sitatungi zajęły wybieg bongo.

Fot. Zoo Kraków

ZOO Łódź

W marcu do Łodzi trafił samiec piżmówki malajskiej, który dołączył do mieszkającej w zoo samicy. 18 marca do ZOO przyjechała 11 miesięczna samica papugi kea. Urodziła się ona w Libercu, zaś 2 kwietnia z ZOO w Bristolu przyjechał samiec. Poza Łodzią papugi te można oglądać jeszcze w Warszawie i Wrocławiu. Kea od razu otrzymała zabawki podarowane przez sieć sklepów IKEA. Pod koniec marca z Warszawy przyjechały dwie kitty czerwonodziobe oraz samica pigmejki. Do berlińskiego ZOO wyjechał samiec dujkera. Samica guanako została przekazana do ZOO na wyspie Man.  2 kwietnia do łodzi trafiły 4 szkrzydłoszpony obrożne – dwie samice przyjechały z Emmen, natomiast dwa samce z Hamburga. Po połączeniu w pary zamieszkają w pomieszczeniu tapirów. Z ZOO w Edynburgu przyjechały dwa samce nandu plamistego. Zamieszkają one na wybiegu łączonym wraz z kapibarami i tapirami. 3 kwietnia do ZOO przyjechał 11-miesięczny samiec binturonga o imieniu Tassilo. Do Łodzi przyjechał z Tierparku w Berlinie. Dołączył on do mieszkającej w Łodzi samicy. Są to jedyni przedstawiciele swojego gatunku w polskim ogrodach zoologicznych. W kwietniu z Arnhem do łódzkiego ZOO trafiła samica mundżaka chińskiego.

ZOO Płock

Z holenderskiego Ogrodu Zoologicznego OVERLOON przyjechała para marmozet białych (Callithrix argentata). Zoo w Płocku jest jedynym w Polsce, w którym można podziwiać ten gatunek , 4-letnia samica i 3-letni samiec wyróżniają się na tle innych mieszkańców pawilonu małpek swoim srebrzysto-białym ubarwieniem.

ZOO Poznań

19 marca przyjechała z czeskiego Pavlova młoda samica norki europejskiej, o wdzięcznym imieniu Amelka. Po krótkim okresie aklimatyzacji zapoznana zostanie z jej partnerem Rapsikiem. Para ze względów hodowlanych przebywa na zapleczu, natomiast na ekspozycji zobaczyć można starszą samicę – Ulkę.

Fot. Zoo Poznań

ZOO Warszawa

 W kwietniu z Norymbergi przyjechał ogier zebry.

ZOO Wrocław

W marcu nowe gatunki ptaków pojawiły się w strefie Afryki Wschodniej w Afrykarium. Są to hałaśniki maskowe oraz żołny białoczelne. W kwietniu bagno afrykańskie w holu głównym Afrykarium zasiedliły wielopłetwce ozdobne zwane mastugami, kolcobrzuchy olbrzymie,  sumy żyrafie oraz ryby z rodzaju Coptodon, zwane ziemojadami. W dżungli Kongo zamieszkały czepigi rudawe. Trzy czapelki złotawe zamieszkały w części Afrykarium zajmowanej przez hipopotamy. Ptaki przybyły z Dvur Kralove. W kwietniu do Wrocławia przyjechała samica okapi o imieniu Hazina, co w języku suahili oznacza skarb. Docelowo ma zostać połączone ze starszym samcem Maiko, a młodszy Nkozi powędruje do innego ogrodu zoologicznego. Hipopotamica karłowata Luna, urodzona we Wrocławiu w 2012 roku wyjechała do ogrodu zoologicznego na Mauritiusie. W maju z Berlina przyjechała para dujkerów czerwonych. Zwierzęta zamieszkały w pawilonie okapi, z którymi będą dzieliły wybieg. Z holenderskiego ZOO w Anherm przyjechało stado gnu z gatunku białobrode. Są to jedyni przedstawiciele tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych. Z Holandii przyjechał także samiec kanczyla filipińskiego, który z jedną z wrocławskich samic utworzy parę hodowlaną. Do dziecięcego ZOO z poznańskiej hodowli trafił osiołek George.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

Z zoo w Gdańsku przyjechał samiec osła domowego o imieniu Obłok oraz samica walabii Benetta. Z Zoo w Płocku natomiast przybyły trzy surykatki, koza karłowata, pięć kumaków dalekowschodnich i trzy bazyliszki płatkogłowe. Pojawił się również puszczyk mszarny, który zamieszkał w nowej wolierze. Ogród opuściły natomiast puszczyki i puchacz. Z Niemiec  przyjechała para młodych rysi karpackich. W budynku herpetarium pojawił się nowy gatunek pazurkowców, a mianowicie zagrożone wyginięciem lwiatki złotogłowe. Na ich posiadanie zoo musiało dostać pozwolenie od rządu Brazylii.

Fot. Zoo Toruń

ZOO Zamość

W drugiej połowie kwietnia z Chorzowa do Zamościa przyjechało 6 pelikanów małych. Ptaki  skonfiskowane przez celników na przejściu granicznym w Korczowej – 2 ary i 6 żako trafiły do zamojskiego ZOO. Zwierzęta były transportowane z Czech, docelowo miały trafić na Ukrainę. Właściciel nie posiadał jednak wymaganych dokumentów. Pod koniec kwietnia na ekspozycję trafiły wiewiórki przylądkowe, które zamieszkały na wybiegu razem z surykatkami i jeżozwierzami afrykańskimi. Spośród polskich ogrodów zoologicznych jedynie Zamość ma w swojej kolekcji wiewiórki przylądkowe i jeżozwierze afrykańskie.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO Chorzów

 W kwietniu rozpoczęła się rozbudowa pawilonu dla pawianów płaszczowych oraz budowa wolier dla kondora wielkiego oraz orłów stepowych.  W  Kotlinie Dinozaurów zamontowano nową atrakcję – głowę drapieżnego dinozaura, do której można wejść i zrobić sobie zdjęcie w paszczy prehistorycznego gada. Również w kwietniu przeprowadzono renowację basenów ptaków wodnych i przylegających do nich murków, a także odnowiono wybieg dla lemurów wari rudych. 9 i 10 maja odbywały się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Z tej okazji dostępne dla zwiedzających były wnętrza nowych pawilonów – dla gepardów i dla sajmiri. Zwiedzaniu towarzyszyły opowiastki opiekunów o ich podopiecznych. Trwa rozbudowa klatki pawianów, które na jej czas przeniosły się do pomieszczenia w ciągu felidarium.

fot. wojtusch

fot. wojtusch

Zoo Gdańsk

Trwa przebudowa dwóch kolejnych wolier w ciągu ptaków drapieżnych. Nowe woliery mają już kondory, kariamy, czubacze rude i olśniaki himalajskie.

DSC01984

ZOO Kraków

Wiosną wymienione zostały elementy wyposażenia wielu wybiegów i klatek. W kwietniu otwarto nowy parking w pobliżu ZOO przy ul. Kukułczej. Mieści on 480 samochodów, a z jego płyty rozciąga się widok na Kraków.

ZOO Łódź

5 marca rozpoczął się remont budynku motylarni. Na początku kwietnia udostępniono zmodernizowany budynek akwarium. Wnętrze nawiązuje do łodzi podwodnej. W ZOO w niektórych miejscach pojawiły się oznaczenia stylizowane na znaki drogowe. W maju weterynarze łódzkiego zoo odmalowali pomieszczenia dla papug. 1 maja otwarte zostało mini-zoo ze zmienioną ekspozycją. Znajdziemy w nim m.in. wystawę przedmiotów użytkowych z tradycyjnej chłopskiej zagrody, tradycyjny kurnik oraz gołębnik. W mini-zoo zamieszkały dwa nowe gatunki zwierząt – owce kameruńskie i miniaturowe kózki. Nowe lokum otrzymały króliki. 16 maja po zimowej przerwie otwarto motylarnię z nową aranżacją. Na przełomie kwietnia i maja do ZOO przyjechał transport poczwarek.

ZOO Opole

W marcu pojawiła się informacja o planowanych inwestycjach w opolskim ZOO: planowana jest budowa wybiegów dla małych kotów (żbików, rysiów i manuli) oraz postawienie domku dla Bongo. Inwestycje te mają być zakończone w tym roku. Wybieg kotów ma powstać w systemie gospodarczym, tzn. wybieg zbudują pracownicy zoo, a pieniądze na materiały przekaże miasto. Koszt ok. 65 tys. zł. ZOO zapowiada także dokończenie budowy pomieszczenia ptaków australijskich z tarasem widokowym. Koszt materiałów – ok. 45 tys. zł.

Od kwietnia na stronie internetowej miasta Opole publikowana jest sonda, w której można wskazać inwestycję naszym zdaniem zasługującą na pierwszeństwo w realizacji. Do wyboru są – lwy i tygrysy, pingwiny, akwarium, a także nosorożce pancerne. Można również pobrać ciekawą prezentację ilustrującą planowane inwestycje na lata 2015-2018. Całość dostępna tutaj: http://www.opole.pl/plany-inwestycyjne-zoo-opole-ty-decydujesz/

W maju ZOO zapowiedziało adaptację szklarni znajdującej się na terenie ogrodu. Powstała ona w czasie epidemii ptasiej grypy, aby uchronić ptaki przed wirusem. Po remoncie mają się w niej znaleźć zagrożone gatunki polskich roślin i drobnych zwierząt. Szklarnia ma zostać zasiedlona przez siedem gatunków ptaków (m.in. bataliony i kulony), żółwie, szczeżuje, pijawki oraz rośliny wodne. Całość ma dopełniać sztuczny strumyk i kładka. Inwestycji ma towarzyszyć szereg działań edukacyjnych i promocyjnych, mających na celu uświadomienie zwiedzającym zagrożeń rodzimej fauny i flory.

ZOO Poznań

W Nowym Zoo oznaczono mrowiska, przy nich znajdą się tablice edukacyjne, aby publiczność mogła dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych mieszkańcach naszych lasów.W różnych miejscach ogrodu pojawiły się także ule dla trzmieli – najskuteczniejszych zapylaczy naturalnych.

ZOO Płock

Dwa automaty do sprzedaży biletów wstępu ustawione zostały tuż za bramą wejściową. Wolnostojące urządzenia przystosowane są do funkcjonowania na zewnątrz – w każdych warunkach pogodowych. Są „wandaloodporne” oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kupujący mają do wyboru sześć języków: polski, angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i czeski. Bilety kupować można również online.

Osoby niewidome i słabowidzące mogą wypożyczyć nieodpłatnie w kasie przewodnik po  ZOO, napisany alfabetem Braille’a.

ZOO Warszawa

Od połowy marca do końca miesiąca w Pawilonie Bezkręgowców zainstalowano wystawę motyli. Zaprezentowano 9 gatunków z Ameryki Południowej i Środkowej. Motyle wystawiono początkowo w formie poczwarek, aby później można było zaobserwować klucie oraz podziwiać te piękne owady w trakcie lotu. Druga edycja wystawy ma się odbyć jesienią.

11 kwietnia otwarto Willę Żabińskich. W uroczystościach wziął udział Moshe Tirosh, który jako dziecko znalazł schronienie w Wilii. Obecne były także dzieci Żabińskich – Teresa oraz Ryszard. Wydarzeniu towarzyszył koncert fortepianowy Janusza Olejniczaka oraz prelekcja prezes Fundacji Panda Ewy Zbonikowskiej oraz historyka Warszawy Janusza Owsianego. Willa wpisuje się w „Szlak Pianisty”. Od 4 maja dla zwiedzających otwarta została Willa Żabińskich. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać od poniedziałku do piątku, natomiast w soboty osoby indywidualne. W wakacje oferta ma zostać rozszerzona.

6 maja na czas remontu basenu foki zostały przeprowadzone do stawu znajdującego się po drugiej stronie alejki.

Po remoncie wyspy lemurów 19 maja zostały tam przeniesione 2 lemury wari, a dzień później 10 lemurów katta. ZOO zapowiada budowę całorocznego pomieszczenia dla lemurów.

28 maja do warszawskiego ZOO przyjechało 10 figur dinozaurów. Ma to związek z promocją filmu „Jurassic World”. Figury pochodzą z Parku Dinozaurów w Bałtowie. W Warszawie pozostaną do 12 czerwca.

Fot. Zoo Warszawa

ZOO Wrocław

Na przełomie lutego i marca na terenie ZOO zawieszono budki dla dziko żyjących ptaków i nietoperzy.

Koczkodany otrzymały automaty dozujące pokarm.

Niedźwiedzica brunatna została przetransportowana ze starego wybiegu i dołączyła do pozostałych niedźwiedzi na nowym wybiegu. Jej poprzednie lokum zajmą niedźwiedzie himalajskie.

W dniach 13-15 Afrykarium było zamknięte dla zwiedzających ze względu na trwające prace techniczne.

Młody krokodyl opuścił basen krokodyli, aby zrobić miejsce dla krokodyli wąskopyskich, które niebawem mają przyjechać do Wrocławia.

W kwietniu w ZOO pojawiły się lunety, dzięki którym łatwiej będzie można obserwować niektóre gatunki. Sprzęty pojawiły się przy wybiegach: gibbonów, nosorożców, lemurów, kotików, żyraf. Fundatorem lunet jest firma Ceneo.

W maju powiększony został wybieg wari rudych. Na ich wybiegu znajdują się kwitnące bzy lilaki, które urozmaicą dietę lemurów.

Ogród Zoobataniczny Toruń

Na miejscu trzech starych, powstały dwie nowe woliery dla sów. Przeznaczone zostały dla sów śnieżnych i puszczyków mszarnych. Wybieg żubrów przebudowywany jest na potrzeby hodowli takinów mishmi. Niebawem do ogrodu ma przyjechać stadko hodowlane.

Fot. Zoo Toruń

ZOO Zamość

W marcu w ramach IV etapu modernizacji ZOO trwały prace ziemne przy budowie stawów dla ptaków wodnych. Wykonana została także elewacja zimowiska dla ptaków oraz wylewka basenów w hipopotamiarni.

W Łucku na Ukrainie odbyło się w kwietniu spotkanie dotyczące prac przy realizacji projektu transgranicznego, na który składają się: rozbudowa zamojskiego ZOO, modernizacja ZOO w Łucku oraz utworzenie strefy rekreacji w Rzeszowie. Przedsięwzięcie to finansowane jest z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu projektowi zamojskie zoo wzbogaci się o hipopotamy karłowate, tapiry i kapibary.

Dzięki akcji strażaków udało się w kwietniu uzupełnić wodę w stawie na terenie zamojskiego ZOO. Susza i budowa hipopotamiarni odcięły odnogę rzeki Topornicy, przez co bardzo obniżył się poziom wody.

Pozytywnym wynikiem zakończyły się w maju testy pierwszej w Polsce hydrocyklonowej oczyszczalni ścieków. Urządzenie zostało wykonane przez szwedzką firmę Fonte, służyć będzie do uzdatniania wody wewnętrznych basenów hipopotamów karłowatych i tapirów.

WYDARZENIA

„Dreamnight at the ZOO”

W wielu polskich ogrodach zoologicznych odbyła się kolejna już edycja imprezy skierowana do dzieci niepełnosprawnych i chorych przewlekle oraz ich rodzin. Pomysł organizacji tej akcji zrodził się w Holandii. Zoo w Roterdamie zainicjowało doroczny wieczór „otwarcia zoo” dla dzieci z dziecięcego Szpitala Zofii w 1996 roku. Do dnia dzisiejszego partnerami akcji jest 269 ogrodów zoologicznych na świecie. A włączają się w nią także różne fundacje, organizacje i ludzie dobrej woli.

ZOO Bydgoszcz

2 maja dzięki pomocy studentów UTP zorganizowano urodziny bydgoskich rysi- Plamki i Ogonka. Odbyły się prelekcje na temat biologi i konieczności ochrony tych największych polskich kotów.

ZOO Gdańsk

Oliwskie zafundowało swoim lwom niezwykle ciekawe urozmaicenie w postaci kartonowej zebry, żyrafy i antylopy.

http://www.pomorska.tv/informacje/materialy/kultura-i-rozrywka/atrakcje-na-wakacje-w-oliwskim-zoo

ZOO Chorzów

Od 15 kwietnia jest możliwość zakupu biletu wspólnego do Parku Śląskiego. Z biletu możemy skorzystać w Wesołym Miasteczku, Ogrodzie Zoologicznym, Górnośląskim Parku Etnograficznym, Parku Linowym oraz Planetarium.

31 maja odbywał się Dzień Pszczoły Miodnej. W programie znalazły się m.in. takie atrakcje jak: kiermasz miodów, pokaz wirowania miodu i degustacja, odlewanie świec oraz karmienie niedźwiedzi.

W marcu rozpoczęto treningi medyczne z żyrafami.

ZOO Kraków

Linia autobusowa nr 134 zwiększyła częstotliwość jazdy. Od 1 maja autobusy w weekendy będą kursować co 15 minut, a nie jak do tej pory co pół godziny. Ułatwi to dojazd do ZOO komunikacją miejską.

ZOO Łódź

Od marca łódzkie ZOO posiada swoją stronę na Facebooku.

Ogród zoologiczny prosi o zabawki dla papugi kea. Są to inteligentne ptaki, które wymagają częstego urozmaicania woliery. Zabawki są szybko niszczone przez te papugi, dlatego też potrzebne są kolejne sprzęty dla papugi. Zabawki można zostawiać w kasie łódzkiego ZOO. Muszą być jednak wykonane z trwałych materiałów i nie mogą zawierać małych elementów, które ptak mógłby połknąć.

Od kwietnia jest możliwość odbycia wirtualnego spaceru po łódzkim ZOO dzięki Google Street View.

ZOO Opole

 Od 1 maja obowiązuje nowy cennik biletów. Bilet normalny kosztuje 15 zł, natomiast ulgowy 10zł. Wcześniej bilety kosztowały odpowiednio – 8 i 6 zł. Od 1 maja do 31 sierpnia trwa akcja „Odkryj Opole”, w ramach której po zakupie biletu jednej z trzech atrakcji do pozostałych dwóch otrzymuje się rabat w wysokości 20%. W akcji biorą udział: Ogród Zoologiczny, Wieża Piastowska i Kryta Pływalnia „Wodna Nuta”.

ZOO Poznań

Wyjątkowe spotkanie Dyrektora z publicznością.

ZOO Płock

3 lipca odbędzie się kolejna edycja ZOONOOOOCy i próba pobicia najsenniejszego rekordu Polski. Rejestracja on-line rozpocznie się w piątek 26 czerwca 2015 r Wszystkie ważne informacje zawarte są tu: http://www.zoo.plock.pl/40_aktualnosci/267_zoonoc_zoonooc_zoonoooc.html

 Do zoo przyjechały już wielkie szyby do akwarium. Zostały one wykonane przez niemiecką firmę Bernard Bielawski z Niemiec. Całą operację koordynuje zaś firma Oceanus z Włocławka.

ZOO Wrocław

Od 28 kwietnia istnieje możliwość zakupu biletu on-line. Przez internet dostępne są jedynie bilety normalne i ulgowe. Rozpoczęto pokazy treningu i karmienia waranów z Komodo. Odbywają się one we wtorki i piątki.

Dziś wrocławskie zoo odwiedził milionowy zwiedzający! Jest to świetny wynik, szczególnie że mamy dopiero czerwiec.

Ogród Zoobotaniczny Toruń

W dniach 21-22 maja w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu odbył się zjazd Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Wydarzenie tego pokroju w historii toruńskiego zoo zorganizowane zostało po raz drugi (pierwsze odbyło się w Toruniu przed 10 laty). Dyrektorzy ze wszystkich polskich ogrodów spotkali się by obradować na tematy istotne dla rozwoju krajowych zoo, w tym także dotyczące hodowli wielu rzadkich i cennych gatunków zwierząt.

Fot. Zoo Toruń

ZOO Tbilisi

Zoo w Tbilisi w Gruzji nawiedziła niszczycielska powódź. Podczas przejścia fali kulminacyjnej wiele zwierząt zginęło, a niektórym udało się uciec. Cześć uciekinierów złapano (m.in. hipopotama), ale innych trzeba było zastrzelić z powodu stwarzanego dla mieszkańców zagrożenia. Pingwin toniec, który wypłynął razem z falą powodziową dotarł aż do Azerbejdżanu. Na miejscu pracuje delegacja pracowników czeskich ogrodów zoologicznych, doświadczonych w usuwaniu skutków powodzi. Praktycznie cała infrastruktura zoo została zniszczona lub uszkodzona. Potrzebna jest więc każda pomoc, dlatego uruchomiono specjalny fundusz: https://www.indiegogo.com/projects/support-tbilisi-zoo-recovery#/story

To już wszystko w tym wydaniu „7 dni zoo”. Szczególne podziękowania należą się Wojtkowi z Chorzowa, który przygotował zdecydowaną większość materiału. Będziemy starali się aby, nasz zbiór aktualności z ogrodów zoologicznych ukazywał się możliwie regularnie, dlatego zachęcamy do współpracy. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt:

Reklamy

12 comments on “„7 Dni Zoo” nr 146

 1. W krakowskim ZOO w ostatnim czasie urodziły się też: trzy bernikle kanadyjskie (do zobaczenia na dużym stawie, razem z rodzicami), samiczka kułana, dwie samiczki markura turkmeńskiego, trzy jelenie europejskie (same chłopaki), samiec sitatungi i samiec koba liczi. Na dużym stawie gniazdują też zawzięcie ibisy australijskie i warzęchy czerwonoczelne, niedługo powinny być pisklaki 😉

 2. W oliwie obrodziły maluchami też naczelne oprócz orangutanów a z nowych inwestycji także planowany nowy całoroczny domek dla patasòw oraz mają zostać poprawione warunki kapibar i hipci nilowych oraz takinòw .

 3. A ja powiem tak. Najbardziej ze wszystkich newsów podoba mi się ten, że strona ożyła. Bardzo byłoby mi szkoda, gdyby zamarła zupełnie, a myślę sobie, że nie jestem w tych odczuciach odosobniony.
  Tak trzymać!

  • Dzięki!
   Za 10 dni ruszamy w trasę (Wrocław-Opole-Praga-Poznań), więc szykuje się ogromna dawka relacji – po bardzo trudnym dla nas roku mamy nadzieję, że w wakacje znajdziemy na Mrówkojada więcej czasu i rzeczywiście odżyje, bo tak łatwo sześciu (!) lat prowadzenia strony (w ty czterech na naprawdę najwyższych obrotach) nie zaprzepaścimy!

 4. Jeśli moje plany wypalą (a jeśli jest spore :)), to na pewno w sierpniu lub na początku września podrzucę do redakcji przynajmniej jeden materiał. Mam nadzieję, że wszystko wypali. Na razie jednak nie zapeszam i nic bardziej konkretnego nie zdradzam ani nie obiecuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s