„7 Dni Zoo” nr 145

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 145! Jak na zimową porę w polskich ogrodach zoologicznych dzieje się całkiem sporo. W dzisiejszym numerze „7 Dni Zoo” przeczytacie o licznych narodzinach oraz przyjazdach nowych gatunków zwierząt.

fot. Zoo Wrocław

NARODZINY

ZOO WARSZAWA

W stołecznym zoo w ostatni poniedziałek urodziła się sika wietnamska.

fot. Zoo Warszawa

ZOO CHORZÓW

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodził się samczyk oryksa szablorogiego.

fot. Zoo Chorzów

ZOO WROCŁAW

 Jak donosi Zoo Wrocław wykluł się pingwin przylądkowy! To pierwszy pingwin, który przyszedł na świat we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. http://www.youtube.com/watch?v=wIFtPzxfjbA W budynku terrarium wykluły się 3 żółwie żółtogłowe.

fot. Zoo Wrocław

8 lutego w budynku małpiarni na świat przyszedł kolejny wyjec czarny.

ZOO ŁÓDŹ

Przychówek wśród ptaków w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Na świat przyszła barwnica, słonecznica oraz muszkatela dwubarwna.

NOWE ZOO POZNAŃ

W poznańskim ogrodzie co sprytniejsi zwiedzający dostrzegą małego kangura olbrzymiego, który urodził się kilka tygodni temu.

FOKARIUM HEL

W helskim fokarium na świat przyszły pierwsze w tym roku foki. Młode urodziły samice o imieniu Unda Marina (23 lutego) oraz Agata (1 marca).

fot. Fokarium Hel

MINIZOO ZIELONA GÓRA

Urodziły się dwie kozy karłowate.

TRANSFERY

 ZOO WROCŁAW

Pięć nowych ciekawych gatunków ptaków zamieszkało we wrocławskim Afrykarium. Wikłacze zmienne, samica warugi oraz frankoliny żółtogardłe zamieszkały w strefie Afryki Wschodniej, natomiast turako angolskie i samica turako fioletowego w strefie Kotliny Kongo. Więcej szczegółów na stronie wrocławskiego zoo.

fot. Zoo Wrocław

fot. Zoo Wrocław

Również w strefie Kongo, ale w basenie krokodyli nilowych, zamieszkały okonie nilowe. Oprócz nich we wrocławskim zoo pojawiło się także 70 innych ryb. Przywieziony zostały z Lipska.

fot. Zoo Wrocław

Nowym gatunkiem gada na ekspozycji w budynku terrarium jest jaszczurka trawna (Takydromus smaragdinus).

W siłę rośnie również ekspozycja Odrarium. Kilka dni temu do zbiornika Górnej Odry wpuszczone zostały miętusy.

fot. Zoo Wrocław

fot. Zoo Wrocław

ZOO BYDGOSZCZ

Do bydgoskiego ogrodu zoologicznego dotarł pierwszy transport poczwarek motyli, a zatem otwarcie motylarni w nowym pawilonie coraz bliżej!

fot. Zoo Bydgoszcz

ZOO ZAMOŚĆ

Do ogrodu zoologicznego w Zamościu trafiła papuga żako, która została skonfiskowana podczas próby jej nielegalnego przewiezienia przez granicę polsko-ukraińską,

fot. Zoo Zamość

ZOO WARSZAWA

Do warszawskiego ogrodu zoologicznego na ekspozycje powracają motyle. Tym razem będą pokazywane w pawilonie bezkręgowców.

fot. Zoo Warszawa

PLANY I INWESTYCJE

ZOO CHORZÓW

Postępują prace przy budowie pawilonów sajmiri i gepardów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

fot. Śląskie Zoo

fot. Śląskie Zoo

 ZOO WROCŁAW

We wrocławskim zoo zaczęto przearanżowywanie najmniejszych terrariów. To już jedne z ostatnich ekspozycji w pawilonie gadów i płazów, które nie przeszły w ostatnich latach liftingu.

20150224_152405[1]

Poza tym wrocławskie zoo ogłosiło przetarg na „Remont pokryć dachowych na obiektach budowlanych znajdujących się na Dziecińcu Zwierzęcym oraz budynku Afrykanum”.

 ZOO BORYSEW

Gotowy jest już nowy pawilon w zoo w Borysewie. Oglądać w nim będzie można m.in. krokodyla syjamskiego, warana papuaskiego, pytony siatkowane, tamaryny złotorękie,  pancerniki oraz leniwce.

fot. Zoo Borysew

  ZOO KRAKÓW

Na Łysej Górze powiększany jest parking, który jest oddalony o około 1 km od krakowskiego zoo. Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny buduje nową część na której pomieści się ponad 400 samochodów. Więcej informacji na ten temat na stronie Dziennika Polskiego.

ZDJĘCIE MIESIĄCA

W tym tygodniu polecam obejrzeć krótki materiał filmowy o egzekucji zwierząt we wrocławskim ogrodzie zoologicznym podczas tzw. Festung Breslau w kwietniu 1945 roku.

TEMAT TYGODNIA

W ostatnim czasie polskie ogrody zoologiczne dość powszechnie podawały swoją frekwencję w 2014 roku. Właściwie bez słowa przesady można napisać, że przekazywanie tych informacji było w większości chwaleniem się i pękaniem z dumy. Rok 2014 okazał się bowiem niezwykle udanym dla frekwencji w polskich zoo. Poniżej znajduje się  zestawienie liczby zwiedzających polskie ogrody zoologiczne należące do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

liczba zwiedzających w 2014 roku
Chorzów 382 497
Gdańsk 430 000
Kraków 400 000
Łódź 334 230
Opole 298 000
Poznań b.d.
Płock 240 867
Toruń 81 844
Warszawa 713 804
Wrocław 861 973
Zamość 201 560

W przypadku Gdańska i Krakowa podane wartości mają charakter nieoficjalny, oparty na mało konkretnych i nie do końca wiarygodnych doniesieniach medialnych. Niestety nie udało mi się ustalić, choćby szacunkowo, ile osób odwiedziło w zeszłym roku poznańskie Nowe Zoo.

W pierwszej kolejności należy zauważyć niezwykle wysoką frekwencję Zoo we Wrocławiu, które odwiedziło w ostatnim roku zdecydowanie najwięcej osób. Wrocławskie zoo przejęło zatem na tym polu palmę pierwszeństwa od warszawskiego ogrodu zoologicznego, które od lat było najliczniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Polsce.

Na wyróżnienie i wielkie słowa uznania zasługuje Opole. Odwiedziło je blisko 300 000 osób co jest rekordowym wynikiem w historii tej placówki. Rezultat znakomity jak na tej wielkości miasto nie będące ośrodkiem turystycznym. Każdy kto był w Opolu jednak wie, że jest to zdecydowanie jeden z najlepszych polskich ogrodów zoologicznych, a już na pewno najbardziej zadbany i najlepiej utrzymany.

Wszystkie Eazowskie ogrody zoologiczne w Polsce zanotowały w ostatnim roku wzrost liczby zwiedzających w porównaniu do roku 2013 co znakomicie widać w poniższej tabeli.

liczba zwiedzających w 2013 roku liczba zwiedzających w 2014 roku Wzrost [%]
Chorzów 312771 382 497 22,29%
Gdańsk 425440 430000 1,07%
Kraków 342780 400000 16,69%
Łódź 210299 334230 58,93%
Opole 247774 298000 20,27%
Poznań 356321 b.d. b.d.
Płock 221248 240867 8,87%
Toruń 76457 81844 7,05%
Warszawa 623753 713 804 14,44%
Wrocław 438554 861973 96,55%
Zamość 178850 201560 12,70%

Analizując procentowy wzrost zwiedzających w stosunku do roku poprzedniego w pierwszej kolejności ponownie należy wyróżnić zoo we Wrocławiu. Dwukrotne zwiększenie liczby odwiedzających to olbrzymi sukces. Tylko częściowo może on być tłumaczony otwarciem Afrykarium na koniec października. Frekwencja we Wrocławiu w okresie styczeń – wrzesień była w zeszłym roku wyraźnie wyższa niż w analogicznym okresie w 2013 roku.

Świetny wynik, tj. 60% wzrost zanotowało zoo w Łodzi. Akurat ten rezultat jest dla mnie olbrzymim zaskoczeniem, ponieważ w Łodzi w ostatnim roku nie miały miejsce żadne przełomowe wydarzenia. Z drugiej strony frekwencja w 2013 spikowała tam tak nisko, że punkt odniesienia, czyli 200 000 zwiedzających w grubo ponad półmilionowym mieście, nie był zbyt wymagający.

Pomimo utraty pierwszej pozycji zadowoleni mogą być też z pewnością w Warszawie. Blisko stutysięczny wzrost i frekwencja powyżej 700 tysięcy to bardzo dobry rezultat.

Generalnie rok 2014, jak już pisałem na wstępie, należy uznać za niezwykle udany. Wszystkie nasze ogrody zoologiczne zanotowały wzrost frekwencji. Przyczyniły się do tego liczne nowe inwestycje oraz dobra pogoda. Jest to bowiem czynnik kluczowy dla frekwencji w ogrodach zoologicznych na całym świecie. W Polsce szczególnie istotne są ciepłe i słoneczne dni podczas majowego weekendu, Wielkanocy oraz przez cały czerwiec i lipiec.

Pozostaje trzymać kciuki by rok 2015 okazał się przynajmniej równie udanym.

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na Facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze „7 Dni Zoo”, kolejne wydanie już za dwa tygodnie!

18 comments on “„7 Dni Zoo” nr 145

 1. Porównanie frekwencji ma sens tylko, gdyby wszystkie ogrody przyjęły taką samą zasadę jej liczenia. Niektóre wpisują także tzw. wstępy bezpłatne i to na zasadzie szacunków, a nie dokładnych liczb. Powinno się podawać jedynie wstępy płatne.

  • Omawialiśmy ten problem przy okazji pamiętnego tekstu o frekwencji z 1970 i 2010 roku. Co jednak zrobić, skoro tylko takimi danymi się dysponuje. Trudno te statystyki traktować jako jakieś szczególnie wiążące dane – to bardziej ciekawostka.

 2. ekhym – czy w marcu na serio nic się polskich ogrodach nie wydarzyło? Kiedy 146 nr 7 dni? Bo widzę że z tygodnika a następnie 2tygodnika robi się miesięcznik

 3. Ehh już 2 miesiące opóźnienia… 7 dni w zoo przestaje istnieć, czy to tylko dłuższy zastuj? I jeśli możemy wiedzieć, nawał pracy, czy inne powody?

  • Niestety, mnóstwo czynników się na to nałożyło. My ze swojej strony możemy tylko przeprosić naszych czytelników za taką sytuację i mamy nadzieję, że jeszcze wszystko wróci do normy – choćby tej z ostatnich czasów, bo „dawny” Mrówkojad pewnie już nie powróci, niestety.

   • A nie macie Mrowkojady jakiegoś zaufanego zooluba? Jeśli db pamiętam to był nim Kalat. Może ktoś by wam pomógł?

    • Eh, nie ma chętnych na pomoc, niestety, choć od samego początku zapraszaliśmy do współpracy.
     W wakacje planujemy odwiedzić kilka zoologów – Poznań, Wrocław, Oliwę i Pragę – relacje pojawią się więc na pewno – obiecujemy!

  • Nie zdążymy się zebrać po zakończeniu roku szkolnego, ale wybieramy się na spotkanie z dyrektorem kilkanaście dni później :). Plany wakacyjne w trakcie ustalania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s