„7 Dni Zoo” nr 144

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 144!

fot. Zoo Łódź

NARODZINY

ZOO GDAŃSK

Wiele wskazuje na to, że w tym roku zostanie w gdańskim zoo pobity rekord jeśli chodzi o liczbę nowo narodzonych pingwinów przylądkowych. Dokładna liczba nie jest jeszcze znana, ale chodzą słuchy o nawet ponad 20 pisklakach!

NOWE ZOO POZNAŃ

 15 stycznia urodziła się samiczka jelenia Alfreda.

fot. Zoo Poznań

ZOO OPOLE

Kilka dni temu w opolskim ogrodzie zoologicznym urodziła się zebra równikowa.

  ZOO BORYSEW

W ogrodzie zoologicznym w Borysewie urodził się oryks szablorogi.

fot. Zoo Borysew

TRANSFERY

 ZOO WARSZAWA

Nowymi mieszkańcami pawilonu bezkręgowców są kraby Metasesarma aubryi.

fot. Zoo Warszawa

Stołeczny ogród opuściły rudawki nilowe. Ich miejsce na ekspozycyji w budynku ptaszarni zajęła znajdująca się od dawna na zapleczu samica dzioborożca karbodziobego.

 AKWARIUM GDYNIA

 Nowymi gatunkami, które można oglądać w gdyńskim oceanarium są dwa gatunki płaszczek: orlenie kalifornijskie i patelnice niebieskoplame.

fot. Akwarium Gdynia

PLANY I INWESTYCJE

ZOO ŁÓDŹ

Zamknięty dla zwiedzających został budynek akwarium. Zostanie w nim przeprowadzony remont w efekcie którego budynek ma w środku przypominać wnętrze łodzi podwodnej. Ciekaw jestem efektu!

fot. Zoo Łódź

 ZOO WROCŁAW

 14 lutego, a zatem już jutro otwarte zostanie bistro w budynku Afrykarium. Zlokalizowane będzie tam gdzie od początku było planowane, a więc na poziomie 0 i +1 w części „Wybrzeża Szkieletów”. Podczas konsumpcji będzie można podziwiać pingiwny przylądkowe i uchatki karłowate na ich wybiegach zewnętrznych.

Opowiada Elżbieta Ignatowicz, przedstawiciel firmy Aqua Serwis, która jest operatorem Afrykarium:

– Nie będzie to typowa restauracja z daniami a la carte. Ponieważ ludzi bywa w Afrykarium bardzo dużo i wielu z gości będzie chciało coś zjeść, lepiej sprawdzi się bistro, gdzie każdy bierze tacę, podchodzi do lady, wybiera jedzenie, a na koniec płaci i idzie z tacą do stolika. Coś w stylu restauracji, którą ma IKEA .

 ZOO GDAŃSK

 Wiele wskazuje na to, że rok 2015 będzie udany dla gdańskiego zoo w kwestii remontów i mniejszych inwestycji. W budżecie miasta zaplanowano 1,3 mln zł na remonty i inwestycji co jest znaczną sumą w porównaniu do 300 tys. w roku bieżącym. Za te pieniądze ma powstać pawilon dla patasów. Będzie on połączony z wybiegiem zewnętrznym 30-metrowym tunelem z siatki zawieszonym nad głowami zwiedzających. Ukończone zostaną również woliery dla ptaków.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

NOWE ZOO POZNAŃ

 W czasie ferii w budynku słoniarni organizowane będą seanse filmowe! W sali konferencyjnej pokazywane będą filmy obrazujące życie ogrodu „od kuchni”. Z całą pewnością rzecz warta obejrzenia!

 ZOO ZAMOŚĆ

Dział dydaktyczny zamojskiego zoo pod hasłem „Bioróżnorodność chroniona w zamojskim zoo” przygotował wystawę fotograficzną zdjęć przyrodniczych z Kostaryki. Ich autorem jest wicedyrektor zoo w Zamościu Łukasz Sułowski. Ekspozycja do kwietnia znajduje się w holu budynku wejściowego.

ZOO BYDGOSZCZ

 Informacje o specjalnych wydarzeniach przygotowanych na ferie w bydgoskim zoo na stronie zoo.

CIEKAWOSTKI

 ZOO OPOLE

W ostatnim tygodniu wiele ogólnopolskich mediów rozpisywało się o opolskim gorylu. Został on rozzłoszczony przez zwiedzających i w przypływie agresji zniszczył szybę oddzielającą jego pomieszczenie wewnętrzne.

ZOO WROCŁAW

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym przeprowadzony został zabieg korekty dziobu pingwina przylądkowego. Filmik obrazujący to wydarzenie do obejrzenia poniżej.

ZOO WARSZAWA

Warszawskie zoo można zwiedzać z audioprzewodnikiem! Jest on dostępny już na stronie ogrodu.

ZDJĘCIE MIESIĄCA

Zdecydowanie polecam obejrzeć filmik z nurkującymi drzewicami we wrocławskim Afrykarium.

TEMAT TYGODNIA

Zoo Płock na swojej stronie internetowej opublikowało uproszczony raport roczny za 2014 rok. Nie jest to może jakieś epokowe wydarzenie, jednak w świecie polskich ogrodów zoologicznych jest to swoista osobliwość wyróżniająca na plus płocki ogród. Inne ogrody nie publikują nawet takich prostych zestawień. 1 stycznia bieżącego roku w płocki zoo znajdowało 3 956 sztuk zwierząt (bez bezkręgowców) reprezentujących 312 gatunków. To o 5 więcej niż rok wcześniej. W raporcie znajdziemy dokładne informacje ile zwierząt jakich gatunków udało się w płocki zoo rozmnożyć i pozyskać z innych ogrodów w 2014 roku. Wielka szkoda, że zoo w Płocku jest takim rodzynkiem wśród polskich ogrodów, które nie pójdą jego śladem i nie zaczną publikować podobne zestawienia.

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na Facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za dwa tygodnie!

Reklamy

7 comments on “„7 Dni Zoo” nr 144

  1. W końcu większa kasa dla oliwskiego zoo. Większa ale nadal za mała. Pieniądze w Gdańsku latają w milionach na lewo i prawo, zoo nadal jest gdzieś na szarym końcu dla „właścicieli”

    • ale weź pod uwagę że zoo Oliwskie będzie się starało o dofinansowanie z uni więc jak się uda to pieniędzy może być więcej , a zoo będzie mogło dążyć i przystąpić po części do realizacji powoli kolejnych planów 🙂

  2. ktoś wie może co jest z zooforum nie tak bo ani nie przychodzą wiadomości z przypomnieniem hasła jak i wiadomości z aktywacją konta po ponownym zarejestrowaniu 🙂

    • Spróbuj się po prostu zarejestrować wpisanymi loginem i hasłem. Link aktywacyjny nie powinien być potrzebny.

  3. Bistro Laguna w Afrykarium znajduje się wyłącznie na poziomie +1, na poziomie 0 znajduje się niedostępna dla zwiedzających kuchnia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s