„7 Dni Zoo” nr 142

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 142!

Mamy styczeń, a zatem miesiąc kiedy to generalnie ogrody zoologiczne pracują na zmniejszonych do minimum obrotach. Nie oznacza to jednak, że nie dzieją się w nich ciekawe rzeczy. Wszak nie co tydzień rodzą się wilki grzywiaste, kanczyl czy też karakale!

NARODZINY

 ZOO ŁÓDŹ

W budynku wiwarium na świat przyszło 19 kameleonów lamparcich. W ptaszarni z kolei urodził się kanczyl.

 ZOO GDAŃSK

W gdańskim ogrodzie zoologicznym urodził się wielbłąd jednogarbny. Jest to samiczka. W najbliższych dniach najprawdopodobniej w Gdańsku przyjdą na świat kolejne dromadery.

Już miesiąc temu urodziły się w Oliwie również wilki grzywiaste. Dwie samiczki i samiec są już zbadane, odrobaczone, zważone i zachipowane. Oby rosły zdrowo! Więcej na ten temat na stronie zoo.

  ZOO TORUŃ

 9 stycznia w toruńskim ogrodzie urodziła się kolejna w ostatnim czasie alpaka. Tym razem jest to samczyk.

fot. Zoo Toruń

Narodziny małej alpaki oczywiście cieszą, ale z całą pewnością o wiele większym wydarzeniem dla toruńskiego zoo są narodziny karakali. Bliźniaki przyszły na świat 3 stycznia 2015. To już drugi miot, którego rodzicami jest para przybyła do Torunia dwa lata temu.

fot. Zoo Toruń

fot. Zoo Toruń

Trzeba pamiętać, że narodziny karakali są ogromnym wydarzeniem w życiu toruńskiego ogrodu zoobotanicznego. Jest to przecież pod każdym względem najmniejszy z polskich ogrodów zoologicznych. Gratulujemy i pozdrawiamy wszystkich pracowników toruńskiego zoo 🙂

ZOO BORYSEW

5 stycznia urodził się w Borysewie byczek zebu.

fot. Zoo Borysew

TRANSFERY

 

  ZOO WARSZAWA

W ostatnich dniach zeszłego roku do stołecznego zoo przywieziony został samiec goryla. Samiec Wiking urodził się 2 kwietnia 2009 roku w Moskwie i stamtąd też został przewieziony do warszawskiego ogrodu zoologicznego. Tym samym stał się 3. członkiem stada kawalerskiego mieszkającego w warszawskim zoo.

Z czeskiego ogrodu zoologicznego przyjechał 3-letni samiec siki wietnamskiej.

 

ZOO BORYSEW

Urodzona w zwierzyńcu w Wojcieszowie pod Lublinem trzy miesiące temu samiczka lwa już niedługo zostanie przewieziona do zoo w Borysewie.

 

PLANY I INWESTYCJE

ZOO OPOLE

Niestety rozwiązana została umowa opolskiego zoo z generalnym wykonawcą pawilonu płazów. Miał on być otwarty wiosną przyszłego roku, jednak z całą pewnością wydarzenie to ulegnie wielomiesięcznemu opóźnieniu.

 ZOO WROCŁAW

 Cały czas w cieniu wielkich inwestycji wrocławskiego zoo trwają drobne prace w budynku Terrarium. Aktualnie przearanżowywane są terraria na parterze naprzeciwko dawnego basenu krokodyli nilowych. Całkiem niedawno otwarte zostało nowe terrarium zamieszkałe przez anakondę żółtą, a wcześniej przez kilka lat jego mieszkańcem był krokodyl nilowy wykluty we wrocławskim zoo w 2006 roku, który obecnie jest już mieszkańcem Afrykarium.

20150105_154229[1]

 

Dodatkowo wrocławskie zoo ogłosiło przetarg na:

Dostawa, montaż oraz instalacja urządzeń multimedialnych i oprogramowania wraz z pawilonem wystawienniczym pod nazwą: „Klimat, Zwierzęta, Ludzie”.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 ZOO WARSZAWA

 4 stycznia o godzinie 13 w warszawski ogrodzie zoologicznym odbyła się impreza z okazji 1 rocznicy narodzin szympansa zachodnioafrykańskiego. Główny bohater o imieniu Tytuts został w ten dzień obdarowany wieloma zabawkami przyniesionymi przez zwiedzających.

fot. Zoo Warszawa

 ZOO WROCŁAW

W Afrykarium są już organizowane pokazowe karmienia ryb. W poniedziałki, środy i piątki o godzinie 13 karmione są zwierzęta w zbiorniku Kanału Mozambickiego, a w środę  niedzielę o 12 mureny w jednym ze zbiorników Wybrzeża Szkieletów. Otwartym pozostaje pytanie dlaczego wyżej wymienione terminy karmienia rekinów w zbiorniku Kanału Mozambickiego nieco odbiegają od tych zamieszczonych na oficjalnej stronie zoo.

W Afrykarium 12 stycznia odbyło się robocze spotkanie Climate-KIC. Krótka relacja z tego spotkania na stronie zoo. Co uważniejsi w notce tej z całą pewnością szybko wyłapią jedno niezwykle obiecujące zdanie. A brzmi ono tak:

„W ramach konsorcjum KIC nasze ZOO rozwija projekt biogazowni z wykorzystaniem odpadów i przebudowę Pawilonu Słoniarni z jej dociepleniem nowatorskimi metodami, ze względu na zabytkowy charakter budynku i jego mieszkańców – co wyklucza zastosowanie standardowych metod.”

ZOO GDAŃSK

W ostatni piątek w oliwskim zoo odbył się wieczorny spacer po ogrodzie zorganizowany w ramach Nocy Biologów.

ZOO TORUŃ

Współorganizatorem Nocy Biologów było również toruńskie zoo. Króciutka relacja do przeczytania na stronie zoo.

ZOO PŁOCK

Płockie zoo na swoim profilu zaprasza do spędzania ferii zimowych na terenie ogrodu:

FERIE W ZOO
W okresie ferii zimowych zapraszamy na zajęcia, podczas których ciekawe opowieści o zwierzętach będą opowiadać ich opiekunowie.
Spotkania będą odbywać się codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 w Pawilonie Herpetarium.

W ramach niektórych zajęć będzie można uczestniczyć w drobnych czynnościach przy opiece i pielęgnacji zwierząt oraz zwiedzić ZOO „od kuchni”.
Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zwierzęciu i jego życiu. Podczas niektórych zajęć będzie możliwość osobistego przygotowania pokarmu i podania go zwierzętom. Uczestnicy obejrzą również trening medyczny słoni.
Zajęcia skierowane są do osób indywidualnych w każdym wieku.
Nie trzeba robić wcześniejszych rezerwacji.
Aby uczestniczyć w spotkaniach należy wykupić bilet wstępu do ZOO.
Szczegółowy program przedstawiamy na plakacie.
Zapraszamy!

ZOO WARSZAWA

Również na facebooku do odwiedzin w ferie zachęca również warszawskie zoo.

Ferie w ZOO!

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na spędzenie ferii zimowych w Warszawie to serdecznie zapraszamy do ZOO. Codziennie w godzinach 10:30-12:30, w różnych obiektach, czynne będą tzw. infopunkty. Będzie można porozmawiać z pracownikami ZOO, obejrzeć eksponaty, a przede wszystkim spotkać się bliżej z egzotycznymi pupilami. Jeśli macie ochotę porozmawiać z papugą, pogłaskać węża, obejrzeć zęby rekina lub uczestniczyć w karmieniu małp to koniecznie przyjdźcie.

Szczegółowy harmonogram:

– codziennie, od poniedziałku do piątku, o 11.30 w starej małpiarni,
pokaz przygotowania posiłków i karmienia małp
– od poniedziałku do czwartku infopunkt w hipopotamiarni
– poniedziałki – infopunkt w ptaszarni
– wtorki i czwartki – infopunkt w insektarium
– piątki – infopunkt w herpetarium

ZOO ŁÓDŹ

Przedsięwzięcie o nazwie „Ferie w zoo” organizuje również łódzki ogród zoologiczny. Szczegóły tutaj.

CIEKAWOSTKI

ZOO GDAŃSK

Pingwiny przylądkowe w oliwskim zoo złożyły tej zimy aż 24. jaja. Tońce rozmnażają się w gdańskiej placówce bardzo dobrze i co roku przychodzą tam na świat małe pingwiny, jednak aż 24 złożone jaja są rekordowym wynikiem.

ZOO CHORZÓW

Śląskie zoo zachęca do przekazania 1% swojego podatku dochodowego na potrzeby ogrodu zoologicznego.

fot. Zoo Chorzów

Poza tym w ostatnim czasie w Chorzowie organizowana jest podobno większa akcja polegająca na ważeniu zwierząt. Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć z materiału filmowego zamieszczonego pod tym linkiem.

ZDJĘCIE MIESIĄCA

Myślę, że warto obejrzeć filmik ze szczotkowania żółwia morskiego o imieniu Stefan we wrocławskim Afrykarium. Takich rzeczy nie ogląda się codziennie!

POLECANA LEKTURA

Obowiązkowo należy zapoznać się z zimowym numerem Zooquarii, czyli czasopismem wydawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Zachęcam również do przeczytania materiałów o historii wrocławskiego zoo. W najbliższym roku informacji o podobnej tematyce będzie z pewnością będzie pojawiać się coraz więcej. Wszak wrocławski ogród zoologiczny jest najstarszym w Polsce i w tym roku obchodzona będzie rocznica 150 lat od jego powstania.

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Ostatni tj. 141. numer „7 Dni Zoo” był komentowany aż 32. razy! Dzięki temu znalazł się on w gronie 5 najczęściej komentowanych wpisów w historii bloga „Mrówkojad i Przyjaciele”. W związku z tym wszystkim czytelnikom bloga należą się podziękowania, zarówno tym komentującym jak i tym tylko czytającym. Liczne komentarze są olbrzymi motywatorem do dalszego pisania. A zatem jeśli chcecie by na stronie „Mrówkojad i przyjaciele” pojawiało się jak najwięcej nowych tekstów to komentujcie je jak najczęściej! Takie podejście do sprawy może wydawać się dość śmiesznym, ale uwierzcie mi, to naprawdę tak działa!

TEMAT TYGODNIA

Zmiana władzy w łódzkim zoo!

Naczelnikiem łódzkiego ogrodu zoologicznego nie jest już Magdalna Janiszewska. Po ponad dwóch latach na tym stanowisku złożyła rezygnacje jako powód podając problemy rodzinne. Nowym zarządcą łódzkiego zoo został Tomasz Jóźwik. Jest to weterynarz od ośmiu lat pracujący w łódzkim ogrodzie zoologicznym.

Z publikowanych w prasie materiałów wynika, że do priorytetów nowego naczelnika należeć będą:

– realizacja zaplanowanej budowy budynku felidarium

– przebudowa słoniarni tak by po śmierci samicy Magdy możliwe było dalsze przetrzymywanie w niej słoni

– drobne poprawy wyposażenia wybiegów

– tworzenie wybiegów wielogatunkowych

– zorganizowwanie treningów medycznych

Wywiad z nowym naczelnikiem łódzkiego zoo można przeczytać tutaj.

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na Facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za dwa tygodnie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s