„7 Dni Zoo” nr 139

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 139.!

NARODZINY

 ZOO CHORZÓW

 Na świat przyszła samiczka koba defassa.

fot. Śląskie Zoo

 ZOO KRAKÓW

Krakowskie zoo oficjalnie na swojej stronie internetowej poinformowało o przyjściu na świat kondora wielkiego, który wykluł się już 13 czerwca.

fot. Zoo Kraków

  ZOO ŁÓDŹ

 Urodziła się tamaryna dwubarwna.

   ZOO WROCŁAW

Trochę gadziej młodzieży wykluło się we wrocławskim terrarium. Na świat przyszły m.in. węże zbożowe, węże jaskiniowe, anolis brodaty, gekony kanaryjskie i felsumy madagaskarskie. Jaja złożyły równie żółwi McCorda oraz zaskrońce igliwiowe.

W starym budynku pompowni będącym aktualnie pawilonem małpek sajmiri oglądać można 3 młode osobniki.

fot. Zoo Wrocław

W małpiarni z kolei na świat przyszedł 20 listopada wyjec czarny.

fot. Zoo Wrocław

Najwięcej radości z całą pewnością pracownikom wrocławskiego zoo sprawiły narodziny kolejnego kanczyla filipińskiego.

TRANSFERY

 ZOO GDAŃSK

Z niemieckiego ogrodu zoologicznego do Gdańska przywieziona została samica lamparta perskiego.

 ZOO PŁOCK

Nowymi mieszkańcami płockiego zoo są samiec ursona (Erethizon dorsatum) i  6  młodych ibisów szkarłatnych inaczej purpurowych (Eudocimus ruber).

  ZOO WROCŁAW

Kilka dni temu do wrocławskiego Afrykarium dotarł transport ponad 300 ryb reprezentujących ponad 25 gatunków. Trafiły one do zbiorników Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego oraz do akwariów zlokalizowanych na dziobie statku w strefie Wybrzeża Szkieletów.  I tak od kilku dni we wrocławskim zoo można oglądać m.in.  żarłacze czarnopłetwe, patelnice niebieskoplame, różne gatunki kolcobrzuchów, mureny, seleny, rekiny rogate.

Mureny w akwariach Wybrzeża Szkieletów fot. Zoo Wrocław

Patelnica niebieskoplama w zbiorniku Morza Czerwonego fot. Zoo Wrocław

Nowym gatunkiem w budynku wrocławskiej ptaszarni jest czubacz hełmiasty. Nowością wśród ptasich mieszkańców są również czaple czarne.

Już jakiś czas temu nowe gatunki pojawił się również wśród wrocławskich gadów. Do tej pory w „7 Dni Zoo” nie było jednak do tej pory informacji o: żółwiach cyrenejskich, czyli podgatunku żółwia śródziemnomorskiego z terenu Libii (Testudo graeca cyrenaica), żółwiach gibba (Mesoclemmys gibba) oraz wężach bambusowych (Oreocryptophis porphyraceus laticinctus).

 PTASZARNIA LUBIN

Nowymi zwierzętami w Lubinie są króliki.

fot. Park Wrocławski – Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie

PLANY I INWESTYCJE

ZOO PŁOCK

Rozstrzygnięto przetarg na budowę akwarium w Płocku. Wykonawca będzie konsorcjum W&P s.c. Sławomir Wiciński Robert Piątkowski i Marbud Marek Pietrzak. Prace zostaną zrealizowane za kwotę 5 mln 870 tys. zł. Prace mają zostać skończone w kwietniu 2016, a zatem potrwają dość długo jak na takie przedsięwzięcie.

 ZOO WROCŁAW

Wrocławskiej zoo rozpoczęło wstępne przymiarki do budowy… biogazowni! Miały by być w niej spalane odchody zwierząt oraz resztki jedzenia a powstała w ten sposób energia zasilała by budynek Afrykarium. Więcej szczegółów na ten tema tutaj.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 ZOO TORUŃ

Toruński Ogród zz\oobotaniczny poinformował na swoim profilu na Facebooku o zorganizowanej na terenie zoo imprezie:

W dniu wczorajszym (25.11.2014 r.) w naszym Ogrodzie z okazji światowego „Dnia bez futra” zostały zorganizowane zajęcia z przedstawicielami Izby Celnej w Toruniu. W zajęciach uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych nr 10, nr 27 oraz nr 31. W trakcie zajęć prezentowany był film o roli Służb Celnych oraz przeprowadzona była pogadanka na temat warunków, w jakich przemycane są żywe zwierzęta. Pogadance towarzyszyła prezentacja okazów zarekwirowanych przez celników: wypchanego krokodyla, futer z niedźwiedzia, wilka i lisów, krawata oraz butów wykonanych ze skóry węży, kłów morsa i koralowców. Można było dowiedzieć się m. in. jakimi konsekwencjami karnymi może grozić wwożenie nielegalnych pamiątek do kraju oraz dlaczego zakup przedmiotów wykonanych z materiałów zwierzęcych niewiadomego pochodzenia może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Na koniec zaprezentowano krótki film „Historia jednego żółwika”, który wielu uczestników wzruszył do łez. Film ten powstał w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego dla szkół podstawowych „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dodatkowo w ostatnich dniach toruński ogród zaprezentował swoje nowe logo. Wygląda ono tak:

fot. Zoo Toruń

Zazwyczaj pisząc „7 Dni Zoo” staram się być oszczędny w formułowania własnych opinii a zawierać w nim jedynie fakty, ale tutaj muszę zrobić wyjątek. Nowe logo prezentuje się nie najlepiej. Przede wszystkim jest dość nieczytelne, a na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że widnieje na nim napis „zogród”.

STARE ZOO POZNAŃ

W okresie przedświątecznym na terenie Starego Zoo w Poznaniu organizowane będą specjalne spotkania z pracownikami działu dydaktycznego.

fot. Zoo Poznań

ZOO GDAŃSK

Gdańskie zoo poszukuje pracownika na stanowisko pielęgniarza. Dokumenty należy składać do 12 grudnia 2014. Więcej szczegółów na stronie zoo.

ZOO WARSZAWA

Warszawskie zoo zorganizowało dość nietypowe wydarzenie. Wszyscy zwiedzający, którzy przynieśli w ostatni poniedziałek ze sobą słodycze mogli wejść na teren ogrodu bez kupowania biletu! Zebrane w ten sposób drożdżówki, cukierki, miód czy płatki śniadaniowe posłużyły jako… pokarm dla niedźwiedzi polarnych z okazji ich 4. urodzin. Więcej informacji na ten temat tutaj.

FOKARIUM HEL

Pracownika poszukuje również helskie fokarium. Do jego obowiązków będzie należało prowadzenie treningu medycznego oraz opieka nad fokami. Oto podstawowe informacje zamieszczone na Facebookowym profilu fokarium:

Wymagania:
– wykształcenie wyższe (preferowane przyrodnicze),
– umiejętność pracy w zespole,
– znajomość j. angielskiego na poziomie komunikatywnym,
– kreatywność,
– sumienność , dokładność, pracowitość
– dyspozycyjność (praca w weekendy i święta)
– prawo jazdy kat. B
– doświadczenie w pracy ze zwierzętami mile widziane

Życiorys wraz ze zdjęciem oraz listem motywacyjnym prosimy kierować na adres:
seal_care@ug.edu.pl
lub za pośrednictwem poczty na adres:
Stacja Morska IO UG
ul Morska 2, 84-150 Hel
Z dopiskiem „opiekun dzikich zwierząt”

Termin nadsyłania zgłoszeń: 24.12.2014
Wybrani kandydaci zostaną powiadomieni o terminie rozmowy kwalifikacyjnej.
Prosimy o dodanie klauzuli:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów rekrutacyjnych, zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133 poz.883”

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na Facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za dwa tygodnie!

Reklamy

4 comments on “„7 Dni Zoo” nr 139

  1. Nam się nowe logo podoba. Dobrze oddaje obecny charakter toruńskiej placówki. Nufi to z jednej strony ikona zoo i najmocniej kojarzony z ogrodem zwierzak, z drugiej symbol pozytywnych przemian w ogrodzie w ostatnich latach – prawda jednak, że mógłby być trochę „bardziej uśmiechnięty” :). Liść miłorzębu oddaje z kolei botaniczny charakter ogrodu, podobnie jak zielona czcionka. Będzie nam brakowało starego logo, ale ono mocno się już zdezaktualizowało i zmiana była potrzebna.

  2. Moim zdaniem logo jest zupełnie przekombinowane i nieczytelne. A swoją drogą to czy w ogóle w Ogrodzie rośnie miłorząb?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s