„7 Dni Zoo” nr 137

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 137!

TRANSFERY

ZOO OPOLE

Do zoo w czeskim Ołomuńcu wyjechał samiec tamanduy. Ma on powrócić do Polski wiosną. Do tego czasu jedyną przedstawicielką tego gatunku w polskich ogrodach jest samiczka z opolskiego zoo.

  ZOO PŁOCK

Nowymi mieszkańcami płockiego zoo, które przybyły 4 i 5 listopada są samiec zebry Hartmanna, 12 bazyliszków płatkogłowych, dudki oraz żołny. 14-letni samiec zebry przekazany z Berlina ma na imię Baldwin.

fot. Zoo Płock

Młode bazyliszki przyjechały z Frankfurtu nad Menem.

fot. Zoo Płock

 ZOO WROCŁAW

Nowym mieszkańcem wolier ptaków Azji Południowo-Wschodniej zostały bażanty Eliota. Kilkaset metrów dalej, do stadka wrocławskich nahurów, dołączył samiec tego gatunku z Warszawy. W budynku ptaszarni pojawiły się z kolei sójkowce białoczube.

 ZOO WARSZAWA

Nowym mieszkańcem stołecznego zoo jest urodzona w zeszłym roku we Wrocławiu klacz zebry Hartmanna.

 Do warszawskiego zoo trafiło również 30 krabów, znalezionych w toalecie terminala lotniska.

fot. Bezkręgowce Warszawa

Prosto z ulicy do stołecznego zoo trafił również odnaleziony przez przypadkowych ludzi skorpion z gatunku Euscorpius carpathicus.

ZOO ZAMOŚĆ

Nowym gatunkiem w Zamościu jest teju argentyńskie! Są to jedyni przedstawiciele tego gatunku w polskich ogrodach zoologicznych.

fot. Zoo Zamość

Nowymi mieszkańcami zamojskiego ogrodu jest również para danieli płowych przekazana w darze przez… Prezydenta Rzeczpospolitej Pana Bronisława Komorowskiego.

fot. Zoo Zamość

fot. Zoo Zamość

PTASZARNIA LUBIN

Nowymi mieszkańcami mini zoo wchodzącego w skład lubińskiej ptaszarni są kuce szetlandzkie, cap kozy syryjskiej oraz kozy karłowate.

PLANY I INWESTYCJE

 ZOO GDAŃSK

W Oliwie wybudowano zimowisko dla owadów.

fot. Zoo Gdańsk

ZOO WARSZAWA

Cały czas trwa przebudowa budynku akwarium w stołecznym ogrodzie zoologicznym. Najnowsze zdjęcia z inwestycji można obejrzeć na profilu Zoo Warszawa:

STARE ZOO POZNAŃ

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie prac budowlanych na terenie Starego Zoo w Poznaniu. Zakres prac jest następujący:

 • Modernizacja istniejącego placu rekreacji.
 • Modernizacja istniejącego wybiegu i przystosowanie go dla surykatek wraz z lokalizacją pawilonu dla zwierząt na zimę o charakterze tymczasowym.
 • Wykonanie wybiegu dla królików przy istniejącym wybiegu dla owiec.
 • Ujednolicenie tablic informacyjnych na terenie ogrodu zoologicznego.
 • Uzupełnienie zieleni i nasadzeń wokół planowanych miejsc modernizacji.
 • Modernizacja istniejącego placu zabaw dla dzieci.

ZOO BYDGOSZCZ

Wielki dzień dla ogrodu zoologicznego w Bydgoszczy miał miejsce 9 listopada. Otwarto wtedy, dokładnie o godzinie 9, pawilon Akwarium Terrarium będący największa inwestycją w historii myślęcińskiej placówki.

fot. Zoo Bydgoszcz

fot. Zoo Bydgoszcz

W jego skład wchodzi m.in. Wisłarium, czyli 5 zbiorników prezentujących ichtiofaunę najdłuższej z polskich rzek. W kolejnych zbiornikach można oglądać:

 • potok górski: pstrąg tęczowy i potokowy
 • środkowy bieg rzeczny: jesiotr, brzana, sum, jaź, kleń
 • woda stojąca – jezioro, staw: lin, sieja, karp, karaś
 • strefa ujściowa rzeki: szczupak, okoń, amur
 • strumień: ozdobny jaź, karaś i karpi

Kolejnymi elementami pawilonu z fauną Polski są terraria z gadami (wąż Eskulapa, żółw błotny, padalec) i płazami (salamandra plamista, ropucha zielona i ropucha szara).

Druga część budynku zamieszkana jest przez egzotyczne gatunki takie jak: gekon lamparci, agama brodata, tropidur maskowy, felsuma standinga, szyszkowiec, ostojnica nakrapiana, żółw stepowy, legwan zielony, agama żaglowa, bazyliszek pasiasty, felsuma madagaskarska, gekon toke, scynk krokodyli, karaczan madagaskarski i brazylijski, straszyk diabelski, ptasznik kubański, ptasznik białokolanowy, patyczak, wij olbrzymi i kilka gatunków drzewołazów i czerwononoga żaba biegająca. Dwa największe terraria są zamieszkane przez krokodyla kubańskiego i warana białogardłego.

W pawilonie prezentowane są również niewielkie ssaki: koszatniczka, nornik wschodni, myszoskoczek, szynszyla i jeż europejski.

Bydgoskie zoo ma jednak nadzieję, że największa atrakcją nowo otwartego pawilonu będzie motylarnia, gdzie prezentowane są m.in.: morfo peleides, kaligo oleisty, paź królowej, paź azjatycki, atlas, helikonius zebra.

W budynku znajdują się również pomieszczenia dydaktyczne i gastronomiczne.

 ZOO CHARLOTTA

W podsłupskim zoo wybudowano nową wolierę dla arraraun zwyczajnych.

fot. Zoo Charlotta

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za dwa tygodnie!

9 comments on “„7 Dni Zoo” nr 137

 1. Skąd informacja o wyjeździe samicy foki szarej z Warszawy? Obie samice są już przecież nienajmłodsze…

 2. Informacja o foce jest błędem redaktorskim. Do Yukon Bay owszem wyjechała foka z Warszawy – Wiosna, ale było to ponad 4 lata temu. A do stolicy przyjechała klacz, a nie ogier zebry Hartmanna z Wrocławia.
  Trzeba dokładniej czytać źródła z których się bierze nowinki. 😉

  • Na swoją obronę mogę tylko napisać, że ten numer „7 Dni Zoo” powstawał na złamanie karku co niestety odbiło się na jego jakości.

 3. W Dolinie Charlotty nie powstała nowa woliera dla ararun ale w starej wydzielono część, w której ptaki te mogą zimować. Nie będzie już potrzeby ich przenoszenia w inne miejsce na zimę. Tak przynajmniej podaje profil na facebooku.

 4. Witam, ja mam pytania do Mrówkojadów, dotyczące zapowiadanego wywiadu z dyrektorem Aleksandrem Niwelińskim. Wywiad ten pojawi się jeszcze tej jesieni, czy mamy go wypatrywać w nowym sezonie, wiosną/ latem? 😀

  • Cierpliwości – wszystko wskazuje na to, że pojawi się jeszcze przed pierwszym śniegiem :).
   My Poznań zaś odwiedzimy dopiero na przełomie roku – wcześniej niestety nie ma czasu na żaden wyjazd :(.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s