„7 Dni Zoo” nr 136

“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 136!

NARODZINY

 ZOO CHORZÓW

Najnowszym przychówkiem górnośląskiej placówki jest miko czarne. Już w sierpniu, o czym jeszcze nie informowaliśmy w „7 Dni Zoo”, wykluła się w Chorzowie ararauna zwyczajna.

 ZOO PŁOCK

Na świat przyszły bliźniaki tamaryny złotorękiej.

fot. Zoo Płock

 ZOO ŁÓDŹ

Wykluły się cztery toko czarnoskrzydłe.

  ZOO OPOLE

Wykluł się pisklak turako fioletowego.

 ZOO WARSZAWA

22.10.2014 o godzinie 5.50 rano urodził się nosorożec pancerny. Niestety, po raz kolejny jet to samiec.

fot. Zoo Warszawa

 ZOO WROCŁAW

Ciekawe narodziny wśród wrocławskich naczelnych. Na świat przyszedł wyjec czarny oraz gibon północny białopoliczkowy.

 ZOO BORYSEW

Urodziły się dwa białe lwy. Niestety, młode zostały odłączone od samicy i odchowywane są w domu przez właścicieli zoo w Borysewie.

fot. Zoo Borysew

TRANSFERY

ZOO ZAMOŚĆ

Do ogrodu zoologicznego w Zamościu trafiło tysiąc pijawek. Pochodzą one z konfiskaty celnej na granicy z Ukrainą. Mają zamieszkać w jednym ze stawów na terenie zoo. Zbiornik ten zasiedla już kilka tysięcy pijawek skonfiskowanych podczas prób przemytu we wcześniejszych latach.

ZOO TORUŃ

Od 16.10.2014 w toruńskim ogrodzie zoobotanicznym można oglądać parę bażantów birmańskich oraz nowego samca tragopana Temmincka. Od niedawna w Mini Zoo mieszka również młodziutka oślica, która przywieziona została z zoo w Warszawie. Również ze stolicy dotarły 2 warany mangrowe, samica felsumy madagaskarskiej oraz 15 megakaraczanów madagaskarskich. Na ekspozycji zadebiutował również waran szmaragdowy, o którego przyjeździe do Torunia z Dvur Kralove  informowaliśmy już wiosną.

 ZOO PŁOCK

Do Płocka z Warszawy przyjechały dwa gatunki płazów. Są nimi drzewołaz malarski (Dendrobates tinctorius) oraz Dendrobates mysteriosus.

fot. Zoo Płock

 ZOO WROCŁAW

We wrocławskim ogrodzie zamieszkało 13 golców oraz samiec dik-dika. W budynku terrarium nowymi lokatorami są dwie anakondy żółte. W Afrykarium zamieszkał już również samiec hipopotama nilowego z Pragi, o którego rychłym przyjeździe informowaliśmy w ostatnim numerze „7 Dni Zoo”. W nowym obiekcie towarzyszą mu już obie wrocławskie samice hipopotama nilowego, które zostały przeniesione z budynku słoniarni. Nowymi mieszkańcami są również tilapie zebry z Chorzowa, rekiny brunatne oraz 7 pingwinów tońców z francuskiego ZOO w Pont Scorff .

 ZOO BYDGOSZCZ

Nowymi gatunkami w bydgoskim zoo są szczupaki, liny i okonie.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO GDAŃSK

Kilkukrotnie powiększony został wybieg wilków w gdańskim ogrodzie zoologicznym. Od kilku dni zwierzęta mogą już korzystać z całego przeznaczonego dla nich terenu.

fot. Zoo Gdańsk

ZOO PŁOCK

Ogłoszono przetarg na budowę akwariów w płockim zoo! Płockie zoo od lat czeka na ponowne zagospodarowanie przestrzeni akwarystycznej. Ogłoszony przetarg pozwala mieć nadzieję, że jej otwarcie nastąpi w 2016 roku. Pełna dokumentacja przetargowa znajduje się na stronie urzędu miejskiego miasta Płocka.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 ZOO TORUŃ

 W dniach 6-10 października obchodzono Światowy Tydzień Zwierząt w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym.

AKWARIUM GDYNIA

W dniach 18-19 października miały miejsce Dni Otwarte w centrum edukacji w Akwarium Gdyńskim.

ZOO GDAŃSK

W gdańskim zoo wydano nowy przewodnik.

fot. Zoo Gdańsk

TEMAT TYGODNIA

Wydarzeniem tygodnia, a właściwie całej epoki w historii polskich ogrodów zoologicznych będzie otwarcie Afrykarium.   Po 3  latach przygotowań i blisko 3 latach budowy, Afrykarium już jutro zostanie otwarte. Równo o godzinie 9 bramy Afrykarium będą otwarte dla wszystkich zwiedzających.

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za dwa tygodnie!

Reklamy

5 comments on “„7 Dni Zoo” nr 136

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s