„7 Dni Zoo” nr 135


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 135! Niestety, po raz pierwszy od dawna, musieliście czekać tak długo na nowy numer za co najmocniej przepraszamy. Tym bardziej, że ostatnie tygodnie obfitowały w wyjątkowe wydarzenia – nie co tydzień wszak do polskich ogrodów przyjeżdżają manaty czy pantery mgliste!

NARODZINY

 ZOO ŁÓDŹ

19 sierpnia urodziła się samiczka tapira anta. W budynku akwarium na świat przyszły tyflonektysy. Urodziło się również kudu małe oraz alpaka.

 ZOO OPOLE

Urodził się ocelot!

ZOO KRAKÓW

Na przełomie września i października urodziły się dwie lamy, samiec i samiczka.

 ZOO PŁOCK

Na świat przyszedł legwanik błękitny, a także przedstawiciele kilku gatunków płazów.

ZOO WROCŁAW

We Wrocławiu urodziła się, już trzecia w tym roku, zebra Chapmana. To już trzecie źrebię tego gatunku, które przyszło w tym roku na świat we wrocławskim zoo.

fot. Zoo Wrocław

 ZOO ZAMOŚĆ

W Zamościu małe baby boom. Przede wszystkim urodził się dwa makaki wanderu. Poza tym lama oraz zebra.

fot. Zoo Zamość

fot. Zoo Zamość

 ZOO FARMA MIEROSZÓW

Na świat przyszedł makak japoński.

MINI ZOO WOJCIESZÓW

Na Lubelszczyźnie kilkadziesiąt dni temu urodził się lew!

MINI ZOO ZIELONA GÓRA

24 września w Zielonej Górze wykluły się pawie indyjskie.

fot. Ogród Botaniczny Bajkowa Zagroda

TRANSFERY

 ZOO GDAŃSK

Kilka dni temu do Gdańska dotarły lwy angolskie. Trzy samice przybyły spod Paryża, natomiast samiec z Lizbony. Niestety, w ostatnią niedziele jedna z młodych samic została zaatakowana i uduszona przez samca. Przez zwiedzających nagrany został film z tego zdarzenia. Wypowiedź dyrektora gdańskiego zoo możecie wysłuchać tutaj.

fot. Zoo Gdańsk

ZOO KRAKÓW

Do Krakowa z Rygi przyjechał samiec lori małego, a z duńskiego Odense samiec tygrysa syberyjskiego.

ŚLĄSKIE ZOO

Do grona samic sika wietnamskich, o przyjeździe których było pisane w poprzednim numerze „7 Dni Zoo”, dołączył samiec z zoo w Hamburgu.

ZOO ŁÓDŹ

Nowości wśród łódzkich ptaków. Zamieszkało tam 5 ibisów grzywiastych, kaczki etiopki oraz dwie warzęchy.

Dużym wydarzeniem w życiu łódzkiego ogrodu zoologicznego jest z całą pewnością przyjazd 1,5 letniej samicy żyrafy Rotshilda o imieniu „Usuri”.

 ZOO WARSZAWA

Do Warszawy przyjechał nowy goryl. Jest nim Bwana – 7 letni samiec z Amsterdamu. Nowymi zwierzętami w stołecznym zoo są także 4 siki wietnamskie oraz warany Glauerta.

Urodzony przed niespełna w warszawskim zoo samiec nosorożca indyjskiego o imieniu Byś wyjechał do francuskiego Zoo du Bassin d’Arcachon.

Nowym mieszkańcem jest także samiec foki szarej. 6 października z Płocka przybył samczyk o imieniu Paco.

 ZOO WROCŁAW

Do Wrocławia przyjechały manaty karaibskie. Po raz pierwszy w historii naszego kraju można oglądać te absolutnie wyjątkowe zwierzęta. Dwa młode samce przywieziono z duńskiego Odense. Co ciekawe, mimo że pierwsze w Polsce, nie są to pierwsze manaty w historii wrocławskiego zoo! Zwierzęta te można było oglądać tutaj przed wojną w budynku słoniarni.

Nowymi mieszkańcami wrocławskiego zoo są także pekari Wanera. Wrocławskie zoo jest drugim ogrodem w Europie prezentującym ten gatunek. Stadko zostało sprowadzone z berlińskiego Tierparku.

fot. Zoo Wrocław

Do Wrocławia powinien też już dotrzeć też samiec hipopotama nilowego. Od kilku godzin trwa transport tego zwierzęcia z praskiego zoo.

 ZOO ZAMOŚĆ

Do zamojskiego zoo z Ostrawy przyjechała pantera mglista. Ten gatunek możemy oglądać w Polsce po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat! W przeciwnym kierunku, do Czech, pojechało 6 wyklutych w Zamościu ibisów czczonych.

fot. Zoo Zamość

ZOO BYDGOSZCZ

W pawilonie o wdzięcznej nazwie Akwarium-Terrarium zbudowanym w bydgoskim zoo zamieszkały pierwsze zwierzęta. Są to m.in.

pstrąg potokowy, sum pospolity, jaź, kleń, sielawa, karaś, płoć, stynka i  jesiotr ostronosy.

8 października do Bydgoszczy przywieziony został również tygrys syberyjski. Samiec dotarł z holenderskiego zoo w Emmen.

 AKWARIUM GDYNIA

Nowymi zwierzętami w gdyńskim akwarium są:

Pseudobalistes fuscus, ustniczek królewski (Pomacanthus semicirculatus), Alutera pisana (Aluterus scriptus) oraz rekin „chodzący” (Hemiscyllium halmahera).

fot. Akwarium Gdynia

PLANY I INWESTYCJE

NOWE ZOO POZNAŃ

Rozpoczęła się budowa nowych wolier dla sów.

ZOO PŁOCK

W płockim zoo powstały nowe terraria dla karaczanów brazylijskich, madagaskarskich, trynidadzkich i argentyńskich.

fot. Herpetarium Zoo Płock

 ZOO ŁÓDŹ

W łódzkim zoo otwarto część australijską. Na wybiegu zamieszkały kangury rude, strusie emu oraz łabędzie czarne. W przylegającym pawiloniku zamieszkały różne gatunki ptaków z Antypodów: zmroczniki, kukabury, muszkatele dwubarwne, korońce plamoczube, nimfy, papugi tarczowe, świergotki seledynowe i barwnice. Łódzkie zoo podaje, że przystosowanie obiektu kosztowało 25 tysięcy złotych.

ZOO WROCŁAW

Z każdym dniem coraz więcej zwierząt zamieszkuje w Afrykarium. W ostatnich dniach w Kanale Mozambickim zamieszkały żółwie morskie.

Zachęcam do obejrzenia bardzo ciekawej fotorelacji Pani Danuty Bator.

 ZOO WARSZAWA

9 października na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego powstało centrum CITES, czyli schronienie dla zwierząt zatrzymanych przez służby celne i straż miejską. W imprezie uczestniczyła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz.

fot. Zoo Warszwa

fot. Zoo Warszawa

WYDARZENIA W SKRÓCIE

Skończyła się, trwająca 4 dni, coroczna konferencja europejskiego stowarzyszenia ogrodów zoologicznych i akwariów. W tym roku odbywała się w Budapeszcie. Uczestniczyło w niej 26 pracowników 11 polskich zoo należących do EAZA.

Anna Mekarska – Zoo Kraków
Magdalena Janiszewska – Zoo Łódź
Małgorzata Pacholczyk – Zoo Łódź
Włodzimierz Stanisławski – Zoo Łódź
Andrzej Gutowski – Zoo Gdańsk
Małgorzata Kościelak – Zoo Gdańsk
Izabela Krause – Zoo Gdańsk
Michał Targowski – Zoo Gdańsk
Piotr Domaszewski – Zoo Opole
Krzysztof Kazanowski – Zoo Opole
Grzegorz Rolik – Zoo Opole
Lesław Sobieraj – Zoo Opole
Krzysztof Kelman – Zoo Płock
Aleksander Niweliński – Zoo Płock
Leszek Antkowiak – Zoo Poznań
Piotr Ćwiertnia – Zoo Poznań
Andrzej Kruszewicz – Zoo Warszawa
Ryszard Topola – Zoo Warszawa
Ewa Piasecka – Zoo Wrocław
Mirosław Piasecki – Zoo Wrocław
Radosław Ratajszczak – Zoo Wrocław
Łukasz Sułowski – Zoo Zamość
Maciej Makowski – Zoo Toruń

ZOO GDAŃSK

11 października miał miejsce dzień otwarty gdańskiego zoo. Wszyscy chętni mogli wejść na teren ogrodu za darmo! Wszystko to z okazji otwarcia lwiarni. 11 października po raz pierwszy zwiedzający mogli oglądać lwy angolskie, samca i trzy samice sprowadzone z ogrodów we Francji i Portugalii. Gdańskie zoo odwiedziły w ostatnią sobotę prawdziwe tłumy – przez zoo przewinęło się ponad 24 tysiące osób! Relacja z wydarzenia pod tym linkiem.

fot. Zoo Gdańsk

O samej budowie gdańskiej lwiarni było swego czasu na Mrówkojadzie pisane sporo. Co nieco na ten temat możecie przeczytać tu i tu.

 ZOO PŁOCK

Po 17 latach pracy w Płocku ze stanowiskiem dyrektora tamtejszego zoo pożegnał się Aleksander Niweliński. Nowym dyrektorem płockiego zoo został Krzysztof Kelman – więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

ZOO WROCŁAW

Wielkie testowanie Afrykarium. W imprezie pod taką nazwą 4 października można było po raz pierwszy w większej grupie zwiedzić Afrykarium. Wrocławskie zoo rozdało 2 tysiące darmowych zaproszeń. Impreza ta była jednocześnie swoistym testem dla obiektu ułatwiającym odpowiednią organizację trasy zwiedzanie już po właściwym otwarciu, które nastąpi 26 października.

POLECANA LEKTURA

Polecamy do wysłuchania wywiadu z nowym dyrektorem poznańskiego zoo Aleksandrem Niwelińskim.

TEMAT TYGODNIA

W ostatnich tygodniach przez świat polskich ogrodów zoologicznych przeszła prawdziwa medialna burza. Wszystko zaczęło się od absurdalnej „afery osiołkowej”, która miała miejsce w Poznaniu. Sprawa jest tak kuriozalna, że aż nie mamy siły jej w jakikolwiek sposób komentować.

O wiele ważniejsze i ciekawsze od sprawy osiołkowej są afery „łódzka” i „warszawska”. W obu przypadkach ogrody zoologiczne z tych miast zostały obciążone bardzo poważnymi zarzutami przez swoich byłych (Łódź) i obecnych (Warszawa) pracowników. O sprawach powstała niezliczona ilość artykułów, artykulików i notatek prasowych. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy jednak do zapoznania się z materiałami źródłowymi. A są nimi:

Przeprowadzony już w czerwcu (!) wywiad Karoliny Skowron z pracownikiem warszawskiego zoo Barbarą Zalewską.

Oficjalna odpowiedź i komentarz dyrektora Kruszewicza opublikowany na stronie zoo. 

Wpis na blog Animalusa, czyli byłego pracownika łódzkiego zoo.

Rozmowa autora bloga oraz naczelnika łódzkiego zoo na antenie radia Łódź.

Z ciekawszych, nietabloidowych materiałów prasowych wyróżnić można wywiad przeprowadzony z profesorem Elżanowskim na antenie radia Tok FM.

Jako mój komentarz do całej sytuacji niech posłuży jedno krótkie, proste przysłowie: „Prawda zawsze leży pośrodku”.

Z uwagi na zbliżającą zimę, w rezultacie której ogrody zoologiczne zawsze przechodzą na nieco niższe obroty, od następnego numeru „7 Dni Zoo” będzie publikowane co 2 tygodnie.

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na Facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 Dni Zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za dwa tygodnie!

Reklamy

12 comments on “„7 Dni Zoo” nr 135

 1. Witaj Kalacie! Dzięki za 135 wydanie „7 Dni Zoo”. Jedno sprostowanie: prawda NIE zawsze „leży pośrodku”! Prawda ZAWSZE leży tam gdzie leży! Serdecznie pozdrawiam 🙂

 2. Witam,
  Jak wiadomo są 3 rodzaje prawdy: cała prawda, prawda i ta trzecia :-). I pod tą trzecią na pewno można podciągnąć stwierdzenie, że zoo to samo zło. Natomiast, nie są to miejsca idealne i – zwłaszcza w Polsce – wiele pracy trzeba, by osiągnęły zadowalający poziom. Poza Wrocławiem może, który już jest w innej lidze, a gdy wyeliminuje ostatnie miejsca odstające od reszty na minus, będzie to europejska czołówka.
  Wracając do prawdy – leży przeważnie tam, gdzie ciężko się do niej dokopać. Z wielu złożonych przyczyn, głównie tkwiących w ludzkich charakterach.
  Co do samego tekstu – merytorycznie jest ok., natomiast dobrze by było, poprawić tkwiące tu i ówdzie literówki i zagubione słówka, by na tak fajnej stronie poziom był odpowiedni :).
  Pozdrawiam.
  Robert.

  • Choć sami „7 Dni Zoo” już nie piszemy, obiecujemy, że będziemy pilnować jego strony językowej i stylistycznej – poprawki już naniesione, dzięki za uwagę!

 3. Aha, jako Warszawiak z zameldowania i zamieszkania :-)., nie potrafię do końca cieszyć się z CITIES w stołecznym zoo. Jest to jak najbardziej pozytywna inicjatywa, nie przeczę, ale – moim zdaniem – powinna się znaleźć poza terenem zoo i ewentualnie z nim współpracować. Według mnie szkoda tego terenu. A skoro już tam coś postanowiono zrobić nieekspozycyjnego, tak na uboczu, to mogłoby to być zaplecze z Ptasim Azylem. Pozwoliło by to na zagospodarowanie tego co jest w centralnej części zoo na potrzeby ekspozycji zwierząt.
  Tyle, że to tylko moje zdanie ;-(.

 4. Owszem, ale w miejscu poprzedniej lokalizacji wciąż się korzysta na jego potrzeby, a ponadto służy ono jako zaplecze. Tak więc, zamiast CITIES mogłoby być właśnie zaplecze z Ptasim Azylem, ewentualnie nieco powiększonym, skoro brak w nowym miejsca i korzysta się ze starego. To całkiem spory teren ten w dolince i jest na obrzeżu, a stary PA znajdował się w centralnym, newralgicznym miejscu, gdzie – moim zdaniem – szkoda go na coś innego niż ekspozycja zwierzęca.

 5. Prosimy o kolejne odcinki:) I nie przejmować się różnymi nawiedzonymi purystami językowymi, których forma i styl wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia.

 6. Witam.
  Piotrze – strona „Mrówkojadów” jest jedną z moich ulubionych i często zaglądam sobie na nią, by przeczytać relację z zoo czy inny artykuł po raz „enty”. Kalat pisze zawsze rzeczowo i to, że wspomógł redakcję na pewno powinien i zapewne jest doceniony. Jego tekst podobał mi się i nie wiedzę czegokolwiek w mojej wypowiedzi co by świadczyło wprost przeciwnie. Z faktu mojej sympatii do strony grzecznie zwróciłem uwagę na drobne pomyłki, po to by tekst dostępny dla rzeszy Czytelników (w końcu to internet) lepiej się prezentował. Sam pisuję czasami w różnych miejscach i wiem, że samemu ciężko wyłapać zwłaszcza te drobne usterki. Nie jestem „nawiedzonym purystą” tylko sympatykiem strony, a ponadto Twój przymiotnik przed „purystą” odbieram jako zupełnie zbędny i – wybacz – obraźliwy. Co do mojej formy i stylu pisania nie wypowiadam się. Wstrzemięźliwość w tej kwestii uważam za cnotę.
  Życzę jeszcze wielu miłych chwil spędzonych przy lekturze mrówkojadzich artykułów.

 7. Uważam po prostu, że najważniejsze są informacje merytoryczne i dużą przesadą jest koncentrowanie się na literówkach. Tym bardziej, że ja sam hoduję ryby tropikalne, często szukam informacji na stronach obcojęzycznych i nigdy nie koncentruję się na ich stylistyce i formie – tylko na treści. Często informacje w języku angielskim i niemieckim bardzo się od siebie różnią – w zależności od miejsca, skąd pochodzi piszący – więc ja gatunki zwierząt i roślin szukam zawsze po nazwach łacińskich i to się bardzo w praktyce sprawdza. Natomiast zapis czy forma słów i wyrażeń jest według mnie drugorzędna – no chyba, że są to rażące błędy ortograficzne – co jednak bardzo łatwo dzisiaj sprawdzić używając edytora tekstu.

 8. I na tym poprzestańmy, bo ani ja nie zamierzałem być złośliwy wobec Autora, chciałem po prostu być pomocny, ani ty chyba nie zamierzałeś wywoływać burzy z niczego. Kalata czyta się przyjemnie i dużo można się dowiedzieć z jego tekstów, podobnie jak z innych na stronie. Nie psujmy sobie pożytecznej rozrywki zbędnymi potyczkami słownymi.
  Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s