„7 Dni Zoo” nr 134


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych, który niestety ponownie tymczasowo przeistoczył się w dwutygodnik, publikowany jest już po raz 134!

NARODZINY

 ZOO GDAŃSK

Dwa miesiące temu w Oliwie urodził się żenety. Więcej o tych narodzinach tutaj.

ŚLĄSKIE ZOO

Na stawie nieopodal budynku akwarium wykluło się 5 łabędzi czarnych.

NOWE ZOO POZNAŃ

W okolicy 21 sierpnia w pawilonie małych ssaków na terenie poznańskiego nowego zoo urodziły się trzy badylarki.

Zoo Poznań

ZOO WROCŁAW

W tym tygodniu na świat przyszła zebra Chapmana.

Zoo Wrocław

AKWARIUM GDYNIA

W Gdyni na świat przyszły płaszczki słodkowodne. Na profilu fejsbukowym zamieszczono ciekawe zdjęcia z przeprowadzania badania USG sprzed kilku tygodni.

TRANSFERY

 ZOO OPOLE

Do Opola przyjechały trzy samice geparda. Mające prawie 2,5 roku gepardzice przyjechały z Francji.

Zoo Opole

ŚLĄSKIE ZOO

Nowym gatunkiem w ogrodzie zoologicznym w Chorzowie jest sika wietnamska. Przedstawiciele tego gatunku zamieszkali na wybiegu dawniej zajmowanym przez daniele. Trzy samice przyjechał z Hamburga. Niedługo ma do nich dołączyć samiec z zoo w duńskim Odense. Przyjazd sik wietnamskich to bardzo dobra wiadomość. Są to zwierzęta, które wyginęły w środowisku naturalnym a przetrwały dzięki staraniom ogrodów zoologicznych. Śląskie zoo posiada wiele dużych fajnych wybiegów, które mogłyby być zamieszkane przez zagrożone gatunki zwierząt roślinożernych. Niestety większość z nich jest niestety zajmowana przez zwierzęta domowe czy też dzikie ale nie zagrożone. Oby zamiana danieli na wymarłe w naturze siki wietnamskie była początkiem zmian wśród kopytnych w zoo w Chorzowie.

ŚLĄSKIE ZOO

ZOO ŁÓDŹ

 W Łodzi bo ponad 20-u latach przerwy ponownie można oglądać pandy małe. Oshin i Ophelia, przybyły w ostatnich dniach do Łodzi po sześcioletnich staraniach u koordynatora gatunku z belgijskiego ogrodu zoologicznego w Plackendael. Obie samice, które są siostrami – bliźniaczkami, obecnie mają po 9 miesięcy. Wybieg pand choć powierzchniowo całkiem sporo nie jest niestety pozbawiony bardzo poważnych wad. Za główną należy uznać brak możliwości wspinania się przez zwierzęta na drzewa, a przecież to jest to co pandy małe lubią najbardziej i w ten sposób spędzają większość czasu!

 ZOO PŁOCK

Do Płocka z zoo w Poznaniu trafiły rzekotki czerwonookie.

Zoo Płock

 STARE ZOO POZNAŃ

Do poznańskiego ogrodu trafił pyton tygrysi odnaleziony na ulicy na poznańskim Piątkowie.

 ZOO WROCŁAW

Dziś z zoo w Montpellier we Francji przyjechały dwie samice dikdika, małej pustynnej antylopy z Afryki. Niebawem dotrze jeszcze samiec z Drezna. Wśród ptaków nowym gatunkiem we wrocławskim zoo są kazarki siwogłowe. Z kolei na zapleczu budynku terrarium zamieszkały węże brodawkowate jawajskie Acrochordus javanicus.

Zoo Wrocław

Rozpoczęło się również zarybianie zbiorników Malawi, Morze Czerwonego oraz Kanału Mozambickiego w Afrykarium. I tak w zbiorniku Malawi zamieszkał już następujące gatunki: Aulonocara sp. mamelelela, Haplochromis boadzulu, Copadichromis azureus, Crytocara moori, Haplochromis sp. taiwan reef, Otophartynx lithobates zimbawe ss, Melanochromis johanni easter, Labidochromis perlmutt mara reef, Melanochromis maingano, Cynotilapa sp. lion, Cynotilapa afra red top likoma I Raiamas christy.

Zoo Wrocław

Zoo Wrocław

W zbiorniku Kanału Mozambickiego pojawiają się  m. in. koralowce, jamochłony, pierwsze trzy gatunki rekinów oraz płaszczki.

 ZOO BORYSEW
Nowymi zwierzętami w Borysewie są łabędzie czarnoszyje oraz ryś euroazjatycki.

fot. Zoo Borysew

PLANY I INWESTYCJE

 ŚLĄSKIE ZOO

W Chorzowie tempa nabierają prace przy budowie pawilonu gepardów.

wojtusch

 ZOO WARSZAWA

W warszawskim zoo trwa przebudowa budynku akwarium w ramach którego powstaje zbiornik paludarium. Niestety remont przedłuży się aż do wiosny przyszłego roku.

Zoo Warszawa

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

 

ZOO WROCŁAW

Coraz bliżej otwarcie największej inwestycji w historii polskich ogrodów zoologicznych czyli wrocławskiego Afrykarium. Już wiadomo, że otwarcie nastąpi jeszcze w październiku! Posadzone są już praktycznie wszystkie rośliny. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkujące.

Afrykarium we wrocławskim zoo już niemal gotowe (© Fot. Tomasz Hołodd / Polskapresse) Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3570589,afrykarium-w-zoo-prawie-gotowe-otwarcie-w-pazdzierniku-zdjecia,id,t.html

Nie wypada nie obejrzeć filmu wykonanego przez wykonawcę Afrykarium firmę Inter-system!

 ZOO ZAMOŚĆ

20 września, a więc dzisiaj (!), ma miejsce uroczyste otwarciej zamojskiej żyrafiarni. Tego dnia wstęp na teren zoo jest bezpłatny! Dzisiaj zwiedzający mogą po raz pierwszy oglądać żyrafy.

 ZOO BORYSEW

W Borysewie powstał nowy wybieg dla surykatek:

Zoo Borysew

PTASZARNIA LEGNICA

W legnickim Parku Miejskim utworzono ekspozycje ptaków, głównie bażantów. Można tam oglądać m.in. kiśce tajwańskie czy uszaki siwe. Jest to pierwsza część inwestycji, której celem finalnym jest powstanie minizoo. Niestety sposób wykonania klatek poraża swoją topornością. Przerażające to tym bardziej, że podobno na urządzenie ptaszarni wydano z publicznych pieniędzy 700 tysięcy złotych.

WYDARZENIA W SKRÓCIE

W dniach 23-27 w Budapeszcie odbędzie się coroczna konferencja europejskiego stowarzyszenia ogrodów zoologicznych i akwariów. Uczestniczyć w niej będą oczywiście także polskie ogrody, a konkretnie 26 pracowników 11 polskich zoo należących do EAZA.

Anna Mekarska – Zoo Kraków

Magdalena Janiszewska – Zoo Łódź

Małgorzata Pacholczyk – Zoo Łódź

Włodzimierz Stanisławski – Zoo Łódź

Andrzej Gutowski – Zoo Gdańsk

Małgorzata Kościelak – Zoo Gdańsk

Izabela Krause – Zoo Gdańsk

Michał Targowski – Zoo Gdańsk

Piotr Domaszewski – Zoo Opole

Krzysztof Kazanowski – Zoo Opole

Grzegorz Rolik – Zoo Opole

Lesław Sobieraj – Zoo Opole

Krzysztof Kelman – Zoo Płock

Aleksander Niweliński – Zoo Płock

Leszek Antkowiak – Zoo Poznań

Piotr Ćwiertnia – Zoo Poznań

Andrzej Kruszewicz – Zoo Warszawa

Ryszard Topola – Zoo Warszawa

Ewa Piasecka – Zoo Wrocław

Mirosław Piaecki – Zoo Wrocław

Radosław Ratajszczak – Zoo Wrocław

Łukasz Sułowski – Zoo Zamość

Maciej Makowski – Zoo Toruń

ZOO GDAŃSK

W pierwszych dniach września  oliwskim ogrodzie odbył się IX Zjazd Dydaktyków Polskich Ogrodów Zoologicznych. Więcej na ten temat na stronie zoo.

Zoo Gdańsk

 ZOO ŁÓDŹ

 Łódzkie zoo obchodzi 76. rocznicę powstania. Z tej okazji w najbliższy weekend (20-21 września) przygotowano szereg atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych. Wstęp do zoo będzie darmowy dla wszystkich odwiedzających.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym będzie można obejrzeć specjalne animacje oraz zobaczyć wioskę indiańską. Będą także koncerty. W sobotę, 20 września o godz. 16 wystąpi Paweł „Biba” Binkiewicz, finalista programu „X-Factor”. W niedzielę, 21 września o godz. 16 zaśpiewa Michał Karpacki z programu „The Voice of Poland”. źródło

 

Zoo Łódź zachęca również do głosowania na projekty związane z ogrodem zgłoszone do budżetu obywatelskiego:

L0016Leczenie niedźwiedzi w łódzkim zoo (Agata, Westa, Filip, Mali)
L0036Poprawa komfortu zwiedzających łódzkiego zoo – częściowa przebudowa alejek oraz zieleni w ich okolicach
L0058 Poprawa warunków życia zreumatyzowanej słonicy Magdy oraz sprowadzenie do łódzkiego zoo hipopotamów karłowatych
L0149Wkoło zoo. Rewitalizacja ogrodzenia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego

ZOO ZAMOŚĆ

Zoo Zamość

ZOO WARSZAWA

Do Warszawskiego Zoo w ostatnim tygodniu trafił nowy… ciągnik marki Ursus!

ZOO WROCŁAW

4 października będzie można po raz pierwszy w większej grupie zwiedzić Afrykarium. Wrocławskie zoo rozda 2 tysiące darmowych zaproszeń. Impreza ta będzie jednocześnie swoistym testem dla obiektu ułatwiającym odpowiednią organizację trasy zwiedzanie już po właściwym otwarciu, które nastąpi pod koniec października.

 

TEMAT TYGODNIA

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym zamieszkała samica kuskusa pochodząca z indonezyjskiej wyspy Celebes. Jest to jedyny przedstawiciel swojego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych. Zoo Wrocław informacje o tym z przedstawicielem jakiego konkretnie gatunku kuskusa mamy do czynienia utrzymuj póki co w tajemnicy. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak domniemywać, że jest to samica z gatunku Strigocuscus celebensis lub Ailurops ursinus.

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

Reklamy

15 comments on “„7 Dni Zoo” nr 134

 1. Moim zdaniem woliery dla bażantów w Legnicy w takim wydaniu w ogóle nie powinny powstać. Gruba szara siatka utrudnia obserwację. Woliery są małe, więc bażanty będą pewnie chodzić cały czas wzdłuż siatki w tą i z powrotem. Jak widać na zdjęciu w wolierach brakuje jakiejkolwiek roślinności. Nie wiem czy takie coś można nawet nazwać wolierą?
  Nie wiem kogo ma cieszyć taki widok, a jeśli bażanty będą pochodzić z lepszych warunków ( co jest całkiem możliwe) to pewnie będą się tam nie zad obrze czuć.
  Szkoda, bo przecież za tak duże pieniądze można by stworzyć coś naprawdę na pokaz! Moje pytanie, gdzie podziała się kasa?

  • W Legnicy nie byłem.Nie wiem dokładnie co oprócz widocznych na zdjęciu klatek powstało za te 700 tysięcy, ale wygląda to tragicznie. Zaryzykuje stwierdzenie, że to najgorsza publiczna inwestycja zoologiczna w Polsce w ostatnich latach. To już nawet minizoo w Zielonej Górze się jakoś broni.

 2. W języku polskim nie ma nazw 3 członowych, dlatego poprzestać bym przy nazwanie tych nowych węży – porostu wężami brodawkowatymi

 3. Ta płaszczka na zdjęciu to 2-metrowa Himantura uarnak, a obok Rhinobates djidiensis, też ponad 1.5 m długości. To po prostu duży basen, w którym wszystko wygląda na małe.

  • Niestety coraz częściej „7 Dni Zoo” jest publikowane tylko co dwa tygodnie. Bardzo możliwe, że to już niestety zmiana na stałe. W każdym razie w najbliższy weekend nowy numer się na pewno pojawi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s