„7 Dni Zoo” nr 133


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych publikowany jest już po raz 133!

NARODZINY

 ZOO OPOLE

3 września urodziła się wikunia.

ZOO WARSZAWA

3 września opuścił po raz pierwszy gniazdo wykluty 20 sierpnia gołąbek owocożer.

Zoo Warszawa

ZOO WROCŁAW

Urodziła się gundia oraz oryks szablorogi.

TRANSFERY

 ZOO OPOLE

Z Francji przyjechały dwie samice świni rzecznej. W Opolu będą mieszkać na wybiegu, które wcześniej przez lat zajmował samiec nosorożca białego.

Zoo Opole

Zoo Wrocław

ŚLĄSKIE ZOO

Do Chorzowa trafiła samica zebry bezgrzywej z Wrocławia. Wrocławskie zoo informuje na swojej stronie internetowej, iż rezygnuje z eksponowania tego podgatunku zebry. Samiec zebry bezgrzywej mieszkający do tej pory w stolicy Dolnego Śląska wyjechał z kolei do duńskiego Givskud.

ZOO ZAMOŚĆ

Do zamojskiej żyrafiarni dotarły już wszystkie 3 młode samce żyraf! Są nimi Ngombe, Mugambi i Lengai. Cała trójka przyjechała z niemieckich ogrodów zoologicznych,  konkretnie z Kolonii, Hamburga i Erfurtu. Ciekawy film z rozładunku nowych mieszkańców zoo w Zamościu można obejrzeć tutaj.

fot. Łukasz Sulowski

 ZOO WARSZAWA

Do warszawskiego zoo przyjechał samiec pandy małej! Ma na imię Pabu, urodził się w lipcu 2013 w Paradise Wildlife Park w Broxbourne (Wielka Brytania). Ma być on towarzystwem dla rok starszej samicy, dotychczasowej mieszkanki Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

Zoo Warszawa

 ZOO WROCŁAW

Rozpoczęło się zarybianie zbiorników w Afrykarium. Pierwszymi mieszkańcami są gatunki niewielkich pielęgnic pojawiające się w basenach jezior Malawi i Tanganika.

PLANY I INWESTYCJE

 ZOO OPOLE

W Opolu otwarto dla zwiedzających wyremontowaną wolierę ibisów grzywiastych. Jest ona teraz obiektem przechodnim! Dobudowano również ścianę skalną, na której jak mają nadzieje pracownicy zoo, ibisy będą składać jaja.

 ZOO ŁÓDŹ

Na terenie łódzkiego zoo otwarto nową restaurację. Nowościami są również wypożyczalnia wózków dla dzieci, parking dla rowerów oraz kawiarnia przy placu zabaw.

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 

 ZOO PŁOCK

Na terenie płockiego zoo nagrywany był program dla dzieci „ABC wszystko wie”. Więcej na profilu zoo:

„Mamy wieści dla naszych najmłodszych facebookowiczów oraz ich rodziców. Program telewizyjny „ABC wszystko wie”, który był nagrywany w naszym ZOO ukaże się na antenie TVP ABC już w najbliższą niedzielę 7 września o godz. 8.15. Dla tych, którzy nie zdążą go obejrzeć mamy dobrą wiadomość: program będzie powtórzony w tygodniu. Kolejne emisje będą emitowane:
– w czwartek 11 września o godz. 17.15
– w piątek 12 września o godz. 7.45
– w piątek 12 września o godz. 12.00

„ABC wszystko wie” to program edukacyjny o charakterze ciekawostkowym dla najmłodszych widzów (4-7 lat), realizowany poza studiem telewizyjnym, łączący animację z żywym planem. Prowadzącymi są tytułowe postacie – literki kanału ABC, czyli: A – Anakonda, B – Bocian i C – Cielaczek, które wzbudzają dużą sympatię najmłodszych widzów. Postacie te zapowiadają felietony i są narratorami materiałów filmowych. Celem programu jest zaspokajanie ciekawości naukowej dzieci, pomoc w odkrywaniu i poznawaniu otaczającego je świata.”

 

MRÓWKOJAD I OKOLICE…

Przedwczoraj na Mrówkojadzie pojawiła się relacja  z placu budowy gdańskiej lwiarni. W tekście tym można również sporo przeczytać odnośnie planów oliwskiej placówki w zakresie stworzenia strefy zwierząt Ameryki Południowej.

TEMAT TYGODNIA

Aleksander Nieliński zostanie dyrektorem poznańskiego zoo! Informacja ta nieoficjalnie krążyła w zoologicznym światku już od dawna. Od wczoraj, tj. 8 września,sprawa jest już definitywnie przesądzona. Jak poinformował rzecznik prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego:

Prezydent Miasta Poznania zdecydował się powołać na stanowisko dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Aleksandra Niwelińskiego, obecnego dyrektora zoo w Płocku.  Aleksander Niweliński jest między innymi przewodniczącym Stowarzyszenia Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych oraz przedstawicielem Polskich Ogrodów Zoologicznych w Radzie Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Aleksander Niweliński był dyrektorem Płockiego Zoo od 17 lat. Swoje obowiązki będzie pełnił tam do końca września kiedy to obejmie stanowisko dyrektora zoo w Poznaniu. Na stanowisko dyrektora zoo w Płocku ma zostać rozpisany konkurs. Więcej o sprawie mogliście przeczytać we wczorajszym artykule.

 –

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

Reklamy

4 comments on “„7 Dni Zoo” nr 133

    • Tak to jest jak się opiera na doniesieniach prasowych a samego ogrodu się nie odwiedza :/ Nic nie stoi na przeszkodzie byś na bieżąco robił zdjęcia i przesyłał informacje na 7dnizoo@gmail.com. Wtedy informacje z Łodzi będą z pierwszej ręki, a i całe 7 Dni Zoo ciekawsze 🙂 Serdecznie do tego zapraszam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s