Piąte urodziny Mrówkojada – nasza strona ma już pięć lat!

Dokładnie pięć lat temu – 31 sierpnia 2009 roku – opublikowaliśmy nasz pierwszy wpis, powołując tym samym do życia stronę „Mrówkojad i Przyjaciele”. Nie przyszło nam wtedy do głowy, że nieśmiały projekt poświęcony przede wszystkim naszej fascynacji mrówkojadami rozrośnie się do takich rozmiarów, a sama strona przetrwa aż tak długo – i choć ostatni rok nie należał do najlepszych (ostatnie tygodnie za to – jak najbardziej!), a na stronie ukazywało się mniej tekstów, niż wcześniej, to cały czas działamy i mamy nadzieję, że szybko się to nie zmieni,
Nie będziemy Was za bardzo zanudzać statystykami i wyliczeniami, co też udało nam się w tym czasie zrobić – zwłaszcza, że ubiegły rok był mniej efektowny, niż poprzednie, a dokonania z lat minionych opisywaliśmy na stronie wiele razy.
Nie znaczy to jednak, że zupełnie nic ciekawego się nie działo… :).

Pięć pluszowych mrówkojadów na piąte urodziny Mrówkojada :)

Pięć pluszowych mrówkojadów na piąte urodziny Mrówkojada 🙂

(Piąte urodziny obchodzi również Tadeusz, tak się bowiem składa, że równo pięć lat temu jedna połowa Redakcji wręczyła go drugiej jako prezent :) ).

Garść statystyk, czyli ile artykułów, ile komentarzy, ile odwiedzin i jeszcze trochę liczb…

Dzisiejsza notka jest już 1048. artykułem, opublikowanym na Mrówkojadzie!
Strona to jednak nie tylko artykuły – to także liczne zakładki i strony (72) oraz umieszczone na stronie zdjęcia, mapy, rysunki, wykresy itp. – razem grubo ponad 100 tysięcy! W 2010 roku uruchomiliśmy także kanał filmowy na Youtube, zawierający obecnie ponad 350 filmów (które wyświetlono łącznie kilkaset tysięcy razy!), a wszystkie nasze  galerie zdjęć z odwiedzonych przez nas ogrodów zawierają razem ponad 200 tysięcy zdjęć! Mrówkojad ma także profil na Facebooku, gdzie doczekał się już 610 fanów!
Do dziś na Mrówkojadzie pojawiło się 4900 komentarzy!  Efektownie prezentują się także statystyki odwiedzi: do dziś naszą stronę odwiedziło 1 209 000 osób, co daje średnią 663 dziennie. Najlepszym miesiącem był maj 2012 roku, ze średnią 1191 wejść dziennie, ale rekord – 1622 unikalne wejścia – zanotowaliśmy 9 września 2012 roku.
To jednak tylko liczby – za nimi kryją się trafiający do nas goście, z których wielu to nasi stali czytelnicy, a na ich uwagę i skrupulatność (ale też życzliwość!) zawsze możemy liczyć! Wymieniać nikogo nie będziemy – wszystkim dziękujemy, a tym najbardziej aktywnym w szczególności!

Wyprawy Mrówkojada!

Czyli to, co lubimy najbardziej! A w ciągu minionych 60 miesięcy uzbierało się tych wypraw tak wiele, że nie jesteśmy ich nawet w stanie policzyć – prawie pełną listę naszych wypraw znajdziecie tutaj (a to tylko te do ogrodów zoologicznych!).

Odwiedziliśmy łącznie 9 z 12 głównych polskich ogrodów zoologicznych (Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Opole, Wrocław, Poznań, Gdańsk-Oliwa, Płock, Kraków) oraz kilka placówek zoologicznych, m.in. Akwarium Gdyńskie, Fokarium na Helu, Dolinę Charlotty, zwierzyńce w Człuchowie, Koninie, Parnowie, Nowym Tomyślu, Lesznie, Mostkach, Oceanarium w Mielnie (no, prawie), Palmiarnię Poznańską oraz Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego i Zagrodę Pokazową Żubrów w Międzyzdrojach, a także kilka muzeów przyrodniczych i kilka pomniejszych zwierzyńców i minizoo.
Niektóre z nich udało nam się odwiedzić nawet kilka (lub kilkanaście) razy, w niektórych udało nam się spędzić czasem nawet po kilka dni (jak choćby w Oliwie, Wrocławiu czy Płocku). Największym wydarzeniem była chyba jednak wielka wyprawa do Kaliningradu i tamtejszego zoo – pierwsza nasza oficjalna wyprawa zagraniczna, a także ubiegłoroczna wyprawa do Manchesteru, gdzie również odwiedziliśmy kilka placówek o zoologicznym charakterze.

Nasze wyprawy to jednak nie tylko wycieczki do ogrodów zoologicznych i relacje z nich, ale także podróże po całej Polsce – zawsze przy okazji staramy się Wam opowiedzieć o ciekawych miejscach, które odwiedziliśmy – zdjęcia z naszych rozmaitych, nie tylko zoologicznych wypraw, możecie zobaczyć tutaj.

Przyjaciele Mrówkojada

Podczas naszych wypraw i pracy nad stroną poznaliśmy mnóstwo osób, bez których nasza strona nie dotrwała by do tego miejsca – Ci, którzy wsparli nas najbardziej, zasłużyli na zaszczytny tytuł Przyjaciół Mrówkojada, my jednak dziękujemy wszystkim, którzy okazali nam jakąkolwiek pomoc, wsparli dobrym słowem, relacją lub komentarzem.
Albo dowiedzieli się czegoś dzięki nam lub dobrze bawili się czytając niektóre teksty :) .
Coraz więcej także na naszej stronie pojawia się tekstów i relacji naszych Czytelników – wszystkim naszym “terenowym korespondentom”, których z każdym tygodniem przybywa, również serdecznie dziękujemy!

Pięć lat za nami, a przed nami…

Przez ostatnie  lata strona ulegała ciągłym zmianom – kilka razy zmieniał się layout, siedziba Redakcji przeniosła się z Poznania do Koszalina, zmieniła się też sama Redakcja :), a ostatnio dołączył do nas nowy redaktor, Kalat, który reaktywował nasz flagowy cykl, czyli 7 Dni Zoo. Cały czas szukamy czasu na realizację nowych pomysłów, cały czas też szukamy pomysłów na ulepszenie i uatrakcyjnienie strony – wiemy, że w ostatnim czasie pisaliśmy znacznie rzadziej, mamy jednak nadzieję, że wraz z końcem wakacji i powrotem do pracy będziemy mieć – paradoksalnie! – więcej czasu na to, żeby od czasu do czasu coś ciekawego napisać.
Zwłaszcza, że zaległych relacji i pomysłów w poczekalni mamy całe mnóstwo…

Wiele można byłoby jeszcze napisać i o wielu osobach/zdarzeniach/wyprawach wspomnieć, ale to zostawimy sobie na notkę z okazji szóstych urodzin Mrówkojada – mamy nadzieję, że wytrwamy do tego czasu, a strona będzie jeszcze lepsza.
Czego sobie życzymy!
A naszym czytelnikom – których oby było jak najwięcej – ciekawych artykułów, przyjemności z lektury strony, ale przede wszystkim własnych wypraw i poznawania świata ogrodów zoologicznych i ich mieszkańców – mrówkojadów zaś w szczególności!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s