„7 Dni Zoo” nr 131


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Po raz kolejny niestety nie udało się zachować reżimu publikowaniu go co tydzień. Tak więc 131-y numer jedynego „tygodnika” o ogrodach zoologicznych publikuje dzisiaj z kilkudniowym opóźnieniem.

NARODZINY

 

ZOO OPOLE

18 sierpnia urodziła się alpaka, a kilka dni wcześniej pelikan różowy. Na świat przyszły również dwie sitatungi.

 ZOO ŁÓDŹ

7 lipca wykluł się kazuar helmiasty! To zdecydowanie jeden z największych tegorocznych sukcesów polskich ogrodów jeśli chodzi o przychówek u ptaków. Inne przychówki to pawie indyjskie, gołębie okularowe, tamaryna cesarska i kanczyl mniejszy.

ZOO GDAŃSK

Urodziło się młode bydła stepowego oraz gereza abisyńska. Tym samym stadko tych ostatnich liczy już 11 sztuk.

 ŚLASKIE ZOO

 Na świat przyszła płaszczka słodkowodna. To pierwsze rozmnożenie tego gatunku w historii górnośląskiej placówki.

 NOWE ZOO POZNAŃ

11 lipca urodziły się łasice syberyjskie! I to aż 4 sztuki!

ZOO WARSZAWA

30 czerwca urodził się samczyk pancernika bolita południowego.

Zoo Warszawa

ZOO WROCŁAW

 Już jakiś czas temu na świat przyszło kilku przedstawicieli kopytnych o których narodzinach w „7 Dni Zoo” jeszcze nie poinformowano. Tak więc, we Wrocławiu można aktualnie oglądać młode siki dybowskiego, barasingi oraz koziorożce syberyjskie.

ZOO BYDGOSZCZ

Przed miesiącem w Bydgoszczy urodził się trzy żbiki.

ZOO BORYSEW

Na świat przyszły dwa elandy i zebu.

fot. Zoo Borysew

 

fot. Zoo Borysew

TRANSFERY

 

 ZOO GDAŃSK

Od jakiegoś czasu staw niedaleko wybiegu flamingów zamieszkują biegusy indyjskie.

 

  ZOO WROCŁAW

Do terrarium we wrocławskim zoo przyjechały  młode agamy hardun (Agama stelio), bazyliszki płatkogłowe (Basiliscus plumifrons),gekony Klemmera (Phelsuma klemmeri) oraz trzyletnia para waranów cumingi. Ten ostatni gatunek jest już na ekspozycji. Warto się wybrać ponieważ to bardzo nieliczny przedstawiciel warana w europejskich ogrodach zoologicznych. Warany cumingi można oglądać zaledwie w kilku placówkach na naszym kontynencie!

fot. Zoo Wrocław


fot. Zoo Wrocław


Zoo Wrocław

Do Wrocławia dotarła kolejna grupa pingwinów przylądkowych . Z Banham i Bristolu przyjechało odpowiednio 10 i 19 osobników.

fot. Zoo Wrocław

Nie mniejszym wydarzeniem od powyższych jest przyjazd do Wrocławia samicy mrównika, który miał miejsce kilka dni temu!

 ZOO WARSZAWA

Niezwykle ciekawe zwierzęta zmieniły lokum ze Śląskiego Zoo na warszawski ogród zoologiczny. Wczoraj do 3 letniej Tiny, czyli samicy wilka grzywiastego, dołączył niespełna roczny samiec, który przyjechał właśnie z Chorzowa. Również stamtąd przyjechał samiec geparda, urodzony w Łodzi.

Zoo Warszawa

Nowymi mieszkańcami stołecznej placówki są również modrzyki, które przyjechał z Kadzidłowa.

fot. Zoo Warszawa

 

Najbardziej imponujący z warszawskich samców goryla M’Tonge został przewieziony do Bazylei gdzie ma założyć swoją grupę rodzinną. W jego miejsce już niedługo przyjadą do Warszawy dwa młodsze samce.

18 sierpnia, w poniedziałek wieczorem, wyjeżdża do ZOO w Bazylei nasz M’Tonge. Jest już w pełni dojrzałym, dorodnym samcem i już najwuyższy czas, by założył rodzinę. W Bazylei czeka na niego kilka chętnych samic, z którymi będzie współpracował na rzecz zachowania własnego gatunku:) Do Warszawy, zaś, niedługo przyjadą dwa inne młode goryle, które będą dotrzymywać towarzystwa Aziziemu. https://www.facebook.com/WarszawskieZOO

ZOO ZAMOŚĆ

Do nowo wybudowanej zamojskiej żyrafiarni trafili kolejni mieszkańcy. Są nimi dwa samce oryksa szablorogiego, które przyjechały z Wrocławia!

fot. Zoo Zamość

PTASZARNIA LUBIN

W Lubinie pojawiła się para żurawi mandżurskich, która została przywieziona z wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

PLANY I INWESTYCJE

ZOO GDAŃSK

Otwarto dla zwiedzających nowy pomost przy wybiegu flamingów.

Tym samym zwierzęta można oglądać z o wiele ciekawszej perspektywy i bliższej odległości.

Na wykończeniu jest również nowy domek alpak.


ZOO KRAKÓW

Niewielkiej rozbudowie uległo krakowskie mini-zoo. Powiększono nieco wybiegi i wybudowano nowe drewniane schrony.

Zoo Kraków

ŚLĄSKIE ZOO

Zoo w Chorzowie zaprezentowało wizualizacje obiektów które za kwotę 2 milionów złotych zrealizuje w najbliższych miesiącach.

Śląskie Zoo


Śląskie Zoo


Śląskie Zoo

Oglądając te wizualizacje aż by się chciało zakrzyknąć „Silesian Zoo, you are do it wrong!!!”. Konia z rzędem temu kto wyjaśni jaki jest sens przebudowywania za ciężkie pieniądze klatek po tygrysach dla sajmiri. O wiele właściwsze wydawało by się przeznaczenie ich dla lampartów i panter śnieżnych, które już w zoo są, a dla sajmiri budowa jakiegoś wybiegu wśród drzew ogrodzonego fosą wodną i pastuchem elektrycznym.

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

ZOO TORUŃ

24 sierpnia 2014 r. od godz. 12-tej na terenie Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, odbędzie się festyn rodzinny pn.: „Baw się z nami – zwierzakami!”.

ZOO ZAMOŚĆ

Na terenie zamojskiego zoo odbył się zawody wędkarskie.

W ubiegły czwartek odbyły się II Zawody Wędkarskie o Puchar Dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Tym razem na 12 stanowiskach , parami przeciwko zawodnikom i zawodniczkom zamojskiego zoo stanęli pracownicy LHS , naszego „sąsiada” zza ulicy Szczebrzeskiej Pomimo iście rybackiej aury zawody odbyły się bez przeszkód. Bylismy baaardzo gościnni i w efekcie puchary za zajęcie I i II miejsca oraz puchar za złowienie największej ryby powędrowały do rąk zawodników LHS Ponad setka złowionych ryb została zamrożona i posłuży jako karma dla zwierząt w zoo. Pozostałe opisy – pod zdjęciami – zapraszamy do oglądania galerii

https://www.facebook.com/ogrod.zoologiczny.zamosc?fref=photo

Zoo Zamość

 

 

CIEKAWOSTKI

ZOO ŁÓDŹ

Już niedługo łódzki ogród zoologiczny będzie można oglądać na google street view. Będzie to trzecie z polskich zoo, po Wrocławiu i Warszawie, które będzie można obejrzeć w ten specyficzny sposób.

ŚLĄSKIE ZOO

Ponownie rozgorzała medialna dyskusja na temat przyszłości Thisiama, czyli samca słonia indyjskiego mieszkającego w Chorzowie. Tym razem portale rozpisują się o tym jakoby dorosły już słoń miał wyjechać w niedalekiej przyszłości do Madrytu. Aktualnie zwierzę przechodzi przez okres mustu. Podobno przez ponad dwa tygodnie dzień i noc przebywał na wybiegu ponieważ za nic w świecie nie chciał wejść do pomieszczeń wewnętrznych.

NOWE ZOO POZNAŃ

Nie ustają spekulacje na temat tego kto zostanie nowym dyrektorem poznańskiego ogrodu zoologicznego. Być może jeszcze w sierpniu poznamy jego nazwisko. Poznańskie i płockie media spekulując kto zostanie nowym dyrektorem najczęściej wymieniają obecnego dyrektora zoo w Płocku Aleksandra Niwelińskiego. Więcej przeczytacie tutaj.

 ZOO WROCŁAW

Od kilku dni we wrocławskim ogrodzie zoologicznym można już oglądać karmienia pingwinów! Odbywają się one codziennie od 13 30. Na razie nie towarzyszy im żaden komentarz.

fot. Zoo Wrocław

POLECANA LEKTURA

Dzisiaj polecam zagłębić się nieco w angielskojęzyczną prasę dotyczącą ogrodów zoologicznych. Tutaj np przeczytacie sierpniowe wydanie Zoos Print, a tutaj letnie wydanie czasopisma Brytyjskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych.

TEMAT TYGODNIA

Zmiana nazwy ogrodu zoologicznego w Bydgoszczy z Ogrodu Fauny Polskiej na Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy stała się faktem. Oficjalnie zmiany dokonano już jakiś czas temu, jednak posługiwano się dalej głównie starą nazwą. Kilka dni temu uruchomiono nową stronę internetową placówki. Niestety obserwując zmiany w bydgoskiej placówce trudno nie oprzeć się wrażeniu, że nie jest to zaplanowana ewolucja, a raczej dryfowanie w bliżej nieokreślonym kierunku…

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

Reklamy

8 comments on “„7 Dni Zoo” nr 131

 1. Biegusy indyjskie zajmują w Oliwie te małe stawy za flamingami od kiedy miałem parę lat, to żadna nowina 😉 Tylko, że teraz można je faktycznie zobaczyć, dzięki tym nowym kładkom.

  • Z tego co pamiętam to jeszcze nie tak dawno te stawy zamieszkiwała większą ilość lokatorów, ale do ogrodzenia dojść można było tylko podczas jakiś festynów. Bardzo dobrze pamiętam, że słychać było większą ilość lokatorów, a teraz tylko 5-6 biegusów. Staw świetny więc można można go lepiej zagospodarować.

   Do mniejszych inwestycji w Gdańsku można dodać stróżówkę od strony ul. Kościerskiej i powiększanie wybiegu wilka. Po za tym nic większego się nie zmieniło.

 2. Do Warszawy trafił samiec geparda urodzony właśnie w Warszawie – Orion. 😉 Poza nim jest jeszcze drugi samiec pochodzący bodajże z Holandi – Shepard, który w stołecznym zoo również mieszkał już przez jakiś czas.

  • Z tymi gepardami to ja już się kompletnie pogubiłem kto jest gdzie i skąd przyjechał. Pozostaje wierzyć na słowo, że jest tak jak piszesz 🙂

 3. Warany Cumingi to podgatunek Varanus salvator czy jest to osobny gatunek ? .
  W ksiazce „Encyklopedia wspolczesnych plazow i gadow ” – przedstawiony jest wlasnie jako podgatunek Varanus salvator .I zastanawiam sie czemu nie jest podana lacinska nazwa tak jak innych gatunkow ?
  Zurawie mandzurskie z Wroclawia mialy jajka , czy to znaczy ze nic sie nie wyklulo skoro sie przeprowadzily ?
  W zoo Borysew ma juz ladne stadko elandow , szkoda ze ten gatunek juz coraz rzadziej jest prezentowany w ogrodach zoologicznych .

  • Z tego co się orientuje to z jaj żurawi mandżurskich nic się nie wykluło. Varanus cumingi to obecnie już osobny gatunek. We Wrocławiu prezentowane są jako warany filipińskie.

   • Dla gatunku V.cumingi opisano nawet 2 podgatunki (V.c.cumingi i V.c.samarensis) które różnią sie wystepowaniem i umaszczeniem. Po za tym trochę marna jest ta polska nazwa. Na Filipinach występuje 7 endemicznych gatunków tych jaszczurek, każda z nich mógłaby nosić polską nazwę- waran filipiński 😉 Lepszą ,bardziej precyzyjną, nazwą byłby „waran Cuminga”, na cześć odkrywcy.

 4. Ale do Warszawy przeprowadziły się młode, czy rodzice? Z tej wizualizacji dla sajmiri wynika, że zostały by wyremontowane cale klatki?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s