„7 Dni Zoo” nr 130


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”. Dzisiaj  jedyny w swoim rodzaju tygodnik o ogrodach zoologicznych obchodzi mały jubileusz, ponieważ to już 130-y numer!

NARODZINY

 

ZOO KRAKÓW

Pod Wawelem 7 czerwca urodziły się dwie cętkowane samiczki jaguara.

fot. Zoo Kraków

NOWE ZOO POZNAŃ

 W czerwcu w Poznaniu urodziła się wielkomysz filipińska.

fot. Zoo POZNAŃ

 ZOO BORYSEW

 Na świat przyszedł bawół indyjski, zebra bezgrzywa oraz osioł domowy.

ZOO WARSZAWA

W stolicy urodził się mały pawian. Jest to dość wyjątkowe wydarzenie zważywszy, że wszystkie samce w warszawskiej grupie pawianów są wykastrowane. A przynajmniej tak się pracowników stołecznego ogrodu do tej pory wydawało 🙂

fot. Warszawskie Zoo

ZOO WROCŁAW

 We wrocławskim terrarium wykluły się żółwie żółogłowe. Wykluły się również bączki oraz bambusówki.

TRANSFERY

 

NOWE ZOO POZNAŃ

Susły z poznańskiego zoo zostaną wypuszczone na wolność na Dolnym Śląsku. Warto odnotować to wydarzenie, które dość niemrawo przebija się do medialnej rzeczywistości, a które obrazuje, że cały czas mają miejsce inicjatywy będące dowodem na to, że polskie ogrody zoologiczne realizują funkcję ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. Więcej na stronie zoo.

  ZOO WROCŁAW

Epokowe wydarzenie miało miejsce w ostatnich dniach we Wrocławiu! Do Afrykarium czyli jednej z największych inwestycji w historii światowych ogrodów zoologicznych trafiły pierwsze zwierzęta. Są nimi uchatki afrykańskie oraz pingwiny przylądkowe. Kotiki przeniosły się ze swojego dotychczasowego lokum we wrocławskim zoo, natomiast pingwiny w liczbie 20 sztuk przyjechał z Gdańska. Już niedługo ma do nich dołączyć grupa 40 ptaków z jednego z brytyjskich ogrodów. Oficjalnie zarówno uchatki jak i pingwiny zwiedzający będą mogli oglądać od najbliższego poniedziałku. Jednak co sprytniejsi i bardziej zmotywowani już teraz nie powinni mieć z tym większych problemów 🙂

fot. Zoo Wrocław

Od kilku dni zarybiane są również zbiorniki w Odrarium. Jednymi z pierwszych gatunków, które trafiły do nowo powstałych basenów są m.in. pstrągi potokowe, pstrągi tęczowe, brzany, lipienie, karasie, wzdręgi. Otwarcie Odrarium jeszcze w sierpniu!

fot. Paweł Relikowski

Nowości również wśród ptaków. Kury bankiwa, przodkowie kur domowych, które przybyły z Edynburga. Z kolei z zoo w Amsterdamie do Wrocławia przyjechał niezwykle barwny turak fioletowy.

 ZOO ZAMOŚĆ

Do Zamościa przyjechał z Zoo w Heidelbergu samiec i dwie samice jeżozwierzy afrykańskich.

fot. Zoo Zamość

 

fot. Zoo Zamość

PLANY I INWESTYCJE

ZOO OPOLE

Rozpoczęła się odbudowa spalonego przed dwoma laty pawilonu płazów.

ŚLĄSKIE ZOO

Ogród zoologiczny w Chorzowie przygotowuje się do kolejnych inwestycji. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa budynku dla gepardów, adaptacja klatki po tygrysach syberyjskich na potrzeby sajmiri, przebudowa nawierzchni alejek, budowa toalety oraz zakup pomocy dydaktycznych, w tym m.in. nagłośnienia i systemów głośnomówiących dla oprowadzających wycieczki. Pozostaje łudzić się nadzieją, że jakość nowych obiektów będzie lepsza niż zrealizowanej w zeszłym roku  hali wolnych lotów czy też nowego wybiegu tygrysów syberyjskich.

UMWŚ Krzysztof Dudziński

ZOO ZAMOŚĆ

Coraz bliżej końca wykańczania nowo wybudowanej zamojskiej żyrafiarni. Obecnie na wewnętrznych ścianach budynku powstają murale z afrykańską sawanną.

fot. Zoo Zamość

fot. Zoo Zamość

ZOO WROCŁAW

 

WYDARZENIA W SKRÓCIE

 

 ZOO WARSZAWA

W Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie przy ulicy Ratuszowej 1/3 w dniach 1-17 sierpnia ma miejsce wystawa „Poznaj Świat Roślin Owadożernych”  . Wejście w ramach biletu wstępu do zoo. Podczas wystawy będzie można zakupić różne gatunki roślin owadożernych.

fot. Zoo Warszawa

 

ZOO WROCŁAW

Wrocławskie zoo rozdaje jabłka. Każdy zwiedzający przy wejściu do ogrodu może poczęstować się polskimi owocami!

fot. Zoo Wrocław

 

CIEKAWOSTKI

NOWE ZOO POZNAŃ

Jak donosi profil poznańskiego zoo jedna z samic warana z Komodo złożyła jaja. Na małe warany póki co jednak raczej nie ma co liczyć.

Uważni obserwatorzy odnotowali zapewne „zniknięcie” z wybiegu jednej z waranic w Starym ZOO. Uspokajamy wszystkich zaniepokojonych – obie dziewczyny czują się dobrze a chwilowe rozdzielenie jest konieczne by zapewnić spokój podczas… składania jaj! Tak, nasze waranice od zeszłej niedzieli składają jaja! I choć u waranów z Komodo stwierdzono zdolność do partenogenezy, a więc rozmnażania bez udziału samca, chyba tym razem nie będziemy mieć sukcesu rozrodczego. Widać nasze „smoczyce” robią to tylko „dla jaj” https://www.facebook.com/1475315479348773/photos/a.1477092899171031.1073741828.1475315479348773/1514363935443927/?type=1&theater

ZOO CHARLOTTA

Zoo Charlotta ma nową stronę internetową.

 

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s