„7 Dni Zoo” nr 128


“7 Dni Zoo” nr 79

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym numerem „7 Dni Zoo”, czyli jedynego w internecie zestawienia cotygodniowych aktualności z życia polskich ogrodów zoologicznych w subiektywnym raporcie Mrówkojada. Przepraszam najmocniej za tygodniowe opóźnienie  publikacji 128-go numeru, który winien pojawić się już tydzień temu.

NARODZINY

 

ZOO KRAKÓW

W dniach 13 – 22 czerwca wykluło się pięć piskląt sowy śnieżnej. W jednej z kwater dużego stawu, w wolierze pokrytej siatką można dostrzec młode ibisy australijskie, które wykluły się 2 i 10 lipca. Na wybiegu otocjonów – afrykańskich drapieżników z rodziny psowatych można zobaczyć dwójkę młodych, które urodziły się 19 maja! Narodziny otocjonów to wyjątkowe wydarzenie! W dniach 9 – 14 czerwca przyszły na świat bazyliszki płatkogłowe.

fot. Zoo Kraków

ZOO ŁÓDŹ

Urodził się bizon preriowy, fenki, ibisy czczone, bocian biały, piżmówka, 3 tyflonektesy oraz tamaryna cesarska.

fot. gazeta.pl

ZOO PŁOCK

W Płocku 14 czerwca urodziła się panda mała! To już trzecie narodziny pandy małej w płockim ZOO.

fot. Zoo Plock

W Płocku na świat przyszły również drzewołazy złote i błękitne.

fot. Zoo Płock

ŚLĄSKIE ZOO

W ZOO w Chorzowie urodziły się m.in. trzy antylopy – na świat w śląskim zoo przyszła samiczka koba liczi, stado powiększyło się także o samczyka niali grzywiastej,  zaś 11 lipca urodził się kolejny kob licz. Na świat przyszły również 2 lamy i 3 alpaki.

ZOO WARSZAWA

Na świat w stołecznym zoo w ostatnich dniach przyszły lama, osiołek, 2 nahury i goral.

fot. Zoo Warszawa

Wykluły się także kolejne bataliony. W sumie w tym roku w warszawskim zoo na świat przyszło już 15 sztuk tych ptaków.

fot. Zoo Warszawa

Sukcesem jest także wyklucie się owocożera!

fot. Zoo Warszawa

Poza tym warszawskie zoo informuje na facebooku o licznych kijankach drzewołazów:

Zaczynają dorastać pierwsze kijanki drzewołazów. Na razie na zapleczu mamy 3 maleńkie drzewołazy plamiste. W kolejce czeka jeszcze ponad 50 kijanek od wszystkich 6 gatunków jakie mamy w swej kolekcji.

ZOO ZAMOŚĆ

Na świat przyszły 4 fenki, 3 góralki przylądkowe, 2 surykatki oraz makak wanderu.

fot. Łukasz Sułowski

fot. Łukasz Sułowski

 

fot. Łukasz Sułowski

MINIZOO ZIELONA GÓRA

Urodził się bliźniaki owcy kameruńskiej.

fot. gazeta.pl

 

TRANSFERY

 

ZOO GDAŃSK

Już od kilku tygodni nowym mieszkańcem oliwskiego zoo jest samica wikunii.

ZOO OPOLE

Z ogrodu zoologicznego w rydze przyjechała samica lori małego oraz 12 gatunków płazów! Ogród w stolicy Łotwy ma jedną z największych kolekcji zwierząt z tej gromady w Europie, a Opolskie zoo właśnie odbudowuje zniszczony po pożarze Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych także nowe płazy są jak najbardziej pożądane! W sumie przywieziono aż 150 osobników różnych gatunków! Są wśród nich m.in. żaby pomidorowe, rzekotka czerwonooka,  traszka irańska oraz drzewołazy.

ŚLĄSKIE ZOO

Nowymi mieszkańcami zoo w Chorzowie są 3 drzewice dwubarwne.

fot. Śląskie Zoo

ZOO CHARLOTTA

Do Charlotty przyjechały dwa emu zwyczajne (Dromaius novaehollandiae) oraz walabie Benetta (Macropus rufogriseus). Z Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” przyjechał łabędź niemy (Cygnus olor).

PLANY I INWESTYCJE

OGRÓD FAUNY POLSKIEJ W BYDGOSZCZY

Gotowy jest już wybieg dla tygrysów syberyjskich. Najprawdopodobniej pierwszym jego mieszkańcem będzie samiec tego gatunku, który zostanie sprowadzony w połowie sierpnia. Ogrós fauny polskiej coraz wyraźniej odchodzi od koncepcji prezentowania gatunków rodzimych. Przesądzona jest już także zmiana nazwy na Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy.

fot. gazeta.pl

 MINIZOO ZIELONA GÓRA

Władze Zielonej Góry coraz odważniej planują rozbudowę miejscowego zwierzyńca. W najbliższych latach za unijne pieniądze powstanie nowa część, w której mają zostać umieszczone kwatery dla zwierząt leśnych (ok. 3 hektary) oraz część rekreacyjną.

SEA PARK SARBKS

Udostępniono zwiedzającym przechodnią wolierę z ptakami występującymi w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego.

fot. Sea Park Sarbsk

 

fot. Sea Park Sarbsk

WYDARZENIA W SKRÓCIE

ZOO POZNAŃ

W tym artykule możecie przeczytać komu i dlaczego w komisji konkursowej na stanowisko dyrektora zoo w Poznaniu przeszkadza obecność Radosława Ratajszczaka oraz kto wg niepotwierdzonych informacji jest faworytem do objęcie stanowiska.

 ZOO WROCŁAW

W ostatni czwartek i piątek w Zoo Wrocław odbywała się impreza o nazwie Przedsmak Afrykarium. Główną atrakcją imprezy był występ artystów z Inkululeko Yabatsha School of Arts z Bulawayo w Zimbabwe. To dziesięcioosobowa grupa młodych ludzi prezentująca tradycyjne pieśni i tańce południowej Afryki. Poza tym można było wziąć udział w konkurach, obejrzeć film o budowie Afrykarium oraz posłuchać wypowiedzi pracowników wrocławskiego zoo na temat tego obiektu.

ORÓD FAUNY POLSKIEJ W BYDGOSZCZY

Bydgoskie zoo zaprsza na nocne zwiedzanie ZOO w dniu 2 sierpnia w godz. 22.00 do 24.00. Liczba biletów wstępu jest ograniczona, jedynie pierwszych 50 osób weźmie udział w zwiedzaniu. Zapewniamy poznawanie zwierząt o nietypowej porze oraz „mrożące krew w żyłach” atrakcje. Bilety w cenie 15 zł od osoby będą do nabycia w kasie ZOO w dniach od 23 lipca do 2 sierpnia w godzinach od 10 do 18. Nocny spacer jest proponowany dla dzieci powyżej 10 roku życia pod opieką rodziców i osób dorosłych.

CIEKAWOSTKI

 ZOO OPOLE

Audiobook z dźwiękami wydawanymi przez najpopularniejsze zwierzaki opolskiego zoo, udźwiękowiony terminal z opisem ogrodu – takie udogodnienia dla niewidomych i słabowidzących pojawią się w zoo w Opolu.

 ZOO WARSZAWA

Glony atakują fose wybiegu niedźwiedzi brunatnych w Parku Praskim. Pracownicy Zoo wyciągnęli już podobny z wody setki kilogramów glonów a te ciągle odrastają. Do wody został wpuszczone karasie, które miały, przynajmniej częściowo, rozwiązać problem. Na nie wiele się to jednak zdało.

ZOO WROCŁAW

 We wrocławskim zoo odłamał się konar się  konar ponad 150-letniego wiązowca znajdującego się tuż obok wybiegu pawianów masajskich. W rezultacie niegroźnie ranne został dwie kobiety, które musiały udać się do szpitala w celu opatrzenia ran. Co ciekawe wiązowiec amerykański we wrocławskim zoo jest być może najstarszym przedstawicielem swojego gatunku w Polsce i właśnie rozpoczęła się procedura uznania go za pomnik przyrody. Niestety w obecnej nie jest wykluczone, że konieczne będzie jego wycięcię. Szkoda tym bardziej, że nie dalej jak kilka tygodni temu doczekał się się  klombu oraz granitowego murka ochronnego.

TEMAT TYGODNIA

13 lipca, a zatem już dwa tygodnie temu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym pojawił się długo wyczekiwane warany z Komodo. Trzy samiczki mają na razie po ok. 60 cm i urodził się 8 miesięcy temu w angielskim ogrodzie zoologiczny Colchester. Na razie zamieszkał w budynku terrarium. Gdy podrosną zamieszkają w całkiem nowej ekspozycji zlokalizowanej w wyremontowanej części budynku terrarium. Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest aktualnie jednym z 29 w Europie gdzie można oglądać ten gatunek. W Polsce są oczywiście jeszcze, już od 2005 roku, w poznańskim Starym Zoo.

 

fot. Zoo Wrocław

 

fot. Zoo Wrocław

Na koniec zapraszam do polubienia strony Mrówkojad i Przyjaciele na facebooku oraz do wysyłania zdjęć i informacji o polskich ogrodach zoologicznych na adres 7dnizoo@gmail.com. Wszystkie ciekawe i wiarygodne (!) wiadomości pozwolą wzbogacić kolejne numery „7 dni zoo”.

To by było na tyle w dzisiejszym numerze, kolejne wydanie już za tydzień!

Reklamy

One comment on “„7 Dni Zoo” nr 128

  1. Teraz jak we Wrocławiu zamieszkały warany z Komodo to poznańskie zoo będzie musiało zaktualizować opis na stronie internetowej mówiący o tym, że jako jedyne w Polsce ma te warany.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s